UMJMIEIfflli CMESII ZELVEN! BLlHiEHLiJKE mm DEI! GEilEEYFE HEIMH. BÜR6ERLIJKE STAND DER GEMEENTE TERSCHELLING. TELEGRAM. A B) V E li T E A T I E i\. de vraag kunnen opperen ol' cle heer v. d. Putte dan geen enkelen aanhanger in de Kamer bezit, die den moed heeft voor zijne opinie uit te komen. De satyrieke rede van den afgevaardigde uit Haarlem, die door de geheele Ka mer en het talrijk publiek met onverdeelden bijval werd aangehoord, bleef zonder repliek; ja zelfs de minister van Finantiën, die als minister orateur het woord voerde bepaalde zich tot de banale opmerking datwanneer Z. M. aan den spreker uit Haarlem (den heer v. Nierop) de zamenstelling van het nieuwe kabinet had opgedragen, deze mogelijk gelukkiger zou zijn geslaagd. In die merkwaardige rede verklaarde de heer v. Nierop rekenschap van zijne stem te willen geven, omdat hij die stem, uitgebragt bij de behandeling eencr begrooting, en voornamelijk tijdens de optreding van een nieuw mi nisterie, beschouwde als een votum van vertrouwen of wantrouwen ten op- zigte van dat nieuwe Kabinet. Hij herhaalt zijn gevoelen, den 24 Februarij geuit, dat de crisis noch was gewettigd, noch geëindigd, en wanneer hij zijne stem aan de begrooting geeft, is het alleen als voortzetting der credietwet. Het is mij ondoenlijkzonder te uitvoerig te worden uwe lezers eeue analyse dier rede te geven en bepaal mij dus tot de vermelding, dat die af gevaardigde ingewikkeld te kennen gaf, dat de heer v. d. Putte den heer Thor- becke heeft uitgedreven. Immers, het was hem ecu raadsel, dat een helder hoofd, zoo als de minister van Koloniën geen middel van conciliatic heel't kunnen vinden uitstel is een parlementair woord en de minister van Ko- loniëu bleef vrij als de zaak te lang duurde, eene crisis uit te lokken. Dat de crisis niet geëiedigd is, is duidelijk, daar in plaais van een stevig ka binet, dat aftreedt, er ecu ander optreedt, luchtig en vlug tigzonder kleur of geurzotuier hoofd; en niet alleen zonder spreker, maar zelfs zonder denker. Wie toch is de politieke man P Hierop zullen de ministers van Koloniën van Buitcnlandsche Zaken of van Oorlogtoch wel geen aanspraak maken de minister van Fiuantien heeft steeds getoond een afkeer te hebben van politiekde minister van Binnenlandsche Zaken is niet an ders dan mi zeer meegaand, man (sic) en de minister Justitie, is... geheel en al onbekend. Die afgevaardigde voegde er de volgende zeer ware doch voor het kabinet zeer scherpe zinsnede bij „Ik vrees dat bet gcbeele con stitutionele stelsel aangedaan is, dat er gebroken is met de oude regeermagt, om daarvoor in de eerste plaats, de incest bekwamen en meest bevoegden te roepeu. Is er gelet op deze kwaliteit, ja, zelfs op eenige kwaliteit Op politiek karakter op intellectueel overwigt Spreker kwam tot de conclusie die iedereen behalve de N. Rolt. Ct. reeds vroeger maakte dat bet ministerie geene toekomst beeft, en eindigde met de verklaring, dat bij zijne stem niet aan de begrooting wilde onthouden daar hij liet voorloopig ka binet niet wil zien verdwijnen bij gemis aan een ander. Voorwaar een niet zeer bemoedigend woord voor het kabinetdoch dat men misschien spoediger dan men deukt zal bewaarheid zien. Ik ben verpligt voor lieden de belangrijke redevoeringen van de heeren Dullert en van dor Linden met stilzwijgen voorbij te gaan de Kamer gaat echter spoedig uiteen en er zal dan ruimschoots gelegenheid bestaan daarop terug te komen. De Kamer gaat spoedig uiteen en daarom ziet men niet zonder be vreemding dat de memorie van bcautwoording op liet voorloopig verslag der Tweede Kamer over de kultuurwet nog niet is ingekomen. Zou de minister van Koloniën de behaudeling dier wet willen verschuiven tot na de verkie zingen Wij houden op dit oogcnlilik van dit ministerieveel voor mo gelijk maar hopen toch dat de Kamer zich daarmede niet zal laten te vreden stellen. De kultuurwet is de eenige reden van het optreden vau dit kabinet, en de waardigheid der Kamer en der natie cischt