BURGERLIJKE STA\D DER GEMEENTE ZIJPE. TELEGRAM. ADVERTENTIE HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 31 Mei. Mijnheer de Redacteur Hetgeen ik u in mijn vorig schrijven voorspelde is geschied. De Staats-Courant van heden bevat het officiëel berigt van de zamenstelling van het nieuwe Kabinetdat met uitzonde ring van de departementen van Marine en Oorlogjuist de personen bevat die ik u daarin noemde. Ondertusschen is alvorens de heer Pels Rijeken de portefeuille van Marine aan vaardde deze aangeboden geweest aan den heer Andreaedie na beraad daarvoor bedankte; later werd ze gepresenteerd aan jhr. Klerck, secretaris-generaal bij het departementdie echter ook niet belust werd bevonden op een zetel in het mi nisterie Mijer-van Zuylen. Hetzelfde geschiedde bij het de partement van Oorlog. De heer Blanken weigerde deel uit te L maken van het nieuwe Kabinet en werd zelfs zeer weinig ge neigd gevonden om zijne portefeuille ad interim te behouden reeds vroeger was ze den generaal van Muiken aangeboden, (en.zoo deze ze had aangenomen, zou de heer de Brauw in plaats van den heer Borret, minister van Justitie geworden zijn) die ze echter bepaald van de hand wees. Toen nam men zijne tóevfugt tot den kolonel van den Bosch, vroeger gou verneur van den Prins van Oranje, die ze aannam. De af- dèeling Katholijke- Eeredienst is nu gevoegd bij Justitie, de afdeeling Hervormde Eeredienst bij Finantienmen durfde laatstgemelde ni,et vertrouwen in handen van graafv. Zuylen en stelde ze daarom in handen van graaf Schimmelpennick. Wat nu het Kabinet in 't algemeen betrefthet is een Groeniaansch Kabinet zonder Groen, dat evenmin stand zal houden als het zich noemende Thorbeckiaansch Kabinet na de uittrede van Thorbecke. Ik voorspel ook dit Ministerie een zeer kort leven, en het beste wat het doen kan is zonder twij fel het ontbinden der Kamers. Gaat het niet tot dien maat regel over dan zou het mij volstrekt niet verwonderen zoo het bij het eerste contact met de Kamer reeds genoodzaakt werd af te tredendoch neemt het dien maatregel en ontbindt het de Kamers dan is het van het gezond verstand der kie zers te verwachten, dat ze dit Kabinet geen steun zullen ver- verleenen'en mannen afvaardigen van eene wezenlijk libe rale niet van eene anti-revolutionaire rigting. Ik vertrouw van het verlicht deel van het Nederlandsche volk, dat het niet zal toestaap,:dat zijne hoogste belangen blijven toevertrouwd aan eene Regering zoo als die thans is zamengesteld. Gij zult Wel gezien hebben M. d. R. dat ook het Dagblad zich niet te vreden stelt met dit Kabinet, hoewel nu- Mijer minister van Koloniën isen de vreeselijke Betzna een kort interimwordt opgevolgd door een' Schimmelpennick. Thans geen slooper en afbreker voor Indie; geen ver woester en verdelger aan onze finantien. En toch is het Dagbl. niet te vreden. Waarom niet? Zijn de onationale belangen" die door het Dagblad bij uitstek worden voorgestaandan niet vertegenwoordigd in dit Kabinet Of zou het soms kunnen geschieden dat de actionarissen van dat blad hunne rekening niet vonden bij dit ministerie? Het heeft zóó lang gestreden voor de goede zaak, zóó Thorbecke, v. d. Putte, Betz en anderen gehavend en gehekeld en zie bij slot van re kening een ministerie zonder Rochussenzonder Wintgens en zonder den