werkplaats grenzende woonhuizen van die heeren waarin de vlammen mede belangrijke verwoestingen hebben aangerigt, nog voor een deel zijn behouden gebleven. Behalve de gemeente-spuit No. 3die defect was geraakt was hetzelfde aantal van den vorigen nacht tegenwoordig, hoewel de gemeente-spuit No. 4 een geruimen tijd buiten werking is geweest en eerst weder dienst kon doentoen het gevaar reeds was geweken. De gemeente-spuiten No. 1 en 2 hebben uitmuntend gewerkt, maar niet minder die van de marine en van het spoorweg-station. De gemeente is grooteu dank verschuldigd voor de hulp, alleen uit welwillendheid verleend, door den directeur en kominandant der marinede kommandanten van het wacht schip, van de drijvende batterij en van het corps mariniers en niet het minst aan den stations-chef van den spoorweg alhier, die met zijn klein personeel getoond heeft, gewigtige diensten te kunnen bewijzen. Wat de politiemaatregelen betreft, die waren zoo als wij die van onzen ijverigen commissaris van politie gewoon zijn voortreffelijk; hoewel zijne taak hier niet van de geringste was, zoowel bij het uitdragen der goederen uit de belenden de huizen, als bij het handhaven der orde op andere punten. Hij werd echter krachtig ondersteund door twee pelotons gewa pende mariniers en infanterie, die werden dienstbaar gemaakt tot het afzetten van het terrein en het bewaken van de op den publieken weg opgeslagen goederen. Behalve den burgemeester en een der wethouders, zag men telkens vele andere burgerlijke en militaire autoriteiten aan wezig, een ieder zich beijverende om zooveel mogelijk tot behoud en redding bij te brengen. Vooral de ingenieurs die met het bevel over despuiten van 's rijks werf belast waren, hebben zeer veel tot blussching bijgedragen. Van den opperbrandmeester tot aan de minste betrekking bij de spuiten, houden wij ons overtuigd, dat een ieder zijn pligt heeft gedaan, niet alleen, maar dat veleu onder hen, niet enkel door de zucht tot pligtsbetrachtingmaar door edeler drijfveeren werden aangespoord. En daaraan schrijven wij het toe aan dien goeden geest die een ieder bezielde, dat het woeste element zoo krachtig beteugeld is geworden. Aan den heer Cornelis Peters van Hees, gewezen sluiswachter alhier, is een pensioen verleend ten laste van den Staatten bedragen van f 429.'s jaars. Aangaande de tooneelvoorstelliug door onderofficieren, afgewisseld door schermen, ten voordeele van het fonds voor redders van schipbreukelingen, is nu bepaald dat ze op Don derdag den 19 dezer, zal plaats hebben. De lijsten cir culeren reeds. Wij verwachten eene ruime inteekening. Men heeft in langen geene tooneelvoorstelliug hier kunnen bijwonen; dat de heeren Boas en Judels zich zoo weinig gedurende de afgeloopeu winter hier hebben vertoond, zal gewis zeer gunstig werken op de recette van deze voorstelling. 'L. M. heeft herbenoemd tot plaatsvervangend kanton- regter in het kanton Helder, gemeente Wieringenden heer W. J. Driessen. Bij beschikking van 31 Maart is aan den heer G. van Leeuwen, te Alkmaar, lot wederopzegging, vergunning ver leend voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Burmerend en Rotterdamover Amsterdam of Haarlem. Bij de aanbesteding op Donderdag jl. te Haarlemvan het planten van stroo en helm enz., werd het le perceel ge mijnd door den heer W. Hilleuius, van Texel, voor f4600, het 2e en 3° perceel door den hoer J. Oldenburg, te Bergen, voor f9800 en f 7500. Door laatstgenoemde werd ook ge mijnd het maken van rijzen hoofden enz. te Vlieland, voor f24,200. Blijkens de in de Staatscourant medegedeelde opgaven betreffende den veetyphuszijn aangetast van 11 tot 17 Maart: in Zuidholland 1133 in Noordholland 27, in Utrecht 184, totaal 1344. Van 18 tot 24 Maart: in .Zuidhollaud 1410, in Noordbolland 36 in Utrecht 243, totaal 1689. Van 25 tot 31 Maart: in Zuidholland 1303, in Noordholland 119, in Utrecht 223, totaal 1645 runderen. In Noordholland werden in de week van 25 tot 81 Maart aangetast 119 runderen; 27 stierven, 37 zijn afgemaakt, 49 herstelden en 52 bleven in behandeling. Sedert het uitbreken der ziekte werden 1221 runderen aangetast, waarvan er 360 stierven, 321 werden afgemaakt en 488 herstelden. In het geheel aldaar nog ziek 52 runderen. Men leest in liet Dagll. v. Znidh. en 's Gravenhage Het geraamte van den walviseh, dat door den heer A. Fenendaelontleder aan het kabinet van Natuurlijke Historie te Leuven is aangekocht, is heden pi r scheepsgelegenheid derwaarts afgezonden. Het spek van den visclibestemd om tot traan te worden gesmoltenis in fusten gekuipt en wordt deze middag naar het Nieuwediep vervoerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken maakt er in de Staats-Courant opmerkzaam op, dat er worst is ontdekt van ziek vee vervaardigd, legen welker gebruik gewaarschuwd wordt. Men verneemt, dat blijkens een berigt van Zr. Ms. gezant te Londen