BURGERLIJKE STASI) DER GEMEENTE TEXEL. TELEGRAM EFFECTEN ADVERTEX T I E N. dering, die iu de maand Julij, cu dus na liet invallen der eerste kermis moest plaats hebben Neen waarschijnlijk in navolging van hetgeen eenmaal door een beroemd Fransch staatsman met een voortvarend karakter bezield en wien de tijd meer waard was dan geld, is gezegd: „on ne jette jpoint l'ancre dans le Jleuve de la vie(op den levensstroom mag niet geankerd, maar moet rus teloos voortgewerkt worden) welligt in navolging hiervan zal de Voor zitter van den Raad zich gehaast hebben, om, zoowel ook in het bijzonder als in het algemeen belang, de leden tot het houden ecner buitengewone vergadering op te roepen. En wat is het gevolg dier bijeenroeping geweest; is het verzoek der ne ringdoenden toegestaan, om geldelijke voordeelen te bevorderen, om vreugde en vrolijkheid te doen plaats vinden, en zulks ten koste der gezondheidstoe stand van een 6000 tal der aan de zorg van den Raad van Zijpe toever trouwde ingezetenen Dit voorzeker niet. Neeu ietshetgeen trouwens door ieder wetenschappelijk individu konde vermoed en voorzien moest worden, is gebeurd En koude zulks ook anders Neen Terwijl het heldere firmament eerst daags aan onze grenzen met kruiddamp bedreigd wordt te zullen bewier- rookt worden en het vijandelijk lood welligt eene menigte natuurgenooten z&l treffen, de kostbare veestapel in zorgwekkenden toestand verkeert, de scherpgewette zeis van den rondgaanden engel des verderfs reeds in de gemeente Zijpe een 23jarige jonge dochter op wier kaken de blos der ge zondheid speelde, heeft weggemaaid en gelijktijdig met twee andere van hare naburen denzelfden zwaren worstelstrijd heeft aangevangen terwijl in één woord, ialle .deze feiten als met luider stemme prediken: „tusschen den dood en den mensch is maar eene schrede heeft de Raad zoo min zedelijke als wettelijke vrijheid kunnen noch mogen vinden liet verzoek toe te staan en is hetzelve mitsdien heden middag, na eene even rijpe als onpartijdige over weging, gevjezen van de hand. Ofschoon, Mijnheer de Redacteur een vriend van vrolijkheid, en ver scheidene jaren een getrouw deelgenoot van het vermaak geweest zijnde, dat de kermissen mij zoowel in mijne geboorteplaats als andere steden hebben aangeboden, een genot, hetwelk ik, nog jong en krachtig zijnde, dus dit jaar met duizenden zal moeten derven heb ik niettemin voor mijn eigen gevoel en volgens mijn zeer beperkt verstand alle redenen om mij in die raadsbeslissing te verheugen, dewijl ik daariu zie een bewijs van onafhanke lijkheid niet alleen, maar ook van vastberadenheid en tevens de prediking van de wijze les „dat algemeene belaugen boven bijzondere op den voorgrond dienen gesteld te worden". Zoo men mij onderrigt heeft, moet de Raad niet alleen uit een wettelijk- maar uit een zedelijk beginsel op het adres der ingezetenen gcdifficultecrd hebben, iets wat ik zeer prijzenswaardig vind Daórdoor toch toont hij even als zijne ambtscollcgien in andere gemeenten, goed doordrongen te wezen van het besef, dat de kermisbezoekers allen gceue personcu zijn welke bij Pythagoras school hebben gegaan en men dus bij het houden der kermissen eene ongeregelde leefwijze niet alleen, maar ook eene mogelijke overkomst van menschen uit besmette streken kracht dadig in de hand werkt, terwijl men buitendien in dit geval van eenen schier in den ganschcn lande genomen regel zoude afwijken, waarop bijna Schugen alléén eene betreurenswaardige uitzondering maakt, eene uitzondering, zoowel onverantwoordelijk voor de stemme des gewetens als in lijnregten strijd met de bedoelingen van het hoogste wetgevend gezag; en die dan ook juist daarom met een vlammend onuitwischbaar schrift in de jaarboeken van Schagens-Chronyk eene eerste plaats verdient onder de rubriek vantreurige herinneringen Alvorens de pen neder te leggen Mijnheer de Redacteur zij het mij vergund nog een enkel woord ter opbeuring en ter bemoediging te spre ken tot de zoo zeer in hunne verwachting teleurgestelde handeldrijvende of neringdoende ingezetenen van de Zijpe. Ik erken het„ontwijfelbaar groot