J& 518. Zesde Jaargang. 1866. Jïieums- en WOENSDAG <flDöedentte--6faÖ. 16 MEI. ^ffirteëï gcbccïtc. PUBLICATIE. Bict-officicd 0cöiTÏti\ HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post a „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjfs. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. -Mjr -ar rao 3E3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER Gezien Z. M. besluit vtm den 21 Maart 1828 Staatsblad No. 6), hou dende reglementaire bepalingen tot invoering der Wet op de Schutterij van den li April 1827 Staatsblad No. 17), in verband gebragt met Art. 6, 7, 8 en 9 van gezegde Wet. Gezien de dispositie van den Heer Staatsraad Gouverneur van Noordholland, dd. 11 April 1828, No. -g-J-f-j, Provi?iciaalblad No. 41), omtrent de exe cutie der Wet op de Schutterijen. Roepen bij dezen op alle Manspersoneningezetenen dezer gemeente welke op den eersten Januarij 1866 hun 25ste jaar zijn ingetreden, en alzoo diegenen, welke ia den jare 1841 zijn geboren, alsmede de zoodanigen welke, olschoou in andere gemeenten ingeschreven, sedert de laatste inschrij ving binnen deze gemeente zijn komen wonen en op den lsten Januarij 11. hun 34ste jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo geboren zijn in de jaren 1832.tot en met 1840 ingesloten, do vreemdelingen van denzelfden ouder dom, die sedert de laatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens Art. 2 der Wet van 11 April 1827 als ingezetenen te worden be schouwd, benevens de gepasportcerde militairen, die, om welke redenen dan ook, zich nog niet ter inschrijving voor de Schutterij hebben gepresenteerd, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven tevens te kennen gevende Dat do inschrijving zal beginnen den 15 Mei aanstaande, en geheel zal moeten zijn afgeloopen den eersten Junij daaraanvolgende, terwijl in eeu der vertrekken op het Raadhuis alhier voor de inschrijving zal worden gevaceerd op alle werkdageu, van 's morgeus 9 tot 12 ure. Eu ten einde voortekomen, dat iemand in de termen der inschrijving vallende, zich door onwetendheid aan pligtverzuim schuldig maakt, heeft het Gemeentebestuur noodig geoordeeld een ieder bekend te maken met en te herinneren aan de navolgende bij de Wet van 11 April 1827 Staatsblad No. 17) gemaakte bepalingen. Dat een iegelijk zonder onderscheid of hij mogt vermeeuen al of niet onder do bij de Wet vrijgesteld of uitgeslotenen te behooren, verpligt is zich voor de Schutterij te doen inschrijven. Dat zij die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zullen zijn binnen die gemeente, waar eeue dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bij aldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende Schutterij bestaat, zich tc doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeente alwaar zij ambthalve verpligt zijn hun verblijf te houden Dat degenen welke van hunnen juisten ouderdom geen voldoend bewijs geven, naar het oordeel van het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschre ven, onverminderd de bevoegdheid van de ingeschrevenen, om van hunnen juisten ouderdom nader te doen blijken En dat eindelijk zij, welke bevonden worden zich niet vóór den lsten Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk Bestuur zullen worden ingeschreven, en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blij ken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestond. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer ge meente welke het aangaatom zich tijdig van een geboorte-Extract te voorzienwaardoor zich ieder van zijnen juisten ouderdom kau verzekeren en hetwelk bij de inschrijving zal moeten worden vertoondalsmede om eich ter behoorlijker tijd tot de inschrijving aan te melden ten eindo de strafwegens nalatigheid vastgesteld voortekomen. Helder, den 1 Mei 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY Secretaris. POLITIE. Dezer dagen op de publieke straat gevonden: Een BEURSJE met eenig Geld, benevens een SLEUTEL. De regtmatige eigenaar kan zich ter terugbekoming ver voegen ten burele van den ondergeteekende. Helder, 15 Mei" 1866. Be Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. Nog altijd wacht men eene beslissende gebeurtenis in Duitschland. Tegenover het gemis aan tijdingen, die uitzigt op bet behoud van den vrede geven, worden er eene grooto menigte verspreid die allen van nieuwe oorlogstoerustingen spreken. Niettegenstaande bet Pruisen uit de houding der Duitsclie staten meer en meer duidelijk wordtdat hetdaargelaten Italiëwelks hulp nog altijd twijfelachtig iszoolang Oos tenrijk, die nog kan doen uitblijven door Venetië af te staan, aanvankelijk althans geïsoleerd zal staanblijft de toestand nog altijd even oorlogzuchtigen niettegenstaande alle par tijen verklaren DÏet te zullen aanvallen, geloofd toch bijna niemand meer aan het behoud van den vrede. Wel berigt de telegraaf, dat Rusland's bedreigingen een gunstigen invloed hebben gehad, in zoover zij het kabinet van Berlijn tot in keer hebben gebragtmaar een later telegram meldt weêr dat de geruchten omtrent een Russische interventie ongegrond zijn. Omtrent de onderhandelingen die betreffende den af stand van Venetië zouden gevoerd zijnwordt van een ne gatief resultaat gemeld. Intusschen doen de langs gewonen weg ontvangen berigten uit Weenen vermoeden, dat men in het laatsten oogenblik nog wel eens tot dien stap kon komen. Vond dit plaats en viel dan Oostenrijk, door niets belem merd in Sileziëzoo ware dit laatste zeker een welver diende straf voor Pruisens overmoed. Het Journal de Bruxelles bevat het volgende berigt uit Weenen »De bedreiging van Rusland beeft haar effekt gehad te Berlijn. Men twijfelt niet of zij zal in de Pruisische politiek eene voor het behoud van den vrede gunstige wending ver oorzaken." «Het bijeenkomen van een congres is waarschijnlijk. Men zal beginnen met het nemen van een besluit tot gedeeltelij ke ontwapening." Het berigt der Indépendance Beige, betreffende Oostenrijks bereidverklaring om met Italië over den afstand van Venetie te onderbandelen, wordt weder tegen gesproken. In Frankrijk openbaart zich bij het leger groote neiging om aan den krijg deel te Demenen algemeen loopt bij de mili tairen het gerucht, dat men naar de Rijnstreken zal oprukken. De rede des keizers te Auxerre gehouden heeft aanleiding tot dit gerucht gegeven. De officieuse Franscbe bladen beij veren zich om elke oorlogzuchtige beteekenis aan die rede te ontnemen, en Frankrijks neutraliteit te verkondigen. Op voet van oorlog gebragt telt het Oostenrijlcsch leger 631,601 man bet Pruisische 356,532 man en het Italiaan- sebe leger 396,833 man. Deze cijfers bewijzen dat Pruisen en Italië te zamen 120,000 man meer hebben dan Oostenrijk. Daarbij kan Pruisen nog 277,000 man van de landweer onder de wapenen brengen; Oostenrijk van zijnen kant ech ter kan zijn leger tot op een millioen soldaten brengendaar het eene bevolking van 37 miilioen heeft. Daarenboven kan het welligt nog op 100,000 man van de Duitsche Midden- staten rekenen. Oostenrijk zou dus met zijne Duitsche bond- genooten tegen Pruisen en Italië wel zijn opgewassen. Berigten uit Nieuw-York van 2 Mei melden dat de Spaan- scbe vloot den 3lsten Maart Valparaiso heeft gebombardeerd. Het bombardement duurde zes uren. Aan hen, die aan de verdediging niet deelnamen, was een termijn van vier dagen gesteld om do stad te verlaten. De tolmagazijnen zijn ver nield. De Engelscbe, Franscbe en Amerikaansche kooplieden hebben zeer groote verliezen geleden. De Amerikaansche ge^^°" zant protesteerde en deed het voorstel bet bombardement d»br Amerikaansche, Engelsche en Franscbe oorlogschepen te hinderen, doch te vergeefs. Men berekent de schade op 20/n>il- lioen dollars. Naar men zegt wil de SpaaDsche vlootljaofc'f Coquimbo, en andere Chiliaansche en Peruaanscbe havpiis" bombarderen. O

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1