hXagsche correspondentie. 3fngc30ni3rn. Een goed woord vindt eene goede plaats! BURGERLIJKE STAM DER GEMEENTE TEXEL TELEGRAM. ADVERTENTIE N. Nu twintigjaren geleden werd te Odenberg(in Hongarije) een kind van het vrouwelijk geslacht zonder handen ter wereld gebragt. Datzelfde meisje trekt thans de algemeene aandacht te Berlijn. Ontbreken haar de handen, het is de mond die daarvoor in plaats treedt. Met nare tong naait en borduurd zijbrengt daarmede de prachtigste handwerken ten uitvoersteekt zelve den draad in de naald en legt knoopjes, en dat alles zonder eenige moeijelijkheid of hulp van iemand ter wereld. De door haar vervaardigde werken zijn bestemd voor de openbare tentoonstellingen. En nu zijn er nog ondeugende mannen, die durven beweren dat de vrouwen «kwade tongen" hebben. [Zeer verkort medegedeeld. Red.] 's Hage 19 April. Bij gebrek aan wezenlijk nieuws geeft onze Haagsche Corr. heden een zeer uitgebreid verslag van de verschillende oordeelvellingen die in de laatste bijeenkomt van het genootschap Oefening kweekt kennis zijn uitgesproken over van Lennep's laatste werk Klaasje Zevenster. Hij doet dit omdat ons blad hem heeft doen zien dat dit meesterstuk ook alhier niet ongelezen is gebleven. Zoo mogelijk komen wij op dit gedeelte terug omdat onze Corr. eenige punten in een ingezonden stuk in deze Courant voorkomende aanhaalt en wederspreekt. Onze Corr. houdt tol dat niettegenstaande het démenti van het Han delsblad de Pruisische circulaire wel door ons Kabinet is ontvangen. Hij bespreekt voorts een artikel der Goessche Ct.waarin dat blad zich tevreden verklaart met de laatste politieke discussie in de Eerste Kamer zoo wel met het debat ais met den toon aldaar gevoerd. Hij komt er tegen op dat het gelegenheids en verlegenheids Ministerie zich uitmuntend uit de verlegenheid heeft gereden dat de Kamer het romp-kabinet geenszins voor het hoofd heeft wille» stooten.Hij is van oordeel dat behalve de belang rijke rede van den heer van Bosse de discussiën niets van eenig belang hebben betroffen en dat noch voorstanders noch tegenstanders uit die bij eenkomst eenig besluit kunnen trekken omtrent de opinie der Kamer over het Ministerie. Hij wijst voorts onze lezers op een artikelvoorkomende in de Utrechtse//e Courant van den Hoogleeraar Vreede en de artikelen in de Arnhemsche over onze neutraliteit en cas van oorlog tusschen de beide groote Duitschë mogendheden. De Minister van Koloniën is van zijne reis terug. Voor genezing van eene ongesteldheid heeft zijne afwezigheid al zeer kort geduurd. Of die af wezigheid al dan niet in verband heeft gestaan met Buitenlandsche politieke aangelegenhedenzal binnen kort worden opgehelderd. Onze Corr. komt daarop terug in «men zegt's!i die wij nu wij ze niet geheel kunnen op nemen er ook moeijelijk een uittreksel van kunnen geven. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. Mijnheer de Redacteur! IS DAT NEDERDUITSCH Deze vraag kwam bij mij op na het lezen van een artikeltje, voorkomende in uwe courant van Woensdag 18 April en geteekend door een Lid van den Gemeenteraad. De Edel Achtb. schrijft: «Even als gijlieden," oude stijl, de man is ook zeker reeds hoog bejaad,«in No. 509 enz. schrijftevenzoo moet ik toeschrijvenenz. «Ik zeg U(lieden) evenwel dank voor uwe spoedige aangevingra, ra, wat is dat wat hebben die spuitgasten aangegeven Zij hebben wel iets onder de aandacht van den Edel Achtbaren gebragtmaar aangegeven «hoewel ik gaarne gewenscht had dat de zaak meer rijper" (nieuwe