ïtieums- en <RÖoertentie--6faÖ. J\o Zesde Jaargang. f866. ZATURDAG gcöeeïte. J2fct-offïctëeï geöeelte. V \JP\, HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.80 Franco per post 0 *1.1:0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gilt/es. De prijs der Advertentikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens éón dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat alhier gevonden Een gouden Oorknopje en een zijden Strik. De regtmatige eigenaars kunnen dezelven ten burele van den ondergeteekende terug ontvangen. Helder6 April 1866. De Commies, van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. De staat van zaken, schrijft men uit Berlijn, heeft plot seling een zeer vredelievend aanzien verkregen. Er zijn voorstellen gedaan tot het aanknoopen van onderhandelingen met Oostenrijk. Ter beurze zijn de koersen snel gerezen. "De beurs is gerezen" en men gelooft op dien grond, dat het geschil tusschen Pruissen en Oostenrijk eene vredelie vende beslissing te gemoet gaat. Het is zeer zeker te wen- schenmaar de berigten doen het niet vermoeden. Men moet evenwel erkennen, dat de berigten omtrent de krijgstoerustingen niet van overdrijving zijn vrij te pleiten. De Pruisische bladen deelen die van het Oostenrijksclie leger, de Oostenrijksohe die van liet Pruisische leger mede en beiden hebben er belang bij die genomen maatregelen zoo omvang rijk mogelijk voor te stellen ten einde eigen maatregelen daardoor te regtvaardigen. In hun ijver gaan zij evenwel vaak te ver en zoo commentariëeert de officieuse Abendpost de berigten door de Pruisische bladen gegeven en toont aan zij niet alleen overdrevenmaar zelfs ongerijmd zijn en men van regementen spreekt die niet bestaan of maatregelen die onmogelijk zijn. Ook uit Italië verneemt men de organisatie van een leger op de grenzen onder generaal Cialdini. Zonderling genoeg beweren sommigen dat dit leger bestemd zou wezen om Oos tenrijk te ondersteunenvoor welke hulp Venetie aan Italië zou worden afgestaan. Met betrekking tot de Europesche verwikkelingen zijn de blikken lieden evenzeer op Italië en de Douau-vorsten- dominen als op Duitschland gerigt. Uit de Po en den Beneden Donau stijgen zwarte wolken omhoog, die zich over Oostenrijk driegen te ontladenzoodra het met Pruisen in strijd geraakt. Aan den Donau is Rusland op het oogen- blik druk bezig om er den Habsburger voor langen tijd een streep door de rekening te maken. Wat Italië betreft, confereert prins Napoleon, volgens de Trance, druk met Lamarmora, en daarna zal hij zich naar Milaan begeven waar te zijner eer dln 5den groote feestelijkheden zullen plaats vinden. Dat :de prics niet slechts gaat om mooije mar meren beelden en oude kustprodukten te bezigtigen, is te begrijpen. Uit Mexico is te Brussel een belangrijk berigt ontvangen het Belg. buitengewoon gezantschap is door eene guerilla-bende aangetast; gener. Eoury is gewond, een zijner officieren, de luit. d1 Huart, is gedood en nog een paar zijn gekwetst. Zulk eene tijding doet ineer dan woorden uitkomenhoe de offi ciële geruststellende mededeelingen van den Eranschen Mo- niteur omtrent den toestand in Mexico niet het minst geloof verdienen. Spanje verkeert weder in financiële moeijelijkheden. De president van de bank heeft zijn ontslag genomen. Natuur lijk spreekt men thans te Madrid dadelijk op nieuw van bezuiniging. Deze wordt moeijelijk in te voerenwaar Spanje in Z.-Amerika eene aanvallende staatkunde heeft ingewijd, die nog slechts wrange vruchten heeft doen plukken. Heden wordt weder gemeld, dat een aanval van spaansche fregatten door de Chilianen bij Chiloe is afgeslagen. Ook meldt men, dat Bolivia tot het bondgenootschap tegen Spanje zou zijn toegetreden. HIEtrWSTIJDÏlTSBST. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 6 April 1866. Z. M. de Koning heeft bij den boekhandelaar L. A. Laureijvoor tien exemplarenen Z. K. II. Prins Hendrik voor 25 exemplaren ingeteekend op het gedichtTen storm op zee, door Doekon dat bij genoemden boekhandelaar, ten voordeele van den Engelsehen kapt. John Casey en van een behoeftigen oud-zeeman, zal worden uitgegeven. Woensdag nacht is alhier na eene langdurige ziekte overleden D3. J. P. Mond, predikant bij de Evang. Luther- sche gemeente alhier. Een man die als prediker gaarne ge hoord werd en een grooten toeloop had, ook van de leden van andere gezindten. Hij werd ook wegens zijne andere hoedanigheden algemeen geacht en bemind. De luit. t/z. 2= kl. J. Sandt van Nooten, dienende op het wachtschip alhier, wordt met den 15" a. s. op non- activiteit gesteld en met den 16° dezer geplaatst op het wachtschip de luitn8. t/z. 2e kl. C. A. Jeekelen J. M. A. van Muiken. Den 1 Julij van het afgeioopen jaar heeft zich ter dezer plaatse eene afdeeling van de Metalen Kruisvereeniging ge constitueerd. Yolgeus art. 21 van haar reglement wordt bij sterfgeval van een der leden, een lijkkoets kosteloos aange boden, vergezeld van een lOtal leden der vereeniging, als dragers, terwijl aan de overige leden kennis wordt gegeven en verzocht om zooveel mogelijk de lijkstatie te volgen. De eerste dergelijke plegtigheid had hier Woensdag jl. plaats; dit treurig lot viel ten deel aan den bij zijne kame raden uit de dagen van 183031 zoo zeer beminden schutter C. S. Krul, eeu man die in do kracht zijns levens de geluk kige gave bezat, om door zijn opgeruimd humeur een ieder tot vriend te maken. Zelfs de herinneringen aan menige anecdote uit zijn schutterlijken dienstbrengeu zijne oud-kameraden nog zeer dikwijls in eene regt vrolijke stemming. Behalve de 10 leden der vereeniging, die als dragers fun geerden, werd de koets door een 40tal leden gevolgd en vooraf gegaan door het bestuur, een vaandeldrager en twee boden der vereeniging, benevens twee aansprekers en twee politie-agenten, ook deze vier mannen waren leden der vereeniging en even als de overigen versierd met het metalen kruisgroot modelen het insigne der afdeeling Helder. De lijkkist was gedekt met de Nederlandsche vlag der vereeniging, die in het wit is voorzien van eene afbeelding van het metalen kruis waarop tevens het kruis en de insigne van den overledene was gehecht. De trein werd besloten door de familie van den overledene, die in volgkoetsen was gezeteu. Bij het graf werd eene korte aanspraak gehouden, namens het bestuur der vereeniging, door den opper-constabel J. E. Wagenaar, en werden de aanwezigen door eeu lid der fa milie bedankt voor de bewezene eer. In de Staatscourant van gisteren komt voor een dezer dagen bij koninkl. besluit vastgesteld reglement voor de scheepvaart ter beveiliging van de spoorwegbruggen over het* Groot-Noordh. kanaal, nabij Alkmaar en nabij het Koegrafc"'

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1