Jfs 523. Zesde Jaargang. 1866. Jlieutos- en ZATURDAG <RÖoertetittc--6faÖ. 2 J N IJ. iriBuvrsTiJDiara-EiT. HELDERSCHE COURANT. herschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ00 Franco per jjost w 1.50 Men abonneert', zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. grieven franco aau den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentiion van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentièn intezenden. Ingezonden stukken minstens ééa dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. De lang besproken zamenkomst, congres, conferentie, of zoo als men liet nu weder noemen wil "gemeenschappelijke be raadslaging" tot het doen van voorstellen over de bekende onderwerpen die na eenige deliberatie als onaannemelijk zul len worden verworpen, is nu bepaald te zullen plaats hebben in de helft der maand Junij. In afwachting daarvan rukken de Italiaansche troepen noordwaartsverklaart Pruisen dat het zijne legerbevelen niet gestaakt heeft en gaat ook Oos tenrijk daarmede voort. Geen wonderwanneer het althans waar is, dat Oostenrijk nu reeds bepaald verklaard heeft Yenetie niet af te staan en Italië het bezit van Venetie op den voorgrond heeft gesteldterwijl de Bond bezwaar maakt toe te treden om de zuiver Duitsche aangelegenheden door niet-Duitsche mogendheden te doen beslissen. De oorlog moge nu uitgesteld worden, de ellende die er mede gepaard is reeds zeer groot. Allerwege in Duitschland heerscht wantrouwen geldschaarschte en armoede. De Pruisisch gezinde bladen verwijten aan Oostenrijk dat de troepen gebrek lijden. Omgekeerd verwijten de Oosten- rijksch gezinden, dat de Pruisische soldaat in den jammer lijksten toestand verkeert. Zoo zouden te Wesel de man schappen eenvoudig naar huis zijn gegaanomdat zij geen voedsel kregen. Te Crefeld en Dusseldorf liepen zijzegt men, te bedelen. De officieren en geneesheeren ontvangen slechts half in plaats van dubbel traktement. Erger nog is het met den handelstand in Pruisen gesteld. Baar geld is bijna niet meer te bekomen. Fabrieken en handelszaken staan stil. De steden zijn gevuld met hongerende arbeiders en indien de oorlog zich nog lang laat wachten voorziet men eene omwenteling. Voor eene soort van lieden is de wapening in Pruisen goed geweestnamelijk voor de gegijzelden voor schulden van deze is een derde wegens dienstpligtigheid uit de ge vangenis ontslagen. Of zouden zij misschien liever in de ge vangenis dan in het leger zijn Eene correspondentie uit Parijs verzekert, dat de heer La- marmora zich borg heeft gesteld, dat de Italiaansche vrijwil ligers geen aanval zullen doenzoolang het congres bijeen is. Italië dat thans alle kansen voor zich heeft zal die niet ver spelen door den oorlog te beginnen en op die wijze alle neu trale mogendheden tegen zich in te nemen. Te Kiel hebben kleine botsingen tusschen Oostenrijkers en Pruisen plaats gehad, waarbij echter niemand is gedood. Er is een onderzoek ingesteld. ■""Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 1 Junij 1866. ■^JDe optogt ran de Metalen-Kruis-Vereeniging heeft hier "■gisteren in eene zeer geregelde orde plaats gehad, volgens het'door ons fn het vorig nommer gegeven programma. Uitgezonderd enkelen die door ongesteldheid of andere geldige redenen verhinderd zijn geworden, namen al deleden dezer afdeeling er aan deel. Door het schoonste weder begunstigd, lokte deze optogt duizende toeschouwers uitdie als om strijd hunne ingenomen heid betuigden met den hinken, ordelijken en militairen geest, die allen beheerschte. Vooral trok de prachtige, rijk gebor duurde banier dezer afdeeling, aller aandacht. Het doet ons regt goed, ook hier melding te kunnen ma ken, dat deze optogt op de gemoederen van Helders jeugd en jongelingschap van zeer gunstigen invloed is geweest ter opwekking van dien geestdie in 