Jtf 528. Zesde Jaargang. 1866. Jiicutu.s- en WOENSDAG «aöoerteiitte-öfaö. 20 JU NIJ. gebeeïte. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advebtentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. Zij die voornemens zijn zich met 1 Julij a. s. op dit blad te abonneren, kunnen, van beden af, de nog in deze maand verschijnende nommers gratis bekomen. gcöedte. POLITIE. Ten burele van den ondergeteekende is gedeponeerd een Itiemtje, waaraan twee Sleutels; dezer dagen op de openbare straat gevonden. lleliler19 Junij 1866. Be Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. Het zou ons geenszins verwonderen indien de Waterloodag (18 Junij) op zeer aanschouwelijke wijze is in herinnering gebragt door het oorlogsrumoer in Duitschland. Wij weten niet of men ook thans in de laatste jaren nog in Duitschland gevlagd en gebeden heeft bij dien herinneringsdagzoo als dezer dagen weder in de meeste plaatsen van Nederland geschiede. Indien er geen contra-bevel gegeven werddan is het waar schijnlijk, dat ook thans nog de vlag is uitgestoken; wat onwillekeurig denken doet aan den engelschen soldaat die vijf en twintig jaar op Helgoland op schildwacht heeft gestaan, omdat men vergeten had hem af te lossen Maar zoo de 18de Junij hoogst waarschijnlijk weder met kanongebulder en geweervuur is herdacht, met zekere te leurstelling zal men toch heden de dagbladen nederleggen. Na al de berigten omtrent het voortrukken der Pruisische troe pen in Hanover, Hessen en Saksen, had men heden mogen verwachten, dat er eenig berigt van een treffen ontvangen werd. In plaats daarvan verneemt men dat de communicatie met spoorwegen en telegrafen tu3schen de verschillende dee- len van Duitschland is afgebrokenen het laatste nieuws be paalt zich tot de mededeeling, dat de koning van Saksen en de keurvorst van Hessen, beiden met hun leger, hun rijk heb ben verlaten, en dat de koning van Hanover te Göttingen zich bij zijne troepen heeft gevoegd. De Pruisen zijn thans in het noorden geposteerd langs de spoorweglinie Kassei-Frankfort en alle belangrijke steden en de beide Hessen zijn door hen bezet. In het zuiden schijnt hunne hoofdmagt te zijn in de Saksische grovincie Lausitz; het noord-oostelijkste gedeelte van dat rijk, in de onmiddelijke nabijheid van Dresdendat volgens een gerucht reeds zou zijn genomen. Bohemen vormt hier een enclave in Saksen, en men verwacht dat daar de Oostenrijkers thans de Pruisen ontmoet hebben. De Mom. Post zegt, dat in een zoo groote worsteling als waarschijnlijk zal plaats vinden, Frankrijk en Rusland be zwaarlijk kunnen zwijgen. Zij zouden zich met Engeland kunnen verstaan om in het belang van den vrede te werken of in het groot Europeesch conflict partij kunnen kiezen. Het blad hoopt, dat de strijd beperkt zal blijven tot de Duitsche legers en datals het eerste bloed gevloeid zal hebbende onzydige mogendheden zullen kunnen tusschen beide komen, om met kracht en vastberadenheid de voorwaarden van een eervollen en regtvaardigen vrede te ondersteuning. Het blad besluit zijn artikel met te zeggendat de groote taak van het Engelsch kabinet is, er voor te waken dat het land zich niet in den oorlog mengedaar toch de oude politiek van het even- wigt der mogendheden in Europa haar beteekenis in Enge land verloren heeft. Vijf duizend inwoners van Rijn-Hessen, in de stad Obe- rlngelheimhebben een adres gerigt tot de Fransche natie, om haar in krachtige bewoordingen te kennen te geven, dat zij voor Europa wenschen te verklaren dat zij Duitschers zijn en Duitschers willen blijven. Het schijnt dat Garibaldi op nieuw het brevet van generaal van het leger heeft ontvangen, waarvoor hij in 1861 had bedankt. Men verhaaltdat generaal Pallavicinidie ten ge volge van de gevangenneming van Garibaldi tot dien rang benoemd werd, onder den ex-dictator een kommando zal bekomen. Dit zou door Garibaldi zeiven verzocht zijn, met het oog op de ondervinding van dien generaal, wat betreft den oorlog in het gebergte. Een gerucht wil, dat Frankrijk, Engeland en Rusland op het punt zijnvan den prins van Hohenzollern te erkennen als hospodar van de Donau-Vorstendommenen Oostenrijk ten slotte tot die erkenning zou toetreden. Kossuth, meldt men, heeft een menigte uitnoodigingen van Hongaren ontvangen, om zich aan het hoofd eener om wenteling in Hongarije te stellen, zoodra de oorlog zal zijn uttgebroken. Het Dirioro do Commercio van Lissabon zegtdat er een gerucht in omloop is, dat in het paleis van Apuda eene po ging is gedaan om den koning en de koningin te vergiftigen In een der vertrekken namelijk ontdekte men op de bodem van eene porceleinen waterkan, bestemd voor het gebruik van het koninklijk echtpaareene hoeveelheid phosphorus welke meer dan voldoende was om het water te vergiftigen. Gelukkig ontdekte men den aanslag, vóór dat HH. MM. er van gebruikt hadden. Er is een streng onderzoek ingesteld aangaande den dader, dien men echter nog niet ontdekt heeft. I 1 1 1 ITIS-JWSTIJDXITO'SIT. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 19 Junij 1866. Gisteren morgen omstreeks 10 ure brak hier brand uit ten huize van mejufvrouw de Wed. B. Verhey, in het bo vengedeelte der woning. Het liet zich zeer ernstig aanzien. Gelukkig dat zich juist daaromtrent een compagnie mariniers bevond, gekommandeerd door den kapitein L. E. Geill en den 1° luitenant J. A. Zaal, die zich bezig hield met mi litaire exercitiën. Zonder eene uitnoodiging daartoe af te wachten, gaf den kapitein Geill op eigen gezag, aan een deel zijner man schappen orders, om zich van hunne wapenen te ontdoen en ter hulpe toe te snellen, terwijl hij met de overigen de nabij gelegen stegen en straten afzetteter voorkoming van ongeregeldhe den en ter bewaking der goederendie reeds uit de woning werden gedragen. Vooral aan het kort beraad van den kapitein Geill, de flinke medewerking van den luitenant Zaalhet goede voorbeeld der onder-officierende kracht dadige hulp der manschappen en de medewerking van eenige inmiddels toegeschoten burgers is het te danken, dat men den brand spoedig meester werd. De gemeente spuit No. 1 die spoedig aanwezig was heeft mede goede diensten bewezen. Ook was men met de on langs door de gemeente aangeschafte extincteur present, die men echter niet in werking heeft gebragt, uithoofde de brand reeds van te grooten omvang was. Door den Burgemeester en den Commissaris van Politie werden zeer doeltreffende maatregelen genomen zoo ten opzigte der blussching als ter handhaving der goede orde en ter be- veiligiug van particulier eigendom. ZExc. de Minister van Marine bevond zich gisteren in deze gemeente. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier Zondag gevierd door het uitsteken van vlaggen van openbare en eenigefc partikuliere gebouwen en van in de haven liggende schepen.'i De door het garnizoen op het westplein te houden groote

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1