zoo beginselvasten afgevaardigde uit onze Residentie, zonder baron J. P. P. van Zuylen van Nijevelt. Inder daad het is hard. Door de zamenstelling van het Kabinet zullen nu ook nog te ArnhemLeiden en Zwolle leden moeten verkozen worden voor de Tweede Kamer der Staten-Gen er aal, in plaats van de aftredende leden van Zuylen, Schimmelpennick en Mijer. Wat de verkiezing hier aangaat, ik twijfel zeer of het den aftredende afgevaardigde, den heer Kappeijne, wel gelukken zal de meerderheid van stemmen te behalen want daargelaten dat zijne houding in de laatste maanden bij velen wantrouwen heeft verwektvindt hij in den hr. Casembroot een gevaarlijk mededinger. Deze toch heeft de geheele aristocratie op zijne zijde welke nooit verzuimt als e'én man op te komenterwijl de hr. K. meer bepaaldelijk zijn' steun vindt in de burgerij die óf de verkiezing met onverschilligheid aanzietóf ten genoege der aristocratie het stembillet laat invullen. De afloop der verkiezing van Dingsdag voor een lid van den Gemeente- Raad strekt hiervoor als doorslaand bewijs. De hr. Hermans tochdoor alle kiesvereenigingen als candidaat gesteldmoest het veld ruimen voor Dr. Bleeker, terwijl zeer onlangs de Tour van Bellinchavevan wien men volstrekt niets anders wist dan dat hij baron en meester in de regten wasdadelijk de volstrekte meerderheid van stemmen verkreeg. Doch daarvoor leven wij in de residentie. Ik besluit mijn schrijven van heden met de minder aan gename mededeelingdat de cholera alhier in de laatste dagen aan het toenemen is. Hopen wij dat ze voorbijgaand wezen moge. Yan 16 31 Mei 1866. ONDERTROUWD: Jan Schenk, 26 j., te Wieringerwaard en Anna Cor- nelia Sipmau, 22 j. Corn. Constant, 23 j., en Maartje van Ophem 21 j. Klaas Schuijt 44 j., gescheiden Echtgenoot van Guurtje Schoone, en Aaltje Bertz 47 j., weduwe van Gerrit Donker. IJf van Twuijver, 65 j., weduwnaar van Dieuwertje Modder, en Maartje Keetman57 j, weduwe van Jan Dissel. GEHUWD Jacob Jongerling en Willemina Hartog te Barsingerhorn. Reijer Roos en Neeltje Kneijnsherg. Pieter Pool en Antje Bruin beide onlangs aan den Helder. GEBOREN Pieter, z. van J. Kager en M. Dekker. Marijtje d. van J. Buisman en D. Blij. Willem, z. van P. Kruijer en M. A. Bus- scher. Jacomijntje, d. van C. Rooker en A. de Croos. Theodoru& Matthens, z. van M, P. N. Meijer en C. G. van Woesik, Pieter, z. ran B. Blom en N. Dijkman. Johannes, z. van A. van Dijk en A. Broos- hoofd. Gerrit, z. van K. de Graaf en G. van der Ham. Pieter, z. van P. Stam en T. Kos. Willem, z. van A. de Wit en A. Strooper. Trijntje, d. van P. Bras en M. Zonneveld. Jacob, z. van C. Kuiper en A. Klomp. Arie, z. van C. Peerebom en G. Marecs. Gerritje, d. van K. Plevier en A. Rampen. Johannes, z. van M. Polder en M. Kooij. Grietje, d. van C. Kwant en A. Peetoom. Cornelis z. van J. de Lange en E. Becrs. OVERLEDEN Cornelis Kater 18 w., z. van Pieter Kater en Neeltje Smit. Willem Kooij 27 j., z. van Cornelis Kooij en Reinuwtje Schager. Cornelis Pool 12 m., z. van Jan Pool en wijlen Guurtje Kuiper. Albert Glas 47 j., gehuwd met Antje Klok. Gerrit Borst 2 m., z. vau Louris Borst eu Elisabeth Kcijzer. Arientje Gijzen 4 m., d. van Jan Gijzen en Grietje Jongejan. Dirk Min 52 j., gehuwd Elisabeth Ylaar. Ingje Dirks 49 j., gehuwd met Dirk Beenders. 