ÏTI 3 TT 77" S 7 IJ D 11T S 31T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 15 Mei 1866. Heden morgen zijn Zr. Ms. zeilkorvetten van Speijk Prins Maurits en Pattas, met behulp eener sleepboot, van de reede in de haven gebragt. Tengevolge van Zr. Ms. besluit van den 12n dezer, no. 50, wordt de kapt.-luit. ter zee M H. Jansen, met den 15n Mei a. s., eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. korvet van Speijk, en dat bevel met den 16 daaraanvolgende opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink. De scheepsklerk A. Vermeulen, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip cle Pijn, te Hellevoetsluis, wordt met den 16 dezer maand van dien bodem overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. stoomschip cle Valk, liggende alhier. Bij het 4de bataillon 7de regiment Infanterie, alhier in garnizoenis geplaatst de kapt. E. baron van Aersseu Beijeren van Vosholter vervanging van den kapt. Luchtmails. Naar wij vernemen zullen op nader te bepalen dag, op het molenplein alhier, proeven worden genomen met eene door het gemeentebestuur aangekochte extincteur (een nieuw uitgevonden draagbaar toestel tot blusschen van brand). De kerkeraad der Herv. gemeente te Leiden heeft ten gevolge van het overlijden van ds. Tichler, het volgende 12tal opgemaakt: Bervoets, te Zwolle; van Doesburgh, te Zuid- Zijpe; Haverschmidtte Schiedam; v. Ilille te Ingen; Hoog, te Haarlem; Koningsberger, te Ilazerswoude; Lamping, te Helder; Matthes, te Bergambacht; Molenaar, te Harderwijk Oort, te Zandpoort; Qort, te Schoonhoven, en Rutgers te Eibergen. 'Ten einde het gedurig overstuiven der duinen op een gedeelte van den grindweg naar het fort Kijkduin tegen te gaan, is men dezer dagen begonnen met het planten van helm langs den voorsten duinregel, en zullen ook de nollen beplant worden, die bloot gestoven zijn. Sedert de beide laatste jaren is er veel stuifzand overgewaaidniet alleen op boven- genoemdeu grindweg, maar ook op de aangrende weilanden, tot schade der eigenaars of gebruikers. Het is te wenscheu dat de genomen maatregelen dit zullen keeren. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van het waterschap der 29 gemeenschappelijke polders op Texel, den heer S. Keyser. De kapt. bij het leger in Oost-Indie J. Toraei is, wegens ziekte, eervol ontslagen met behoud van regt op pensioen. Door de Ned. Handelmaatschappij zijn bevracht de na volgende 21 schepenals: Voor AmsterdamZeebloem, kapt. T. D. Gallards; Waalstroom, C. de Groot; Hendrika, J. van Breen Celebes, R. K. Teppema; Maria Regina, A. J. Ou wehand; Chrislina, J. E. Remeeus; GallilëiB. S. van der MeiStaatsraad van EwijckJ. C. Haan India Paclcet G. Diepering; Anthony van Hoboken, II. E. Hazewiukel. Voor Rotterdam Rotterdam, J. Janzen Breclerocle, L. Kruij- melGraafstroom, J. R. de Boer; Constantia, M. A. Over- gaauwMacasser, D. van Bentveld Marie, H. G. Biesthorst Frederik Hendrik, L. N. Glazener. Voor Middelburg: Ductor et FmergoL. P. de Vries de ScheldeA. L. Hoff- man Caiharina Maria, T. R. Oomkes. Voor Schiedam Jacobus Martinus, E. Mcppelder. Do heer Maju van Londenzal in het Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam, eenige optische illussiën voor het publiek maken, o. a. een sprekend hoofd, dat, hoewel geheel afgescheiden van het ligchaam, zich beweegt, eene aanspraak houdt en geplaatst is in eene kast. Naar wij vernemen, bestaat bij de regering het voor nemenom de rijksveldwachters, die den ouderdom hebben van 28 tot 45 jaren, mobiel te verklarenten einde hen te doen medewerken tot het surveilleren der oostelijke grenzen van ons land. Met zekerheid vernemen wij dat gedurende dezen zo mer het kamperen op de legerplaatsen te Millingen en te Waalsdorp uit hoofde van de in sommige plaatsen heer- schende ziekte, niet zal plaats hebben, en deze alzoo door geene troepen zullen betrokken worden. Een der Haagsche correspondenten van het Utr. Dagblad schrijft aan dat blad het volgende: //Er loopen hier ter stede velerlei geruchten nopens mi litaire maatregelenmet het oog op den kritieken toestand in Europa, door onze regering beraamd. »Naar men o. a. wil, zou ons gouvernement besloten heb ben alle zoodadige maatregelen te nemen als in overeenstem ming kunnen gebragt worden met het in acht nemen eener gewapende neutraliteit." In het Utr. Dagblad komt de hoogleeraar Vreede op tegen den aankoop in ons landvan paarden voor rekening van het Italiaansche gouvernement. Hij acht dit in strijd met de neutraliteit. Bovendien is hij van oordeel dat, wanneer de paarden over land naar Italië worden gevoerd een groot deel in Erankrijk zou achterblijven. Wij