Donderdag a. s. zaldoor de afdeeling Helder van dé vereeniging Het Metalen Kruis de onthulling plaats hebben van de voor die afdeeling vervaardigde zeer prachtige banier. Het isnaar wij vernemeneen meesterstuk van kunst zoo als welligt nog geen tweede bestaat. De vervaardigers zijn de borduurwerkers de GéBr. van Oven te 's Hage, die niet geaarzeld hebben hunnen arbeid aan HH. MM. den Koning en de Koningin ter bezigtiging aan te bieden. Waarop hun dan ook de eer is te beurt gevallen van wege Z. M. eene schriftelijke kennisgeving te ontvangen, dat Hd. die banier met welgevallen heeft bezigtigd en huil' daarover Zr. Ms. bijzondere tevredenheid betuigd. Yoorls vernemen wij, dat door het bestuur dezer afdeeling op nader te bepalen tijd en plaats, ook aan het publiek de gelegenheid zal worden gegeven dit stuk van nabij te kun nen bezigtigen. Op de Zondag jl. gehouden parade, aan boord van hef wachtschip alhier, is door den kommandant, de kapt. t/z. I'. A. A. Gregory, op zeer plegtige wijze de groote gouden medaille voor 50jarige trouwe dienst uitgereikt aan den pro voost in het vaste corps dek- en onderoffic. Casper Bennick. Genoemde provoost heeft den ouderdom van 49 jaren en telt 52 dienstjaren. Men schrijft ons van Terschelling, dd.5 Mei. In de afgeloopen week is door den heer Collette, ingenieur bij de telegrafen, te Westerschelling opneming gedaan ter zake de aankoop of stichting van een telegraafkantoor in verband staande met de voorgenomen daarstelling eener telegraafkabel van hier op Ilarlingèn. üs. van der Yeen, van Wormerveer, heeft het door de Doopsgezinde gemeente alhier op hem uitgebragt beroep aan genomen en zal op 1 Julij e. k. alhier zijne intreê-rede houden. Men schrijft ons van Wieriiigen dato 4 Mei. De werkzaamheden aan de begrinding van den weg van Westland naar den Oever, waarvoor in het vorige jaar de aardenbaan werd gelegd, zijn nu sedert eenigen tijd aange vangen en zullen denkelijk nog in den loop van dezen zo mer voltooid kunnen worden. Terwijl op het vaste land in Noordholland en elders vele polders, die zoo pas huil hoofd boven water steken voorzien worden van uitmuntende straat-eri grindwegen, verkeereh de wegen hier tot dusverre in een zeer slechten toestand. Wij verkrijgen nu, dank zij, de activiteit van allen die daartoe medewerkten, eenen grindweg van het eene einde van dit eiland tot het andere. Moge dit voor ons eiland zoo hoogst noo- dige werk spoedig door meêr gevólgd worden eh de vele zij- ♦- wegen, met hunne talrijke krommingen en moddergaten, ein delijk ook eens in wat meer doelmatiger rigting aangelegd en met eene goede laag puin en grind bedekt wordenwaar naar al sedert de schepping zoo verlangend wordt uitgezien. Men schrijft ons van Utrecht dato 3 Mei het volgende: In de laatste dagen der vorige maand heeft alhier eene algemeene vergadering plaats gehad van afgevaardigden van de verschillende afdeelingen der vereeniging liet Metalen Kruis. In die vergadering heeft de verkiezing plaats gehad, die om de vier jaren geschiedt, van leden voor het hoofdbestuur als zoodanig zijn gekozen de heeren Taats vim ^.merongen Repelaar van Spijkenisse, ïtoelands, Momma, Boot en van Merle, in plaats van de heeren Baron van Geen, van ltter- sum, Sillesen, Burlage, ïlahuis en Yrieseudorp, beide laatst genoemden overleden. Mede is besloten dat in de maanden Augustus of September eene algemeene reünie der afdeelin gen zal plaats hebben de plaats nader te bepalenhetzij in een der steden van Noordbraband of te Arnhem. Betreflende 'het dezer dagen medegedeelde berigt, om trent de droogmaking der Zuiderzee, zegt de Amst. Cl. dat dit plan betreft het gedeelte bezuiden Eukhuizen, Urk en Kampen. Men schrijft uit Londen Tn het lloogerhuis is tot den minister van binnenl. zaken de vraag gerigt, of de regering berigt had ontvangen, dat de Nederlandsche provinciën Friesland en Groningen geheel waren bevrijd gebleven van de runderpesten zoo ja of het dan in het plan van den minister lag, de lioodige stappen te doen tot wijziging van het bestaande verbod op den vee-invoer uit Nederland, bepaaldelijk voor zoover die provinciën betreft. Hierop heeft de minister geantwoorddat bij den Privy Council zulke berigten waren ingekomendoch dat er eerst nog eenige inlichtingen moeten worden ingewonnen, eer de regering tot eenige opheffing Van de 'tegenwoordige bepa lingen kon overgaan, - Uit Liverpool 'is te Botterdam berigt ontvangendat daar wegens de hier 'te lande heerscliende cholera geene landverhuizers uit Nederland meer aan boord worden genomen. Uit Weenen wordt geschreven: Het aantal zelfmoorden neemt te dezer stede op zeer onrustbarende wijze toe. Ge durende de afgeloopen maand hebben 20 personen van hét mannelijk en 6 van het vrouwelijk geslacht zich van het léven 'beroofd; 26 mannen en 15 vrouwen hebben pogingen tot l||^^ffïï9Hpflrwcrk gesteld welke tijdig ziju verijdeld. Daar enooven 4 mannen en 2 vrouwen vermoord3 mannen door onvoorzigtigheid van anderen om het leven gekomen terwijl 16 mannen en 7 vrouwen aan de gevolgen van ver schillende onheilen zijn overleden. