J\s 505. Zesde Jaargang. 1866. Jlteutus» en jlü3L« ^.«flÖoerteiitie--öfaÖ. ZATURDAG 31 MAAR T. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u w 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjïs. De prijs der Advertkntikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. De toon der Oostenrijksche en Pruisische dagbladen wordt vredelievendermaar de feiten zeiven bevestigen dien toon niet. De militaire bewegingen van het Oostenrijksche leger hebben thans zoodanig karakter aangenomen, dat men reeds een oordeel kan vellen over de strategische positie door de legerkorpsen genomen. Drie legerkorpsen zijn er gevormd; een bij Krakau, een in Oostenrijksch-Silezie en een in Bo- hemen. Plet Boheemsche legerkorps is vooral voor de offensive be wegingen bestemdterwijl die van Krakau en Oostenrijksch- Silezie meer eene defensive bestemming hebben. Daar Oostenrijk voortdurend geldgebrek heeft en niets kost baarder en noodlottiger voor een leger is dan wachten, zou men zelfs eene spoedige en beslissende handeling van Oosten rijk te gemoet mogen zien. Als een voorbeeld hoe onbedachtzaam de Oostenrijksche partij te werk gaatdie volstrekt oorlog wil voerenstrekke het antwoord van den heer van Bekedie op de vraag waar mede Oostenrijk oorlogvoeren zou, zeide: met wissels betaal baar te Berlijn. 1? I B TT W 9 T IJ D S1T 3- S31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 30 Maart 1866. Wij vernemen, dat bij koninklijk besluit van 17 Maart 1866, No. 63, is ingetrokken de controle der directe belas tingen, in- en uitgaande regten en accijnsen teSchagen, en dat dientengevolge met ingang van 1 Mei e. k. de gemeenten Sohagen, St. Maarten, Barsingerhorn, Zijpe, Petten, Cal- lantsoog en Wieringerwaard zijn gevoegd bij de controle van 's rijks belastingen alhier, onder voortdurend beheer van den controleur Jonkheer T. J. Kraijenhoff. Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden heeft bij den boekhandelaar L. A. Laureij ingeteekend voor 25 exemplaren van het gedicht >/Een storm op zee'door Doekondat ten voordeele van den Engelschen kapitein John Casey en van een armen oud-zeeman bij genoemden boekhandelaar zal wor den uitgegeven. Naar wij vernemen zal door onderofficieren van de verschillende wapens, hier in garnizoen, tegen medio April eene groote comedie-voorstelling worden gegeven in het lokaal Tivoli, ten voordeele van het alhier gepasseerde jaar opge- rigte fonds tot ondersteuning van redders van schipbreuke lingen en hunne betrekkingen. Hier iets bij te voegen tot aanbeveling zal wel niet noodig zijn wanneer wij mededeelen, dat ook die onderofficieren hier zullen optreden, die in de opgevoerde tooneelstukkeu bij gelegenheid van het den 22 Februarij in Tivoli gehouden assaut, zich zoo meesterlijk van hunne taak hebben gekwe ten en eenen meer dan gewonen lof ten deel is gevallen. Ver der het edele doel dat met deze voorstelling wordt beoogd in aanmerking genomen, houden wij ons steeds overtuigd, dat de belangstelling en de opkomst van het publiek zeer groot zal zijn. Bij beschikking van den minister van Finantien, is den surnumerair bij de posterijen J. van Herwerden, aan gewezen dienst te doen aan het postkantoor te Helder, en de surnumerair J. H. de Boer verplaatst van het postkan toor Helder naar het expeditiekantoor der posterijen op den FIollandsch-Belgischen spoorweg te Moerdijk. -— Door Z. M. is benoemd tot hoofd-inspecteur bij den waterstaat, de inspecteur F. W. Conrad. Volgens particulier berigt van Cadix, zou Zr. Ms. eskader naar Corunna zijn gestevend, aldaar 8 dagen ver toeven en op 25 Mei e. k. op de reede alhier weder ten anker komen. Het Nederl. schip Waals Ir oom, kapt. C. de Groot, Dingsdag jl. alhier binnengekomenis den 23 Nov. van Sanghse vertrokken, hebbende alzoo van daar 124/d. reis. - Het Nedl. schip Maria Agneskapt. C. J. Westenenk, van Padaug 1. v. de Kaap de Goede Hoop naar Amsterdam, is, volgens telegram van den kapitein uit Margate, van 27 Maart, na lek gesprongen te zijn, gezonken; passagiers en equipage allen gered. Er worden pogingen aangewendom voor den invoer van vee uit Friesland in Londen, nog de toestemming van het Engelsche gouvernement te erlangen en men hoopt op een goeden uitslag, daar Friesland nog geheel vrij is van de veetyphus. Daar dit laatste ook van Groningen gezegd kan wordenzal de dispensatie zich dan ook ongetwijfeld over die provincie uitstrekken. Het gerucht omtrent een diefstal te Ede, ten huize van mevrouw Gerard van Syssen heeft zich bevestigd. Het schijnt dat hij in den nacht van Zondag op Maandag ge pleegd is; op welke wijze is nog niet juist bekend. Het gestolene bestaat uit buitenlandsche effectenter waarde van van f40000 nominaal. Denommersder ontvreemde stukken zijn aan de verschillende effectenkantoren gezonden. Berigten uit Home meldendat een der dienaren van den Paus verbaunen isals verdacht van staatsgeheimen te hebben verraden. Gelijk lot heeft graaf Campegna getroffen, die naar Frankrijk is vertrokken. De onlangs op 58jarigen leeftijd overleden tweede koning van SiarnPra-Bat-Somdetch-Para-Pen-Klonlaat een groot vermogen dertig kinderen en honderd twintig vrouwen na. De oudste zoon, die 27 jaren telt, zal op zijn dertigste jaar den blooten eeretitel van tweeden koning aan nemen. Zijn oom, de eerste koning, Somdetch-Phra-Para- Mendr-Maha-Monkgut geheeten, heeft besloten, dat zijn neef, die goed onderwezen en verstandig is, ter voltooijing van de genoten opvoeding een reis in Europa zal doen en te Parijs de opening der tentoonstelling van 1867 bijwonen. Te Weeuen zijn een aantal personen veroordeeld wegens het stichten van eene nieuwe godsdienstige secte onder den titei van Broeders van Sint Jan. Een der hoofdbeginselen van deze secte bestaat daarin, dat men de kinderen niet doet doopenmaar aan hen zeiven dit ter keuze overlaat, wanneer zij, tot jaren des onderscheids gekomen, dit noodzakelijk achten. De belijders dier secte, die de leer hadden toegepast zijn veroordeeld, wat evenwel nog geen einde heeft gemaakt aan de leer, want deze telt nog vele aanhangers. Gelukkig oefent liet Oostenrijksch gouvernement een zeer landsvaderlijk bestuur uit en waakt het ook voor de eeuwige belangen zijner onderdanen. De niet gedoopte kinderen zijn door den sterkeu arm naar de doopvont gebragt en daar met geweld gedoopt. Zulke 'geforceerde doopplegtighedeh worden thans dagelijks gezien en het formulier ondergaat daarbij slechts eene kleine wijziging. Men doopt niet meer in naam der drieëenheid maar laat eeti vierden naamdien des keizers vooropgaan "In naam des keizers enz." Het officiële dagblad van Bome berigt dat de paus dezer dagen weder ruime offeranden van geloovigen heeft ontvangen vergezeld van schriftelijke betuigingen van li en verknochtheid, welke verscheidene honderdduizendei derteekeningen voeren en in vier boekdeelen vereenigeftzijji.'

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1