517. Zesde Jaargang. 1860. Jlicunis» m ZATURDAG <!lönerten(ie--fifaÖ. 12 MEI. S^jfiricët gcberite. $2tet-officiëd geöceïte. 1TI 3 TT W S ir B I1T3 3 1T. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post n 1-50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adyeetentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags eu Vrijdag* middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intczenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden: Eene Le deren Ceintuur, een Wollen Kraagje, een Overhemd en een Zakdoek. De regtmatige eigenaars kunnen dezelven ten burele van den ondergeteekende terug ontvangen. Helder11 Mei 1866. Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. Napoleon heeft herhaald dat hij een afschuw heeft van de tractaten van 1815, en nu vraagt men wat aanleiding gaf tot die mededeeling en wat men er uit moet afleiden. - Sommigen houden dit antwoord als protest tegen de rigting door Tliiers in de Kamer voorgestaan maar anderen beweren dat het manifest is gerigt tegen den tegenwoordigen toestand van Europa, die op de tractaten van 1815 berust, en dat het ingewikkeld te kenuen geeft, dat Erankrijk zijne Rijngrenzen verlangt of ook wel dat de keizer de Pruisische politiek goed keurt. Het zou schijn hebben, dat zijdie de eerste meening zijn toegedaan, het meest nabij de waarheid waren eene rede door een Eransch afgevaardigde, in eene Eransche kamer uit gesproken, door Eransclien toegejuicht en zoo regtstreeks ge rigt tegen de dynastie, welke in strijd met de tractaten van 1815 den troon bestegen heeft, moest een officieel en krach tig antwoord hebbenen de eerste gelegenheid, die zich daartoe aanbood, heeft Napoleon aangegrepen. Maar de keizer laat er onmiddelijk op volgen, dat men die tractaten tot basis wil nemen tegenover de politiek in het buitenlaud. De keizer wil van geeue tusschenkomst tot instandhou ding der traktaten wetenen de profeten post faetum be- rigten nu ook dat hij het denkbeeld van een Europeesch congres, door Oostenrijk en Engeland aan Erankrijk on derworpen, onvoorwaardelijk heeft afgeslagen. De beurs is onmiddellijk gedaald en men spreekt zelfs van eene wapening van het leger en eene verandering van ministerie. Al de nota's te zamen van Oostenrijk en Pruisen hebben zooveel in vloed niet te weeg gehragt als de weinige woorden des keizers. Ten opzigte van het Oostenrijksch-Pruisisch-Duitsch ge schil hebben er overigens geene feiten plaats gehad, die veran dering in den toestand brengen. Men ziet dagelijks de berigten te gemoet aangaande een eerste treffen tusschen de beide legers. Overigens deelt de Duitsehe post eenige bijzonderheden mede omtrent den aanslag op von Bismarck. Het mag zeker een bewijs voor de publieke moraliteit worden genoemddat nog niemand openlijk zijn leedwezen heeft betuigd over de mislukking van den aanslag op graaf von Bismarck. Zelfs de overweging dat op hem de schuld zal rusten, wanneer duizenden en duizenden op het slagveld vallenheeft niemand kunnen bewegen partij te trekken voor den man, die, misschien te laat, getracht heeft den burger oorlog door een sluipmoord te voorkomen. Zelfs zijdie opregt gewenscht hadden dat von Bismarck's ziekte hem voor altijd van allen invloed op de staatszaken had verwijderd onthouden zich van elk woord, dat als goedkeuring van den moord zou kunnen worden aangemerkt. Of de publieke ze delijkheid bf de publieke huichelarij is in den laatsten tijd zeer toegenomen. Volgens berigten uit Florence is een aanval van Italië op Venetie op den 16den dezer bepaald. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. li Mei 1866. Wij hebben het genoegen gehad de prachtige banier van de Metalen-Kruis-Vereeniging alhier van nabij te mogen bezigtigen. Hoewel onze verwachting hoog gespannen was door berigten uit 's Hage en door particuliere mededeelingen, moeten wijom hulde aan de waarheid te doenhier be tuigen, dat zij zeer verre is overtroffen. Wij begrijpen, dat eene beschrijving van een dergelijk kunststuk, nog verre beneden de werkelijkheid zoude blij ven. Zoo iets moet men zien om er zich een idee van te maken. Wij raden dus liever een ieder aan, die er eenigzins belang in stelt, zelf een kijkje te gaan nemen, waartoe men door het bestuur wordt uitgenoodigd. [Zie advertentie hier achter). Wij kunnen de verzekering geven welwillend te zullen worden ontvangen en houden ons overtuigddat niemand onvoldaan zal heengaan. Heden is hier eene geheel nieuwe brandspuit aange komen voor de gemeente, die eerstdaags zal worden beproefd De cholera te Rotterdam is afnemendede sterfgeval len aan die ziekte zijn thans 8 h 9 daags. De voorvallen in andere gemeenten hier te lande zijn zeer zeldzaam. Wij mogen voor het tegenwoordige dus hopen dat ons land verder voor die ramp bevrijd zal blijven. Men verneemt, dat van wege den minister van oorlog eene order is uitgevaardigd om te zorgen, dat ieder manschap volkomen van zijne uitrusting is voorzien en dat aan de regimentskleederraakers bevel is gegeven om te zorgendat de magazijnen van kleedingwelke door de indiensttreding der millitiens nagenoeg ledig zijnweder binnen drie maan den van een grooten voorraad goederen zijn voorzien. Men wil weten, dat een en ander in verband staat met eene eventuele bezetting onzer grenzen door troepenen dat de orders in gereedheid liggen om voordat geval 4 ligtingen op te roepen. Een Eransch hoogleeraar heeft de ontdekking gedaan, dat de aarde minder snel draait dan 2000 jaren geleden dat de vermindering in snelheid het vijftigste gedeelte eener seconde bedraagt. Deze geleerde heeft verzekerd, dat de ver tragende beweging zoolang zal voortgaandat de aarde na verloop van 1600 millioen jaren geheel stil zal staan. Naar men berigt heeft de sluipmoordenaar die gepoogd heeft den heer von Bismarck het leven te benemenop het politie-bureau van een onbewaakt oogenblik gebruik gemaakt, en zich met een zakmes verscheidene wonden in het hoofd toegebragtaan de gevolgen waarvan hijondanks alle aangewende pogingenis overleden. Men zal zich herinneren dat een Engelschman Gale genaamd reeds eenigen tijd geleden een middel heeft uit gevonden om het buskruid tijdeDs de verzending en bewa ring onontplof baar te doen zijn. Thans heeft die uitvinder weer iets nieuws uitgedachtnamelijk een hoogst vernuftig zamengesteld werktuig van geringen omvang, waardoor men alle vuurwapenen met eene verbazende snelheid kan doe werkenzóó zelfsdat men daardoor met een gewee pistool minstens zestig schoten in een minuut kan

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1