dusdat deze quaestie eindelijk beslist worde. Reeds sedert liet ontstaan der crisis is daarover het zal u bekend zijn een hevige strijd ontstaan tusschen de beide hoofdorganen der liberale partij de Nieuwe Rotterdamsche en de Arnhemsche Courant. Plet was mijn voor nemen de argumeutcn voor en tegen aangevoerd eens van naderbij te be schouwen. In een volgend schrijven hoop ik aan dat plan gevolg te geven, daar mij heden daartoe tijd en misschien ruimte in uw blad ontbreken. Ik mag echter eene merkwaardige Haagsche correspondentie in de Artih. ■CL niet met stilzwijgen voorbij gaan. Daarin wordt op de pertiueutste wijze de verklaring van dcu minister van Buitcnlaudsche Zaken, den 27n Fcbruarij jl. gedaan gelogenstraft. Die minister verklaarde in die zitting „dat de beer Thorbecke rust verlangde en wensclite al' te treden." De wel ingelichte correspondent der Arnh. Ct. spreekt dit berigt ten stelligste tegen en ontkent bovendien, dat de heer Thorbecke den heer Geertsema tot zijn opvolger zon hebben bestemd. Het is.dan ook eeue uitgemaakte waarheid, dat de heer T. zich met dc zamenstelling van dit kabinet op geenerlei wijze heeft ingelaten. Met genoegen kan ik u melden, dat het thans is uitgemaakt dat die staats man het lidmaatschap der Tweede Kamer heeft aanvaard cu wel voor Gro- aiiugen. Men wil dat hij reeds spoedig zitliug zal neineu In de zitting der Tweede Kamer van heden was aan de orde de goed keuring van sommige bepalingen der overeenkomst van 7 December 18(35, tusschen Nederland en België tot aanvulling van het bandcis- en scheep vaartverdrag, tusschen die beide staten, van 12 Mei 18(38. Dit onderwerp gaf tot eeue leveudige discussie aanleiding daar de heer Koger minister van Buileulaudsche Zaken in België, zich, bij de behande ling van dit ontwerp in dc Kamer van algevaardigden te Brusselop een wijze had uitgelaten die de gevoeligheid van eenige leden onzer Kamer had opgewektte meer omdat die staatsman zonder noodzakelijkheidzich eene soort van bedreiging tegen ons gouvernement had veroorloofd. De hr. van Asch van Wijk deed dien ten gevolge eene motie, om de be raadslagingen te verdagen, welke inotie na herhaalde repliek van den minister van Buitenl. Zrken werd verworpen wordende liet tractaat ten slotte met algemeene stemmen op eéne na aangenomen. In den loop der discussie betreurde de hr. Godefroi, die een jurisdieke quacstie had ter sprake gebragt, de afwezigheid van den minister van Justitie omdat hij over een vraagstuk van regtskundigon aard liever met dien minister dan met zijn ambtgenoot vau Buitenl. Zaken wilde in debat treden. "Waarom was de minister van Justitie niet aanwezig? Er was hein hier eene schoone gelegenheid aange boden om van zijne betwijfelde kennis te doen blijken. Nadat het ontwerp van wet tot verhooging van hoofdstuk III B. der staats- begrooting voor 1S65 (pensioenenmet algemeene stemmen was aangenomen, is de kamer tot morgen ten elf ure gescheiden om eenige ondergeschikte onderwerpen af te doen. lu onzen gemeenteraad van morgen is eene zeer belangrijke quaestie om trent de uitlegging van het bekende art. 24 der gemëentvvet aan de orde. In mijn volgend schrijven kom ik op dat onderwerp terug. Adieu. Van 2 9 Maart 1 S66. ONDERTROUWD J. Steggerda schilder 24 j. en J. van der Pluist 27 j. J. Dienaar, sinid bijna 27 j. en T. Akkerman, 26 j.wonende thans alhier onlangs te Bcets. S. L. Lensen zeilenmaker 54 jaren gedevorceerde echtgenoot van J. G. de Wit en M. Oudlieusden zich noe mende en schrijvende M. van Oudlieusden 62 jaren wonende thans al hier onlangs te Vlissingen weduwe van G. Wilclerdijk. GEHUWD: A. P. J. Boesaart en N. J. van Nes. BEVALLEN A. M. Moorman geb. Janzen Z. J. O. van der Piert geb. van Rijn D. A. Seeboldt geb. Boon Z. A. M. G. Lijdsman geb. Meijer D. J. de Graaf geb. Schornagel D. M. dc Graaf geb. Strop D. M. van den Emster geb. de Cock Z. A. de Barse geb. Smects Z. E. Kaas geb. Klaassen Z. OPERLEDENM. O. den Dekker 2 j. en 3 m. A. Bakker geb. Bijl 68 j. PI. Burgers 46 j. eu 11 m. L. F. W. Meijer 12 w. J. Burgers geb. Graaff 79 j. M. van der Eijk 11 m. Levenloos aangegeven 1. Van 15 Eebruarij 9 Maart 1866. ONDERTROUWD: Cornelis de Boer, zeeman, 24 j. en Neeke Buren 22 j. Louw Teunis Ilakvoortzeeman, 32 j. en Elisabeth Kaale, 26 j. Jacob Arends Mier, weduwnaar vau Aaltje Cornelis Smit, landb. 