«866. JÏS 506. Zesde Jaargang. Jlteums* en WOENSDAG <RÖoertentie--6fttÖ. 4 APRIL. TWEEDE ZITTING U\ DEN MILITIERAAD. HE1DERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor S maandenƒ1.30 Franco per post 1.£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. cDffiriëeï gtbccïte. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en 'WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennisdat de Militieraad van het derde District in Noordholland de tweede zitting zal houden te Alkmaaren wel voor zooverre deze gemeente betreft op Dingsdag den tienden April 1S66des voor middags ten elf ure. Volgens artikel SS, in verband met artikel 92 der Wet op de Nationale Militie moet voor die zitting verschijnen hijdie voor een loteling als plaatsvervanger of als nummer- verwisse.laar verlangt op te treden. lil die zitting wordt tevens uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane "zaken. Zij, die het voornemen hebben een plaatsvervanger of nuininerverwisselaar te stellen, worden in hun eigen belang aangemaamdom zich tijdig ter secretarie dezer gemeente te vervoegen, ten einde omtrent de benoodigde stukken inlichtingen te bekomen. Helderden 31 Maart 18GG. Burgemeester en Wethouders voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. ~L. YERHEYSecretaris. P O L^T I E. Dezer dagen op de publieke straat gevonden Een koperen Medaille aan een Oranje lint en eene witte Vrouwenbroek. De regtmatige eigenaars kunnen dezelve ten burele van den ondergeteekende terug krijgen. Helder3 April 1S66. De Commiss. van Politie, A. C. BOONZA.TER. jQkt-üffkiëcI 0cbceltf. POLSTIER OVEItZIGT. De berigten lieten in de laatste dagen bijna geen hoop meer over op vrede. De koning, die van zijne troonsbestijging af steeds zoo hoog heeft opgegeven van zijne goddelijke roeping, die nooit naliet in officiële stukken zich op God te beroepen en wiens rigting overeenstemt met die der partij welke steeds vol is van 's Heeren raadsbesluiten en de dienst des Heereu, de koning van Pruisen heeft zijn leger op voet van oorlog gebragt en, zoo er geene onverwachte wending plaatsheeft, zal weldra een oorlog gausch Duitschland in vuur en vlam zetten. Lang heeft het Pruisische gouvernement getracht den schijn te vermijden dat van zijne zijde de eerste stap werd gedaan. Daartoe strekten al die artikelen in de pruisische bladen over de krijgstoerustingen van Oostenrijk terwijl hij zijne eigene voorstelde als door die krijgstoerustingen uitgelokt en noodzakelijk gemaakt. In verschillende deelen van Pruisen wendt men pogingen aan om zoo mogelijk een oorlog te voorkomen. Het orgaan der Pruisische auti-revolutionairende Kreuzeitung, keurt dit af, omdat de koning het regt heeft over vrede en oorlog te beslissen en het dus den onderdaan niet betaamt een oordeel daarover uit te drukken. Genoemd blad dat steeds in den geest der regering geschreven is, zegt verder, dat Pruisen over de hertogdommen de heerschappij moet voeren, in het belang van Duitschland en van de gewesten zeiven. Nog ééne hoop slechts is er overgeblevendat Pruisen zooals de Kreuzeitung beweert, onderhandelen wil met de wapenen in de hand om aan zijne vorderingen meer kracht bij te zetten. Maar Oostenrijk zal hetzelfde doen en bij zoodanige wijzevan onderhandelen komt de eer in het spei en is eene minnelijke schikking misschien nog minder tc verwachten. Het zou het stelsel van vrees aanjagen zijn waarvoor Oostenrijk an Ehre und an Siegen reich, niet zal kunnen toegeven. De Kiel. Ztg. meldt, dat stellig verzekerd wordt, dat uit Berlijn bevel is ontvangen om de Pruisische oorlogsche pen ten spoedigste op voet van oorlog te brengen. Ook uit Italië ontvangt men oorlogzuchtige tijdingen. Men beweert thans dat er een bepaald bondgenootschap tussehen dien staat en Pruisen gesloten is. Vat men alle berigten te zamendan komt men tot het resultaat, dat de toestand inderdaad hoogst bedenkelijk en er slechts weinig noodig is om den brand te doen uitbreken. //En om welk.doel, uit welke dviugendenoodzakelijkheid de vreeselijke Duitsche burgerkrijg vraagt de Köln. Zeil., en vervolgt: //Wij weten het niet." Heeft Oostenrijk werkelijk verlangd, dat in het noorden een souvereine iniddelstaat gevestigd worde? Wij weten het niet en gelooven het niet. Of heeft Pruisen reeds, om tot zijn doel te geraken eenig aannemelijk aanbod tot vergoe ding van het medebezit gedaan Ook daarvan hoort men niets. Als wij ons echter toerustenals wij onze zonen ten oorlogen welk een oorlog! zullen zenden, dan eischt de achting waarop elke west-europesche natie van de zijde harer regering aanspraak maaktdat de wezenlijke gronden en de wezenlijke noodzakelijkheid ons worden blootgelegd. Het Pruisisch volk en elk Pruis heeft het regt en de pligt zich om die dingen te bekommeren en daarover zijn pratriottische overtuiging nit te spreken en eventueel eer biedig voor den troon te brengen." 1T S B TT TT 15 T LT D 11T 3 B 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 3 April 1S66. Zaturdag avond jl. werd de laatste openbare les in de Indus trie-school alhier gehouden. Ten 7 J ure begon de hr. J. A. Leijer met de behandeling van een zestal voorstellen op het gebied der nijverheid, die door eene zeer doelmatige keuze, aan leiding gaven tot het bespreken van rekenkundige-, werktuig kundige en natuurkundige waarheden, en waardoor den leer lingen gelegenheid gegeven werd te toonendat zij over het algemeen goed van het genoten onderwijs hadden geprofiteerd. Daarna werden nog eenige proeven gedaan met de luchtpomp. Een der leden van het bestuur schetste toen in korte woorden het streven naar vermeerdering van kennis dat een kenmerk is van den tijd waarin wij leven, hetgeen hij vooral den leerlingen trachtte te doen inzien waarna de spreker overging tot het uitreiken van een zestal prijzen en eenige getuig schriften, aan die leerlingen, die de school gingen verlaten. Na een hartelijk woord van dank aan de onderwijzersden gemeenteraad en verdere belangstellendendat beantwoord werd door de heeren burgemeester en vice-president van het bestuur van het departement Helder tot nut van 't algemeen, keerden allen zeer voldaan huiswaartsover hetgeen zij ge hoord en gezien hadden, zoowel wat betreft de werkzaamhe den der leerlingenals de wijze waarop de onderwijzers hun onderwijs inrigteu overtuigd dat de Industrieschool eene inng ting is, die een onberekenbaar nut verspreidt onder de je dige leden van den nijveren handwerksstand.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1