1866. Jlieuius- en <ftÖoertentie--6faÖ. .j\o 515. Zesde Jaargang. HELDERSCHE COURANT. Vefs'chijnt' WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs'voor 3 maanden1.30 Franco per post w IrO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gii.tjfs. ZATEBDAG De prijs der Advertenïien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentien iutezeuden. Ingezonden stukken minstens een dag vroeger. 5 AI E I. (Djfiriccl geöceïte. BEKENDMAKING. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt, tengevolge eener bekomen aanschrijving, ter algemeene be kendheid datingevolge Z. M. besluit van den 26sten April 11. No. 79, het handgeld voor rekruten, zoomede de premie voor milicienstot dus verre bij alle korpsen gesteld op ÏJertig Gulden (ƒ30), bij de bataillons grenadiers van het regiment Grenadiers en Jagers, bij het 4e en 5e regiment Dragonderste beginnen met heden tot den laatsten Sep tember aanstaande is verhoogd tot op Vijf-en-Zeventig Gulden (ƒ75). Helderden 3 Mei 186(3. Het Gemeente Bestuur voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY. Secretaris. Jilct-ufficicd gebedte. POLETS EK OVER ZEGT. De berigten uit Duitschland en Italië zijn weer meer oorlogzuchtigreeds worden de eerste krijgsbewegingen voor speld. Als zoodanig noemt men een aanval van Pruisen op Saksenwelk land alle maatregelen voor een aanstaanden oorlog neemt. Voorts zouden Ilanover en Keurhessen worden bezet. Ook Saksen schijnt zich inderdaad tot den krijg gereed te maken. Men zegt reeds dat de militaire plannen zijn ont worpen en de Saksische troepen over Annaberg naar het gebergte zullen rukken, om daar eene versterkte positie in te nemen. De schatten van de koninklijke familie die op Kö- nigstein bewaard worden, zijn, naar men wil, reeds naar Londen gezonden, terwijl op de grenzen drie millioen aan baar geld zijn gedeponeerd, die terstond naar Beijeren in veiligheid kunnen gebragt worden. De koninklijke schatten worden in veiligheid gebragt, zegt een berigtgevergeen wonder als een kleine staat met Prui sen in oorlog komtwordt hij ingeslokt en bet allereerst worden de fortuinen der vorsten in beslag genomen, om het volk niet al te zeer wegens de terugbetaling der oorlogskosten te belasten. Daar dus de vorsten alle kans hebben om eer lang particulieren te worden, hebben zij gelijk, dat zij hun geld bij tijds bezorgen. Oostenrijk forceert den toestand en schijnt van geen toe geven te willen weten. De toon der oostenrijksche bladen zou doen vermoedendat binnen weinige dagen tot een aan val wierd overgegaan. Merkwaardig is een schrijven uit Berlijn aan de Küln. Zeit. gefigt. Het luidt: «Oostenrijk schijnt van geene verzoening meer te willen weten. Vertrouwende op von Bismarcks im populariteit die zoo groot isdat zelfs het denkbeeld om een algemeen Duitsch parlement bijeen te roepenniet in staat ia. geweekt om den volksgeest voor zich te winnen, wil de keizer zich" aan het lioofd stellen zijner Duitsche vasallen en Pruisen tot onderwerping brengen, terwijl hij te gelijker tijd in de& vierhoek de Italianen afwacht, zoo hij al zelf de Minciö of lieyer over de Po trektover Ferrara en Bo- logna den Kerkelijken Staat binneuruktalles wat goed paus en kerkgezind is om zich heen verzamelt en in Rome den .heiligen vader uit de handen der goddelooze Italianen bevrijdt terwijl, zoo als bekend is, de Fransclien in September liet land verlaten. Deze kunnen dit dan ook gerust doen daar zij door de Oostenrijkers vervangen worden, die de regtma- tige vorsten en den zegen hunner heerschappij zullen terug brengen. De tijdingen der overwinningen in Italië zullen band