JÏS 521. Zesde Jaargang. 1860. OTieuras- en i A.<Röoertentie--öfaÖ. ZATURDAG 26 M E I. ®ffiriccï gebedtc. gebedte. HELDERSCHI COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «1*0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gij.tjes. De prijs der Advehtentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags, middag 12 uur gelieve mende Advertentién intezenden. Ingezonden stukkeu minsteus één dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen zijn 'de navolgende voorwerpen op de open bare straat te Tiehler gevonden en ten burele van den ondergeteelcende gedeponeerd: als een Zilveren Vingerhoed; een klein stukje Goud; een Tabaksdoos waarin onder an deren eene Kwitantie van eene Levens-Verzekering Maat schappij en een Handschoentje. Helder25 Mei 1866. He Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVEP.ZIGT. Het uitligt'bf» een vredecongres door een telegram van het Dresdener Journal geopend is weder geheel verdwenen, nu het, volgens een ander telegram blijkt berust te hebben op een mis verstand van den Saksischen gezant aan het hof van Berlijn. Daarentegen treedt thans Reuters agentschap met soortgelijke mededeeling uit Londen op. Vermoedelijk zal ook dit zoo niet op hetzelfde dan op een soortgelijk misverstand berusten mis schien van een ander gezant aan een ander hof. De toestand verandert intusschen gaandeweg; de midden- staten bekoelen aanmerkelijk in hunnen ijver om partij te vat ten voor Oostenrijk. De bondsdag heeft reeds een diplomatiek overleg tusschen de Duitselie staten onderling voorgesteldde vergadering van afgevaardigden, op pinksterdag te Frankfort bijeengekomen, heeft met groote meerderheid zich verklaard tegen een onbedachtzaam aansluiten bij Oostenrijk en aan gedrongen op eene gewapende neutraliteit, die de mogendhe den van den tweeden rang in staat kan stellenals de tijd daar is, bemiddelend en met kracht op te treden; terwijl eindelijk een volksvergadering eveneens te Frankfort gehou den zich wel hevig tegen de von Bismarcksche politiek, maar niet voor Oostenrijk verklaard heeft. De beslissing door den bondsdag te nemen en de daarop volgende verklaringen van Pruisen zal misschien de kwestie eene nieuwe phase doen intreden. De ICöln. Zeit. zegt onder anderen in haar hoofdartikel, <pi«kende over het telegramwaarbij de zamenkomst van een congres wordt toegezegdhet volgende i)Zoolang in Pruisen een minister aan het bestuur isvan wien binnen- en buitenlandsche bladen herhaaldelijk en be paald verklaren dat hij gezegd heeft: «wanneer ik minis ter blijf, dan krijgen wij oorlog", zoo lang kan nie mand. die zijn gezond verstand gebruikt, de verantwoor delijkheid van den oorlog alleen op graaf Mensdorf werpen die sinds jaar en dag vruchteloos op Pruisens aanbiedingen van schadeloosstelling voor Sleeswijk-Holstein wacht, fiat in vollen vrede eene groote mogendheid eene provincie een voudig kan wegnemen, omdat zij die «noodig heeft" is inde geschiedenis nog nooit voorgekomen. »Wij zijn met voeten getredenToepen de Oostenrijkers uit en wie zal zeggen dat zij ongelijk hebben Maar ook de groote meerderheid van het Duitsche volk wil niets weten van eene gewelddadige inlijving tegen den wil van Oostenrijktegen den wil van de Sleeswijk-Holsteiners, tegen den wil van Duitschland tegen den wil van Europa. Zulk eene onderneming, zeggen de Pruisenwaarbij wij regt en magt tegen ons hebbenmoet wel tot onze schade uitloopen." Op dien grond verlangt ook de K'óln. Zeit. een congres en kanzegt zijPruisen geen duim gronds afstaanwelnu het late dan ook zijn plan varen om zijn grondgebied uit te breiden. Van de Italianen wordt verwacht dat zij door een aanval ter zee den strijd zullen beginnen. Garibaldi zal zich insche pen te Bari. 1TI B TT W S T ZJ D 11T 3 B 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 25 Mei 1866. Met den 16Junij a. s. wordt Zr. Ms. schroefstoomschip Willem, liggende alhier, in dienst gesteld, onder bevel van den kapt.