De officier van gezondheid 2de tl. C. Guttelingdie tijdelijk bij de landmagt in West-Indie is gedetacheerd ge weest, is weder door 'L. M. bij het personeel der geneeskun dige dienst hier te lande ingedeeld. De 25 Mei is in de registers vau den burgerlijken stand te Botterdam één persoon ingeschreven als aan cholera overleden; sedert het begin der epidemie 35-1. In de provincie Noordholland werden in de week van 13 tot 19 Mei aangetast 20 runderen; 8 stierven afge maakt 9, 6 herstelden en 4 bleven in behandeling. Sedert het uitbreken der ziekte werden 1573 runderen aangetast, waarvan er 506 stierven, 399 werden afgemaakt en 664 her stelden. In het geheel aldaar nog ziek 4 runderen, Blijkens eene bij deze opgave gevoegde recapitulatie, zijn aangetast van 29 April tot 5 Mei: in Zuidholland 649, in Noordholland 41, in Utrecht 135, totaal 828. Van 6 tot 22 Mei: in Zuidholland 572, in Noordholland 75, in Utrecht 67, totaal 714.— Van 13 tot 19 Mei: in Zuid- holland 332, in Noordholland 20, in Utrecht 49, totaal 401 runderen. Men schrijft ons uit Botterdam 27 Mei. Het door ons blad medegedeelde berigt, dal de heer van Zuylen zou benoemd zijn om een nieuw Kabinet zamen te stellen, heeft hier een ongunstigen indruk te weeg gebragt die zeker overal in het land zal worden gedeeld. Men stelt weinig vertrouwen in een ministerie gevormd door dien ouden gezant te Berlijn en Konstantinopel. Het lijdt geen twijfel of de heer Fransen van de Putte, thans nog minister van Koloniën, zal hier als lid der Tweede Kamer worden benoemd. Aan een particulier schrijven ontleenen wij het vol gende: In de Heldersclie Courant zie ikdat de heer J. Ij. Kikkert, door eenige kiezers aanbevolen voor het lid maatschap der Tweede Kamer, in uw district, verzocht heeft buiten aanmerking te blijven. Waarom Waarschijnlijk omdat hij de candidatuur van Olivier niet wenscht tegen te werken. Moet hij zich dan daaromtrent niet verklaren p Depositie des lands eischt op dit oogenblik dat iedereen die als lid der Kamer genoemd wordt, en die reeds verschillende stemmen op zich vereenigt, zich verklare. Waarom beslist de heer K. niet tusschen Olivier of van Herwerden, dat zou waarschijnlijk wel eenige honderde stemmen verschillen. Naar aanleiding van de jongste inlichtingen, door den minister van Finantien gegeven, op het adres van rnr. A. D. Meyer en mr. J. van Lennep, tot hervorming van de bestaande Staats-Loterij, heeft de commissie uit de Tweede Kamer, met het onderzoek der stukken belast, den wensch uitgedrukt dat de Begering moge besluiten om, ter gelegenheid, aan de Ver tegenwoordiging een maatregel te onderwerpen, waarbij de opheffing der Ned. Staats-Loterij binnen een zeker beperkt, getal jaren zal worden uitgesproken, in den geest zooals dooi den Minister van Bosse bedoeld wordt; en om intusschen de loterij gaandeweg in te krimpen, ook door geleidelijke inkrim ping van de splitsing der loten des noods ook door het jaar- lijksch aantal loterijen van drie op twee te verminderen. Nadat 11. Dingsdag avond door de veldwachters de her bergen op Stolwijk onder Dordrecht, waar ter zake van het niet houden der kermis, groole ontevredenheid heerschte ont ruimd waren, liep het volk als dolmet hun gelag in de hand, over het dorp, botsende en brullende van pretdoor den tuin wierp men een 9tal ruiten bij den burgemeester in en kort daarna kondigde de klok brand aan de geheele hofstede van den eersten wethouder, de heer Mels Verdoolt stond in vlam; de bewoners in hun eersten slaap, reddeden zich in hun nachtgewaad, blootsvoets. Het brandend riet en hooi (er was circa 30 voer voorhanden) verspreidde zich over het dorpdaar de hofstede aan de kom van het dorp gelegen was. De hofstede is voor brandschade verzekerdde schade was belangrijk. De te Veenhuizen verpleegde M. Westbonk voor 12 jaren in eene ziekte spraak en gehoor verloren hebbende, heeft in de vorige week na een zenuwtoeval het gebruik vau beide zintuigen terug gekregen. liet is een sedert lang bekend en ontwistbaar ver schijnsel, dat wanneer men 2 tot 5 tienden van ecu wisje aluin in een kan troebel water werpt, het water daardoor zeer helder wordt. Men schijnt evenwel die reiniging met eenig wantrouwen te hebben bejegend. Jennet heeft aan gaande deze wijze van zuivering zeer gewigtige proeven ge nomen, en is tot het resultaat gekomen, dat troebel water om liet even van welken aard de daarin zwevende aardach tige stoffen zijn, en hoeveel erin voorkomen, binnen zeven tot zeventien minuten goed drinkwater wordt, wanneer men in elke kan slechts 4 tienden wigtje of 4 korrels fijn ge- stooten aluin werpt en goed omroert. De organische stof fen scheiden zich af en zinken op den bodem. Het water verkrijgt er volstrekt geene schadelijke eigenschappen door. In de algemeeno kerlceraad der Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhage isin weerwil van het vroeger door het klassikaal bestuur geslagen vonnis, op nieuw aanklagt gedaan tegen de prediking van den heer