HELDERSCH E COURANT. BIJVOEGSEL behoorende tot IVo. 525 van Zaturdag 9 Junij 1866. Zitting van den Gemeenteraad, op Dingsdag 5 Junij 1866. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stak ma. n Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 12 leden. Afwezig de heeren Papineau, Haremaker, Slebe en Zur Mühlen. Eene vacature. Van den heer Zur Mühlen is eene verontschuldiging ingekomen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Adressen tot tijdelijke vervulling eener onderwijzers plaats. Aan den hulponderwijzer A. Bommel wordt op zijn verzoek verlof ver leend gedurende den tijd dat hij aan de oproeping bij de nationale militie moet voldoen. Aan den hulponderwijzer J. Bakker wordt op zijn verzoek vergund, om gedurende dien tijd de betrekking van A. Bommel waar te nemen. 2). Herziening van strafver orderingen. De commissie die daarmede belast is geworden stelt voor, de bestaande verorderingen op nieuw geldend te verklaren, alleen in die op het bouwen bi^ en buiten den bebouwden kom der gemeente, eenige nog al belangrijk,' zigingen te brengen, waarvan voorlezing wordt gedaan. Wordt met algi /j stemmen aangenomen, in afwachting der goedkeuring van Gedeputeerde 3). Voordragt tot lid van liet bestuur der Teekenschool. Op de voordragt zijn gesteld de heeren J. Graat, A. J. H. Beeloo en J. K. G. Vos. De heer Beeloo wordt gekozen met 9 stemmen, 3 stemmen zijn uitge- bragt op den heer Graat. 4). Rapport op het adres ow.trent de Mestbelt. Namens de voor die zaak benoemde commissie brengt de heer Graat rapport uit en geeft te kennen, dat het algemeen gevoelen der commissie is, dat er eene dringende behoefte bestaat tot verplaatsing, en het dus alleen geldt de vraag, waar eene geschikte plaats te vinden. Na de kennisneming eener in 1862 gehouden correspondentie, ter bekoming van een terrein op de stortgronden langs het Noordhollandsch kanaal, is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de Noordelijke hoek van het Koe gras de geschikste plaats is en stelt alzoo voor, om alles voor te bereiden ter bekoming van 2000 Q ellen grond aldaar, in huur of koop van den eigenaar. Wat overigens de verbetering van slooten aangaat in het bebouwde gedeelte van den polder, stelt de commissie voor, dat die alleen kan gevonden worden door demping en geeft in overweging B. en W. te magtigen alles voor te bereiden wat tot de demping leiden kan. De Voorzitter verklaart, dat de onderhandelingen reeds zijn aangevangen en er kans bestaat ter bekoming van welligt 2000 ellen in huur of in koop. Als men hieromtrent nader is overeengekomen zal de vergunning van den Minister van Oorlog worden aangevraagd ten aanzien van de nabijheid der fortificatiewerken. 5). Voorstel af- en overschrijvingen 1865. Wordt met algemeene stemmen aangenomen. 6). Benoeming tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Do Voorzitter zegt, dat de benoeming van een Wethouder niet kan plaats hebben alvorens de raad voltallig is, geeft echter in bedenking om een amb tenaar van den Burgerlijken staud te benoemen uit de leden van den raad, omreden de beide overige ambtenaren van den Burgelijken stand, ook beiden leden zijn van de Provinciale Staten, die in de volgende maand vergadering houdt, waardoor wel eens beiden tegelijk zouden moeten afwezig zijn. De heer Boomsma geeft in overweging die benoeming aan te houden tot dat weder ia de vacature van een Wethouder is voorzien. Na eenige be raadslagingen, waarin de Voorzitter te kennen geeft, te zullen zorg dragen dat er steeds een Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in de gemeente aanwezisr is, wordt dienovereenkomstig besloten. 