-luit. t/z G. Royer. Met denzelfden datum worden op genoemden bodem ge plaatst de luit. t/z le kl. E. M. Parker Verboom, als 1° offic. de luits.t/z. 2ekl. G. J. Coster, W. A. Arriens en L. A. Walaardt Sacré de offic. van gezondheid 28 kl. M. T. Mandende officier van gezondheid 3e kl. J. van Lïth Ilarrebommée de officier van administratie l6 kl. J. L. K. van der Heyden en de scheeps klerk B. Janse. Door H. M. de koningin van Engeland en the Board of 1'rade is aan den gezagvoerder J. 1'. Graadt van Roggen van het Nederlandsch barkschip Zeenimphvan Amsterdam, toegekend een sextant, als belooning voor zijne diensten, betoond bij het redden van de equipage van de Shearwater van New-Castle, in October 1865, zijnde voorts aan de be manning van de boot, door welke de redding was bewerk stelligd, toegekend een bedrag van 10 pond Sterling. Aan een particulieren brief, alhier uit 's Hage ont vangen, veroorlooft men ons bet volgende te ontleeneu, dat wij echter meenen geheel to moeten laten voor rekening van den schrijver: //Gij vraagt mij wat nu Ja, dat is de kwestie. De li- "berale partij is letterlijk verslagen sedert Thorbecke revange //nam op v. d. Putte. Want dat èn het amendement v. Nierop »èn bet amendement Poortman geheel zijn opgesteld met me- //dewerking en goedvinden van Thorbecke, kan volstrekt niet //worden in twijfel getrokken. Ondertusschen kan men er //niet meer uit wijs worden. Zou v. Nierop, bij de behan- "deling der bcgrooting van Koloniën, toen hij de bekende //vraag deed, waarop v. d. Putte zich later beriep, toen hij "Thorbecke wegcijferde, de dupe geweest zijn van Kappeyne »'t ls moeijelijk aan te nemen, doch zijne vraag had later de "aftreding van Thorbecke en Olivier tengevolge. Toen ze- "gr.praalde v. d. Putte door v. Nierop. Thans wilde v. N. Tlior- "becke laten zegepralen ten koste van v. d. Putte, doch zijn "amendement vond geen ondersteuning bij de conservatieven. "Enfin, v. Nierop, de man van de conciliante politiek, heeft //eene dubbelzinnige rol in de gelieele zaak gespeeld. Met //welk doel Zou de heer v. Nierop soms lust hebben in de //portefeuille van Justitie? Alles is tegenwoordig mogelijk. //Van Poortman, een oud-medewerker van Thorbecke, ver- //wondert mij het amendement minder. Als zoodanig moest //hij Thorbecke helpen wreken tegen de handelingen die v. d. //Putte zich vroeger tegen hem had veroorloofd. «Maar wat nu Er is hier een gerucht in omloop ge- "weest, dat aan den Koning zou zijn onderworpen een plan //omin de bestaande omstandigheden de Kamer te ontbin- //deni doch daarin moet zwarigheid gevonden zijn, omdat dit Kabinet in geen geval de tengels van het bestuur zon n/cunnen blijven voeren. //Men gelooft nu aan een conservatief ministerie. In ver- //band daarmee staan ook de thans, in de Residentie, gere- '/eommandeerde candidate.n voor de Tweede Kamer. Jlir. de "Casembroot, kapt-lnit. t/z., zal door de aristocratie worden "ondersteund; wat men ecliter van dien voormalige» kom- //mandant van de Medusa verwachten kan, en waarom hij //candidaat wordt gesteld is mij onbegrijpelijk. //Er wordt thans gezegd dat de Koning heeft doen //bieden de heeren Philipse, president der Eerste Kamer, //Reenen, president der Tweede Kamer, om over de bestfiaB(}e' "omstandigheden te beraadslagen en dat de uitslag de «ring?.;* 11 5T5

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1