TOeuuis-- en «flöoerlentie-öfftö. JVó 522. Zesde Jaargang. WOENSDAG 50 M E I. I8(>0. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG eu ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post «1.60 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Adverteutiën iutezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVEHZIGT. Betreffende den stand van een te houden congres is thans weder aan de orde, dat de uitnoodigingen van wege Frank rijk, Engeland en Rusland aan Oostenrijk, Pruisen en Italië en den Duitschen bond zijn afgezonden tot het deelnemen aan eene conferentieniet aan een congres. De zaak heeft daar door eenigzins beperkter aanzien, de kanzen van welslagen zijn er daarom niet door vermeerderd. Stellig schijnt het dat de waarborging van het wereldlijk gezag des pausen van 't programma is genomenen dat de te behandelen punten zóó zijn aangegeven, dat ze niemand en tot niets binden. Men heeft dan ook niets bijzonders omtrent de krijgstoerus tingen te melden. De oorlog wordt algemeen aanstaande geacht. Frankrijk gaat nu ook maatregelen nemen door eene nieuwe re geling in betrekking tot de versterkte plaatsendie kan heeten van streng defensieven aard te zijn, maar nu toch zeer de aandacht zal wekken. Dat Engeland en Rusland •zouden verklaard hebbengelijk een telegram uit Weenen zegt, geen toeschouwer te willen blijven bij den oorlog, en dat de Britsche gezant had te kennen gegevendatbij af wijzing van het voorstel betreffende een congres, den oorlog- zuchtigen partijen vredesvoorwaarden zouden kunnen worden voorgeschreven achten wij weinig geloofwaardig. Gelijktijdig met de verzekering, dat het Frankrijk om den vrede te doen isverneemt men dat het kamp van Chalons dit jaar 100,000 soldaten zal tellen in plaats van 60,000. Mazzini heeft een brief geschreven aan de leden zijner partij, waarbij hij hen uitnoodigt deel te nemen aan de be vrijding van Venetië en zich bij den koning aan te sluiten, onder voorbehoud, dat zij later hunne staatkundige beginse len kunnen doen gelden. Een gedeelte zijner partij, die van de Unita Italicmiahebben op dien grond verklaard, dat zij hem niet meer als het hoofd erkennen en dit blad schorsen omdat zij het niet meer eens zijn met Mazzini. Volgens een particulier berigt zullen de mogendKtlen den prins van Ilohenzollern niet erkennen. Den gezanten van Pruisen te Weenen, Parijs, Londen, St. Petersburg en Konstantinopel is opgedragen om te verklarendat er geen verband bestaat tusschen de Pruisische politiek en de hou ding van den prins van Hohenzollern. 1TI 3 U W S T IJ D 11T C- B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Mei 1S66. Naar wij vernemen zal Donderdag a. s. eene feestelijke optogt in deze gemeente plaats liebbendoor de leden der afdeeiing Helder van de vereeniging «Het Metalen Kruis". Het doel dezer optogt ishet kameraadschappelijk uitgeleide van den heer van Wageningen, ridder der Militaire Wil lemsorde en banierdrager dezer afdeeiing, die in zijn maat schappelijke betrekking, ambtenaar bij 's rijks belastingen, van hier naar Amsterdam is overgeplaatst. Deze optogt zal opgeluisterd worden door de banier dezer afdeeiing en de welwillende medewerking van het stafmuziek corps der mariue, voorafgegaan door een 5tal tamboers van het garnizoen en begeleid door een militaire wacht. De marschroute is bepaald als volgt: Des morgens ten 10 ure aantreden voor het locaal «He Vereeniging". Afmarsch langs de achtergracht westzijde, over de spoorbrug, molengracht, loodsgracht, kerkgracht, west plein, kanaalweg, hoofdgracht, marine haven, ankerpark, nieuwe bruggedeelte binnenhaven tot aan de steiger van de stoomboot Zaanstroom. Door het muziekcorps zullen militaire