Zesde Jaargang. 1866. Jïieuros- en ZATURDAG «ftÖoertentie--6faÖ. 50 JUNIJ. <0ffiriccï gcücdte. INct-nfflciüd gebedte. Jo 531. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v u 1-SO Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aau den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentien van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentien intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen op de openbare straat gevonden 1 Ceinture, 1 Handschoen, 1 Broche en 1 Sleutel. Die voorwerpen liggen ter beschikking van den eigenaar ten burole van den ondergeteekende. 1leider, 29 Junij 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. vhu ac rar" ss m. oss- der Verkiezing te Arnhem en der vier her stemmingen voor de Tweede Kamer, op Dingsdag 26 Junij. Arnhem. Vrije verkiezing, ter vervanging van den heer mr. W. baron van Lynden. Gekozen de heer mr. C. Th. baron van Lynden van Sandenburg met 751 stemmen. Delft. Herstemming tusschen de heeren mr. W. Wintgens en Gevers Deynoot. Herkozen de lieer mr. W. Wintgens met 1139 stemmen. Utrecht. Herstemming tusschen de heeren mr. N. B. J. Kien en W. R. Boer. Herkozen de heer Mr. N. P. J. Kien met 640 stemmen. Zwolle. Herstemming tusschen de heeren T. J. Stieltjes en jhr. mr. H. A. Wttewaal van Stoetwegen. Gekozen de heer jhr. mr. II. A. Wttewaal van Stoetwegen met 839 st. Assen. Herstemming tusschen de heeren mr. L. Oldenliuis Gratema en mr. P. van der Veen. Herkozen de heer mr. P. van der Veen met 637 stemmen. POLITIEK OVEIIZIGT. Omtrent den slag in Italië bij Custozza zijn thans de vol gende bijzonderheden bekend. De Italiaansehe troepen schij nen niet zulk eene nederlaag te hebben ondergaan als het eerste berigt deed vermoeden. Het eerste korpsde linkervleugel, moest tusschen Peschiera en Verona positie nemen om het tweede en derde korps het voortrukken Jigter te maken. Het was echter niet sterk genoeg en werd door de Oostenrijkers op het centrum teruggeworpen dat intus- sehen ook den aanval te doorstaan had van de troepen die een uitval deden uit Verona naar Mautua en dwongen de Italianen van positie te veranderen. Een geregelde en heftige strijd werd toen geleverd, waarvan de uitslag in hoofdzaak hierop neder komt. Een gedeelte Itali aansehe troepen heeft liet veld moeten ruimen, ja twee di- visien werden gedwongen om over de Mincio terug te trekken. Custozza bleef in de rnagt der Oostenrijkers die een aantal gevangenen maakten en kanonnen veroverden, terwijl verschei dene generaals, ook prins Amedeus, gewond werden. Thans schijnen de Oostenrijkers, die voor eenige dagen de berg passen van Stelvio, die van Tyrol naar Lombardije voeren, bezetteneene beweging te organiserenwaardoor zij de Italianen in den rug kunnen aantasten, waardoor deze, in dien zij over de Mincio teruggeworpen worden, in den hagchelijksteu toestand zouden geraken. Tusschen Ponte Cafaro en Londrone heeft een gevecht plaats gehad, waarbij de Italiaansehe vrijwilligers de Oosten rijkers met verlies van eenige dooden hebben, afgeslagen. De vrijwilligers hebben geene verliezen geleden. In Bohemen heeft een bloedig gevecht plaats gehad bij Jung Bunzlau. De Pruissen hebben de Boheemsche plaatsen Reichenberg, Trautenau en Richa (misschien Aichu) bezet. Westelijker zijn de Beijeren van Caulsdorf naar Cronach terug getrokken en rukten de Pruisen daarentegen naar Hof, Beijerens sleutel, op. Het bondsleger bij Prankfort schijnt nog niet tot ageren geschikt; de Ilannoveranen hebben te vergeefs op ontzet gewacht. Ook konden zij zich niet door de Pruisen heenslaan. Koning George zal dus wel moeten besluiten tot liet nederleggen der wapenen. In de laatste dagen schijnt liet hof van Berlijn aan Hannover nog liet bondge nootschap te hebben aangeboden. Gisteren maakten de telegrammen melding van een strijd bij Mtingengriitz en Turnau op Dingsdag avondmen was tot laat in den nacht handgemeen gebleven. Woensdag is de strijd een lotal uren meer oostelijk tusschen Nachod en Neustadt voortgezet. Schijnt de uitslag van den strijd op Dingsdag nog onzeker geweest te zijn, zoodat te Berlijn gepraald werd met het krijgsgevangen maken van 600 Oos tenrijkers, gisteren schijnt liet voordeel aan de zijde der Oostenrijkers te zijn gebleven. Wel spreekt een telegram uit Nachod van terugdrijven der Oostenrijkers, maar een telegram uit Londen en een uit Wceneu zeggen, dat de Pruisen zijn teruggetrokken en dat zij hunue dooden en gekwetsten op het slagveld hebben achtergelaten. Uit Londen wordt gemelddat lord Russell is afgetreden en een kabinet Derby de teugels zal aanvaarden. Stanley, Disraeli en Bulwer zullen leden zijn van de nieuwe combi natie. Mogt dit Tory kabinet bepaalde sympathie voor Oostenrijk hebben, en daarmede welligt minder stellige za- menwerking met Frankrijk gepaard gaan, de ministeriële verandering zou voor Europa in de tegenwoordige tijden dubbel van gewigt zijn. 1T X 3 TT 1T 3 T U D 11T 3 31T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 29 Junij 1866. De uitslag de herstemming van een lid voor de gemeente raad alhier, Woensdagmorgen aan onze abonnenten binnen deze gemeente, bij wijze van bulletin, medegedeeld, is als volgt: uitgebragt 261 stemmen, waarvan 3 van onwaarde. Op den heer L. JELGERSMA werden uitgebragt 139 en op den lieer W. J. IIIDDE BOK 119 stemmen. Alzoo eerstgenoemde gekozen. Op Zaturdag 30 Junij zal het stoomschip Burgemees ter Zijlstraweder een zeetogtje maken van Harlingen naar hier. Het vertrek van Harlingen is bepaald op des morgens 8 uur. Zr. Ms. stoomfregat Adolf, Hertog van Nassauis den 20a dezer van Lissabon naar het vaderland vertrokken. Men schrijft ons van de Zijpedd. 28 Junij Naar men met zekerheid verneemtheeft de zoozeer ge vreesde cholera zich ook op den 27 dezer met doodelijken afloop in den Anna Panlowna Polder vertoond, en is tenge volge daarvan, in den vroegen ochtend van den daaraanvol- genden dag, de heer Burgemeester der gemeente te dier plaatse aangekomen, om de noodige bevelen tot eene onmid- delijke teraardebestelling en het nemen van voorzorgsmaat regelen te geven. Aan eene particuliere correspondentie uit Leeuwarden ontleenen wij dat ook binnen die stad de cholera zich hee, vertoond met doodelijken afloop. Men wil wetendat ook in 's Rijks groote criminele strafgevangenis aldaar/niet vreemd is van deze kwaadaardige epidemie.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1