1830 het getrouwe Neder land bezielde. In verschillende kringen mogten wij in den loop van dien dag ontboezemingen hooren, die getuigden, dat de harten niet weinig waren opgewekt tot liefde en trouw voor Vaderland en Koning. Van de verschillende masten van de zich hier bevindende schepen van oorlog en van 's rijks werf, ziet men heden Neêrlands driekleur wapperen. "Wij veronderstellen dat dit plaats vindt uit sympathie voor 's Konings keuze, waarbij deu Directeur en Kommandant der Marine alhier, den Schout-bij-nacht G. C. C. Pels Rijckentot Minister van Marine is benoemd, en heden door ZExc. de portefeuille wordt aanvaard. Algemeen wordt veronderstelt dat den Schout-bij-nacht A. D. S. Clarksonde betrekking van Kommandant en Directeur der Marine alhier zal worden opgedragen. Naar men ons verzekert, zou de reden waarom de hr. J. L. Kikkert niet in aanmerking wenscht te komen bij de verkiezing van een lid der 2e Kamer der Staten-Generaal hoofdzakelijk daarin bestaandat ZEd. niet verlangt ten doel te staan aan ongepast en boosaardig geschrijf zooals in sommige bladen in der tijd plaats vond. Andermaal stelt men ons in de gelegenheid, uit een particulier schrijven uit 's Hage, van 30 Meivan dezelfde h-.ad als dat voorkomende in ons No. van 26 Mei, het volgende over te nemen //Het ministerie is thans zamengesteld in den geest zoo //als ik U voorspelde, doch van het door ons Dagblad ver- //langd programma waarmee het moest optredenheb ik te //vergeefs den text in de Sl. Cl. gezocht. Ondertusschen //komt Dingsdag de Eerste Kamer bijeenen hoewel er //dan slechts wetsontwerpen van ondergeschikt belang aan de //orde zijn, heeft het nieuwe Kabinet eene uitstekende ge degenheid om zijne beginselen aan de volksvertegenwoor- //diging bekend te maken. Die beginselen zijn, wat van //Zuylen, Mijer en Schimmelpenninck betreft, niet twijfel- //achtig. Borret behoort tot de partij van de Tijd". //Pels Rijcken is hier onbekendvan van den Bosch weet men //niets dan dat hij zeker niet zal optreden als minister Ora- //teur, hij moet geen groot redenaar zijn. //De minister van Binnenl. Zaken, Mr. Heemskerk Az. //is, wat zijne politieke gevoelens betreftbepaald een raad- //seldan liberaaldan conservatief dan consoliantwaait //zijn vlag met alle winden. Is hij nu Groeniaau géworden? //De Hemel moge het wetenmaar het heeft er allen schijn van. //Het is nu te hopen dat de Eerste Kamer die heeren //maar dadelijk voor het hoofd moge stooten dan is na- //tuurlijk eene ontbinding der Kamers onvermijdelijk, en //dan moet de natie uitspraak doen. xlnders zullen zij de //bijeenkomst der Tweede Kamer wel weten uit te stellen." De correspondent van de Gron. Ct. zegt van eenige der nieuwe ministers: //De heer Mijer is een overblijfsel van het ministerie v. d. Brugghen; hij is conservatief met ietwat groenen tint. De £/raaf van Zuylen was korten tijd minister onder van Hall hij was na de abdicatie van den heer Groen de leider der kleine Groeniaansche fractie in de Kamer. De heer Heemskerk, de nieuwe, minister van binnenl. zaken (wel te onderscheiden van zijnen neef, het tegenwoordig lid der Kamer), was in vroeger dagen warm liberaalèn als medewerker van het UanhehVl. èn als secretaris van de constitutionele ver- eeniging heeft hij vóór en na 1818 veel bijgedragen tot de verspreiding der zuiver liberale beginselen. Toen hij door de liberalen in Amsterdam tot lid der Tweede Kamer was gekozenhield hij op liberaal te zijn en sloot hij zich aan bij de vinnigste bestrijders van Thorbecke en diens ministerie. In deu heer Borretden nieuwen minister van justitie heeft men het K. Catholieke element in het kabinet wil! brengenhij is ontegenzeggelijk een bekwaam mannr 5 of zijne staatkundige gevoelens wel overeenstemmen met qj$ ü.-

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1