marschen worden uitgevoerd die door de tamboers zullen worden afgewisseld. Aan de boot gekomen zal, terwijl het muziekcorps het Volks lied zal doen hooren, de heer van Wageningen zich van banier en bandelier ontdoen en ze in handen stellen van den president der afdeeiing, die er, staande aldaar, den nieuw be noemden banierdrager den heer P. van Vliet of bij absentie den plaatsvervanger banierdrager den heer van Zuyleu mede zal versieren. Na het afscheid zal de terugtogt plaats hebben langs de zuidstraat en weststraat naar het lokaal «ile Vereeniging" Gisteren heeft alhier eene voor deze gemeente belangrijke gebeurtenis plaats gehadwaar reeds vele jaren met groote belangstelling naar werd uitgezien. In het nieuwe drooge dok op 's rijks werf alhier, is het eerste schip opgenomen en wel een van de grootste schepen onzer marine, het fregat met stoomvermogen Evertsendat eene belangrijke reparatie moet ondergaan, zoodat het een geruimen tijd in het dok zal moeten vertoeven, wclligt een jaar. Volgens deskundigen mag men vertrouwen, dat het dok in alle deeleu aan de verwachting zal beantwoorden zoo spoedig de overtuiging hiervan gevestigd iszullen de werkzaamheden aan rijks werf eene belangrijke uitbreiding erlangendie op den bloei dezer gemeente ongetwijfeld een zeer gunstigen invloed zullen uitoefenen. Gisteren avond half zeven ure hadden alhier op het molenplein proefnemingen plaats met de twee door dje ge meente aangekochte nieuwe braudbluschmiddelenbestaande in een nieuw model brandspuit, die, het minder omslagtig toestel in aanmerking genomen, zeer gunstige resultaten op leverde. De andere proef, met het nieuwe brandblusch- middel 1'Extincteurwas van meer verrassenden aard. Een met krullen en spaanders gevulde leege teerton werd in brand gestoken, die spoedig in volle woede uitbarste, opdatoogen- blik trad men met het nieuwe brandbluschmiddel te voorschijn het is in den vorm van een theebus, ter hoogte ongeveer van een halve ned. el en in diameter van 20 25 duim gevuld met water, vermengd met eene hoeveelheid Bicarbonas Sodae en Acidum Tartaricum (soda en wijnsteen zuur), onder aan het toestel bevindt zich een kraantje waaraan een slang is bevestigd; men bluschte daarmede onmiddelijk den zoo sterk gevoed wordenden brand. Men kan dus aannemen dat men met deze uitvinding den brand zeer goed kan meester worden, wanneer ze zich nog niet te veel heeft uitgebreid, maar zich op één punt bepaalt. Heeft men zich een dergelijk toestelwaarvan de behan deling zeer eenvoudig is aangeschaft en met de vereischte artikelen gevuld dan is men bij het eventueel uitbarsten van brand terstond gereed om die te blusschen eu kunnen alzoo groote rampen worden voorkomen. Daar toch de proefneming in het openbaar plaats had op een der pleinen der gemeenteverwondert het ons dat er vooraf geene meerdere publiciteit aan is gegeven; zoodat thans alleen de leden van den raad enkele andere autoriteiten en de voorbijgangers die verrassende uitwerking hebben kunnen zien; zonder twijfel bevinden zich vele particulieren in deze gemeente die in deze zaak belang stellen, doch alvorens zich een dergelijk toestel aan te schaffenzich gaarne vooraf van de goede werking zouden willen overtuigenwaartoe men deze gelegenheid, in het algemeen belang, zeer geschikt dienst baar had kunnen maken. Naar wij vernemen zullen Z. M. zeil korvetten Palias van Speijk morgen uit de haven naar de reede wordejj gebragt, om aldaar voorloopig gestationeerd te blijven. Ter vervanging van de voor 's Rijks dienst afge korvet Caslorwordt de drijvende batterij Salamano reed gemaakt en zal eerstdaags in dienst worden gesf jurdè:' v'ge--

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1