kunnen den weusch niet onderdrukken, dat onze landgenooten zich niet door het gevaar zullen laten verschrik ken en hunne fondsen h tout prix verkoopen terwijl wij in gemoede daarbij voegende waarschuwing om aan geene even tuele nieuwe leeningen deel te nemendie niets dan verlies en teleurstelling zouden kunnen opleveren, onder welke schoon schijnende voorwaarden zij ook zouden mogen worden aan geboden. Wij voegen er bij dat nieuwe geldleeuingen iu besprek zijn. Afnh. Cl. - In de provincie Noordholland werden in de week van 29 April tot 5 Mei aangetast 44 runderen, 17 stierven, afgemaakt geene; 17 herstelden en 11 bleven er in behande ling. Sedert het uitbreken der ziekte 1478 runderen aange tast, waarvan er 474 stierven, 354 werden afgemaakt en 639 herstelden. In het geheel aldaar nog ziek 11 runderen. Het Tielsck Weekblad wijst op een brandladder van nieuwe vinding, door den timmerman Wildeman te Tiel be dacht, waarop de aandacht van gemeentebesturen wordt ge vestigd. Deze ladder, die eene lengte heeft van p. m. 13 el, kan in een oogeublik door middel eener lier, die aan het juk, waarop de ladder rust, verbonden is, opgerigt worden. Het geheele toestel rust op twee wielen en kan zeer eenvoudig overal vervoerd worden; de communicatie tusschen deladder en het brandende gebouw wordt daargesteld door loopplanken zoodat men dus ten allen tijde door de ramen der verschil lende verdiepingen toegang tot het gebouw kan daarstellen. Uit de Oost-Indische berigten nemen wij het vol gende over. Wij vernemen dat het Soerabaijasch Zendeling-genoot schap sedert zoo vele jaren in wezenheaft opgehouden te bestaan, en dat het plan bestaat om een nieuw Zende ling-genootschap op te rigten, waartoe de noodige fondsen worden ingezameld Per telegraaf via Soerabaija zijn berigten ontvangen van Banda Ternate Menado en Celebes respectievelijk geaag- teekend 28 Eebr. jl.en 5, 7 en 12 Maart. De stand van zaken was in die gewesten naar wensch. Yolgens zeer geloofwaardige berigten zouden de onlusten in het Ceramsche als geëindigd kunnen worden beschouwd, en de troepen eerlang naar hun vorig garnizoen terugkeeren. Per telegraaf via Soerabaija, zijn van Amboina omtrent den stand van zaken op het eiland Ceram zeer bevredigende berigten ontvangenloopende tot 12 Eebruarij jl. Madioen. Op den 27 Eebr. jl. zijn in het district Poe- loougafdeeling Ponorogo ten gevolge van eene hevige j windvlaag, ruim 25000 koffijboomen van de aanplantingen van 1863, 1864 en 1865 omvergewaaid. Westerafdeeling van Borneo (Eeb.) In den stand van zaken in het Sintangsche is niet veel verandering gekomen. Voor eeuigen tijd verbrandde het fraaije Oosteurijksche fregat Novara. Men vermoedde reeds terstonddat hier aan opzet te denken viel. Werkelijk is ook met moedwil het schip iu brand gestoken door den bootsman van een koop vaardijschip, die daarvoor 300 fr. ontving. De Novara is onder anderen bekend door hare reis rondom de wereld en het overbrengen van keizer Maximiliaan naar Mexico. In alle deelen van Ierland neemt de landverhuizing ontzaggelijk toe. Het schijnt dat men in plaats van Ierland 1 feitelijk aan Engeland te ontroovenhet land ontvolken wil. De luidden- en lagere klassen verlaten het eiland met al wat zij bezitten. Alle jeugdige en krachtige mannen begeven zich naar Amerika; slechts de ouden en zwakken blijven achter. Uit Cork alleen schepen zich elke week 1500 landverhui zers in. Het gemeentebestuur van Catania, in Italië, heeft een levenslang jaargeld van 2000 fr. uitgeloofd voor elk die een Oostenrijksch vaandel verovert, 300 fr. 's jaars voor hem die met de medaille van verdienste terugkeert; terwijl 200 fr. in ieder geval zullen worden uitgekeerd aan de nagelatep betrekkingen van de gesneuvelden. A,ls een staaltje van Parijsche zeden verdient vermel ding dat een ondernemer van publieke' bpls aldaar drie gou den en drie zilveren horologiën, benévens zijden japonpen als prijzen heeft uitgeloofd voor du dansers en danseressen die in de maand Julij a. s. zijn etablissement het drukst zullen bezoeken. Eene premie alzoo op den cancan. Ziedaar een een ondernemer, die zijn tijd en zijne, menschen kent. De San-Antonio Herald van 'Texas, is ten hoogste verheugd over den liefelijken vrede en de eensgezindheid die in deze stad heerschen. //Hij zegt:" -Rehalve "vijftien of twintig straatgevechten en het wisselen van eeh aantal vriendschappelijke geweerschoten, die echter geene ongeluk kige gevolgen hadden is hier in de laatste twee dagen de rust niet verstoord geworden. Dr. Barbiers deelt mede, dat de gemalen koffij een

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2