Daar dit talrijke gezelschap voor een groot deel uit jonge lieden is zamengesteldkan het niet anders, of de mutatiën duren steeds immer voort; zij waren somwijlen zoo be langrijk, dat men niet zonder reden beducht was, of de verloren krachten wel weder voldoende vervangen zouden kunnen worden. Zondag avond inogten wij echter weder jonge talenten bewonderen, die onder de leiding van den heer Bekker veel goeds, veel schoons, veel liefelijks doen verwachten zoodat dit gezelschap thans weder met meer vertrouwen de toekomst te gemoet mag gaan. Van een der oudste en verdienstelijkste leden de heer J. F. G., naar wij Vué'enen reeds een der oprigters van het gezelschap, mogten wij &ne solo voor bas hooren LebewohV van Proch, die niet een juistheid en kracht werd uitgevoerd, waaraan wij den geroutineerden zanger herkennen. Eeue alge- meene toejuiching viel hem ten deel. De zang werd besloteu met een bal, waarop orde en vrolijkheid gepaard gingen. Zalurdag jl. heeft bij de Directie der Marine de aan besteding plaats gehad van de uitvoering van eenige werk zaamheden tot dc voltooijing van de dokwerken alhier. Er waren 10 inschrijvings-billetten ingekomen; minste inschrij ver was de heer D. Tool, voor f26,950. De dames-vereeniging Tabitha alhier, heeft van H.M. de Koningin eene som van f100 ontvangen. Naar aanleiding van Z. M. besluit zal den schout bij-nacht O. A. Uhlenbeck, eervol ontheven worden van het bevel over Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau, ingaande met den laststen dezer maand, of indien genoemd fregat eerst na dien tijd hier te lande mogt binnenvallen, dan met den dag der binnenkomst. Aan den kapt. ter zee G. P. J. Mosselthans equipagie- meester bij rijks marine etablissement alhier, zal het kom mandement van genoemden bodem worden opgedragen. De kapt. luitenant ter zee W. C. Klis zal met den 15 Julij a. s., eervol ontheven worden van het bevel over Zr. Ms. korvet Pallas, en worden vervangen door den kapt. luitenant ter zee J. A. van de Velde. Volgens gerucht zou de schout-bij-nacht Uhlenbeck be noemd worden tot kommandant en directeur der marine alhier. Ook zou, naar men wil, de kapt.-luit. ter zee P. Tou- tenhoofd, eerste officier op den Adolfals zoodanig worden vervangen. -- Donderdag arriveerde te Vlissingen de minister van Marine, vergezeld van zijn adjudant en van den kapt.-luit. ter zee jhr. P. dc Casembroot, lid der Tweede Kamer van- de Staten-Generaal, benevens den directeur van scheepsbouw, den heer Turk. Naar men verneemt heeft de minister de maritieme etablissementen in oogenschouw genomen en is reeds den volgenden dag weder vertrokken. Naar men verneemt zal de proef met watermijnen (torpedos) te Vlissingen worden hervat, en de benoemde commissie zich binnen kort derwaarts begeven. Tot ons groot leedwezen vernemen wij dat dr. Sarphati Zaturdag morgen, na eene korte doch hevige ziekte, welke hem reeds ten vorigeu jare in geringeren graad aantaste is overleden. Amsterdam verliest in hem een zijner wakkerste burgers, een man die met zijn volhardenden ijver de grootste moeije- lijkheden zegevierend te boven kwam en een aantal grootsche instellingen heeft gewrocht, die zijn naam daar altijd in eere zullen doen houden. Op treurige wijze valt dit sterfgeval zamen met de opening der eerste nationale tentoonstelling in het gebouw, dat vooral door zijne krachtige medewerking is verrezen en de directie heeft onzes inziens volkomen wel gehandeld, door aan te kondigen, dat thans, nu de maatschappij van het Palcis van Volsvlijt treurt over haren waardigen president, aanvankelijk de muziek-uitvoeringen geen voortgang zullen hebben. H. bi. Naar men verneemt heeft te Dordrecht de collecte ten behoeve van de slagtolfers der cholera f 3,287.00 L opgebragt. De geheele ontvangst tot op gisteren bij de commissie in gekomen, bedraagt met inbegrip der collecte, f 3,593.45^. De algemeene vergadering der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, die dit jaar op 10 11 en 12 Julij e. k. te Haarlem zou gehouden worden, is, wegens de op vele plaatsen heerschende ziekevoorloopig uitgesteld. Men verneemtdat ook het zendingsfeest wegens de tijdsomstandigheden dit jaar is uitgesteld. Het burgerlijk armbestuur te Deventer heeft besloten aan zijne bedeelden witkalk en eenig geld te geven, om hen in staat te stellen, als voorzorg tegen de elders heerschende cholerahunne woningen nogmaals goed schoon te maken ook zal hun versch bedstroo worden verstrekt. Door een per soonlijk onderzoek zal het bestuur zich, drie