parade, is wegens het ongunstige weder afgekommandeerdop Zr. Ms. schepen van oorlog isna de aan boord gehouden kerkdienst, ten 11 ure groote parade op het dek gehouden. Op het Wachtschip hield de kommandant bij die gelegenheid eene toespraak, waarin de bemanning werd gewezen op de vele deugden en goede hoedanigheden van H. M. en de wensch werd geuit dat H. M. nog lang voor het Vaderland moge gespaard blijven. Na afloop der parade werd op al de schepen aan de bemanning een "extra oorlam" uitgereikt, die met zeer veel welwillendheid werd ontvangen. Aan het provinciaal bestuur te Haarlem is Donderdag jl. aanbesteed1. het vergrooten van de school enz. te Vlie land, minste inschrijver de heer M. Gotvlied, te Hoorn, voor f 3586. 2. het verbreeden van den zanddijk bij Callantsoog, minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor f890. Aan het ministerie van Binnenl. Zaken is Vrijdag jl. aanbesteed: de aanleg eener telegraafgeleiding onder den grond te Alkmaar, ingeschreven door de heeren M. Zondag, te Rot terdam, f1200, S. Gooien en R. Vos, alhier, f1172, J. C. v. d. Kleij, te Amsterdam f 1083. Men schrijft ons: Zondag namiddag is op de hoogte van Stavoren een te Wieringen te huis behoorende haringschuit omgeslagen van de twee daaropvarende personen is de schipper gered die zich aan de bodem van het vaartuig had vastgeklemd, en na vier it vijf ure in dien benarden toestand te hebben doorgebragt, door de equipagie van een voorbijgaande stoom boot er is afgehaald. Men schrijft ons uit 's Hage Bij het vertrek van den post verneem ik, dat zoo even een ketel of gashouder is gesprongen iu de gasfabriek. Bijzon derheden ziju mij nog onbekend. Door de Overijsselsche predikanten-vereeniging zullen de volgende punten op hare jaarlijksche vergadering van 20 Junij behandeld worden: 1. Welken invloed behoort de the ologische wetenschap te oefenen op den evangelieprediker 2. Kunnen wij ook nagaan welke, beteekenis Jezus heeft ge hecht aan de woorden "vergeven en vergeving" 3. Is mo nisme de adaequate formule voor de betrekking tusschen God en de wereld? 4. Wanneer men het physisch wonder van Jezus ligchamelijke opstanding loochentneemt men dan niet een psychologisch wonder met betrekking tot het ontstaan der christelijke kerk aan 5. Heeft de christelijke gemeente iets te hopen of de duchten van het vrije onderzoek der bijbel schriften 6. Kunnen er aan den brief van Barbanas be wijzen ontleend worden voor de echtheid en kanoniciteit van van de N. T. schriften? 7. Welke plaats behoort de geschie denis vau Israëls volk in het catechetisch onderwijs te beklee- den 8. Wanneer maakt men zich op den kansel schuldig aan het geven vau ergernis, in den zin van Jezus 9. Welke is de roeping der protestantsche kerk omtrent de opleiding der jeugdnu van de openbare school het godsdienst-onderwijs en de behandeling der bijbelsche geschiedenis geheel is ver wijderd? 10. Zijn de bezwaren tegen het afnemen en af leggen eener verklaring of belofte bij de toelating van pro ponenten tot de evangelie-bediening niet van dien aard, dat wijziging of afschaffing wenschelijk is? 11. Maakt de ont wikkeling van de wetenschap der uit- en inwendige zending met regt deel uit van de practische christelijke godgeleerdheid Wij vernemen dat de dienst op den spoorweg Almelo Salzbergen gedeeltelijk is gestaakt: de spoortreinen mogen slechts tot Oldenzaal de reis voortzetten. Uit Meppel meldt men: Welke zonderlinge drijfveeren niet zelden de daden der menschen besturendoet ons 't volgende zien. Iemand uit Deventer, den 15 Mei 11. uit's rijks bedelaars- gestichten ontslagenvergreep zich heden morgeu, een winkel passerende, aan een rol pilow (62 el broekstof), bijna op hetzelde oogeublik dat een politie-beambte voorbij kwam. Dadelijk gearresteerd en ondervraagd zijnde, bekende hij het feit ten volle, volgens zijne getuigenis met geen ander doel bedreven dan, om een geruimen tijd in de gevangenis te kunnen door brengen, alvorens weêr naar 's rijks gestichten te worden ver wezen. 't Bedelen opende hem dit vooruitzigt slechts ten deele, daar de gevangenzetting alsdan slechts een betrekkelijk korten tijd duurt. Of dergelijke toeeigening der strafop de misdaad bedreigd, in de bedoeling des wetgevers ligt, betwijfelen wij zeer. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. De vraag blijft altijd, of hij bij niet-ontdekking het ge- stolene niet zou hebben te gelde gemaakt en doorgegaan zijn, of zelf aangifte van 't misdrijf zou hebben gedaan. Uit Meppel meldt men dd. 14 Junij Op de heden alhier gehouden eerste wolmarkt waren de prijzen tegen den afloop buitengewoon dalende. In het begin bepaalde de handel zich grootendeels tot particulieren, voor eigen gebruik, en werd alstoen voor de witte wol eerste kwa liteit tot zelfs 75 5 80 ct. het halve Ned. ft' betaald, te gen 90 ct. h fl.de puik beste zwarte. Later daalde zulks aanmerkelijk, als wanneer onderscheidene kooplieden min of meer belangrijke partijen aankochten tegen 50 tot 60 ct. het halve Ned. ft'. De volgende marktdag is evenwel voornamelijk aan den handel in dit artikel gewijd. De lage prijzen door de koop lieden besteed, schrijft men algemeen toe aan stremming in den handel met het buitenland, door den oorlog te gemoet gezien. Te Weesperkarspel weigerde de veehouder de Heer den toegang tot zijn erf aan den burgemeester, kantonreg- ter eu veeartsen, die, ingevolge besluit van Ged. Staten van N.-Holland, vee, door de typhus aangetast, moesten doen onteigenen en afmaken. Er waren een aantal boeren met geweren op het erf, dat afgesloten was. Des nachts kwamen een brigade rijksveldwachters en 50 man dragonders onder bevel van 2 officieren op de plaats, 's Morgens vroeg is toen de hoeve, die weder met weêrspanningen bezet was, ontruimd en is de onteigening en afmaking zonder stoornis voltooid. Te Nijkerk is men zeer ontevreden op den burge meester, die een schip waarop te Amersfoort een choleralij- der is overleden, en welk schip Amersfoort daarom moest verlaten, zonder zuivering inde kom van Nijkerk heeft doen liggen, in plaats vau het buiten de sluizen te houden. Een opvarende is op het schip dadelijk te Nijkerk overledenen er volgde spoedig een tweede lijder in een ander gezin. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft goed gevonden te bepalen dat, wegens het veelvuldig voorkomen van cholera-gevallen te Leideude natuurkundige en hulp apothekers-examen worden uitgesteld tot den 27 Augustus e. k. en volgende dagen. Dezer dagen was cr kermis te St. Anna ter Muiden. Eene boerenmeid des avonds laat van de danspartij alleen huiswaarts willende keeren, werd achtervolgd door een paar boereu-gezellendie welligt haar de beleefdheid wilden aan doen om haar naar huis te geleiden. Of zij nu het gezel schap dier wellevende jongelui niet begeerde dan wel door iets anders in toorn ontstak is onbekend, maar de amazone trok het mes en sneed de heeren duchtig over de handen. Het geheim zal eerlang opgehelderd worden, daar de mare chaussee van deze ridderlijke daad der Zeeuwsche maagd proces-verbaal heeft opgemaakt. Te Dunkerfield, bij Ashton, in Engeland heeft voor een dagen eene ontploffing plaats gehad; er ontwikkelde zich veel gas en men was dus dubbel voorzigtig met de veiligheidslampen. Een paar jongens schijnen met onover dekt licht gewerkt te hebben. Er waren bij de ontploffing 73 menschen in de mijn. Daarvan vond men er 32 dood lig gen en 11 zwaar gewond5 van deze laatsten stierven ook spoedig; nog waren er 11 minder zwaar gewond. Akeliger nog dan het ophalen uit de vreeselijke diepte vau de lijken was het angstig wachten van de betrekkingendie boven stonden, om te zien, of hunne mannen, vaders, broeders of zonen al of niet behouden waren. Thans ziet men te Parijs reusachtige omnibussen van een geheel nieuw model door de straten rijden. Zij zijn voor namelijk bestemd voor het vervoer van passagiers bij hard draverijen en openbare vermakelijkheden. Zij ziju zoo inge- rigt, dat bovenop vijftig personen kunnen plaats nemen en een soort vau reizende groote staanplaats vormen. Voor eenige dagen is te Berlijn een zonderlinge wed denschap gewonnen. Een Engelschman had gewedin een vierendeel jaar tijd de gezamentlijke Duitsche spoorwegen in al hare uitgestrektheid te bereizen. Hij heeft zijn wedden schap gewonnen, daar hij zijne reis nog 2 dagen binnen den bepaalden tijd had afgelegd. Wil men zonderlinge grafschriften lezen, dan is Amerika het land, waar men die bij uitnemendheid aantreft. Zooleest men op een grafsteen in Eeast-TenneseeHier rust Zi j leefde een leven van deugd en stierf aan de cholera, ten gevolge van het overmatig eten van onrijpe vruchten in de volste hoop op een zalige onsterfelijkheid, in den jeugdigen ouderdom van 21 jarenzeven maanden en zestien dagen. "Lezer ga gij eu doe desgelijks". Een koopman te Insterburg, die zijne zaken geheel alleen drijft, werd bij de landweer opgeroepen. Hij zag zich derhalve genoodzaakt zijne affaire te sluiten. Hij bragt daarop den sleutel van zijn magazijn bij de regering zijner woonplaats met de verklaring dat zij daarmede naar goedvinden moest handelen. Berig-ten betreffende de cholera. Den 15n Junij zijn: Den 16n Junij zijn: aanget. overleden. aanzet. overleden. Leiden 58 37 44 31 's Gravenhage 38 16 14 14 Delft 39 23 19 11 Rotterdam 23 16 17 10 Dordrecht 22 25 18 17 Gouda 8 1 7 7 Utrecht 51 21 60 27 Ook te Groningen hebben zich thans gevallen cholera voorgedaan.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2