Zesde Jaargang. 1860. Jïieuros- en ZATURDAG «flÖoertentie--6foÖ. 28 APRIL. <Dffirieëï gcüerite. BEKENDMAKING. jfèkt-offirtctf ijc&crite. 515. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.80 Franco per post H 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post- directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. GODRANT. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezendeu. Ingezonden stukken minstens één .dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt, ter voorkoming van ongelukkenaan de ingezetenen bekend dat de PRACTISCHE SCHIETOEFENINGEN OP DE IIORS met het geschut van Zr. Ms. instructie-vaartuig PRO PATRIA weder zullen plaats hebben op Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van iedere week, aanvangende den eersten Mei eerstkomende. Bij de gewone schietoefeningen wordt eene roode vlag aan den voortop van genoemd vaartuig geheschenen zal het strand op de Hors op een afstand van 4000 Ned. ellen, in de rigting van den Stuifdijk onveilig zijn. Bij het schieten met getrokken geschut worden aan de beide toppen van genoemd vaartuig roode vlaggen geheschen, en zal het strand op de Hors, op een afstand van ruim 5000 Ned. ellen, in de rigting van den Stuifdijk, onveilig zijn. Genoemd gedeelte van de Hors zal worden afgepaald door paaltjes met bordjes, waarop geschilderd is: »Zr. Ms. in structie-vaartuig Pro Patria" Aan het einde der rooilijn wordt eene blaauwe en op de ambtsnollen eene Nederlandsche vlag geplaatst. Ofschoon men zich buiten de boven omschreven grenzen veilig zou kunnen achten, dient men in acht te nemen, dat wanneer er met springgranaten geschoten wordtde stukken dezer projectilen tot over de grenzen kunnen worden gewor pen en het alzoo raadzaam is zich in dit geval ook niet aan de binnenzijde des Stuifdijks, in de mok, op te houden. Verder wordt in herinneringgebragtdat het verbodenis, de projectilen en verdere materialenwelke op genoemde plaats liggenop te zoeken en zich toe te eigenen zullende deze handelwijze worden beschouwd als ontvreemding van 's Rijks goederen, en degenen, die zich onverhoopt hieraan mogten schuldig maken als zoodanig worden vervolgd. Helderden 25 April 1866. De Voorzitter voornoemd. S TAKMAN BOSSE. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat alhier gevonden Een stuk van een Gouden Oorbelletje en een Sigarenpijpje. l)e regtmatige eigenaars kunnen het ten Burele van den ondergeteekende terug bekomen. Helder, 27 April 1866. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. De Pruisische nota van antwoord is thans in haar geheel bekend. Daardoor wordt het vroeger medegedeelde resumé bevestigd. Pruisen zal 2ich ontwapenen in dezelfde mate als Oostenrijk, maar thans verneemt men dat Oostenrijk, wel verre van zich te ontwapenen, zijn leger op voet van oorlog heeft gebragtom het hoofd te kunnen bieden aan de oorlog zuchtige plannen die Italië schijnt te koesteren. Reeds gewaagt de telegraaf van een schermmutseling die in het Venetiaansche tusschen de keizerlijken en Italianen heeft plaats gehad. Daarentegen meldt de officiële Wiener Zeitungdat in alle deelen van Lombardije en Venetïe volkomen rust heerscht. De geruchten omtrent een inval van vrijscharen op Oostenrijksch grondgebied, alsmede de schermutseling bij Rovigo zoudenvolgens dat bladvan allen grond zijn ontbloot. Men beweert dan ook zoo te Weenen als eldersdat die herigten slechts uitgedacht zijn om de beurs te drukken, omdat zij die k la baisse gespeculeerd hebbenmet huivering eene rijzing der fondsen tegen 1 Mei te gemoet zien. Toch vreest men dat menigeen het slagtoffer van die speculatie wezen zal en weldra belangrijke bankroeten zullen worden gemaakt. Uit Augsburg wordt berigt, dat de leden der minister conferentie reeds den 23*ten de deliberatien hebben gesloten. Men beweert dat zij zich omtrent de grondslagen der wij ziging van de bondsconstitutie hebben verstaan. Zoodra eenige belangrijke wending van den stand der zaken plaats heeft, zullen zij onverwijld de conferentien hervatten. De bevalling der gemalin van den hertog van Augustenburg welke gebeurtenis te Kiel door velen gevierd werd alsof de hertog regerend vorst was, heeft de aandacht weder op den voormaligen garde-majoor gevestigd, inzonderheid op zijne vermaagdschapping aan de engelsche dynastie. Sommigen zijn dwaas genoeg om aan deze bloedverwantschap de weinig vriendschappelijke houding toe te schrijven, die Engeland in den laatsten oorlog jegens Denemarken heeft betoond. De hertog is gehuwd met eene prinses van Hohenlohe Langenburg dochter van den prins van Linange en prinses Victoria van Saksen Coburg welkein 1814 weduwe gewordenhertrouwde met Eduard hertog van Kent, uit welk huwelijk koniDgin Victoria geboren werd. Deze is dus de halve zuster van de hertogin van Augustenburg, en haar zeer genegen. Men zou uit dien hoofde Engelands tusschenkomst ten behoeve van hertog Frederik mogen te gemoet zien. Waarschijnlijk zal deze zich nog lang laten wachten. SET 13 TT Wg TIJDIlT^ÏTrri Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 April 1866. Naar wij vernemen worden ook te dezer plaatse door het gemeente bestuur maatregelen van voorzorg genomen voor het geval dat de cholera zich in deze gemeente mogt voor doen. Het oude schoollokaal, thans dienende tot bergplaats, deelt men ons mede, wordt opgeruimd en even als vroeger we der dienstbaar gemaakt tot het opnemen en verplegen van lijders aan die noodlottige ziekte, indien ze zich hier mogt voordoen. Wij hopen dat deze, hoewel zeer prijzenswaardige maat regel, immer overtollig moge zijn en blijven. De netto opbrengst van de op 19 dezer door onder-officie ren gehouden tooneelvoorstelling en sehermpartij gegeven ten voordeele van het fonds tot ondersteuning van redders van schipbreukelingen en hunne betrekkingenheeft bedragen ƒ121.385. Dit bedrag is Dingsdag jl. afgedragen aan den heer G. A. Taylor, directeur van bedoeld fonds. Naar wij vernemenis het gedicht nTSendragt en Menschenmiri''door den sergeant M bij gelegenheid van de tooneelvoorstelling op 19 dezer voorgedragen, ex- presselijk voor die gelegenheid vervaardigd door den oppasser in de garnizoens-inürmerie H. Coster. Wij vernemen, dat er bij genoegzame ondersteuning van den kant der ingezetenen, pogingen in het werk zullen worden gesteld, om in den loop van den zomer, wederom het muziekkorps van het 7e regiment infanterie, dat zich gepasseerde jaar met zooveel succes heeft doen hoorenvoor eenigen tijd naar hier te doen komen. Op non-activiteit gesteld de luit. t/z 2e kl. P. J. Zaal en de officier van gezondh. 2e kl. J. C. D. Steendijk, beide aan boord van het wachtschip alhier. Geplaatst op het wachtschip de officier van gezondh. 2e kl. J. B. Coomans de Ruiter. Bij besluit van HH. Gedeputeerde Staten dezer viucie van 18 April 1866, is de invoer van run/ schapen, varkens, bokken en geiten, regtstreeks van naar den Helder, vrijgesteld, mits voorzien van de n(i bewijzen van herkomst, enz. af te geven door het lioon^ politie te Texel.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1