BURGERLIJKE STA\D DER GEMEENTE HELDER. TELEGRAM. ADVERTENTIES. crinoline, houden godsdienstoefening in hunne eigene kerk, waarbij zij den geest laten getuigen of laten zwijgenbezoeken concertzalen, waarin oratoriums worden uitgevoerd, mijden de schouwburgen, doen hunne aankoopen, betalen hunne logementen en trekken weder af als zij gekomen zijn. Van de meesten weet men niet wat of zij eigenlijk in Londen komen doen, daaromtrent hunne stille bijeenkomsten niets publiek wordt. Zij houden geene gemeenschappelijke dinés of uitstapjes naar buiten zooals wetenschappelijke congressen gewoon zijn te doen; zij laten geene verslagen van hunne handelingen drukken; zij nemen niet het minste deel aan de genoegens van het Londensche saizoenen komen toch elk jaar terug tegen den tijd der groote Derbywedrennen en andere godde- looze vermaken. Gelijk met hen vergaderen in de maand Mei de vele vromen vereenigingen tot verspreiding van den bijbel onder jodenmohammedanen, hindoes, chinezen en heidenen van allerlei aard en gedaante. Maar vau deze kent men al- thaflS het doel: zij hebben geld noodig voor hun godgevallig werd, houden meetings en maken oproepingen publiek aan hen die denken als zij. Thans aan het eind van Mei zijn al die meetings achter den rug. Maar thans zijn de vrienden van den vrede weder bijeengekomen om vergaderingen te houden. Een vriend van den vrede is thans ieder, maar hier heb ben wij te doen met de vredesmannen van professie, die jaar uit jaar in een kleinen olijftak in hun sigarenkoker dragen, om-bij voorkomende gelegenheden te vertoonen met denaïve philantropendie door eene deputatie uit hun midden keizer Nikolaas hebben laten verzoeken den oorlog te staken en die zoo dikwijls er geschoten wordthun janustempel sluiten. Met alle achting voor de goede bedoelingen van deze ver- eeniging, is het te betreuren dat zij zich op hare vergade ringen meestal belagchelijk maaktdoor hare moties en be sluiten die niet anders dan gemeenplaatsen bevatten. Met algemeene stemmen wordt bij voorbeeld verklaard, dat de oorlog niemands vriend is, dat geen mensch gaarne dooreen kanonskogel wordt weggenomen enz. Maar even belagche- maakt de vereeniging zich door zich te verbeeldendat het aan hare traktaatjes te danken is, dat de menschen op dit oogenblik niet meer zoo moord- en roofzuchtig zijn als in de middeneeuwen. Den 22sten hebben de vrienden van den vrede weder eene meting gehoudenwaarin onder anderen eene lange gemotiveerde orde van den dag met algemeene stemmen is aangenomendie niets anders bevatdan dat het congres hetwelk nu te Parijs zal bijeenkomen, een ver blijdend bewijs is voor de vruchtbaarheid hunner bemoeijin- gen, en daarom hier volgt het pracktische het pubiek uitgenoödigd wordt, de vereeniging met geld te ondersteunen. Dat in een 'tijdwanneer millioenen naar vrede verlangen een hoopje menschen betaling verlangt, omdat zij op deftige wijze in vergaderingen zeggen wat iedereen voor zich zeiven zegt, is wat al te dwaas. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Iiage, 28 Mei. Mijnheer de Redacteur In geruimen tijd is de politieke toestand van ons vaderland niet zoo ver ward geweest als op het tegenwoordig oogenblik, en niet zonder bezorgd heid vraagt men zich ai', wat daarvan het einde wezen zal, niet alleen wat de Kabinets-formatie, aangaat, maar ook welke invloed die verwarring zal uitoefenen op den uitslag der verkiezingen. De strijd van Agamemuon en Achilles bragt geen grooter veideeldhcid te weeg in het kamp der Grie ken, dan die tusschen Thorbecke en van de Putte in het kamp der liberalen en, zonder nu wederom in ouderzock te tredeu naar den oorsprong dier verdeeldheid, mag men het den heer van der Lindeu gerust toegeven, dat, zoo de officiële mededeeling (d. i. de wijze van invoering