7). Mededeeliny van ingekomen stukken. a. Aanschrijving van Gedeputeerde Staten, dat de gemeente-rekening 1865, uiterlijk 31 Augustus 1S66 gereed moet zijn. b. Verzoek van Z. M. om op de verjaardag van H. M., geeuc openbare feesten te doen plaats hebben. c. Brief van liet gemeentebestuur te Alkmaar, w aarin wordt medegedeeld dat eene correspondentie met het gemeentebestuur van Amsterdam geleid heeft tot de opheffing van de voorschriften en bepalingen, waaraan de bcurt- veeren tusschen beide gemeenten steeds onderworpen waren, en alzoo de voorziening in die behoefte thans aan de vrije concurrentie wordt overgela ten. Stelt voor, dit ook in te voeren tusschen Alkmaar en deze gemeente, terwijl niets belet om vaste ligplaatsen toe te staan aan de vaartuigen die gerggeld in de dienst voorzien. De behandeling van dit onderwerp wordt uitgesteld tot de volgende ver gadering. d. Verzoek van den heer C. Kalishoek om in de maand Julij in het lokaal Tivoli concerten en tooneelvoorstellingen te mogen geven. De Voorzitter zegt, dat hij gemeend heeft dit verzoek niet te mogen toe staan, alvorens den Raad te hebben gehoord, daar onlangs door den Raad het besluit is genomen tot schorsing der kermis en men in dergelijke vertoo- ningen alligt eene gemaskeerde kermis zou kunnen zien. Het persoonlijk ge voelen van spreker is dat er geen bezwaar bestaat om het verzoek toe te staan, dat dergelijke voorstellingen tot geen misbruik aanleiding geven en dat een kuiscli genot op de gezoudheid van geen schadelijken invloed kan zijn. De heer van Strijeu ziet geen bezwaar om het verzoek toe te staan, maar v^hnschte liever, in het belang van vele ingezetenen, op het genomen besluit, tot schorsing van de kermis terug te komen, omreden' de berigten betreffende de cholera dagelijks gunstiger worden en ze bijna geheel geweken is. De Voorzitter antwoordt den heer van Strijeu, dat de cholera wel in Rot terdam is afgenomen, maar dat ze in Leiden en Delft belangrijk is toegeno men dat in plaats vau af te nemen, ze zich in den laatsten tijd meer heeft verspreid en uitgebreid. De heer Strootmau bekrachtigt het gevoelen van den Voorzitter, door het noemen van de door de Staats-Courant opgegeveu cijfers, die de te Leiden en .'Delft plaats gehad hebbende sterften aanwijzen. Spreker acht daarom den tijd nog niet gekomen tot opheffing van het in deze door den Raad genomen be sluit. De heer Bakker zegt er niet tegen te zijn om het verzoek toe te staan. Dat hij tijdens afwezigheid van den Burgemeester een dergelijk verzoek van Kalishoek en ook van van Hees heeft geweigerd. En wanneer het verzoek .van Kalishoek wordt toegestaan dan zou hij voorstellen om den Burgemeester tot handeleu te magtigen bij meerdere dergelijke aanvragen. De heer Boomsma is van gevoelen, dat het voorzigtigst zou zijn, om het thans in behandeling zijnde verzoek te weigeren, omdat wanneer men eenmaal is begonnen met toe te staan, er eene menigte anderen zullen opdagenen waar zal men dan eindigen De Voorzitter zegt, dat er een groot verschil bestaat tusschen gebruik en misbruik. De heer Boomsma antwoordt, dat reeds zeer lang te wetenmaar thans alleen de vraag te stellen, waar de grens ligt tusschen gebruik en misbruik. De Voorzitter brengt het verzoek daarop in omvraag. Wordt geweigerd met 9 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren Bakker, van Strijeu en de Voorzitter. e. De goedkeuring door Ged. Staten van de gemcente-begrootiug over 1866. Voordragt door het Algemeen Armbestuur van de heeren C. van Veen en H. Smids, om daaruit eene keuze te doen ter voorziening in de vacature van dat collcgie, ontstaan door het overlijden van den heer Jb. Bakker. Deze voordragt is, volgens de racdedeeling van den Voorzitter, te laat in gekomen, om op het convocatie-billet bij de punten der beschrijving vermeld te worden en laat het aan de leden over om thans of in eene volgende ver gadering tot de benoeming over te gaan. Tot het eerste wordt besloten en de heer C. van Veen benoemd met 7 stemmen de overige werden uitge- bragt op den heer H. Smids. Daarna gaat de vergadering over in eene geheime zitting. i111 Ter Boek-, Courant- en Steendrukkerij van S. GILTJES.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 5