de lords van de privy council van oordeel zijn, dat voor het oogenblik niet kan worden getreden in het gedaan verzoek, om opheffing van het gedaan verbod van invoer van vee, voor zoover betreft Friesland en Groningen. Echter worden door de regering voortdurend pogingen aan gewend, om die opheffing te verkrijgen. In de Poolgewesten heeft ditmaal een zeer strenge winter geheerscht, waarbij vooral op IJsland de koude veel feller is geweest dan gewoonlijk. De aldaar woonachtige dr. Iljaltalin heeft de verwachting te kennen gegeven, dat in het voorjaar zeer uitgestrekte ketens van ijsbergen naar den Atlantischen oceaan zullen wegdrijven, en dat daaruit in Noord- en Westelijk Europa eeu koude en natte zomer zal volgen. Ongetwijfeld zal menigeen wenscïïeii, dat die voorspelling niet bewaarheid wordt. Uit Christiania wordt berigt dat daar in den laatsten tijd menig plotseling sterfgeval voorkwamwaarbij alle ver schijnselen van vergiftiging zich openbaarden. Het onderzoek der geneesheeren heeft tot de ontdekking geleid dat die vergiftiging was toe te schrijven aan oesters en de naspo ringen van geleerden hebben thans aan het licht gebragt, dat de oesters door eene besmettelijke ziekte zijn aangetast, die zij pesteering noemen. Men schrijft uit Italië De predikant Meijer te Barletta, die aan den moord op de protestanten gepleegd ontkomen is, heeft, volgens de lHjd zijne redding te danken aan een katholiek priester, den ka nunnik Ricci, die hem verborgen heeft tot hij ouder be scherming der militairen kon worden gesteld. Zoo de moord- tooueelen niet te verontschuldigen zijnde onverstandige ijver van de nieuwe protestautenwier godsdienstig gevoel hen overal scheen aan te zetten tot haat en schimp jegens de katholieke bevolking, schijnt het zijne te hebben bijgedragen om deze tfeurige gebeurtenis uit te lokken. In den Siècle leest men Daar het aantal vreemdelingen gedurende de stille week te Rome zeer groot wasis men er op bedacht geweest hun eenig buitengewoon schouwspel te doen zien. Op palmzondag was met dat doel een groote brandstapel opgerigt op de piazza san Carlo, voor de kerk van dien naamdat een der meest bezochte gedeelten van het corso uitmaakt. Tegen zes ure verscheen een geestelijke en kondigde op eene verhevenheid staandeder gemeente aan, dat de strijd tegen verdorven boeken met een buiten gewoon goeden uitslag was bekroond. De ongelukkigen, die zich hadden laten verleiden door de geschriften van Renan, Proudhon enz. hadden zich gehaast die bij hunne biechtvaders te brengen en men had besloten ze allen in het openbaar te verbranden. Toen hij die woorden had uitgesproken, werden de deuren van de kerk geopend en onder het luiden der klokken en het gezang van monniken en boetelingen werd de brandstapel in vlam gezet. De geestelijke nam een boek en wierp het in de vlammen. Het was het werk van Renan. Nu volgde het eene boek na het andere. Eenige honderden werken werden op die wijze in weinige oogenblikken tot asch verteerd, terwijl men van tijd tot tijd terpentijn in de vlammen goot om het vuur aan te wakkeren. Dezer dagen zou op het kerkhof te St. Mara te Wee- nen eeo lijk worden ter aarde besteld in een der algemeene graven. Op het oogenblik dat men de kist zon doen neder dalen vernam men een zeer hoorbaar geklop. Aanvankelijk wist niemand de zaak te verklaren tot dat het bleek, dat het geluid uit de diepte opsteeg. De bovenste lijkkist werd er uitgehaald en weldra werd daaruit te voorschijn gebragt een levend wezeu dat al de kenteekenen van grenzelooze wanhoop op het gelaat vertoonde. Een der lijders van het Rudolph- ziekenhuis dien men dood waande, had men in den ochtend ter aarde besteld; hij was ter juister ure ontwaakt en bevindt zich thans, niettegenstaande den geleden angst, zeer wel. De proeven met de tegenwoordig in Engeland gebouwde sigaarschepen, zijn met den besten uitslag bekroond. De vorm van deze vaartuigen die van een reusachtige sigaar schijnt ze. te behoeden tegen slingeren wat natuurlijk ook de snel heid verhoogt. Vallen de proeven met grooter schepen even. gelukkig uit, dan zal dit welligt eene geheele omwenteling jn het vak der scheepsbouwkunde te weeg breugen. Wij kunnen niet nalaten, op de nadeelige gevolgen van het verzuimen van hoesten nog eens opmerkzaam temaken; men mag nooit vergeten dat ieder catharr eene ziekte is en spoedig in longenontsteking en uitteering kan overgaan. Het is bewezen, dat de grootste helft van alle ziekten daar door ontstaatdat men een catarrhalisch lijden verzuimt. Bij alle ziekten der adem-organenhoesten, heeschheid, verslij- rning, verkoudheden, ja zelfs bij aslhma, en in ontwikke lende longteering, doen voor alle andere bekende middelen de STO LWERK'SCHE BORST-BONBONS, zulke buiten gewone diensten, dat wij ons gedrongen gevoelen herhaald daarop opmerkzaam te maken.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2