Zaalberg. Nu echter is de klagt ook toegepast op den heer Hoevers. De aanklagers waren nu ten getale van 24, zoo predikanten als ouderlingen en diaken, en maakten in deniet voltallige vergadering de overgroote meerderheid uit. Men is te Appelscha weêr druk aan het veenbranden, zoodat dikke rookwolken zich uren ver verspreiden. Het drooge weder en de harde wind bevorderen het branden zeerzoodat soms vele akkers veenboekweitenland met vuur bedekt zijn. De asch, die hierdoor ontstaat, dient tot be- metting van den grond en daar waar men vroeger niets dan dorre heide zag, ziet men na een geruimen tijd de heerlijk ste sneeuwwitte boekweitveldendat inderdaad een pachtig gezigt oplevert. Ten einde de verspreiding van het yuur te beletten heeft men om de veenderij wachten geplaatst die zorg moeten dragen dat het vuur niet naar de turfhoo- pen overslaat. In de Java bode leest men: iiWij vernemen dat 't besluit genomen is, dat Voortaan den ambtenaren in 't geheim zal worden meêgedeèld de on gunstige conduite-staat over hen ingediend ten einde zich daarop te verantwoorden of wel hunne handelingen daarnaar in te rigten. Deze regtvaardigheid in alten opzigten toe juichende, kunnen wij 't niet ontveinzen dat menig hooger geplaatst ambtenaar ongemakkelijk er in raakt. Menigeen dezerdie 't zij uit zuelit tot vitten't zij om dienstijver te toonendan wel uit particuliere vete tot hier toe zwart aankalkte, zal nu verpligt zijn naar waarheid te adviseren, 't Gouvernement zal onzes inziens nooit een knapper corps ambtenaren hebben gehad dan op 1 Januarij 1867. Van Soerabaija schrijft men Wij gelooven, dat de tegenwoordige minister van Koloniën fFrausen van de Putte] nergens op Java minder sympathie ontmoetdan hier in den Oosthoek. Men heeft hier te veel met den voormaligen suikerfabriekant en eigenaar'van Pandjie omgegaan, te vaak een whistpartijtje met hem gemaaktdan dat men zich nu gemakkelijk aan t denkbeeld kunne gewen nen dat diezelfde persoon thans als premier den heer Tnor- becke heeft vervangen een mandie van eene Europesche reputatie jouisseerttrouwens waar werd Óóit de profeet in zijn eigen land geëerd? -De Chinees O. T. heeft voor de regtbank van omgang op Java teregt gestaan wegens het in omloop brengen van valsch bankpapier. Bij vonnis van die regtbank is hij ver oordeeld tot 10 jaar dwangarbeid in den ketting en buiten het eiland Java. Van Japan wordt gemeld dat een voorstad van Jedo door een lievigen brand is vernielden dat een nieuwe Ja- pansche munt zal worden ingevoerd om een einde te maken aan het koersverschil tusschen de "officiële" en Mexicaansche dollarswaarvan door vele Europeanen groot profijt genoten is. Het aantal zelfmoorden te Weenen neemt thans op zeer onrustbarende wijze toe. Gedurende de vorige maand April is het geklommen tot 36, terwijl 7 anderen aan de toege- bragte wonden later zijn overleden22 personen die gepoogd hadden zich van het leven te beroovenzijn gered. Onder de bedoelden worden aangetroffen 47 mannen, 15 vrouwen en 3 kinderen tusschen de 9 en 14 jaren. Daarenboven worden 16 personen vermist, die waarschijnlijk zich op de eene of andere wijze van het leven hebben beroofd. Een der Pruisische bladen is aangeklaagd wegen beleedi- ging van een kind van vijf wekenhet zoontje van prins Erederilc Karei. De Kreuzzeitutig had van de doopplegtigheid van dit knaapje melding gemaakt met al de vormen en ter men die een prins toekomen. De Berl. Zeit. had daarmede den spot gedreven en was nu aangeklaagd wegens hoon van dat kind. De regtbank heeft evenwel aangenomen dat die neit bestond en den aangeklaagde vrijgesproken. "Een omwenteling in de stoomvaart" aldus luidt het hoofd van een uitgebreid stuk voorkomende in de Liverpool Post waarin het te water laten van een vaartnig genaamd Sleigh of the JPave beschreven wordt. Dit schip is een prachtig jacht van den sierlijksten bouw en bewerking. De machinerie waardoor het in beweging wordt gebragt is geheel nieuw, zijnde de beweegkracht: waterdrukkingdie, zoo als men zich voorstelt geheel en al den stoom zal verdringen. Om zich een denkbeeld te maken van het enorm spoor wegvervoer van reizigers te Londenen hoezeer de spoorweg ondernemingen zich beijveren de plaatsverwisseling van per sonen te bevorderen, kan dienen, dat op den laatsten Derbydag (wedrennen) één spoortrein 4357S passagiers van Londen naar Epsom bragt. Nog nimmer zijn er te Brussel zoovele huwelijken voltrokken als in de vorige maand en gedurende deze Mei maand aldaar hebben plaats gehad. Het getal der ambtenaars van den Burgerlijken Stand moet daardoor noodzakelijk ver meerderd worden. Alleen op den tweeden Pinksterdag zijn er niet minder dan vijftig huwelijken gesloten. Uit Londen schrijft men het volgendeIn de maand Mei houden hier een zeer groot aantal leden van vrome secten met ernstige gezigten hunne bijeenkomsten. Zij komen met hunne vrouwen in donkere zijdeen hunne dochters zonder

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2