2 levenloos aangegeven kinderen. MARKTBERIGTEN. SCHAGEN 31 Mei. 1 Paard f 60. 3 Stieren f 60 a 100. 10 Magere Gelde Koeijen 70 a 110. 12 Vette Gelde Koeijen f180 a 200. 11 Melkkoeijen f 80 a 120. 12 Nuchtere Kalveren f3 a 6. 64 Magere Overhoudersschapen f 12 a 20. 35 Melkschapen f 14 a 32. 2000 Lammeren f3 a 14. 5 Bokken en Geiten f0.50 a 3. 26 Magere Varkeus f 16 a 22. 120 Biggen f8 a 12. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen 60 a 100 ct. Eenden 40 a 80 et. Duiven 10 20 ct. Boter 72^ ct. per kop of 97 ct. per Ned. fg. Kaas 30 a 40 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f2.20, Eend-Eijeren f2 per 100 stuks. PURMERENDE 29 Mei. Kleiue Graskaas f30.dito Hooi f29Middelbare fGoede voorraad, matig vlug verkocht. Aangevoerd 152 stapels Kleine Kaas, 3 Middelbare. Boter van f0.95 tot 1.05 per Ned. fg. Gemiddeld f 1. per Ned. fg. Aangevoerd 236 Runderen. Vette Koeijen als de vorige week evenwel minder vlijtig te verkoopen. Kalf- en Melkkoeijen uit hoofde de weersverandering nog al te plaatsen. Geldekoeijen met stadigen handel. 16 Paarden. 164 Vette Kalveren. De handel stug; de prijs was van 40 tot 60 ct. per Ned. fg. 58 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f4 tot 12 per stuk. Handel vlug. 39 Vette Varkens. De prijs was vau 4S tot 52 et. per Ned. fg. Handel matig vlug. 5 Magere Varkens van f 17 tot 25 en 442 Biggen van f9 tot 13. Handel redelijk vlug. 904 Schapen en Lammeren. Vette Schapen stug. Ovcrhouders en Lammeren over het geheel genomen flaauw. Kip-Eijeren f 2.30 Eend-Eijeren f 2.30 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 149 stapels Kaas wegende 35022 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine Hooi- en Schei- f 29 1 stapel Gras f29.50 Middelbare f26.50. Aangevoerd 2062 Ned. fg. Boter. Heden Vrijdag 1 Junij 1866. EFFECTEN Buiten weinig variatie. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 43j °/0 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 64J 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 69^ Illinois Cert. Amsterdam82§ 5°/0 Russische Spoorweg-Aandeelen 173J- 3°/0 Mexico (oude)16f it J- 3°/0 Mexico (nieuwe)14-j. Coupons-bewijzen Mexico7{- 3°/0 Binnenl. Spanje 30)- 5"/o Turken 28^- 5°/0 Brazilianen 1865 66|- 5°/0 Grieken9£ Woensdag 6 Junij vertrekt van hier de Oost- Indische landmail via Triest. Bevallen van eene DOCHTERC. BBETS—de VRIES ROBBÉ. 30 Mei 1866. Heden morgen ontsliep zacht eu kalm na een ziekte van 6 dagenonze geliefde Broeder en Behuwdbroeder HENDRIK JONKER, in deu ouderdom van 55 jaren. HelderC. JONKER. 31 Mei 1866. J. JONKER. T. A. VERBEEK. Alle bekende en onbekende schuldeischers vau de onder het voorregt van Boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschap van den Heer JACOB LASTDRAGERvroeger Koopman m Ijzerwaren laatst buiten beroep, gewoond hebbende en overleden aan het Nieuwediep gemeente Helderworden bij deze verwittigddat de rekening en verantwoording wegens het beheer over dezelve nalatenschapvaD af den 15 Junij tot en met den 1 Julij 1866, ter visie ligt ten kantore van den Notaris B. WERENDLIJN SMIT te Helderen dat dadelijk ua dien dag zal worden overgegaan tot de geheele voldoening der alsdan ingekomen vorderingen, indien er geen verzet heeft plaats gehad.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3