van het Indische strafwetboek) waarheid bevat, die aanleiding zeker de gevolgen niet waard is, die ze heeft doen geboren worden. Wat het nieuwe kabinet betreft, daaromtrent bewaart de Staats-Cov.raut tot heden toe het stilzwijgen, doch het zou mij niet verwondereu zoo ze reeds morgen avond de namen der nieuwe ministers bekend maakte. Van eene goed onderrigte zijde verneem ik, dat het aldus zou zijn zamcngc- steld graaf van Zuylen, Buitenl. Zaken Heemskerk Az., Binneul. Zakeu MijerKoloniën Schimmelpenninck, Finantiën; Borret, Justitie; Andrcfe, Marine; van Muiken, Oorlog. Anderen echter noemen Tets van Goudriaan voor Finantiën en meenen dat Blanken als minister van Oorlog zal aanblij ven. Het laats,te komt mij echter minder geloofwaardig voor, omdat ik meen dat de heer Blanken niet alléén van al zijne collega's zijne portefeuille zal willen behouden. Ook dat de heer van Muiken als minister van Oorlog zou willen optreden acht ik niet waarschijnlijk niet omdat (zoo als de Tijd beweert) de officiële verdraagzaamheid niet toelaat, dat tegelijkertijd twee ka- tholijken in hetzelfde Kabinet zitting zouden nemen maar ik heb te groot denkbeeld van den generaal van Muiken om te onderstellen, dat hij lid zou willen wezen van een Ministerie waarvan graaf vau Zuylen de formeerder is. Ik moet dan ook bekennen M. d. R., dat, wanneer niet de meest soliedc bronnen bevestigden dat de zamenstelling van het Kabinet is opgedragen aau dien staatsman, wanneer het niet door alle couranten als zeker werd gemeld, ik moeite zeu hebbeu 0111 er geloof aan te slaan. Hoe? zijn wij vau ministerie Thorbeckev. d. Putte in drie maanden tijds gekomen tot een ministerie van ZuylenMijer? Dat kan dan alleen geschieden om de natie te gewennen aan contrasten. De lieer van Zuylen hoofd vau het Kabinet? De v, Zuilen van 1853. De v. Zuylen die in December, als lid der Kamer, een voorstel deed, dat door deze bijna eenparig als ongepast, onkiesch, insidieus, ondoordacht, ligtvaardig, hoog verderfelijk en ten eeneumale ver werpelijk werd verworpen De van Zuylen die nog Donderdag jl. in zijne animositeit tegen Cremers, den Duitsclïen Bond de gronden aan den hand gaf, waarop dien bond ons voorstel tot uittreding van Limburg zou kunnen verwerpen? Van Zuylen, de man die rondweg Thorbecke beschuldigde brieven te hebben geschreven, om te influenceren op de verkiezingen in Limburg, en niettegenstaande diens pertinente ontkentcnis, op de vraag: waarom de brief van T niet was te voorschijn gekomen, durfde antwoorden „natuurlijk, omdat het nog in Limburgs belang is dien brief achterwege te houden", een antwoord later door omstandigheden en gebeurtenissen volkomen gelogenstraft. Waarlijk M. d. R. de graaf van Zuylen mag bij zijne optreding als hoofd van het Kabinet weleens denken aau het bckeude gebed van Horatius PULCI1RA LAVERNA, da justuin sanctumquc videri Noctcm peccates, et fraudibus objicc nubcm. (1) Wat wij te wachten hebben van een ministerie waarvan graaf vau Zuylen het hoofd is, is zóó duidelijk dat ik meen het geenszins te moeten melden. Immers, graaf v. Z. is de opvolger van den heer Groen, niet alleen in de Kamer maar ook in beginselen. Handelt hij dus consequent, dan mag liet niet anders of hij moet zijne nieuwe carrière aanvangen mot een voorstel, tot herziening der wet op het lager onderwijs. Dit is voor hem geen „agitatie" maar eenvoudig „pligtsbetrachting". Doet hij dit niet, dan zou men moeten denken, dat ook de anti-revolutionairen „met den Hemel in schikkingen kunnen tn den", (eene gedachte die men voornamelijk met het oog op de antecedenten des heeren v. Z., ten cencinale moet van zich werpen). Over de andere personen die als minister worden gedoodverwd wil ik nu in geene beoordeeling treden vooreerst is hunne benoeming -hoewel