dagen later, overtuigen of aan zijn voorschrift is gevolg gegeven. Zeer wenschelijk is hetdat dit besluit alom navolging moge vinden. De oefeningen van de «-Deventer vereeniging tot vrij willige oefening in den wapenhandel" zijn Woensdag jl. be gonnen. Reeds heeft het getal deelnemers zich uitgebreid. Men verneemt dat behalve de studenten-corpsen te Utrecht, Leijden en Groningen zich ook te Schoonhoven en Kampen eene dergelijke vereeniging heeft geconstitueerd. Bij den gemeenteraad te Rotterdam is ingekomen van B. en W. een ontwerp-adres aan Z. M. den koning, om aan te dringen op wijziging der wettelijke bepaling, volgens welke makelaars door den gemeenteraad worden benoemd men wenscht de makelaardij geheel vrij te laten. De te Amsterdam gevestigde «■Vereeniging tot bevor dering van Fabriek- en Handwerk-Nijverheid," heeft onlangs besloten, een honderdtal werklieden in staat te stellen om de jl. Donderdag geopende tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te bezoekenten einde zich in zonderheid bekend te maken met hetgeen aldaar is ingezonden op het gebied van het industrieele vak, waarin zij werkzaam zijn. Te Amsterdam is Woensdag het groote St. Jakobs- gesticht in de Plantaadje plegtig gewijd door den bisschop van Haarlem. Mr. Jager leverde een geschiedkundig verslag. Na afloop der plegtigheid gaf de heer Brouwer Ancher een diné. Het gesticht zal weldra zijne eerste behoeftige in woners ontvaugen. De belanghebbenden worden verwittigd, dat de ver zending van gesloten brievenmalen uit Nederland naar Ne- derlandsch-Indie, langs den weg van Triest, tijdelijk is gestaakt. Te Londen wordt een regtsgeding gevoerd tegen zekeren Georgsdie den minister von Bismarck een brief geschreven heeft, waarin hij zegt de taak van Karei Blind te zullen over nemen en met dolk of vergift den Puisischen minister om het leven te zullen brengen. Te Brest wordt thans het regtsgeding gevoerd tegen de bemanning van de Foederis Arca die een paar jaar geleden den kapitein on stuurman vermoord hebben en zich vau het schip hebben meester gemaakt. Zij vertelden, en dit vond aan vankelijk geloof, dat zij schipbreuk hadden geleden. Een ligt-matroos, door gewetenswroeging geknaagd, heeft de zaak later aan het licht gebragt. De bemanning van de Foederis Arca, die op verschillende andere schepen had dienst genomen, is achtervolgens in hechtenis genomen en wacht thans het vonnis te Brest. In Frankrijk zijn zeer ongunstige geruchten omtrent het Credit Mobilier in omloop. Men zegt dat deze instel ling, ondanks de dertien millioen welke haar de stad Parijs en de dertien millioen welke haar op hare huizen in Parijs door het Credit Foncier zijn voorgeschoten, genoodzaakt is met het eind des jaars te liquideren. In Italië zal men althans het plan daartoe be staat in plaats van eene gedwongen leeniug uit te schrijven 600 millioen opnemen op de kloostergoederen, die krachtens de nieuwe wet staatseigeudom zijn geworden. De aandeelen zullen tegen 80 pet. worden uitgegeven. 3|n0C3DnöEn. De Redactie onderschrijjt niet altoos de gevoelens der inzenders ANONYMUS 1 Gij hebt gelijk. Eenmaal zal deze Schager kermis in de kronyk, niet in „vlammend schrift" 't idee alleen doet een mensch reeds zweeten maar met gewonen inkt worden geboekt onder de rubriek „treurige herinneringen". Men zal er ccliler dit bijvoegen„In die dagen woonde, nabij Schagen, een „zeker mensch, met name Anonymus. Deze nu had de belagchelijke dwaas heid, een weekblad voor een preekstoel aan te zien, en illustreerde een „courant-artikel zoo kwnstig met den naam des Almagtigen „„die boven „de starren troont," dat het gros des publicks daarin eene zeer oneerbiedige^ „laakbare jagt op effect, doch den ernstigen en tot nadenken gestemdcu mensch „er eene soort van heiligschennis in meende te zien." Jchagen.DE GENIUS DER HISTORIE. Berig-teit betreffende de cholera. Den 22n Junij zijn Den 23n Junij zijn aanget. overleden. aanget. overledou. Leiden 16 17 14 13 's Graveuhage 10 7 8 5 Delft 2 4 7 2 Rotterdam 21 14 6 5 Dordrecht 8 9 5 7 Gouda 1 2 1 0 Utrecht 48 52 49 35 EEIE WAARSCHDWIIG. «Te wapen luidt alom de kreet, Die schatert in de lucht, En onheilspellende zich paart, Aan 't vreeslijk krijgsgerucht. «Te wapen de Italianen slaan Ten eenheidskrijg gereed Begeesterd door den grooten held, Dievoor hun woudTen deed. «Te wapen Duitschland gaat ten strijd Met oud-Germaanschen moed, Als gold het weer een «heil'gen kamp"; Doch plengt thans broederbloed

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2