taalvorm) «door u was onderzocht." Die heer doet zwaar in het woord vaangeven"want ZEd. Achtb. zegt: «de notulen van die "vergadering moeten zulks wel aangeven"wij zouden liever zeggen uitwijzen maar hij dweept met dat woordwant leest even verder en ge ziet dat hij gaarne U(lieden) in 't bijzonderdat zijn de spuitgasten en het publiek in 't algemeen om die reden (welke?) aangeeft wat hij in den gemeenteraad over dat onderwerp gesproken heeft, want hij gaf onder anderen den Voorzitter aanenz. Nu volgt eene redenering, die door evenveel wijzigingen in constructieals zij regels bevatmisschien tot een goeden zin zou vervormd kunnen worden en dan eindigt hij alweder dien zin met: «de couranten gaven aan enz., eeuwige herhaling van vaangeven"I »Ik heb den heer Burgemeester in die oogenblikken op die zaak gewezen en eerst later toen er eene nieuwe slang was aangebragt [toen)" Deze herhaling is keukenmeids-stijl en wie weet te verklaren wat vdirectE volmaakte bruikbaarheid" is In, den volgenden zin komt een mooije vraag voorluidende «wat waren wij dan met 4 spuiten, die gebleken zijn mee- rendeels gebrekkig te zijnhoe dan ook Wat nu volgt is te fraai om er niet even bij stil te staan. De Edel Achtbare heer gelooft dat de spuitgasten zich allen flink van hun pligt gekweten hebben en daarom (daarom al leen acht hij zijn mandaat in den gemeenteraad van die kracht, dat hij er op wijzen mag en zal, nu en in voorkomende tijdendan en wanneer de brandbluschmiddelen gebrekkig of onvoldoende zijn of als zij in capaciteit den moed en ijver der spuitgasten niet evenaren(mooi gezegd Edel Achtbare Heer en wie dan ook (die) zich daarover ergeren mogen (ik erger mij daarover nietmaar wel over den schoenpoetsers-stijl) ik stoor mij daar niet aan en (luistertnu wordt de stijl ver heven) nimmer zal ik één schrede teruggaan als ik eene zaak het hoofd te bieden hebwaartegen ik verpligt ben te kampen ter verbetering" (Ge wilt zeker zeggen van de brandblusch middelen, maar dat staat er niet), «en ter meerdere veiligheid van de ingezetenen van den Helder." Het is dus duidelijk dat bedoeld lid van den raad er alles over heeft om ons, inwoners van den Helder, te verbeteren. Zijn voornemen is prijzenswaardig, maar een hoogen dunk heeft hij niet van ons. Als het zijne bedoeling is geweest om de aandacht der kiezers op zijn persoon of op zijne welsprekendheid te vestigen, of, om zijn stijl te gebruikenzijne welsprekendheid aan te gevendan gelooven wij dat hij uitnemend geslaagd is maar was het zijn doel om een flink fautief opstel te leveren, dan heeft hijimmers naar onze bescheidene meening(ofticiëele term) zijn doel nog beter bereikt. TAAL-CRITICUS Toen de Kerkeraad der H. Ev. Luth. alhier zich voor drie jaren wendde tot den W. E. A. Heeren Burgemeester en Wethouders met het verzoek om ter delging eener schuldgroot f 900 rentenden drie ten honderd ter bestrijding van onuitwijkbare behoeften aangegaantweemaal 's jaarlijks eene algemeene collecte aan de huizen der ingezetenen te houden werd hem dit voor drie jaren vergund. "Vijf malen is die collecte gehouden en zij heeft opgebragt 532.37van de schuld is afgelost ƒ650 zoodat er nog ƒ250 af te doen overblijft. Nu volgt de laatst toegestane collecteen de Kerkeraad doet een beroep op de algemeene welwillendheid. Men zietdat hij zelf mede de handen uit den mouw gestoken heeftwant behalve de voldoening der interessen heelt hij uit zijne meer holklinkende dan gevulde kas 117.63 bijgepast. Dit is niet meer dan pligtzal men zeggen, volkomen