1866. Jïtcmus- en (Röoertentie-öfaö. M 510. 5esde Jaargang. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «l-£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Adveetentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Voor des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. WOENSDAG 18 APRIL. (©ffidccï 0cöcdte. P O L I T I E. Dezer dagen is op de publieke straat gevonden een Zil veren Medaille. De regtmatige eigenaar kan dezelve ten burele van den ondergeteekende terug ontvangen. Helder17 April 1866. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. Hfct-officlM gcbeeïte. POLITIEK OVERZIGT. De toestand in Duitscliland schijnt iets gunstiger. Men wil weten dat de keizer van Oostenrijk zich regtstreeks tot den koning van Pruisen gewend heeft met den voorslag ge lijktijdig tot de ontwapening over te gaan. Voorts moet Rusland bij beide hoven aangedrongen hebben op het behoud van den vrede, terwijl Beijeren in gelijken zin te Berlijn en te Weenen vertoogen deed houden door zijn minister von der Pfordten, die voorstelde dat, om wederzijds de eer te redden zoowel Pruisen als Oostenrijk gelijktijdig op de militaire maat regelen zouden terug komen. Vooral echter schijnt de kans op eeno vredelievende be slissing verhoogd, nu er meer dan ooit sprake is van de ver wijdering van den graaf von Bismarck uit het Pruisisch ka binet. De toestand zijner gezondheid zou rust voor hem noodzakelijk maken. De Ostdeutsche Post deelt mede, dat verscheidene mid- denstaten het stellige plan hebben opgevat om de definitieve regeling der kwestie betreffende de Elbe-hertogdommen te vorderen, alvorens tot het vraagstuk der wijziging van de bondsconstitutie over te gaan. De taal der Italiaansche bladen is minder vredelievend. Volgens brieven uit Italië maken daar de reis des konings naar Milaan het heen en weder reizen van prins Napoleon, die zich begeeft naar het kamp van 80,000 man, hetwelk bij Bologne is bijeengetrokken, de bijeenkomst van generaals enz. diepen indruk. Financieel ziet het er echter in het ko ningrijk noch minder gunstig uit dan in het staatkundig opzigt. Men verhaalde dezer dagen te Parijs dat de oorlog zou aanvangen met een plotselingen aanval van Ttalie op Oos tenrijk, en men grondde dit gerucht op een nota aan een blad van Florence, houdende dat het leger veel aanzienlijker is dan men meenten men des noods een ligting meer zou oproepen. Ook was een gerucht, dat de Moniteur een ge ruststellende nota zou opnemen, waarin op nieuw Frankrijks on- zijdigheidspolitiek zou worden geproclameerd, niet bewaarheid. EriBTTWSglJDI 3.T Cr 231T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 17 April 1866. Het doet ons genoegen te kunnen berigten, dat de ang stige spanning, die hier in de vorige week onder alle klassen der ingezetenen heerschte, voor een groot deel, of liever geheel, is verdwenensedert het de politie, door met beleid gekozen maatregelengelukt is, in den nacht van Zaturdag op Zondag jl. een persoon te arresteren, tegen wien men ernstig ver moeden heeft, dat bij zich aan de verschillende pogingen tot brandstichting, welke hier in den laatsten tijd hebben plaats gehad, heeft schuldig gemaakt. Sedert dien tijd heeft dan ook geen enkel feit van dien aard meer plaats-gehad. Gisteren morgen is alhier van Batavia, laatst van de Kaap de Goede Hoopgearriveerd Z. M. schroefstoomschip Djambikommandant kapt-luit. ter zee P. A. van Rees. Behalve een aantal schepelingen wier diensttijd geheel of binnen kort verstreken is en dus spoedig zullen worden ge- pasporteerd bevond zich een transport veroordeelde gevan genen aan boordbestaande uit twee militairen van het Indische leger en vijf schepelingen, die van hier naar de strafgevangenis te Leiden moeten worden overgebragt. De twee militairen zijn bereids heden middag door de politie per spoor vervoerd, de vijf schepelingen zijn tijdelijk op Wachtschip in verzekering. Overigens zijn van de Kaap de Goede Hoop met dit schip overgebragt eenige vroeger van hier uitgegaan zijnde jeugdige emigrantendie tegen de mishandeling hunner meesters de bescherming van het Nederlandsche gezag heb ben ingeroepen. Bevorderd tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2= kl. J. Sandt van Nooten. Yoor 31 Mei moeten aspiranten voor eene plaatsing als adelborst op het Kon. Instituut alhier, zich bij gezegeld verzoekschrift aan het Departement van Marine aanmelden. Er kunnen 20 jongelingen geplaatst worden. Heden morgen is een Engelsche steenkolenbrik op de Razende Bol geraakt, de equipage heeft zich in de sloep gered en is hier binnengekomen, het wrak is uit elkander geslagen. Zaturdag is aan de fabriekswerf van de heeren Paul van Vhssingen en Dudok van Heel met goed gevolg te water gelaten het aldaar, voor rekening van de heeren C. J. Avis te Westzaan, nieuw gebouwde ijzeren stoomschroefvaartuig Zaanstroom No. 3, bestemd voor de vaart van Amsterdam langs Zaandam naar Alkmaar, vice versa. Yolgens de Staats-Courant van heden is de veeziekte in Noordholland, in de week eindigende met 7 April, sterk afgenomen. -De Tijd meldt thans, dat de eindsom der vrijwillige bijdragen voor den paus tot het zeer aanzienlijke cijfer van f 194,730.78 is geklommen. Al wat in goud gegeven is, de munten, penningen, sieraden, alsook de servetband van ver verguld zilver, zal aan Z. H. worden ter hand gesteld. Twee ontvangen zilveren horologiën zijn verkocht, het eene voor f25, het andere voor fll. Op 11 en 12 dezer werd te Amsterdam de bijeenkomst van vaderlandsche moderne godgeleerden gehouden, waartoe ongeveer 200 hunner zich hadden aangemeld. De verga deringen werden door 168 leden bijgewoond en gepresideerd door doctor T. Modderman Az. De vroeger genoemde punten over de regten en pligten der modernen werden in behandeling genomen. Ingeleid door de heeren refe renten, die. tot deze taak waren uitgeuoodigd, en de slotsom hunner overwegingen in eenige stellingen hadden uitge drukt, werden deze onderwerpen met groote warmte en ernst besproken. De volgende bijeenkomst zal worden gehouden te Amsterdam in het voorjaar van 1S67. Voorts lag ter tafel een adres tot betuiging van sympathie voor den heer Martin Paschoud, predikant bij de gereformeerde gemeente te Parijs, naar aanleiding van de moeijelijke omstandigheden, waarin hij zich gebragt ziet als handhaver van de zaak der vrijheid van geweten. Dit adres werd onderteekend door 156 personen. Dit Meppel schrijft menEen vreemdsoortig geval doet zich hiervoor; een vader heeft openlijk doen bekend maken, dat hij zijn éénig kind van 3 jarenvan 't vrouwelijk ge- j -v

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1