BUIIGEIILIJKE STAND DER GEUTE Tim. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE, aanschaffen; voorts bevelen wij allen liefhebbers van luimige poëzie dezen bundel bijzonder aan; wij twijfelen geenszins of de lezing zal hun vele aangename oogenblikken verschaffen. De scheepsdivisie, bestaande uit Zr. Ms. zeilschepen van Speylc, Prins Maurits en Paliasworden tegen medio Mei alhier terug verwacht. Z. M. heeft op zijn verzoek eervol ontslagen als luit. ter zee le kl. J. P. A. Lapidoth, met vergunning om de act.-unif. te mogen blijven dragen. Gisteren is te Texel aanbesteed. 1°. het met portland cement bepleisteren der toren van de Hervormde kerk aan den Burg, benevens eenige vernieuwingen aan hout en ijzerwerken en het maken van een bliksemafleider; 2°. het met portland cement bepleisteren der voorgevel ter wederzijde van de toren van genoemde kerk. Inschrijvers de lieeren: R. Smit 1® perceel f 151S.2® perceel f492. P. Plavier 1777.477. P. Verhey 1930.580. J. van Keeren c.s. u 2165.50 n u 791 Gebr. Moorman n 2654.590. E. D. Harms n //2700.625. Niettegenstaande het verbod, dat er geene publieke markten van paarden en vee mogen worden gehoudenbe vonden zich op den Maandag jl. invallenden paardenmarkt ettelijke koopers en verkoopers met paarden buiten de Heerepoort te Groningen. Hoewel de onderhandsche handel weinig te beteekenen had, is toch door de aanwezige agenten van politie beslag gelegd op een der aangetaste dieren en was men overigens getuige van eene erge vechtpartij tus- sclien die agenten en een der aldaar aanwezige verkoopers. Als een bewijs hoe in sommige gemeenten van ons vader land de verkondigers der godsdienst in eere zijn, moge strekken, dat de predikant van Sexbierum een inkomen genoot van f 2000. Sexbierum heeft 1000 inwoners. Toen de predikant be roepen werd naar Heeg, dat 1100 inwoners telt, was dit vooruitgang. Hij had 100 zielen meer te verzorgen maar de floreenpligtigen hebben de jaarwedde van hun herder met f 500 verhoogdzoodat thans voor de bewerking der zalig heid van de duizend Sexbierumers f 2500 wordt betaald. In het vlek Wouw, nabij Breda, woont op de hof stede Vinkenbroek de bouwman J. J. Luykx, wiens vrouw sedert lang ongesteld is. In de vorige week werd er des avonds toen al de huisgenooten, behalve de zieke, aan den disch gezeten waren, aan de huisdeur geklopt; men opent die terstond en ieder is verschrikt eene geheel in het wit gekleede gedaante te zien binnenkomen, die voor de bedstede der zieke nederknielt en met eenige gebaren de aauwezenden noopt dit voorbeeld te volgen; na ruim I J- uur in die moeijelijke positie gelegen te hebben, verwijdert zich de gewaande geest, een ieder waarschuwende, dien avond of nacht niet buiten te komen, indien men verlangde dat de zieke zou herstellen. Daags daaraanvolgende bleek weldra de ware reden van dit zoo raadselachtig bezoekmen had 38 zakken aardappelen die op de werf gekuild lagen gestolen. Men schrijft uit Santa Cruz Het Ned. escader dat hier ten anker gelegen heeft van 14 Jan. 5 Eebr. heeft zich dien tijd goed ten nutte gemaakt. Het nuttige met het aangename werd er op ge paste wijze vereenigd. Des daags overvloed van exercitiën en des avonds werden wij, door de buitengewone gastvrij heid der ingezetenenin de gelegenheid gesteld ons aan wal aller aangenaamst te verpozen. Er ging nagenoeg geen avond voorbij, dat wij niet op eene partij verzocht werden, waar het dan ook lustig toeging. •/Het is het état-majoor van de Maitrils ook mogen ge lukken, tweemaal Santa-Cruz1 schoouen met haar ap- en dependences aan boord te zienzelfs het ruwste weder kon ze niet afschrikken deel te nemen aan de afscheids-partij aldaar aan boord gegeven. De dagbladen waren er dan ook vol van. Zeker is het, dat de band tusschen Spanjes schoouen en Nederland's zeelui enger dan ooit is aangehaald. Het scheen zelfs, dat er bij haar een soort van predilectie bestond voor de krachtige en blonde zonen van het barre Noorden." HAAGSCI1E CORRESPONDENTIE. 