toegestemd maar even zoo zal men erkennen dat die zijn pligt voldoetook de meeste ondersteuning verdient. Als pligt en liefde in harmonie verkeeren is mildadigheid de vrucht die er uit voortspuit als de bloem uit de knop door leute zon en zoelen regen te voorschijn getreden. Helder April 1866. De Kerkeraad voornoemd J. H. SONTRAL, President. Van 12 19 April 1S66. ONDERTROUWD Pieter Dijker arbeider 36 jaren weduwnaar van Maartje Mossel en Dirkje Wiegel27 jaren. Heudrik vaa Heerwaarden 39 jaren weduwnaar van Jannetje Hin en Hendrica van Lenten25 ja ren. Jacob Bruin, smid, 25 jaren en Maartje Visbeen, 28 jaren. Tijs van Heerwaardenveehouder25 jaren en Jannetje Dijt21 jaren. Teunis Koning koopman 25 jaren en Geertje Dekker 23 jaren. GEHUWD IJsbrand Witte en Dieuwertje Kuip. Sietse de Vries en Grietje Dob. GEBORENMarijtje en Jannetjedochters van Jan Veeger en Keetje Smit. Naantjed. van Hermanus Roeper en Neeltje Mandje. OVERLEDEN Trijntje Burger 26 jaren, gehuwd met Jan Klaasz. Brou wer. Jacob Eelman 19 jaren z. van Jacob Eelmau en Pietertje Tuin der. Neeltje Bakelaar 3 maanden d. van Wouter Bakelaar en Rigtje Visser. Pietje Banda 41 jaren, gehuwd met Cornelus Buijs. Pieter Boon 46 jaren gehuwd met Cornclia van der Wijk. MAKKTBERIGTEN. SCHAGEN 19 April. 5 Paarden f50 a 100. 4 Ossen f 80 a 150. 136 Magere Gelde Koei jen f 80 a 150. 28 Vette Gelde Kocijen f180 a 210. 25 Kalfkoeijen f150 a 170. 14 Vaarsen f70 a 100. 26 Nuchtere Kalveren f5 a 7. 346 Magere Schapen f 22 a 34. 8 Bokken en Geiten f0.50 a 2.50. 18 Magere Varkens f 16 a 25. 86 Biggen f8 a 14. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 50 a 100 ct. Eenden 50 a 90 ct. Duiven 10 a 20 ct. Boter 72| ct. per kop of 96£ per Ned. fg. Kaas 30 a 45 ct. per Ned fg. Kip-Eijeren f 1.90 Eend-Eijeren f 2.40 per 100 stuks. PURMERENDE 17 April. Kleine Kaas f30.50 Middelbare f31.Goede voorraad; vlug en zeer duur verkocht. Aangevoerd 87 stapels Kleine Kaas4 Middelbare. Boter van f0.85 tot 0.95 per Ned. tg. Gemiddeld 10.90 per Ned. f§. Aange voerd 222 Runderen. Vette Koeijen duur. Kalf- en Melkkoeijen stadigen handelmaar overigens 2cer ferm. Gelde Koeijen de middensoort heel vlug. 10 Paarden. 150 Vette Kalveren. De handel vlug, de prijs was van 60 tot 80 ct. per Ned. fg. 84 Nucht. Kalveren. Prijs: van f4 tot 8 per stuk. Handel levendig. 27 Vette Varkens. De prijs was van 48 tot 56 ct. per Ned. fg. Handel vlug. 23 Magere Varkens van f 14 tot 22, en 168 Biggen van 7.50 tot 1L. Handel matig vlug. 639 Schapen en Lammeren. Overhouders beter te plaatsen. Kip-Eijeren f 2.20 Eend- Eijeren f 2.50 Kiviets-Eijeren f6 tot 7 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 48 stapels Kaas wegende 10523 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine N.-melk f 30.50 O.-melk f29, later f30. Middelbare niet ter markt. Aangevoerd 2516 Ned. fg. Boter. Heden Vrijdag 20 April 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude)51 -J 5°/0 Amerika 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 741- 8°/0 Mexico (oude)20 3°/0 Mexico (nieuwe) S°/0 Binnenl. Spanje36-| 5"/0 Turken Illinois Cert. 85)- -J- Boot aan van New-York 12 April, Goud-)- Wissel-)- beter. Zondag 22 April vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triëst en Dingsdag 24 April de Oost-Indische landmail via Marseille. Getrouwd N. H PETERS, Opzigter van publieke werkenvan af 1 Mei a. s. Ie Gorssel Gelderland EN J. HOOGENBOSCH. Nieuwediep, 19 April 1866

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3