Naar men met zekerheid verneemtzijn van wege heeren burgemeester eu wethouders der gemeente Zijpe, in de gansche uitgestrektheid van hun ressortaan alle de huizen der ingezetenen circulaires bezorgd gewordenhoudende aan beveling van gepaste en krachtige maatregelen tegen eene mogelijke verspreiding van de zoo gevreesde cholera-asiatica die aldaar ook reeds een jeugdig offer telt. Yan eene officieele zijde vernemen wij, dat in eene buitengewone zitting van den raad der gemeente Zijpe, op gisteren, in behandeling is genomen o. a. een adres, on derteekend eu ingediend door een aanzienlijk getal herbergiers, tappers en andere neringdoenden aldaar. Nadat daarover eenige belangrijke discussiën tusschen den voorzitter, de heeren C. Siemers, H. Leis en J. Lanser hadden plaats gehad is daarop met algemeene stemmen afwijzend beslist. Mogt zulk een besluit ook in het wezenlijkwaarachtig algemeen belang, vooral in dat van den gezondheidstoestand der naburige gemeente Schagen genomen zijn De heer J. van Gent, ridder der orde van den Neder- landschen Leeuw, deken van Alkmaarsedert 40 jaren priester, mogt Dingsdag jl. gedachtenis vieren van zijne 25j'arige be diening als pastoor te Alkmaar. Van vele huizen zag men de vlaggen wapperen; de deelneming en belangstelling was zeer groot. Yele ingezetenen dezer gemeente, van zekeren leeftijd, zullen zich den heer van Gent nog zeer goed herinneren als pas toor der R. C. gemeente alhier. Het was tijdens zijn verblijf, dat het tegenwoordig kerkgebouw gesticht werd. Door hh. bestuurders der Harlinger zeil- en roei- vereeniging, werd bepaald, dat de jaarlijksche zeil- en roe wedstrijd, na bekomen magtiging dit jaar zoude gehouden worden op Woensdag den 18 Julij e. k. Het gemeente bestuur heeft, in overleg met de geneeskundige commissie, evenwel gemeend, om de tegenwoordige tijdsomstandigheden, de ver gunning daartoe niet te mogen geven, zoodat die wedstrijd nu tot een nader te bepalen tijd is uitgesteld. "Welwillend deelt men ons mede: Een zonderling luchtverschijnsel is waargenomen aan boord Zr. Ms. kanonneerboot N°. 32, liggende ter reede van Spa kenburg bij den mond der Eem, op den 20 Junij 1866, des middags ongeveer ten 11 ure. In het zwtw., op ongeveer 30° boven den horizont, vertoonde zich eene schitterende peervormige tong van vuur, van ongeveer eene halve Ned. el, schijnbare lengte, welke langzaam dalende, zich in eene Z. Z. O. lijke rigting bewoog, tot dat het verschijnsel, weinigen graden boven den horizont verdween. //De zou scheen helder, de lucht was ligt wolkdrijvend cn heijig aan den kim; de wind was llaauw en van het N. N. W. "Het licht was zóó sterkdat het niettegenstaande de zon helder scheen, duidelijk zigtbaar was, en van dezelfde kleur als de zonneschijf in top. De Luit. t./z. 1. kl. kommandant, "J. C. II. BEELOO." UtrDagbl) Maandag voormiddag is in de Nieuwe Wetering, langs de zoogenaamde Philosophen allee, nabij Zwolle, het lijk ge vonden van een 20jarig ouderloos meisje. Men moet het er voor houden, dat de ongelukkige een zelfmoord heeft begaan omdat zij daags te voren te kennen heeft gegeven, zich te willen verdrinken, indien het haar niet gelukte dien dag een nieuwe dienst te bekomen. Maandag morgen werd uit de buitengracht te Deventer opgehaald het lijk eener weduwe, moeder van vijf jonge kinde ren. Voor ceuigen tijd had zij haar man aan den typhus verloren. Zaturdag werd een korenmolen, dien zij in eigendom bezat, voor zeer lagen prijs in het openbaar verkocht. Daar zij het groot burgerregt bezat, komen hare kinderen in het burger-weeshuis. Misschien heeft zij door haren dood aan hare kinderen eene opvoeding willen bezorgen, die zij zelve niet meer geven kon. Den 2Sn dezer zal het monument ter nagedachtenis van hertog Bernard van Saksen Weimar te 's Gravenhage worden onthuld. Tegen de Xieriltz. Courant wordt eene vervolging in gesteld wegens het uitgeven van een ongezegeld bijvoegsel, waarin de kandidatuur van den heer Sehuurbeque Boeije werd aanbevolen. Ook zegt mendat te Zierikzce tegen een voornaam ingezetenen vervolging zal worden ingesteld wegens lasterlijke uitdrukkingen en ongeoorloofde pressie bij de laatste verkiezingen. Uit Hengelo (Overijssel) schrijft men van den 19 Junij Men hoort hier op de grenzen bijna van niets spreken dan over den rampzaligen broederstrijd in het naburige Duitschland, waarop aller aandacht is gevestigd; dagelijks trekken hier Duitsehers door, die opgeroepen zijn om daar aan deel te nemen. Ook schijnen er velen het hazepad te kiezen en de voorkeur te geven aan eene wijkplaats te zoeken in Engeland of Amerika, dan zich dood te laten schieten: met den spoorweg Almelo Salzbergen worden hier vele kostbaarheden uit Hannover, die den Pruisen ontsnapt zijndoorgevoerd en naar Amsterdam in veiligheid