•den den kapt. t/z. E. M. C. Baakkommandant van 'L. M stoomschip Metalen Kruis. Bij Z. M. besluit van deuzelfden daturn, No. 79, is aan den kapt. luit. t/z. P. A. van Rees, chef der maritieme middelen en aan de verdere officieren en manschappen die onder zijne bevelen aan de expeditie naar de noordoost kust van Sumatra iu September en October 1865 hebben deelgenomen, Zr. Ms. tevredenheid betuigd voor het beleid, den ijver en de volharding bij die gelegenheid betoondmet bepaling, dat daarvan bij afzonderlijke dagorder, zoo in Indië als in Nederland, melding zal vrorden gemaakt. -- Men deelt mede, dat Z. M. stoomschip Zoutman kommandant kapt. ter zee J. van der Meersch den 12 Maart van Nagasaki is vertrokken maar wegens de wind stilte genoopt is geweest den 20 Maart te Hongkong bin nen te loopen ten einde steenkolen in te nemen, en na een paar dagen de reis naar Batavia te vervolgen Gisteren werd te 's Hage aan liet bureau der Staats spoorwegen aanbesteedHet tegeu verstuiving afdekken van zandgrondengelegen in de gemeente Koedijk, langs den spoorweg van Nieuwediep naar Alkmaar. Minste inschrij ver de heer J. C. Slebe alhier, voor f6600. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Groninger Ct.: Door het bedanken van den heer Poortman verliest het land een zijner ijverigste vertegenwoordigers en de liberale partij in het bijzonder een harer bekwaamste woordvoerders, die tot de oudsten behoorde wat dienstjaren betreft. Intus- scheu belooft de kandidatuur van den heer Olivier eene vol doende vergoeding van dat verlies. Te 's Hage is de heer Groen kandidaat gesteld tegenover den heer Kappeyne van de Coppellomen verwacht de kan didatuur van den anti-revolutionairen partijleider in verschil lende districten. De kansen van den heer Kappeyne staan niet gunstigvooral wanneer nevens den heer Groen nog als'derde kandidaat de heer Casembroot mogt worden ge steld waarvan sprake is. Deze laatste toch zou een deel der aristocratie op zijne zijde hebben. Het verlies van den beer Kappeyne zou voor de Kamer zeer groot zijn, omdat hij, wat niemand zal tegenspreken, tot de meest uitstekende harer leden behoort. Men spreekt zoowel in het kiesdistrict Gouda als in het kiesdistrict Leiden van de kandidatuur van den oud-minister van Pinautien Betz. Voor het overige noemt men als nieuwe kandidaten van de liberale partij de heeren mr. Gevers Deyuoot, dr. Bleeker mr. Raedt van Oldenbarneveltmr. Hubrecht mr. Wentholt en prof. de Bruyn Kops, namen, die allen^ een goeden klank hebben. In Amsterdam is bij de conserva tieven sprake van de kandidatuur van den heer Keuchenius, reeds tweemaal mislukt in Zutphen. Voorts verwacht men, dat ditmaal ook de heer Stieltjes op den voorgrond zal worden gesteld. Mogt hij zich kunnen zuivereu van de verdenkingdie op hem rusttengevolge van het gebeurde bij zijne kandidatuur in Amsterdam vóór hij naar de Oost ging en van het meer dan eens iu het publiek geopenbaard vermoeden dat hij na zijn terugkeer uit de Oost in ver standhouding gestaan heeft met het hoofdorgaan der conser vatieven dan zou zeer zeker de geniale Stieltjes een bij uitnemendheid gewenscht kandidaat wezen en zijne verkiezing eene groote aanwinst zijn voor de Kamer. Men schrijft aan het Ulrechlsch Dagblad: fMen wil dat de heer Poortman eerlang tot burgemeester van Schiedam zal benoemd worden. Tusschen deze benoe ming, het verlangen van den heer Poortman om