Jïteuujs- en <fl(tocrlrnttc*fifnü. Zesde Jaargang. ZATURDAG Jo 519. 1806. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adtertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdaus middag 12 uur gelieve mende Advertentiênintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. 19 MEI. #fjririecï jje&cdte. POLITIE. Er is dezer dagen op de publieke straat gevonden Een HANGSLOT en vier SLEUTELS. Do regtmatige ei genaar kan zich ter terugbekoming aanmelden ten burele van den ondergeteekende. IJelderIS Mei IS66. Be Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. Jfèut-offitiëri geöedte. POLITIEK OVERZIGT. De buitenlandscbe berigten getuigen nog steeds van den onzekeren toestand. liet dralen en aarzelen heeft grond ge geven tot het vermoeden dat er werkelijk nog kans bestaat op eene vredelievende oplossing en van verschillende zijden wordt dan ook het zamenkomen van een congres voorspeld of gewag gemaakt van de vredelievende interventie van de thans nog onzijdige mogendheden. Maar daartegenover staat het berigtdat thans inderdaad een traktaat tussehen Prui sen en Italië gesloten is. Maar ook zonder zoodanig trak taat, dat lang tegengesproken werd, zou men geneigd zijn te geloóvendat er eene soort van Machiavellistische ver standhouding bestaan heeftwaarhij Italië Pruisen moest redden van de schandvlekdie het op zich laden zoudedoor eenen nieuwen oorlog te beginnenen wel eenen oorlog tus sehen verwante stammen van Duitschers, door namelijk Ve- netie aan te tasten, hetwelk, zoo het al niet de sympathie van Europa voor goed vestigenhaar ten minste verdeelen zoude en een ligteren afkeer verwekkendan wanneer het huis Hohenzollern het huis Ilabsburg aanviel. Te Berlijn is weder een aanslag beproefd. Zij heeft op klaar lichten dag vóór het Koninklijk paleis plaats gehad. Des voormiddags ten 10 ure hoorde men eene sterke ont ploffing onder de vertrekkenwaarin 's Konings kabinet is gevestigd. Men stelde onmiddelijk een onderzoek in en vond een pe'tard, die door middel van een lange gezwinde lont ontploft was. Wie de dader was, heeft men niet kunnen ontdekken. De algemeene toestand in Pruisen is allertreurigst. Onder scheidene fabrikanten staken den arbeideene wezenlijke ellende is daarvan het, gevolg. Bij het vertrek der mannen van de landweer hebben hartverscheurende tooneelen plaats. De Beijersche regering heeft de redactiën van de dagbla den verzocht, geene verdere mededeelingen te doen over de troepenmarschenverplaatsingen of dergelijke. Uit de berigten uit Italië blijkt dat de brandstoffen daar geheel gereed liggen, en wel in zoo grooten overvloed dat de belangen van meer dan e'e'n der personen daarin betrokken zijndie gereed staan de vonk in de smeulende massa te werpen. In een land als Italië is het altijd gevaarlijk een beroep op den volksgeest te doen, en het leger dat Venetie overstroomt zoude gemakkelijk tot Rome door kunnen rollen. Het is veel gemakkelijker aan te prikkelen en op te wekken dan neder te zetten en te doen bedaren. Het is nu ook zeker dat Garbaldi zieh aan het hoofd der vrijwilligers heeft geplaatst; zijn manifest is hekend geworden. De optreding van Garibaldi werd vroeger gezegd gelijk te Staan met eene oorlogsverklaring aan Oostenrijk en door die mogendheid ook zoo opgevat te zullen worden. Oostenrijk roept nu alle weerbare mannen opterwijl ook Pruisen zijne laatste krachten inspant. Men schijnt van beide zijden alles op het spel te zetten om door ée'nen slag alles te winnen of te verliezen. Het Fransche blad La IAberte' betoogt dat Oostenrijk ver antwoordelijk is voor het bestaande gevaar voor het uitbreken