514. Zesde Jaargang. 1866. Jïieutüs* en WOENSDAG «flöoertentie-fifaö. 2 M E I. <&ffiricëï gcöceïte. $5tct-offnrtëd gcbedte. HELDERSC zrA, Verschijn^ WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maanden1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zitffe bij alle Boekhaudelaren en Post- «krecteuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. COURANT. De prijs der Advertentïen van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat alhier gevonden: Zes nieuwe Zakdoeken, eene nieuwe Veder (voor een Dameshoed), eene Schaaf en eene Dames-Portemonnai. Voorts tusschen de Burger- en St. Maartensbrug gemeente Zij geeene Kara- biesch, inhoudende: eene Japon, Muts, gouden Ketting en dito Kruis. De regtmatige eigenaars kunnen deze goederen ten burele van den oudergeteekeude terug ontvangen. Helder., 1 Mei 1866. Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. 1TI 3 TT 7T 3 T IJ D 11T 3 3 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 1 Mei 1866. Gisteren namiddag is de engelsche brik Mary fy Ann geladen met steenkolenbij harden wind tegeu den zeedijk geraakt, in de nabijheid van de Oostbatterij; eene po ging tot afbrenging met de sleepboot Archimedeskapt. de Liefde, is door den harden wind en hoogloopende zee mislukt. Door het geweldig stooten is het schip spoedig zeer lek geworden, en uit vrees dat het elk oogenblik uit elkander zou slaan, heeft de equipage het tegen den avond verlaten. Heden morgen is men weder aan boord gegaan, om de tuigage en zoo veel mogelijk is te bergen. Het schip zelf zal wel niet meer te redden zijn. Op hetzelfde oogenblik zeilden gisteren middag nog twee engelsche brikken naar binnen waarvan een weder naar zee is teruggekeerd en de andere bij de Laan onder de Texelsche wal, wegens averij aan zeilen en tuig, ^is ten anker gekomen laatstgenoemde is in den nacht driftig geraakt tot op zeer korten afstand van den zeedijk, ter hoogte van de sociëteit de Eendragt, alwaar het anker gelukkig weder heeft gevat; zonder dat had dit vaartuig hetzelfde lot gedeeld van de Mary Sf Ann. De heer P. B. Reeringhontvanger der directe be lastingen, accijnsen, enz. heeft, ten gevolge zijner overplaat sing naar Amsterdam in dergelijke betrekking, zijn kantoor gisteren overgedragen aan den heer P. W. Thorbecke, die met de tijdelijke waarneming is belast. De heer Reeringh heeft zich gedurende zijn 15jarig verblijf alhier immer doen kennen als een man van beginselen die voor zijne opinie openlijk durft uitkomen zonder aanzien van personen; hiervan gaf hij zeer dikwijls blijken, vooral in zijne betrekking als lid van den raad en wethouder de zer gemeente, waardoor hij zelfs bij zijne tegenstanders, zoo niet geliefd dan toch geacht en geëerd werd. Wij hopen dat de heer Reeringh, in zijn nieuwe betrek king, nog vele jaren met denzelfden lust en ijver, die hij hier steeds getoond heeft, moge werkzaam zijn. De kapt. t/z. O. P. de Brauw, heeft heden morgen, na een 3jarig verblijf alhier, het kommandement over Z. M. Wachtschip en het Koninklijk Instituut voor de Marine overgedragen aan den kapt. ter zee P. A. A. Gregorij eerstgenoemde is daarna heden morgen ten half twaalf ure met de stoomboot Zaanstroom vertrokkenuitgeleid door eene talrijke schaar officieren en door het stafmuziekcorps van de Marine. Bij Zr. Ms. besluit van 28 April is bepaald dat in dit jaar de bij art. 20 van het reglement voor het Kon. Instituut voor de Marine alhier, bedoelde commissie tot af nemen van