bij de aanstaande algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer in aanmerking te komen en de kandidatuur van Mr. Olivier inliet hoofdkiesdistrict Alkmaar moet, naar men beweertwel eenig verband bestaan." De burgemeester van Amsterdam heeft Woensdag jl. in den raad te kennen gegeven dat het dag. bestuur geloofde dat de omstandigheden niet zoo warenom nu reeds over het schorsen van de kermis in September eene beslissing uit te lokken. De zaak zou iu Junij of Julij ter sprake komen. Naar men verneemtzal eerstdaags eene vermakelijke Latijnsche spraakkunst het licht zienvan dezelfde hand afkomstig als de vermakelijke Nederduitsche spraakkunst en deze in geestigheid overtreffen. Door de Staats-Courant werd gister het volgende me degedeeld Den 15 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Rotterdam 8 personen ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 312. Sedert de laatste twee dagen is bij het gemeentebe stuur te 's Hage geene aangiften meer van eholera-gevallen gedaan. Ten gevolge eener indeeling van een veertigtal kor poraals van het instructie-bataillon bij de regementen in fanterie, in het laatst dezer maandworden tegen 1 Junij weder even zooveel jongelingen opgeroepen om bij dat korps geplaatst te worden. De Parijzenaarbekend om zijne zucht naar woord spelingen heeft weder eene aardigheid uitgevouden die in alle kringen waar gespeeld wordtiu zwang is gekomen. Zoodra iemand namelijk bij het spelen bij abuis of met opzet een punt te veel marqueert, maakt men hem onverbiddelijk de opmerking: Vous bis-marquez. De echtelijke zegen van vrouw Dufferer, die volgens de Stettinsche bladen van vierlingen bevallen wasbepaalt zichblijkens het onderzoek door de policie ingesteldtot de helft, zij bragt slechts twee kinderen ter wereld. Hoe onbeduidend dit ook voor het groote publiek wezen moge, het is weder een nieuw bewijs hoe weinig de Duitsche bladen te vertrouwen zijnen onwillekeurig doet het denken aan de overdreven verhalen van krijgstoerustingendie ook later ble ken tweemaal vergroot te wezen. Het schijnt dus dat men ook de berigten aldaar bis-markeert. HAAGSCIIE CORRESPONDENTIE. 's Hage 17 Mei. Mijnheer de Redacteur Het is heden reeds de veertiende zitting die de Kamer aan de behandeling der cultuurwet besteedten des niet tegen staande zijn de beraadslagingen slechts gevorderd tot artikel éénof liever tot aanname van een amendement van den br. Poortmanvóór hetwelk de conservatieve partij der Kamer heeft gestemd. Het was op bet laatst eene chaotische verwarring vaD amendementen, wijzigingen van redactie enz. enz., zoodat het moeijelijk is uit dien chaos licht te doen te voorschijn komen. Men kan zich een denkbeeld vormen van de discus sie als men in aanmerking neemt dat heden (Donderd.) ge sproken hebben de heeren KappeynevanNierop, van Zuyleu (van 's Hage), Fokker, Poortman, Godefroi, van Nierop (repliek), Wintgens, van Heukelom, Poortman (repliek), van der Linden van Heukelom (repliek)Beijma Mijer BlussóPoortman (voor de 3c maal)Mijer (repliek), de mi nister van Koloniën, Thorbecke, van Heukelom (voor de 3c maal)en de minister van Koloniën. Wat is nu de uitslag van het debat van heden Wat is de stand der zaak op dit oogenblik? Ik kom er rond voor uit thans slechts e'én antwoord te kunnen geven, nl. ik weet het niet. Morgen zal de minister van Koloniën waarschijnlijk daaromtrent opheldering geven. Het