's Hage 15 Maart. Mijnheer de Redacteur Reeds in mijn vorigen sclirecf ik u, dat de heer Thorbccke, nadat hij het mandaat voor Groningen had aangenomen, spoedig in de Kamer zoude ver schijnen. Genoemde heer heeft dan ook reeds gisteren in handen van den .voorzitter de bij de Grondwet gevorderde eedeu afgelegd en als lid zitting genomen. Het zal Avel geene vermelding behoeven, dat hij door zijne tal rijke vrieuden van harte werd geluk geweuscht met zijn besluit om weder als volksvertegenwoordiger op te treden. Sedert Dingsdag houdt de Kamer zich bezig met de behandeling van het wetsontwerp, waarbij, ten behoeve van 48 gemeenten, de afschaffing der plaat selijke accijnsen wordt verdaagd. Daarover werdeu Dingsdag de algemeenc beraadslagingen gehoudenover welke ik hoe belangrijk ze overigens ook geweest mogen zijn, thans in geene bijzonderheden wensch te tredea uwe lezers, die in dat onderwerp belang stellen, naar de breedvoerige verslagen verwijzende. De heer v. Zuijlen (van Arnhem) heeft hierbij natuurlijk de onderwijs- quaestie ter sprake gebragt en gevraagdof het wel goed was de heffing van verbruiksbelastingen in die gemeenten nog tijdelijk te bestendigen, waar aan de kinderen uit alle standen kosteloos ouderwijs werdt verstrekt. Spreker beantwoordde die vraag ontkennend. Zijn gevoelen werd in het breede be streden door den heer van Kerkwijk. Door den heer v. Zuijlen (uit 's Hage) werd daarop in de zitting van gis teren een amendement voorgesteld: „Om het cijfer waarop de accijnsen in de betrokken gemeenten mogen geheven wordenmet een gering bedrag te verminderen." Nadat de minister verklaard had, dat hij omtrent het "bij zonder onderwijs dezelfde meening is toegedaan als zijn voorganger, ontstond over dat amendement eene uitvoerige discussie waaraan door verschillende sprekers werd deelgenomen. Het amendement werd ten slotte met eene groote meerderheid verworpen, waarna al de wetsontwerpen, die betrekking hebben op gemeenten in Zuidholland, werden aangenomen. In de zitting van heden (Donderdag) was o. a. de gemeente Alkmaar aan de orde. Bij dit wetsontwerp werd door den heer Dumbar een amendement voorgesteld, strekkende om, ten einde tot eene trapsgewijze vermindering der wik- en weegloonen te komen, de 100 pond te reduceren van 80 ets. op 75 ets. Dit amendement werd uitvoerig bestreden door den heer v. Foreest, die tot staving van zijn gevoelen, verschillende posten van de begrooting der gemeente Alkmaar aanhaalde. Ook de heeren Poortman en v. Nierop bestre den het amendement op verschillende gronden welke van de zijde van den voorsteller eeue herhaalde repliek uitlokten. De minister van Binnenl. Zaken verklaarde, niets te willen veranderen, maar zal vóór 31 December 1871 de geheele zaak aan een nader onderzoek onderwerpen. Het amendement Dumbar werd ten slotte verworpen met 41 tegen 17 stemmen waarna het wetsontwerp met 55 tegen 3 stemmen werd goedge keurd. Bij de behandeling van het ontwerp Edam, werd door den heer Wvan Goltsteiu, naar aanleiding van een adres van den gemeenteraad van Edam, een amendement voorgesteld, betreffende de rogge, om in heteenig artikel te voegen de woorden ,voor zoover de rogge betreft tot een bedrag van hoogstens 60 cents," welk amendement door den heer Mensonides werd ondersteund. De minister van Biunenl. Zaken, hoewel het amendement niet overnemende, wenschte zich er niet sterk tegen te verzetten. Het werd aangenomen met 36 tegen 23 stemmen, waarna het geheele ontwerp met 55 tegen 4 slemmeu werd goedgekeurd. Het wetsontwerp betreffende de gemeente den Helderleverde geen stof tot discussiën op, en werd alzoo zonder beraadslaging met algemeene stemmen Daarna zijn de beraadslagingen over de daaropvolgende wetsontwerpen voort gezet doch ik meen mij van de discussiën daarover, te kunnen onthouden. Ik beloofde in mijn vorig schrijven, heden u eene discussie mede te dee- len van onzen gemeenteraadover de uitlegging van het bekende artikel 24 der gemeentewet. De quaestie was deze De firma L. J. Entboven en Cie. had de leverantie aangenomen van een ijzeren hek ten behoeve van hét