J& 526. Zesde Jaargang. 1866. JlteuiBS- en WOENSDAG «ftÖoertenUe-öfaD. 15 JEN IJ. HELDERS GHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. COURANT. De prijs der Advebtemtien van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdacs middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. Het congres door Oostenrijks toedoen in duigen. De Oostenrijksche troepenhoewel zonder strijd, door de Pruisische uit Holstein verdreven nu is de vraag of Oostenrijk deze handeling van Pruisen niet als een casus belli zal verklaren. Steeds zegt men, dat het protest van het pu bliek geweten tegen zooveel verwarde pretentien isdat zij wie het initiatief tot dat ongelukkig conflikt toekomtterug deinzen voor de verantwoordelijkheid van het eerste schot. Na elkander de prioriteit der toerustingen verweten te heb ben wil men het verwijt van het eerst aan te vallen ont gaanen in dien zonderlingen strijd, moreel reeds sedert een maand aangevangen, ontwijkt men de werkelijkheid. Is die aarzeling niet de veroordeeling van dezen krijg? Is er, als groote staten goed omschreven regten hebben terug te eischenhun eer of hun belangen hebben te verdedigen zooveel omslag, zooveel geschrijf, zooveel gekibbel noodig? Als de oorlog wettig is, breekt hij onder andere omstan digheden uit; de geregtigheid der volken heeft eenvoudiger en waardiger vormen, en de vrede wordt dan te gemakke lijker, naarmate het conflikt loyaler was en juister afgebakend. De Oostenrijksche gezant bij het Pruisische Hof maakt zich echter tot vertrek gereed. Zijne rijtuigen en het grootste gedeelte zijner bedienden zullen, zegt men, spoedig uit Berlijn vertrekken. Ook zegt men dat vele Pruisische gezan ten bij vreemde Hoven te Berlijn worden verwacht. Uit Kosel (Pruisisch-Saksische grenzen) schrijft men Zoo even wordt door het dagelijksch bestuur bekend ge maakt, dat de politieke toestand een vijandelijken inval bin nen kort doet verwachten, en het waarschijnlijk is, dat de vesting binnen 24 uren in staat van beleg wordt gesteld, waarom den ingezetenendie zicli niet van mondvoorraad voorzien hebbenwordt aangezegdzich spoedig gereed te maken om de stad te verlaten. Men meentdat slechts een 250tal in de stad zal blijven. De elerikale bladen in Italië en ook in andere staten, spuwen vuur en vlam op de Italiaansche beweging en copië- ren van elkander de eene onwaarheid na de andere. Het «gespuis van Garibaldi," zooals een Nederlandsch blad het noemt, zou uit enkel haveloozen bestaan en de menigte in de steden zeer teleurgesteld wezenwanneer zij die troepen ziet voorbijtrekken. Alle andere berigtgevers spreken echter in een anderen geest, en zien er niets compromitterends in voor de Italiaansche bewegingdat zijdie hun bloed en leven voor de verwezenlijking van hun ideaal willen geven, zich niet eerst in zwarte rokken kleeden. Men heeft het dan ook meer gezien, dat zij, die weldra hunne burgerkleeding voor de uniform zullen afleggenjuist niet het fraaiste uit hunne 'garderobe nemen. Dat schijnt de Monde niet te be grijpen. De Times deelt geheel andere tijdingen mede en zegtdat de Italiaansche jongelingschap het eene schande acht te huis te blijven. Ieder wil dienst nemenen zijdie bij het vroe gere leger hebben gestaanwenden pogingen aan om in hun ouden rang te worden hersteld. Er zijn in Italië vele per sonen van fortuin, die wel willen dienen, mits het soldaat zijn niet uitsluitend bestaat in parade en garnizoens-dienst. Zoo zijn dan ook nu uit Lombardijsche adellijke familien velen opgekomen. In Milaan vooral is de geestdrift voor den krijg ongelooflijk groot. Er zijn koopliedendie hunne winkels sluiten om met hunne bedienden onderGaribaldi dienst te nemen. De bijzondere berigten uit Madrid zijn zeer verontrustend. Sedert drie weken is men genoodzaakt des nachts sterke patrouilles door de stad te doen trekkenterwijl ook de helft van het garnizoen doorloopend