aan hand gaan met die uit Duitschland. Gansch Duitschland is met den diepsten haat bezield tegen het ministerie ven Bismarck en de feodale partij die nu in Pruisen regeert. Daarom zal gansch Duitschland het zege vierend voortrukken van het Oostenrijksche leger toejuichen. Thans zal dan eindelijk verwezentlijk worden wat in den zevenjarige oorlog vergeefs beproefd werd en de eerzuchtige koningen van Pruisen zullen weder tot den rang van mark graven van Brandenburg afdalen:" Naar in omloop gebragte geruchten te oordeelenzegt eene particuliere Berlijnsche correspondentie van het Ilbl. zal het bevel tot bet mobiel maken der geheele armee binnen weinige dagen worden uitgevaardigd. Is dat bevel eenmaal gegeven, dan zal het zeer spoedig zijn verwezenlijkt, want sedert geruimen tijd zijn al de noodige voorbereidende maat regelen genomen, om terstond uitvoering aan den bevolen maatregel te kunnen geven. In de ministeriële kringen ver wacht men dergelijk bevel zeer spoedig en in de finantiële we reld zoo mede ter beurze, wordt die zaak als vrij waarschijn lijk beschouwd. De berigten uit Italië hebben aan de beurs de vrees voor verwikkelingen niet weinig versterkter heerschte dan ook eene werkelijke paniek tengevolge waarvan de koer sen algemeen daaldenbij de Oostenrijksche effecten was die daling niet minder dan 5 pCt. Ook spoorweg-actien deelden zeer in dien achteruitgang en men voorziet dat de volgende dagen nog verdere koersverlaging zullen te weeg brengen. 1TI E tr TT S T IJ D UT 3 E 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 4 Mei 1S66. Heden voormiddag is onder het lossen van salutscho- ten alhier ter reede geankerd, de seheeps-divisie onder bevel van den kapt.-luit. ter zee M. H. Jansen, bestaande uit de korvetten van Speijkwaarvan genoemde kapt.-luit. tevens kommandant is, de Prins Manrits der Nederlandenkom mand. de kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman en Pallas, komm. de kapt.-luit. ter zee \V. C. Klis. Deze schepen zijn thans teruggekeerd van het doen eener oefeningstogt in den Noord-Atlantischen oceaanwaartoe zij zich medio December jl. hadden vereenigd. Zr. Ms. stoomraderschip de Valk zal deu 16 Mei a. s. in dienst worden gesteld, onder bevel van Zr. Ms. adjudant in buitengewouc dienst, den kapt.-luit. t/z. J. T. Koopman. Voorts worden met dien datum op genoemd stoomschip geplaatst de luit. t/z. lc kl. C. Eeg, als 1° officier; de luit3, t/z. 2° kl. C. E. Uhlenbeck, J. L. Inckel, P. M. Cochius; de officier van gez. 2e kl. 1'. X. J. van Opdorpde officier van administratie 2° kl. G. II. C. van Nuijs en de scheeps klerk A. Vermeulen. Een bij het Departement van Marine ontvangen te legram bevat liet berigtdat liet fregat Adolf Hertog van Nassaukapt. O. A. "Uhlenbeck den 30 April ter reede van Napels is aangekomen; aan boord was alles wel. De afloop der gisteren ten overstaan van deu Luitenant Kolonel Eerstaanwezend Ingenieur alhier, plaats gehad heb bende aanbesteding, is als volgt; 1°- Het éénjarig onderhoud van de aardewerken het minst ingeschreven door den heer II. J. Hippensvoor de som van f6300.— en is bij opbod aangenomen door den heer J. E. Janzen voor de som van f6180. 2e. Het éénjarig onderhoud der metsel- en timmerwerken het minst ingeschreven door den heer H. J. Hippens,voor de som van f 5200 en is bij opbod aangenomen door denzelfden voor de som van f4970. 3e. Het éénjarig onderhoud van kazernenmagaziju enz.; het minst ingeschreven door den heer H. J. Ripp voor de som van f3600.— en is bij opbod aangen door denzelfden voor de som van f 3490.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1