gasthuis. Op den bepaalden tijd werd dit hek niet afgeleverd, maar op verzoek door de aanuemers bewaard. In dien tusschen tijd werd een lid dier firma de heer lv. Enthoven, benoemd tot lid van den gemeenteraad, en nu ontstond bij B. en W. de vraag: Of die levering als nu nog door die firma mogt geschieden. De heeren Mrs. Wintgens Leou en van Emdeii advocaten alhier daarover door den heer Euthoven geraadpleegdbeantwoord den die vraag bevestigend eu deze vraag was het die eergisteren door den gemeenteraad zou worden behandeld. De heer de Piuto meende echter, dat die behandeling op dit oogenblik ontijdig zou zijn daar do gemeente eerst de aanbieding van het hek be hoorde af te wachtenalvorens over de quaestie te beraadslagen. Die regts- geleerde meende echter dat de heer Euthoven het best zoude doen met te verzoeken van de levering van gemeld hek te mogen worden ontslagen. Ik zal mij natuurlijk van elk oordeel onthouden maar zie toch met belang stelling den afloop der zaak te gemoet, die ik als dan aan uwe lezers zal mededeelen. Plaatselijk nieuws van eenig belang is hier niets. De memorie van be antwoording op het voorloopig verslag der Kamer over de kultuurwet is 'door den Minister van Koloniën nog niet ingezonden. Ik geloof echter niet dat de Kamer uiteen zal gaan alvorens zij nopens het tijdstip der indiening zekerheid zal hebben gekregen. Correspondentie. Het artikel betreffende den Open Brief van Ds. Entingh aan Ds. Lede- boer, en voornamelijk over de logica, vervat in de regels van blad 4 (regel 8, 9 en 10 van boven, is om verschillende redenen, voor ons blad ongeschikt. Ook het stukje van X. over joodsche rabbijnen, naar aanleiding van dien zeilden brief, moeten wij ter zijde liggen. M. vraagt, of, nu het gezelschap Ernst en Scherts, Dekker's blijspel voor rederijkers, de Gemeenteraad van Wielewaal, heeft opgevoerd, de rede rijkerskamer Olympia, hare leden nog langer naar die opvoering zal doen wachten, waartoe reeds in October of November is besloten. Hij meent, dat dit wel eens aanleiding zou kunnen geven, dat leden, die er bij voorkeur op gesteld zijn om stukken van plaatsgenooten te zien opvoeren, voor hun lidmaatschap zullen bedanken. Van 8—15 Maart 1866. ONDERTROUWD Jan Brans veehouder 24 j. en Marretje Huisman, 21 j. Aris Ellen, zeeman 30 j. en Trijntje Brouwer 34 j. Jan Zulphen, arbeider, 26 j. en Jacoba Eelman, 22 j. Adrianus Elenus Stiggelbout weduwnaar van Johanna Maria Mahieu, van beroep genees-, heel- en verloskundige, oud 65 j. en Cornelia de Wijn, oud 36 j. GEHUWD Cornelis Jacobus Verberne, zeeman, oud 31 j. en Naatje Buisman, oud 28 j. Reijer Boon, arbeider, 24 j. en Aagje Schram, 24 j. GEBOREN Pieter, z. van Tijs Buijs en Bregje Buijs. Klasina Emelie, d. van Dirk Goclards en Grietje Dijksen. Teunis, z. van Arie Bruin en Neeltje Eelman. Fijtje, d van Jan Jacobsz. Schagen en Cornelia Kok. Petronella, d. van Willem Moojen Wz. en Antje Dalmeijer.Trijntje, d. van Hendrik Luitsen en Trijntje Boon. Catharina Jacoba, d. van Willem Gomes en Maartje Hammer. OVERLEDEN Marretje Bakker, oud 32 j., gehuwd met Dirk Duinker. Gijsbcrt Duinker, oud bijna 2 m., z. van Gijsbert Duinker en Maartje Disper. Pieter Boon, oud 45 j., gehuwd met Trijntje Boon. Martje Bakkeroud 3 j d. van Pieter Bakker en Dina Kooiman. Abraham Buis, oud 6 j. z. van Jacob Jz. Buis en Dirkje Kooiman. Yan 1 15 Maart 1866. ONDERTROUWD Ceene. GEHUWD: Abram Kranenburg, 28 j. en Maartje Pranger, 22 j. Cornelis Kuiper, 26 j. en Aagje Cam27 j. ECHTSCHEIDINGKlaas Schuit timmerman in de Zijpe van Guurlje Schoone zonder beroep, verblijf houdende te Schoorldam. GEBOREN Willem z. van P. Sievers en M. J. Polet. Thijsz. van S. de Leeuw en M. van Eeten. Willemz. van P. Rietveld en C. Loo- kart. Cornelis, z. van J. Vriendjes en M. Klien. Gerritz. van J. Oom en K. Lek. Maria, d. van D. Best en S. de Graaf. Klaas, z. van C. Nieuwland en N. Zwaan. Antjed. van J. Blom en N. Smit Grietje, d. van S. Kossen en A. Doorn. Gerrit, z. van S. Bruin en M.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2