RÜRGERLIJKE STWI) DEIl GEHEIM HELDER. BMMUkfi STAII KB GHIFBTE ZIJPE. Het kantoor ran ontvangst der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen alhier, zal door den onlangs benoemden ontvanger, den heer I. J. van den Bosch, worden aanvaard op den 1 Augustus a. s. De scheepsklerk J. A. Torré wordt geplaatst op de korvet Pallas, liggende alhier. B. W. Weckesser en H. Philipsetwee jongelingen uit deze gemeente, zijn na voldoend afgelegd examen be noemd tot machinist leerlingen bij de Koninklijke Nederland- scbe Marine. Door Z. M. is eene UDiform-verandering bij het wapen der artillerie bepaald. Deze verandering komt veel overeen met diewelke ten opzigte der uniform van het wapen der in fanterie is ingevoerd, maar in plaats van de bij laatstgenoemd wapen voorgeschreven metalen schouderbedekkingen, zal de artillerie voorzien zijn van platte gevlochten passanten, voor de mauschappen van rood kemelsharen koord voor de officie ren van gouden koord vervaardigd. Ook bij dit wapen zul len de epauletten vervallen en door aan de voorvlakte der kraag geplaatste zilveren en gouden sterren worden vervan gen. Het reg. rijdende artillerie blijft zijne tegenwoordige uniform behouden. Dit is ook het geval met de magazijn meesters der artillerie. Den 18 Mei zijn in de registers van den burgerlijken stand te Botterdam 2 personen ingeschreven als aan de cholera overleden; sedert het begin der epidemie 332. Uit de berigten van veeartsen over de week van G tot 12 Mei blijkt het volgende: 'le Rijswijk en Voorburg heeft de veetyphus opgehouden te heerschen; de stallen worden gedesinfecteerd. Te Stomp- wijk neemt de ziekte sterk af. Te Zoetermeer heerscht zij nog onder het vee van twee veehouders. Te Rijnsburg en Warmond breidt de ziekte zich uit. Te Zegwaard deed zich een enkel geval voor. Ook te Mijdrecht kwam slechts één nieuw geval voor. In de provincie Utrecht zijn in deze week weinig runderen aangetast. Te Broek neemt de ziekte niet toe; te Reeuwijk was zij minder kwaadaardig; te Bo degraven was de toestand gunstiger dan in de vorige week. Te Gouda kwam één geval voor. In de gemeente Haas trecht werden elf runderen aangetast. Te Ameide ontstond de ziekte voor het eerst; te Noordeloos en Meerkerk breidt •zij zich uit even als te Ouderkerk a/d. IJssel. 1IAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's ILige, 21 Mei. Mijnheer de licducCeU?' Toen ik U weinige maanden geleden de zamenstelling van liet Kabinet van de Puttevan Bosse meldde, voorspelde ik U reeds te gelijker tijd, dat zijn levensduur slechts zeer kortstondig zijn zou. Intusschen had ik niet gedacht, dat het reeds thans zou hebben moeten aftreden maar meende dat het zijn bestaan zou kunnen voortslepen, tot na den afloop der verkiezingen. Het woord van den heer van Nierop in de zitting van 9 NIaart jl. uitgesproken, »dat de ministeriële crisis niet was geëindigd", is thans weder bewaarheid, en men kan er zonder vrees voor tegenspraak bijvoegen, dat die Haarlemsche afgevaardigde van zijn' kant alles heeft in het werk gesteld, om zijne profetie te doen uitkomen. Gewoon als ik ben. M. d. R. rond voor mijn gevoelen uit te komen en den indruk terug te geven, die op mij wordt te weeg gebragtaarzel ik thans niet, dat ik in de terugname der cultuurwet, door den minister van Koloniën geenszins zie een bewijs van ondoelmatigheid of gebrekkigheid dier wet', doch alleen een bewijs dat de minister inzag, dat door verschillende combinatiën, in de Kamer, men hem wilde noodzaken amende menten aan te nemen, waarmeê hij öf zijne uitgedrukte over tuiging zou moeten verzaken, of zijne portefeuille nederleggen. Wat ik u