van een oorlog; want zoo redeneert het blad als Ve netie er niet was, zou Italië zich niet tegen Oostenrijk wa penen en zonder de alliantie met Italië zou de heer von Bismarck het plan tot een oorlog tegen Oostenrijk niet hebben opgevat. Men zegt dat het blad voornemens is in een volgend nummer de onderstaande stelling te ontwikkelen geheel het overig Europa moet Rusland gaan veroverenen van den oorlog, die daarvoor noodig zal zijn, draagt niemand anders de schuld dan Rusland; want bestond dat Rijk niet, dan had het veroveringsplan niet bij de overige staten kunnen opkomen. De Times wijdt een hoofdartikel aan de gebeurtenissen op het vasteland en zegt onder anderen Duitschland dat zich van de naweeën van den zevenjarigen en dertigjarigen oorlog nog niet hersteld heeftDuitschlanddat den reiziger bijna overalwaar hij de groote wegen verlaathet beeld eener melancholieke armoede oplevertzal zich zeiven op nieuw vaneen scheuren en in ellende dompelen. Het engelsche blad kan het niet begrijpen hoe een in alle andere opzigten zoo degelijk en eerzaam volk als het duitscheeen volk dat reeds zoo lang heeft bestaan, in politiek opzigt zoo redeloos en kleingeestig isdat het zich door dingen gelijk in den laatsten tijd hebben plaats gehadheeft laten overvleugelen. Aan het slot van de beschouwing leest men zoo eindigt alles wat wij in lied en proza, tot vervelens toe, van het schitterend streven tot vestiging van het vereenigde groote Vaderland ge hoord hebben. Uit Brussel wordt berigt, dat men daar in diplomatieke kringen stellig beweert dat het tot stand komen van een congres niet alleen mogelijk, maar zelfs waarschijnlijk is. De wetgevende vergadering der Donau-vorstendommen heeft den prins van Hohenzollern tot hospodar gekozen. Thans eerst zal men kunnen vernemen, of hij die waardigheid al of niet aanneemt. 1T X E TT W S IID X XT S E 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 18 Mei 1866. Sedert een paar dagen werd hier in de kazerne der artillerie een van de dezer dagen aangekomen militiens ver mist men deed nasporingen en vond aan den kant van het Heldersche kanaal, bij de postbrugzijn muts, vervolgens is men aan liet dreggen gegaan en kort daarop vond men het lijk van den ongelukkigen. Men vermoedt dat hij uit tegenzin in den militairen stand, zich zelf het leven heeft benomen. Z. M. heeft benoemdtot ontvanger der dir. bel., in- en uitg. regten en accijnsen alhier, den lieer I. J. van den Bosch, thans te Zwijndrecht; tot ontv. der dir. bel. en aec. te Tubbergen, den heer J. Bolhuis, thans te Wieringen tot kapt. bij de dieustd. schutterij te Alkmaar, M. Co- heu Stuart, thans lsten luit.; tot lstenluit., S. C. Coster, thans 2den luit.; tot 2den luits.Mr. K. N. Zur Mühlen, C. Janssen Czn. en I. Hollz, thans schutters. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 Mei No. 76, zijn be noemd tot ridders der militaire Willemsorde 4e kl., de luit. t/z. 2° kl. H. P. König en de officier van administratie 8° kl. E. Canneman, En voorts eervolle vermelding bevolenzoo in Indië als in Nederland, bij afzonderlijke dagorder, van den luit. t/z. le kl. R. P. Struick en den kwartiermeester J. Loekeineijer. Allen voor hun gehouden gedrag bij eene sloepen-expeditie den 24 April 1865 aan de zuider- en oostor afdeeling van Borneo. Bij Z. M. besluit van denzelfden datum No. 77, is de Inlandsohe matroos der Marine Siden II, benoemd tot rid der der militaire Willemsorde 4e kl., wegens het op den Oelober 1865, ter reede van Kayboco (Ceram), met leve gevaar redden uit handen van vijandelijken Alfoeren

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1