in de kazerne geconsigneerd is. Men schijnt een opstand te duchten. In de Vereenigde Staten houdt men zich voornamelijk be zig met de aanstaande regtszittingen over Jefferson Davis. De New-Yorksche correspondent van de Times ziet het groote bezwaar tegen een burgerlijke regtbank daarin, dat de heer Chase, die dit geregtshof regtens zou moeten presideren, daartoe niet zal over te halen zijn. Davis zal zich voornamelijk verdedigen op grond, dat hij slechts in eene bijzondere be trekking gevolg gegeven heeft aan de beginselen, die hij met alle Zuidelijken gemeen had, dat hij dus niet meer dan ie mand anders verdiende gestraft te worden. Waarschijnlijk zal hij niet voor den herfst teregt staan, en dan welligt op zijn woord vrijgelaten worden, zonder dat men de zaak ver der zal afhandelen. 1TI3TT V7-!5?:JS:iT3S 1T. Helder, NieuwediepWillemsoord, enz. 12 Junij 1866. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende verkiezing zijn uitgebragt, voor een lid van de Tweede Kamer 178 stem men en voor een lid der Gemeenteraad 238 stemmen. De opening der bus voor een lid der Gemeenteraad zal morgen plaats hebben, in het lokaal Tivoli alhier, en de opening der bus voor een lid van de Tweede Kamer zal Vrijdag a. s. te Alkmaar geschieden. Gedurende de zomermaanden wordt door het stafmu ziekcorps der Marine, bij gunstig weder, des Maandags en Donderdags avonds muziek gemaakt aan den waterkant van 't boschje op's rijks werftegenover de hoofdgracht. Het pro gramma van de uitvoering van Donderdag a. s.vindt men hierachter, boven de advertentiën. De opleiding van bootsmansleerlingen bij de marine zal voortaan hier in plaats Van te Vlissingen plaats hebben. Z. M. schroefstoomschip Willem,is Zaturdag in het oude drooge dok opgenomen, en zal naar wij vernemen eerstdaags in dienst worden gesteld. Ook het nieuw gebouwde transportschip met stoomver- mogen Java, zal medio Julij in dienst komen. Z. M. raderstoomschip cle Valkis gisteren van 's Rijks werf in de haven gebragt en heeft de vroegere ligplaats van de Cycloop ingenomen. Dit prachtig ingerigte vaartuig, voorzien van 4 masten, trekt ieders aandacht. In de Staats-Courant van heden leest men, dat vol gens een bij het departemement van Marine ontvangen tele gram, Zr. Ms. stoom fregat Adolf Hertog van Nassau, kommandant de schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck, in den voormiddag van den 11 dezer te Lissabon is aangekomen. Bij het 7de regiment infanterie is benoemd tot kapt. 2de klasse: de kapt. 6de klasse J. A. L. O. van der Monde, alhier in garnizoen. De 1ste luitenant Ie Maire Knotzer is van het 7" regiment Infanterie in denzelfdeu rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Men deelt ons mede dat bij den apotheker J. van Berk alhier, een depót gevestigd is van het zeer gunstig bekende tandpijnstillend middel van den beroemden doctor J. A. Hes, practisereud chirurgien dentiste te Amsterdamgebreveteerd door Z. M.schrijver van onderscheidene geleerde werkenlid van verschillende genootschappen, enz. enz. Als aanbeveling van dit middel mag genoemd worden de buitengewone eenvoudige behandeling en snelle hulp bij de eerste aanwending reeds. Men schrijft ons van Terschelling, dd. 10 Junij. Ds. van der Veen heeft heden voormiddag in het kerk gebouw der Doopsgezinden zijne intreê-rede gehouden, als beroepen leeraar van die gemeente, naar aanleiding van Phil. 1 vs. 8 en 9. Eene groote schare woonde deze pleg- tigheid bij, uithoofde er bij deze gelegenheid geene dienst in de Hervormde kerk gehouden werd. Men schrijft ons van Wieringen 11 Junij. Gisteren had in deze gemeente een treurig ongeval plaats. De persoon van J. K., een allezins voorzigtig en oppassend jongeji zou met eenige anderen een rijtoertje doen. Door eeufnppd- lottig toeval geraakte hij uit het rijtuigtengevolge ifjaftrvan

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1