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE^ 's Hage 7 Mei. Mijnheer de Redacteur! Óp bet oogenblik dat ik dezen aanvang (Maandag vddr de zitting) bebben de algemeene beraadslagingen over de kuituur- wet reeds vjjf dagen geduurd, en niet alleen zijn deze niet afgeloopenmaar zelfs beeft nocb de minister van Koloniën üoch' die van Finantien tot nog toe het woord gevoerd. Ik denk dat zulks straks zal geschieden. Neemt men nu in aan merking dat zeker de heeren Rochussen en Mijer zullen re pliceren en dat welligt ook de heer Tborbecke aan bet debat zal deelnemen, dan is het duidelijk dat de afloop der discus- siën nog niet té voorzien is. Ik zal de redevoeringen der ministers afwachten, alvorens li' een uitgewerkt ovërzigt over die gewigtige beraadslagingen te doen toekomen, hetgeen echter waarschijnlijk heden, we gens het late uur waarop de Kamer gewoonlijk uiteen gaat, niet meer zal kunnen geschieden. Ik bepaal mij thans slechts tot het navolgende. Wat de uitslag aangaat, d. i. wat het lot der wet zal zijn, laat zich op dit oogenblik nog met geen zekerheid voorspel len. Alles zal afhangen van de houding die de afwachters in deze zullen aannemen. Gij zult wel gezien hebben, M. d. R.dat het geheele debat als het ware de belangrijke rede van den heer Godefroi, die onder die afwachters zeker de eerste plaats inneemt, tot middelpunt heeft. Zoowel van de zijde der conservatieven als van die der liberalen wordt alles aangewend om dien afgevaardigde tot haren kant over te halen. De rede die ik straks verwacht van den heer van Bossè zal zeker van gewigt zijnomdat die minister zal moeten aantooneu, hoe, met het zekere verlies dat door die wet aan het batig slot wordt toegebragt, de zekerheid van eene vaste bate uit Indië is overeen te brengen. De algemeene indruk dié het vijfdaagsche debat op mij heeft teweeggebragt, is vóór de wet. De heer Kappeijne heeft in de zitting van Zaturdag de redevoeringen van de heeren Rocbussen en Mijer uitstekend wederlegden men moet wel de hoofd-redaeteur van het Dagblad zijn, om van die rede eene beoordeeling te gevenzoo als ze in dat bladin het nonimer van gisteren en heden geplaatst is. Ik kom op die belangrijke reden in mijn volgend schrijven terug; immers, wanneer de algemeene beraadslagingen zullen zijn afgeloopen en die over de afdeelingen eri dé afzonderlijke artikelen aange vangen zal er ruimschoots gelegenheid zijn op de hoogst merk waardige redevoeringen van weerskanten gehouden, terug te komen. Dat ook de stem der Thorbeckianen van grooten invloed zal zijn op het lot der wet, is duidelijk. Uit de rede van den heer van der Linden, is die nog niet duidelijk. Want wel is waarzijn ze schijnbaar met de wet ingenomendoch het zou mij niet verwonderen', dat er bij de behandeling der afzonderlijke artikelenzulke ingrijpende amendementen werden voorgesteld, dat de minister zich daarmede niet zal kunnen vereenigeu. Hoe 't ook zijn moge, al wordt de wet door de Tweede Kamer aangenomen (en dit zal dan wel met eene geringe meerderheid zijn), is haar lot in de Eerste Kamer zeer twijfel achtig. Er zijn dan ook hier verscheidén'én, die de verwerping en de aftreding van het kabinet als zeker beschouwenzóó zeker, dat reeds de nieuwe ministers bekend zouden wezen. Tot dezen zouden behoorën dé heer Duymaer van Twist voor Koloniën, Godefroi voor Justitie, van Bosse voor Finantien en Geertsema Voor Binnenl. Zaken. Tot straks. De zitting van heden was hoogst merkwaardig. Bijna de geheele Kamer was aanwezig, even als het ministerie, met uitzondering van den minister van Oorlog. Ook de tribunes gaven blijken dat het onderwerp belang inboezemde. In eene uitgebreide rede heeft de minister van Koloniën de .verschillende bezwaren tegen de wet ingébragtwederlegd. Voornamelijk de redevoering van den heer Rochussen gaf hem stof tot ernstige repliek. Ik bepaal mij voor heden tot deze vermelding, doch voeg er bij, dat, hoewel ik weinig ver trouwen kan stellen in den minister van Koloniën ik zijne rede met groote belangstelling heb aangehoord en met ver wachting het antwoord van den heer Rocbussen te gemoet zié. Daarentegen gaf mij de rede van den minister van Finantien weinig reden tot tevredenheid. Aan de bepaalde vraag van den hr. Godefroiom thansen niet bij de behandeling der begrootingreeds de gronden op te geven waarop zijne finan- tiële berekeningen berusten, werd door den minister m. i. niet naar belmoren voldaan. 'De hr. Godefroiheeft onmiddelijk na de ministers het woord opgenomen. Zijne vragen waren heden middag uitsluitend "gerigt tot de conservatieve partij, daar hij zich voorbehield bij de behandeling der onderdeelen op enkele punten later terug té komen. De heer graaf van Zuylen; van Nijevelt bestreed de wet, die naar ziju oordeel streed met het welbegrepen belang van den Javaan en die nog geene waarborgen aanbood voor eene geleidelijke uitvoering der hervorming. Morgen ten 11 ure wordt de zitting voortgezet. 260ste §TA4TS.10TEBIJ. EERSTE KLASSE EERSTE TREKKING. No. 11898 f20,000; no. 1151 f5000; üo. 10814 f2000;

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2