amendement van den heer van Nierop waaroverda gen lang gestreden is, werd heden verworpen met 62 tegen 9 stemmendaarentegen werd het amendement Poortman aangenomen met 43 tegen 28 stemmen. De meest conser- vertievenRochussenMijer, de beide heeren van Zuy- len enz. enz. stemden vóór; eene duidelijke aanwijzing dat het amendement eene conservatieve strekking heeft, en zal nu de minister, zal nu de regering zich daarbij neerleg gen 't Is ongeloofelijk. Echter lieden middag heeft de minister zich daaromtrent, na de aanneming van het amendement, niet verklaard, welligt met het doel heden avond een' ministerraad te be leggen. Gebeurd er morgen iets belangrijks, dan zal ik n daarvan per telegraaf kennis geven. Ik houd echter èn de positie der regering voor onhoudbaar, èn het lot der wet beslistdoor eene combinatie van partijen zal ze worden ver worpen. Bijzonder trok het mijne aandacht, dat de heer van Foreest niet het woord heeft gevoerd; hij de man, die vroeger verklaarde, bij aanname der cultuurwet, als lid der Kamer, zijn mandaat te zullen nederleggen. De houding van den minister van Justitie was onnoozel. De heer Pieke heeft zich bij deze gelegenheid de bespotting van alle partijen op den hals gehaald. Herhaaldelijk in het debat geroepen door conservatieven en liberalen, bewaarde hij het stilzwijgenterwijl de kundigste regtsgeleerden der Kamer, mannen als KappeijneGodefroi, Wintgens, van Nieropvan der Linden het geheel en al oneens waren over den grondeigendom in Indieen daarover het oordeel des ministers inriepenwas de heer Pickó afyerig, of kwam slechts dan in de Kamer als hij geen gevaar liep te moeten spreken Is het dan te verwonderen, dat de géneraal van Swieten (die natuurlijk geen regtsgeleerdeis), is het dan te verwonderen dat de minister van Koloniën (die ook geen regtsgeleerde be hoeft te zijnen 't ook niet is) hulp inriep van een man als Godefroiom aan de bezwaren der regtsgeleerden te gemoet te komen. Maar is het dan ook geen schande, datdehr Fransen van de Putte een minister heeft doen zitting nemen in het door hem gevormd Kabinetwiens naamals hij in de Kamer als autoriteit genoemd wordtbij de leden een glimlachbij het publiek een schaterend gelach te weeg brengt. De minister staat tegenover ede juristerij" zonder ambt genoot. Zou het nu niet den tijd zijn om hem toe te voegen Tu l as voulu Georges Dandin. M A I! K B li II 1 G T li IV. SC1IAGEN 17 Mei. 5 Paarden f 50 a 100. 2 Stieren f 80 a 120. 36 Magere Gelde Kocijen 75 a 140. 12 Vette Gelde Koeijcn f]S0 a 200.'. 10 Kalf koeijen f150 a 180. 14 1 aarseu 1'70 a 120. 16 Nuchtere Kalveren f3 a 8. 89® Magere Ovevhoudcrsschopcu f 20 a 28. 1600 lammeren f5 i 14. 4 Bokken en Geiten f 2.50 a 5. 20 Magere Varkens f 16 a 26. .0 Biggen f10 a 12. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 50 a 90 ct. Eenden 60 Èi 100 et. Duiven 10 a 30 ct. Boter 671 ct. per kop of 90 ct. per Ned. ffi. Kaas 35 a 45 ct. per Ned. fp. Kip-Ëijcren f2.20 Eead-Eijercn f2.15 per 100 stuks. PUIIMERENDE 15 Mei. Kleine Kaas Goede voorraad langzaam verkochtte half 2 ure was de hoogste prijs f 29.50. Aangevoerd 167 stapels Kleine Kaas9 Middelbare. Boter van f0.95 tot 1.05 per Ned. fff. Gemiddeld f 1.per Ned. f8. Aangevoerd 834 Rundereu. Vette Koeijen iets ruimer aangevoerd en daar door minder. Kalf- en Mclkkccijen over liet geheel flaauw. Geldekoeijen

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2