waarschijnlijk nog niet officieel, ten andercis hun optreden op ditoogen blik volstrekt geen vreemd verschijnsel. Ik schreef U reeds in mijn laat- sten, dat de optreding van een conservatief Kabinet thans onvermijdelijk was, en ik ben het te dien aanzien volkomen eens met de N. Itoll. dat na een liberaal Kabinet slechts de beslaande verwarring zon kunnen vergrooten. Ondertusschcn bestempel ik een Kabinet met graaf van Zuylen als premier geenszins met den naam vau conservatief, maar wel met dien van anti-revo- lutionnair (ecu gevoelen datbedrieg ik mij niet ook door het Dagblad wordt gedeeld dat in duistere woorden te kennen geeft, dat ook thans het nationaal belang niet wordt behartigd; mirabile dictn). Ik zou volkomen durven onderschrijven de stelling door de N. Rott. Ct. voorop gezet door het Dagblad zeer verdraaid wcderlegd dat wilde incu thans een Kabinet vormen naar de eischen in een' constitutionnclen staat daartoe ge vorderd daartoe zoude benoodigd zijn een Kabinet MijerRocliussen Thorbeckevan Nier op. Van daar de verwarring waarvan ik U boven spraken die mij weder onwillekeurig doen denken aan de woorden der Apocalypsis dat éénmaal de tijd zou aaubreken waarop de wolf cu liet lam vreedzaam in denzelfden stal zouden op en neer gaan zonden zij ook in den laatsten der dagen elkander verscheuren In liet belang van het Vaderland geloof ik het niet. (i) SCIIOONE LAVERNA, laat mij voor een braaf en regtvaardig man doorgaan, En bedek mijne zouden met eeue zware wolk en een duisteren nacht. Van IS 25 Mei 1866 ONDERTROUWD: K. Drijver, koopvaardij-kapiteiu 40 jaren, weduw naar van B. de Wijn en A. de Wijn, 24 jaren. P. Del ver landman 24 jaren en M. Noot, 27 jaren, weduwe P. Keesman. W. van der Wiele zeernau 24 jaren en R. Dalmeijer20 jaren. GEHUWD N. van der Wal cu S. Abbo. D. Reinhard en M. K. Straghout. F. Kiesewettcr en M. Jongman Houtzager. BEVALLEN S. Former geb. Kunst D. T. Bak geb. Koorn Z. G. Leliveld geb. Prins D. M. Rcichart geb. Naastepat Z. E. L. II. Ricuwers geb. Baks D. W. Krul geb. Jacobs D. II. J. Lapidoth geb. van de Stadt D. J. G. Piscaer geb. Hoogenbosch Z. C. M. Run- nebohm geb. van der Pol Z. A. Valkenburg geb. Schoonbergen D. C. Goudswaard! geb. Duijts Z. E. Klcinkramcr geb. Prins D. Ambtshalve ingeschreven 1. OVERLEDENJ. Sommeling 46 jaren. C. J. Leen 7 maanden. A. Nonnekes geb. Schoouenberg 33 jaren. M. Fooij 13 dageu. J. Schaap ruim 6 weken. P. J. Juliauns geb. de Lange 37 jaren. Ambtshalve ingeschreven 5. MARKTBEUIGTE N. ALKMAAR 26 Mei. Aangevoerd 8 Paarden f30 a 75, 13 Koeijen f90 a 180, 450 Scha pen f8 a 22, 715 Lammeren f6 a 10 12 Geiten f8 a, 5 130 Magere Varkens f 16 a 25 184 Biggen f8 a 16. Boter per kop 00 a 70 ets. HOORN 26 Mei. Aangevoerd 3 mud Tarwe f9.25 0 mud Gerst f6.50 4 mud Haver f5.32 mud Bruine Boonen f 14.50 6 mud Graauwc Erwten f20. 14 Paarden f90 a 160 32 Koeijen f120 a 250, 25 Kalveren f6 a 13 1350 Schapen f 17 a 30.50 1020 Lammeren f9 a 16 263 Varkens f 16 a 27 50 12 Zeugen f 20 a 70 525 Biggen f 6 a 12, 80 Bokken f0.70 a 4.50, 22 Geiten 0.80 a 7, 225 Kippen 0.60 a 1.30 22300 Kip - Eijereu f2.20 a 2.30, 13150 Eend-Eijeren f2.15 a 2.25 per 100, 2220 koppen Boter f 1 a 1.08 per Ned f§. Heden Dingsdag 29 Mei 1866. EFFECTEN Buiten beter. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 43| °/0 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 69 J Illinois Cert. Amsterdam83 3°/0 Mexico (oude)16 J- 3°/0 Mexico (nieuwe)14, 5"/0 Turken 28 5°/0 Grieken Donderdag 31 Mei vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Southampton. Op den 26slen Mei 1866 overleed te Amsterdam onze geliefde Zuster GERBERDINA ALIDA VENSTER, Eclitgenoote van den lieer J. S. RENKEN. J. VENSTER. II. VENSTER—v. IIEERDE.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3