voorspelde in mijn eer3te schrijven na de optre ding van dit kabinet, (een schrijven dat, gij herinnert het umij geen vleijend compliment in uw Schager nabuur op den hals haalde) dat het ministerie door alle partijen zou worden genoodzaakt af te treden, is thans geschiedwant ik houd beide amendementen slechts voor voorwendsels om het daartoe te noodzaken. Immers het amendement van den heer v. Nieropde heer Godefroi verklaarde het reeds in de zitting van 15 dezer was voor de Regering onaannemelijkomdat het wegcijferde een hoofdbeginsel van het ontwerp (nl. van den eigendomdie volgens de regering een noodzakelijk vereisclite is voor iedere regeling der cultures). De minister gaf dan ook den heer van Nierop, die beweerde dat er weinig of geen verschil bestond tussclien het amendement en de wetzeer juist ten antwoord »of er is verschil in wezen en regt tussclien het amendement en de wet, en dan is het voor de regering onaannemelijkof er is enkel verschil in woorden, en dan verdient de redactie der wet de voorkeur." Het was echter duidelijk, dat de conservatieve partij zich niet met het amendement v. Nierop zou vereenigen (zoo als de uitslag trouwens later bewees)van daar een tweede amen dement van den heer Poortman dat in schijn met de wet overeenkwam (de N. Rott. Ct. betoogde dan ook dat do re gering dit amendement zou kunnen overnemen); doch Jeitelijk de bedoeling der wet veranderde en zeker later bij de uit voering zou aanleiding geven tot onoverkomelijke moeije- lijkheden. Voor die. lezers die geen regtsgeleerden zijn ia 't lastig dit amendement te verduf 'Jkcn dat iuderdaad slechts nederkomt op de schijnbaar -aeteekenende vcrande- dering van de woorden «eigendom ;,a den 8rond" 'n «voort durend erfelijk bezit van den <rrdZeker is het, dat ge durende het debat regtskundi°r vitterijen en woordzifterij op den voorgrond stonden. D°minister vfm Koloniën ver klaarde dan ook, dat wanneernet slechts de verandering van een woord betrof, hij genei-1 toe te geven doch niet wanneer de verandering bf'ekk*n§ 'iad °P de zaak. Hij ver zocht daarom den hr Poo-'nan z!Ja amendement terug te ne men (want uit de discus." bleek duidelijk, dat de conservatieve partij het niet voor ze onschuldig hield als men het deed voorkomen), waaraar door den afgevaardigde uit uw district niet werd voldaan. Het gevolg is be^ad- Het amendement Poortman werd met 43 teven 28 jemmen aangenomen (onder de voorstem mers behoorden a»c conservatieven behalve de heer Hoek water), waarvar liet gevolg was, dat het geheele ministerie (en niet alleen iS niin. van Kol. zoo als het Dagblad van heden meldt) zjn ontslag aan den Koning heeft verzocht. Betreur ik 'ien afloop Neen M. d. R. Het ministerie zoo als het wis zamengesteld boezemde mij geen vertrouwen in. Doch w(t ik betreur is de wijze waarop het aftreedt. Loijaler en /delmoediger zou het geweest zijn, gevolg te ge ven aan den wensch van den heer Groen: dat de Kamer dadelijk, Jij hare eerste bijeenkomst haar wantrouwen zou te kenner geven in het Kabinet, zoo als het thans was za- meDgestttd. Wat tal er nu gebeuren? Ik beken ronduit, M. d. R het niet te weten. Een conservatief kabinet, zooals het door de Arnhnnmer is voorspeld? Een kabinet met Meijer, Rocliussen de IrauwAndreae? Zoodanige formatie kan zonder ont- binfing der Kamer geen drie maanden stand houden. Jen ministerie van Twist, Godefroi, v. Bosse, Geertsema? Zeodanig ministerie zou zeker kans hebben langer te regeren dm het vorigedoch bij de partijen waaruit de Kamer thans testaattwijfel ik of het ook wel tegen eene combinatie laarvan zou bestand zou zijn. Een derde ministerie Thorbecke? Dat dit in