zijn uwe nadeelen in vergelijking van uwe concurrerende partij daar waar men kermis houdt, bitter uwe teleurstelling bij het vernemen dat uw billijk verzoek, waartoe gij allezius vrijheid had, van de hand gewezen wordt, te meer, omdat de bevolking elders tot kermisvreugde, zelfs zonder requestreren wordt uitgenoodigd Iaat u echter door dit alles niet verontmoedigen noch verontrustenneen gij weet immers weldat de mensch alleen bij brood niet leven zal cu er in kommervolle rampspoedige tijden meer dan dit althans gecno kermisvreugde noodig is datterwijl men el ders de kermis vlag ten hoogsten top doet stijgen er alomme in het Va derland meer aanleiding bestaat om met de lijdende menschhcid het rouw floers te outplooijcn gij weet het, dat in een land waar Christenen wonen gij allen broeders en zusters genaamd wordt en derhalve het mede lijdend treurend gevoel gepaard aan eene voordachte waakzaamheid krach tiger dan ooit dient te worden opgewektimmers meer dan om de lust tot feestviering aan te blazen. Eu belijdt gij het niet volmondig met mijteleurgestelde Zij pen arendat uwe Raad zijne aangrenzende ook geene kermis houdende gemeenten in ge vaar zoude brengen wanneer hij gehoor aan uwe roepstem gevende den Engel des verderfs als liet ware eene ruime doortogt baande Twijfelt gij hieraan welaan vraagt het de geneeskundige inspecteurs mannen varf be proefde ondervindingvan theoretische en practische bekwaamheid beide vraagt het niet uwen Raad maar deze heeren geneeskundigen óf niet in het houden van kermis en opeenhoping van volk eene sterk aauleidendc oorzaak zoo niet tot inval (want deze bestaat reeds in uwe gemeente) dan toch tot uitbreiding der bewuste ziekte moet gezocht worden. En buitendien vraag het u zei ven af, of het kermishouden in deze dagen niet onder de grootste ongerijmdheden zoude belmoren. Zietterwijl het reddelooze dier als bewonderd en verstomd staat, wanneer zamenpakkendc wolken een na derend onweder aankondigcu, het ongeloof verstomt en de zondaar begint te verblceken, viert men elders ouder zóódanige omstandighedeu leest en trotseert men vermetel alle gevarenterwijl allerwegc bij alle gezindten de bede van de kansels ten Hemel stijgen, om toch genadiglijk van de gcessel- roeden verschoond to blijven, heeft men elders de vreugdekreet op de lippen Is dat gecuc ongerijmdheid geene grcnzcloozc tegenstrijdigheid P zoo iets, teleurgestelde Zijpenaren, wilt gij toch niet met uwen nabuur ge meen hebben Zijt daarom met mij verheugd in de beslissing van uwen Raad, verblijdt er u om dat de gemeente uwer inwoning nog in staat wordt geacht om zich financieel, zonder kermissen, staande te kunnen houden Neen hier is geene feestviering noodzakelijk om des gclds wille, eene heerlijke verblijdende gedachte voorwaar Daardoor toch zult gij u beter in uwe stille woning, althans geschikter dan in de armen der verstrooijing kuunen voorbereiden om den slaanden Engel gelaten af te wachten, die somwijlen eerder dan gij het zelve vermoedt, kan aankloppen en woning bij u maken. Wie zegt het U of zijne komst zich alleen tot de Zuidzijde zal bepalen en men in het Noordelijk deel der gemeente zijne dreigende spookgestalte niet zal ontwaren Laat U door zulke gedachten besturen door zulke redenen bemoedigen teleurgestelde neringdoenden in de Zijpe! dankt uw gemeentebestuur, naast God, voor zijn wijs in het algemeen belang genomen besluit, cu Hij, die boven starren troont Die magtig is to geven en te nemen Die boven bidden en denken kan- en wil schenken, Die gezegd heeft„Roep mij aan in den dag der benaauwdheid en ik zal U uitreddenIlij zal U wakend vindende, voorwaar in ruimer mate willen zegenen, dan diegenen, welke onnadenkend eu zorgeloos in de kermis toeven of daar het liefst vernach ten waar de champagne schuimt en de glazen klinken Adieu Uw bestendige lezer ANONYMUS. Correspondentie. Bernmeent dat de otficieele uitslag der stemopnemingen niet behoeft te worden opgenomen in de Courant Dit wordt door de wet niet bepaald gevorderd. Bernmeent echter dat zeker door het gemecutcbestuur officieel moest worden vermeld: waar