het eind-examen der adelborsten van de 2e kl. bij dat Institnut, zal bestaan uit de heeren J. M. Obreen president der commissie tot het examineren van zee-officieren als voorzitter; de kapt-luit. t/z. C. J. Damme le officier op het Wachtschip alhier; de kapt-luit3. t/z. A. Schotborgh, A. W. de Raijter vau Steveninck, beide non-actief en de luit. t/z. 1° kl. J. L. Nierstrasz, lid der commissie tot het examineren van zee-officieren als leden. Benoemd tot le luit. bij het corps Mariniers de 2* luit. M. R. E. Ahn. Aan den gewezen kanaalloods P. Zinjewelis een pensioen verleend van f280.'sjaars. Zaturdag 11. is door de commissie, belast met het exa mineren van varensliedente Rotterdammet goed gevolg als opperstuurman geëxamineerd, den heer P. C. Riekels; leerling aan de school voor de zeevaartkunde van den onder wijzer A. J. Leijer alhier. Zondag namiddag heeft een marinier, aan boord van het wachtschip alhiereene ernstige wonde bekomen in den buikhem met een mes toegebragt door een zijner makkers; men zegt niet opzettelijkmaar door eeu ongelukkig toeval. De eerste is naar 's rijks hospitaal overgebragt en de andere aan boord in arrest gesteld. Bij koninklijk besluit van den 20 April is het in huur geven van heele en gedeelten van loten in de Staats-Loterij afgeschaft. Ingaande met de 261e loterij. Volgens het Handelsblad is het plan tot droogmaking van de Zuiderzee in den laatsten tijd weder met kracht ien ernst opgevat. De technische leiding zou zijn opgedragen aan den heer Stieltjes. Het geheele werk zou in 15 jaren voltooid zijn. De noodige gelden zouden worden verstrekt door eene buitenlandsche maatschappijterwijl van de regering de betrekkelijk zeer geringe som vau f 5000 zou worden ge vraagd om de voorloopige kosten te bestrijden. Naar men verneemt is op 7 April jl.namens den consul van Zweden en Noorwegenop het postkantoor te Amsterdam bezorgd, aldaar behoorlijk met vijf lakken van genoemden consul geslotenoutvangen en in het brieven- packet voor 's Gravenhage gesloten 1 brief, inhoudende: 1 bankbiljet, groot f200, gemerkt A. 2526; 1 grootf200, gemerkt Z. 9-180 1 groot f 200 gemerkt C. 3832 1 groot f100, gemerkt N. S082 1 groot f100, gemerkt S. 8608 1 groot f 60, gemerkt R. 3325 1 groot f 40 gemerkt N. 4909 1 muntbiljet, groot f50 gemerkt A.B. 110; 1 groot f50, gemerkt C. Q. 861. Het bedoelde brievenpacket is te 's Gravenhage in onge schonden staat aangekomen doch de brief met waarde niet aan het adres bezorgd. Sedert het berigtgeplaatst in de Staats-Courant van van 29/30 April zijn te Rotterdam aangegeven 13 cholera lijders en 11 sterfgevallen aan die ziekte. Eene vrouw te Utrecht door de cholera aangetast zal waarschijnlijk herstellen. Te Zevenbergen is een man, uit Rotterdam gekomen aan de cholera overleden. Voor eenige dagen is tc Bristol een zeeman aan do cholera overleden, hij was mede uit Rotterdam gekomen. Jl. Zaturdag heeft de geneeskundigen raad van Zuid- Holland eene zitting gehoudenwaarinde cholera het hoofd onderwerp der beraadslaging was. Verscheidene mededeelingen van lokalen aard werden gedaan. Meer dan een der leden keurde het door Dr. Bleeker voorgeschreven middel omdat het een bestanddeel bevatte dat voor kinderen vaarlijk was. Men keurde het daarom af dat gedeputei dit middel hadden aaubevolen en vroeg waartoe d: werkking en de roeping van den raad dienenwannei hooger gezag, buiten zijne voorlichting, in eene aangele^

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1