het verschiet ligtmeen ik te mogen voorspellen doch geloof niet dat dit reeds thahs zal geschieden. Hoe het ook zijn moge, de tijd dringt: wij zijn aan den vooravond der verkiezingen en het is hoogstnoodzakelijk dat het nieuwe kabinet geformeerd zij alvorens deze plaats grijpen. In de zitting der Kamer van eergisteren werden eenige wets-ontwerpen van weinig belang behandeld. Bij die gele genheid vroeg de hr. Heijdenrijck den minister van Oorlog, of het gerucht omtrent het oproepen van vier- ligtipgenhet completeren der kleedermagazijnen enz., waarheid behelsde. De minister antwoordde zeer ontwijkenddat hij ook in deze dagen zijn pligt betrachtte, en deed wat hij in het belang van 't vaderland noodig achtte. Op eene vraag van den hr. van oer luaesen cte öombreif bewaarde de minister geheel het stilzwijgen. Morgen ten elf ure komt de Kamer weder bijeenwaar schijnlijk voor het laatst. Misschien zal er alsdan eene inter pellatie der Regering plaats hebben. Van 10 17 Mei 1866. ONDERTROUWD D. Reinhard, zeeman, 33 j. en M. K. Stragbout, 25 j. F. Kiessewcttcr, koopman, 25 j. en A. M. Jongman Houtzager 17 j. P. Keijzer, kuiper bij de marine, 30 j., weduwn. van M. Zwaan en B. J. Buddingh, 28 j., wed. van C. Reichert. P. Agema, zeilenmaker, 25 jaren en A. D. Yennik, 23 j. F. van Tvvisk, koopman 22 j. en S. Brou wer, 19 j. C. Ivos, arbeider, 24 j. wonende te Zijpe en C. Philipsen 29 j. P. Mos, zeeman, 22 j. en H. Bood, 25 j. C. Klomp, bediende in het hospitaal, 27 j. en W. J. Theunisz, zich noemende en schrijvende W. J. Visser, 20 j., wonende te Eukhuizen, verblijf houdende in deze gemeente. G. Schol, loodsleerling, 27 j. en T. Slagwater, 27 j. G. J. Barendse, botteliersmaat bij de marine, 23 j. en M. Boldingh, 22 j., wonende te Hoorn. A. M. van Gcssel, werktuigmaker, 32 j. en A. C. Spigt, 2G. GEHUWD A. Jansen en L. F. Dieho. BEVALLEN J. Burginans geb. Hassing Z. P. M. Steigstra geb. Cor- nclisseti D. A. Huijsing geb. Roomeijer Z. W. C. Werendlijn Smit geb. Rieken D.E. J. Klijn geb. Visser D. A. Deutekom geb Daalder Z. A. Stooker geb. Gorter D. E. Kramer geb.Beaux Z. G. Schultz geb. Sluit Z. B. Verberne geb. I-Iin D. E. Ran geb. de Waard Z. M. Servaas geb. Korste D. D. Michaëlis geb. Boendermaker W. Stoll geb. van Bon D. G. Hoogschagen geb. Bruin D. A. Ligte- ringen geb. Adama D. C. Wartenhorst geb. Pruim D. M. C. Boesaart geb. de Winter Z. OVERLEDEN J. P. Boerenman 59 j. J. Namink 14 m. P. A. Baartwijk 16 d. E. Olscn 43 j. R. Zijlstra 20 j. Ambtshalve ingcsclirevcn 1. Van 1 15 Mei 1S66. ONDERTROUWD Jacob Jougerling, 28 j. en Willemina Hartog, 29 j: te Barsingerhoru. Pieter Pool, 31 j. onlangs aan den Helder en Antje Bruin, onlangs mede aldaar. GEHUWD Ariéu Blom en Grietje Schouten. Hendrik Breed en Keel tje Brommer. Jan Bregman te Hariugcarspel en Haartje Doorn. IJs brand Zijdewind en Jannetje Schager. Cornelis Oom aan den Helder en Trijntje Walkcuter. Cornelis Schrijver en Lippina Yisscher onlangs te Schagen. Jan Roos en Dieuwertje van der Vlies. Simon Kossen en Grietje Balscmo. Eukbartus Gerhardus Wentink aan den Helder en Cor- nelia Lanser Klaas Spaan en Geertje Braaf. Jan Zeeman en Mar- garetha Langerveld. Wijtse de Vries en Aalje Hagenaar. GEBOREN Jan, z. van P. Harder en D. Mulder. Jan z. van. G. Schuijt en G. Zwarthof. Abraham z. van A. Noltelman en M. Eriks. Jan z. van Antje Quak. Trijntjed. van H. Wentink en A. Lau- gendijk. Jan, z. van J. Kogelbcrg en A. Dekker. Johauncs z. vau Deutekom en C. Tromp. Maartje d. van A. Mosken T. vau der Oord. Rijk z. van J. Glinthorst en K. Bak.Aviaantje d. van Maartje Roos.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2