die uitslag is aangeplakt of ter lezing gelegd. Bernmeent dat er vele namen ontbreken in het door ons verspreid bulletin. Het zijn echter alleen de namen vau die personen die slechts 2 en 3 stemmen hebben bekomen. Aan A. R. en aan Berndie op dit punt nogal nieuwsgierig, of liever belangstellend zijn uitgevallen berigtcn w ij, dat aan ons bureau nog een lijst van die enkele personen ter huuner inzage ligt. Mogten A. R. en Bernechter alleeu daarom zoo groot belang stellen in die openhaarheid, om te weten of op hunne namen ook enkele stemmen zijn uitgebragt, dan kunnen wij hun de verzekering geven, dat dit met geen van beiden het geval is Eene zeer belangrijke Haagschc correspondentie zijn wij genoodzaakt ter zijde te leggen, omreden ze een post te laat is ontvangen. Hetzelfde geldt van dc dichterlijke wapenkreet van L., die wij in een volgend nommer zullen opnemen. Van 14 21 Junij 1866. ONDERTROUWD Jacob Dogger, zeeman, 24 jareu en Pietertjc Eelman 24 jaren. GEHUWD Willem Kaau en Hendrikje Vlas. GEBOREN Adriaan, z. van Jacob Dijksen en Dieuwcrtje van der Vis, Margrietha Catharina, d. vau Jan Boon Klz. en Jacoba de Vries. OVERLEDEN: Pieter Klaaszoon Kikkert 49 jaren, eerder weduwnaar vau Harretje Zuidcwind, laatst gehuwd met Maaltje Koogcr. Klaasje Huis man 34 jaren, gehuwd met Thies Thiesseu. Reiuoutje Koorn 69 jaren, weduwe van Jacob Schoen. Levenloos aangegeven 1. MAHKTBEKIG T E N. PURMERENDE 19 Junij. Kleine'Graskaas f30.Middelbare 1' Slepende maar aan den prijs verkocht. Aangevoerd 263 stapels Kleine Kaas14 Middelbare. Boter van f 0.85 tot 1 per Ncd. t8* Gemiddeld f 0.90 per Ncd. fg. Aangevoerd 246 Runderen. Vette Kocijen niet zoo aangenaam te verkoopen. Kalf- cu Mclkkoeijen ruim aangevoerd; de handel llaauwcr. Geldekoeijen tamelijk \lug. 15 Paarden. 103 Vette Kalveren. De handel vlug; de prijs was van 45 tot 65 ct. per Ned. fg. 42 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f4 tot 10 per stuk. Handel vlug. 35 Vette Varkens De prijs was van 45 lot 50 ct. per Ncd. fg. Handel vlug. 5 Magere Varkens van f 16 tot 24en 152 Biggen van f 8 tot 12. Handel stug. 325 Schapen en Lam meren. Vette Schapen weinig aangevoerd en evenwel bijna niet te verkoo pen. Melkschapcn redelijk vlug. Lammeren iets stadigcr. Kip-Eijeren f 2.30 Eend-Eijercn f 2.35 per 100 stuks. Verleden Ditigsdag zijn ter waag gewogen 304 stapels Kaas wegcude 83339 Ncd. f8* Be hoogste markt was voor Kleine Gras f31. Middelbare Gras f29.Aangevoerd 1603 Ned. fg. Boter. SCHAGEN 21 Junij. 16 Magere Gelde Koeijen f80 a 120. 15 Vette Gelde Koeijen f170 a 200. 6 Vaarsen f50 u 75. 8 Nuchtere Kalveren f3 a 7. 34 Magere Schapen f12 a 15. 35 Vette Schapen 1'18 a 30. 230 Lammeren 1'6 ii 11. 6 Bokken en Geiten f0.50 a 2.50. 13 Magere Varkens f 14 a 20. 59 Biggen f7 a 10. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen f40 a 90 ct. Een den f 40 a 75. Duiven 10 a 20 ct. Boter 70 ct. per kop of fO.93^ per Ned. fg. Kaas 25 a 40 ct. per Ned. fg. Kip-Eijeren f 2.25 Eeud- Eijeren f2.10 per 100 stuks. LONDEN21 Junij. Ter veemarkt waren aangevoerd 790 Runderen, 11,030 Schapen cu Lammeren, 376 Kalveren, 140 Zwijnen. Heden Vrijdag 22 Junij 1866. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 391- °/0 5°/0 Nationale42 6% Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 681 5°/0 Vereenigde Staten vau Noord-Amerika 637 30 o Mexico (oude)12 j 3°/0 Mexico (nieuwe)10J 5°/0 Turken 241 3°/0 Binnenl. Spanje27-jj 5"/o Grieken7} Illinois Cert. Amsterdam804 200«te STA4TS.LOTES5IJ, VIERDE KLASSE. TWEEDE TREKKING. No. 222695 6370 en 15297ieder f 1000 no. 14016 en 16241, ieder f400; no. 14943 f 200no. 1491040 2329, 7916 ,11613 en 14389 ieder f 100. DERDE TREKKING. No. 123S5 f2000; no. 18715 f400 no. 3055 en 9201 ieder f200; no. 2124, 3193 en 12450, ieder f100. VIERDE TREKKING. No. 6243 f 1000; no. 2017, 9950 en 14483, ieder f 100. Zondag 24 Junij vertrekt van kier de Oost- Indiscke landmail via Marseille. Getrouwd F. W. F. VERHOEFF, van Amsterdam, EX A. M. MANIKUS. E e ni g e kennisgevi »g. Helder22 Junij 1S66.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3