31 j. en Tetje Cornelis Schaap, weduwe van Albert Siebes Jollema 35 j. Wigle Swart, landbouwer, 26 j. en Grietje Roos, 23 j. Sjoerd Al- berts van Keulen, zeeman, 28 j. en Elisabeth Lnijdenga22 jaren. Docke Janszen Oepkes zeeman 28 j. en Maria Rotgans 25 j. GEHUWD Pietje Frans Kooijman en Neeke Bonne. Louw Teunis Ilakvoort en Elisabeth Kaale. Cornelis de Boer en Neeke Buren. Jacob Arends Mier en Teltje Cornelis Schaap. GEBOREN: Anna Helena, d. vau Joliannus Jacobus Beekman en Anna Pleleua Klopmeijer. Johannad. van Willem Pleudriks Kuijper en Necltje Joukes Klijn. Willemz. van Cornelis Gaauwes Spanjer en Marij WTillems Smit. Anned. van Jcrake Cornelis Knijper en Neeke Arriens Roos. Jacob z. van Cornelis Jacobs Haan en Teuntje Oenes Zorgdrager Jacob z. van Cornelis Jacobs Klijn en Pietje vau der Meulen. Gerrit z. vau Klaas Gerrits Buijl en Japke Alberts Roos. OVERLEDEN Neeke Roos 15 j. 1 levenloos aangegeven kind. M A 11 K T B E U I G T E V. ALKMAAR 10 Maart. Aangevoerd 7 Paarden i' 20 a 80, 318 Schapen f 7 a 22 85 Magere Varkens f 18 a 32 60 Biggen f7 a 13, Boter per kop 70 a 82^ ct». HOORN 10 Maart. Aangevoerd 42 mud Gerst f6.50 104 mud Haver f5.45 mud Booueu Bruine 118.75 Paarden dito f8.50, 19 mud Erwten, Graauwe f 20, Vale f 16, op monster verkochtMosterdzaad f21, Kavwcizaad f 23. 16 Paarden f85 a 165, 125 Kalveren f3.50 a 9, 170 Schapen f 19.50 a 26, 120 Varkens f8.50 a 19.50, 6 Zeugen f 18 a 43, 215 Biggen f6 a 8.50, 620 Kippen f0.60 a 2, 12000 Kippen-Eijeren f2.20 a 2.40, 5700 Eend-Eijeren f2.60 a 2.90 per 100, 2350 koppen Boter 55 ii 60 ct. per kop. x Heden Dingsdag13 Maart 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 56J- °/l) 6% Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 73 3Mexico (oude)21J 3°/0 Mexico (nieuwe)19J 3°/0 Binnenl. Spanje37^ 5°/0 Blaauwe Grieken14J ii J Certiiicaten 85 Donderdag 15 Maart vertrekt van liier de Oost- Indiscke landmail via Marseille en Vrijdag 16 Maart via Sonthampton. 'r Op den Eersten Maart j. 1. overleed te Gravenhage in den ouderdom van Zeventig Jaren, mijn geliefde Vader, de Heer J. C. AHN, Chef de Bureau der Luxemburgsche Zaken. Strekkende deze tot Kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. M. R. E. AHN. Luitenant der Mariniers. \s Gravenhage9 Maart 1866. Wegens buitcnlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. In antwoord op den Open Brief vau Ds. Entingh aan 1>. L. V. Ledeboer, veroorloof ik mij onder de oogen van liet Heldersch publiek te brengen de onderstaande woorden, die ik heb gelezen in een openbaar geschrift, getiteld: Geloof en aanschouwen, door Woutherus Bekkeb, uitge geven door de Vereeniging Waarheid in Praktijk. Ver krijgbaar gesteld aan het Kerkgebouw Nazureth in de Barndesteeg te Amsterdamen wel op pagina 98 het navolgende //Waar is onze kleine zuster, de Gescheidene kerk toe vervallen. Vestigt uw oog op de gemeente in Amsterdam; Ds. de Waai, zaaide eerst zijne gifplant, Ds. Entingh besproeide liet zaad drong de kinderen Gods de kerkdeur uit, en haalde dc openbare waereld er in, verkondigde een Kuistus? keerde de orde des lir-ilsom, leerde eene Heilig making vóór de Kechtvaardigmaking, verwierp de laatste niet in de theorie maar in de toepassing aan de konscieutie sprak de menselien zalig op ongegronde kenmerken van de Verkiezing tot zaligheid was een vijand van een grondig bevindelijk preekenom den menseh uit zich zeiven te drijven, en te overtuigen dat al onze goddelooze vroomheid en geblankette godzaligheid niet anders is dan geld uit te wegen voor hetgeen geen brood isen onzen arbeid voor hetgeen

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2