gezouden. Het vervoer met den spoor gaat tot nu toe nog geregeld voort tot Salzbergen, en niet tot Oldenzaal, zoo als in sommige bladen is gemeld; of dit echter nog lang zal voort duren, betwijfelt men wel. -In Italië zoowel als in Rome klaagt men over de on beschrijfelijke schaarschte aan geld. Te Rome wordt wel on ophoudelijk gemuntmaar door de onevenredige waarde van het geld, verdwijnen de stukken terstond uit de circulatie. Te Elorence ziet men in de drukste straten den ganschen dag wisselaars die aanzienlijke agio geven voor gemunt geld. De winkeliers willen ter naauwernood papier ontvangen eu in geen geval geld teruggeven. Dezer dagen heeft voor de criminele regtbank te Parijs het volgende voorval plaats gehad. Een jong advocaat trad als verdediger eener vrouw op beschuldigd van hare beide kinderen op de gruwzaamste wijze vergiftigd te hebben. De zaak was zoo goed als verloren, en de verdediger, die geene gronden ter verzachting tegenover de bezwarende aanklagt kon aanvoeren, besloot op vrijspraak te pleiten. De verdedigers spelen altijd een weinig kommedie, maar zij schijnen de zaak ernstiger op te nemen, en aan hunne rol meer te gelooven dan meestal op het tooneel het geval is, zoo ook deze ad vocaat. Hij sprak in hoogdravende begeestering; hij had tra nen in de oogendan spottend, dan smeekend, ontroerdebe woog en overtuigde hij de jury, die het niet schuldig uitsprak. Daar sprong deze vrouw, wier hoofd aan een haar had gehangen, verrukt en verrast op, en wilde haren redder om den hals vallen. Deze echter stiet haar met afschuw van zich "terug, ellendige kindermoordsterterug!" riep hij. De gezworenen trokken zeer lange gezigten en gaven zich aan de vreemdste meditatiën over. Iterigleii betreffende de cholera. Den 19n Junij zijn: Den 20n Junij zijn: aaneet. overleden. aanzet. overleden. Leiden 29 19 27 22 's Gravenhage 31 12 16 7 Delft 15 12 6 4 Rotterdam 10 5 10 7 Dordrecht 8 9 10 12 Gouda 9 8 11 3 Utrecht 57 31 63 30 TUNNEL ONDER HET ENGELSCIJE KANAAL. Men meldt uit Boulogne sur Mer, dat eene geheele bri gade landmeterszeelieden en werkvolk daar is aangekomen om onder aanvoering van den heer Thomé de Gasmondeene vreedzame veldontdekking te beginnen, ten doel hebbende, de verifikatie der ontworpenen werken, voor den tunnel on der het kanaal. Men zal zich herinnerendat de eerste schets voor dat reuzenwerk, voor eenige weken is besproken, en alom met welverdiende belangstelling ontvangenvooral ook van de zijde der beide souvereinen der betrokkene landen, en tevens, dat eene speciale commisie, door den keizer van Frankrijk benoemddit schijnbaar fabelachtig werk voor zeer uitvoer baar heeft verklaard de aard en de zamenstelling der onder- zeesclie rotsentusschen Frankrijken Engeland liggende, bie den voor de boring des tunnels, geene onoverkomelijke zwarigheden aan. Na die verklaring van zulk eene bevoegde zijde, heeft de onvermoeide en bekwame ingeneur zijne inspanning verdubbeld; om de laatste hand aan zijn verheven ontwerp te leggen en zoo mogelijkdoor vereenvoudigingde uitvoering daar van te verhaasten. Bepaaldelijk heeft hij verklaard, dat hij de kunstmatige eilandjes, (in het kanaal te maken) die op zijn oorspronke lijk plan voorkwamen en de kosten aanzienlijk zouden ver zwaren zou kunnen ontberen en als de slotsom zijner studiën medegedeelddat de doorboring door middel van vier gelijk tijdig aangelegde galerijen zou moeten beginnenwaarvan de langste slechts 10 kilometers zal meten. De teekening »en relief'en de wetenschappelijk bescheidenzullen op de ten toonstelling van 1867 geëxposeerd worden. 3Jnge5onöcn. De Redactie onderschrijft niet altoos de gevoelens der inzenders. I> E ZIJPER I&. E RMISS E Ir. 21 Junij 1866. Mijnheer de Redacteur Las ik in uw geëerd noinmer 527 van Zaturdag den 16 dezer een artikel, over de Schager Kermis, hetwelk niet alleeu bij de nadenkenden en tot ernst gestemden meusch een gunstig onthaal zal hebben gevouden, maar ook in diplomatieke kringen met ceuc levendige sympathie zal zijn begroet ge worden,gaf UEd. in datzelfde blad tevens kennis, dat door het circuleren van een breedvoerig gemotiveerd adres, ouder een groot aantal neringdoenden in de gemeente Zijpe, pogingen werden aangewend, om de kermissen ook iu dit jaar, vooral met het oog op het aangrenzende Schagen, te mogen blijven behoudenthans ben ik in staat UEd. mededceliug te kunnen doen, dat de indiening van bedoeld adres, hetwelk vau bijna een honderdtal handtee- keniugen moet zijn voorzien, dezer dagen heeft plaats gehad. En hoedauig is daarmede gehandeld is hetzelve pro forma ter Secretarie gedeponeerd, om later te worden afgedaan cn do behandeling alzoo op de lange baan geschoven, of althans uitgesteld lot de eerstvolgende Raadsrcrga-

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2