3)nge3ontien. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL. TELEGRAM - Z. M. heeft benoemd tot kapiteinmilitaire kommandant tevens directeur van het Afrikaansche werfdepot, ter kuste van Guinca, den 2n luitenant van het le reg. vesting-artil lerie J. P. de Jaager. Gisteren hebben wij inzage gehad van een telegram, gerigt aan een veehandelaar alhier, waarin verzekering wordt gegeven, dat de invoer van vee in Engeland wederom was opengesteld voor vee, afkomstig uit de provinciën Friesland en Groningen, omdat deze tot nu toe van den veetyphus bevrijd zijn gebleven. Te Amsterdam is het denkbeeld geopperd, om voor wijlen dr. Sarphati een eenvoudig monument op te rigten in den tuin van het paleis voor Volksvlijt. In minder dan veertien dagen zijn in Frankrijk 67 personen gebreveteerdvoor de uitvinding van nieuwe mo dellen van dameshoeden. Uit Home wordt gemelddat de zuster van den paus overleden is. Zij leefde in onmin met haren doorluchtigen broeder. Toen deze echter vernam dat zij op sterven lag, zond hij haar per telegram zijn zegen. Toen zij dit berigt vernam, zeide zij, ik wil dien niet.1' Men verzekert dat dit den paus zeer bedroefd heeft. Maar Pius IX is aan familie-leed gewoon. Hij heeft toch een neef, die iu dienst is van het koningrijk Italië. De Unita Italiania meldt, dat Garibaldi, zich onlangs te Sali bevindendetot zijne vrienden zeide: "Zeg, als 't u belieft, aan de dames vdn Genuadat mijne vrijwilligers geene hemden hebben, en dat ik op haar reken, om ze voor hen te maken." Uittreksel uit een ouil hoelc van wijlen mijnen grootvader. Onfeilbaar en beproefd zunuwstillend, bloedzuiverend en maagbederving-werend middel en behoedmiddel tegen de cholera. .Neem een kop vol opgeruimdheid Met een dozis goeden moed, 's Daags twee lepels lijfsbeweging, Even laauw gebruikt, is goed. Vijftig pillen vaste spijzen, Aangemengd met goeden wijn, Een tinktuur van vergenoegen, Is de beste medicijn. Twintig druppels geest van vreugde Met één poeder levenszout. En wat balsem der vertroosting Is een raad zoo goed als goud. Wij nemen het volgende over uit een ingezonden stuk, voorkomende in de Nieuwe Utrechtsche Ct. Reeds een uur voor dat de bidstond een aanvang nam, zag men bij het openen der deuren, de toegangen tot het ruim der kerk door een drom van liedendie zich van eene zitplaats wilden verzekeren, als het ware bestormen. Het gedrang werd somtijds zoo hevig, dat menigeen zich beklaagde zich daarin begeven te hebben en met angst naar de uitgang der kerk omzag, terwijl aan terugkeeren, vooral voor vrou wen niet te denken was. Een geval is ons bekend van eene vrouw uit den beschaaf den stand, die laatstleden Donderdag, door het opeendringen der menigtezoodanig door angst werd bevangen dat zij meende daaronder te zullen bezwijken. Eerst na vele vergeefsche pogingen gelukte het haar een der hekken, dat gesloten was te bereiken. Hier wederom moest zij langen tijd wachten, eer zij het gedaan kon krijgendat men dit voor haar wilde openen. In de open lucht komende, voelde zij zich zoodanig geschokt, dat zij den weg naar hare woning niet vervolgen kon, maar verpligt was het huis van een harer vriendinnen binnen te loopenom daar weder tot bedaren te komen. De gevolgen hiervan bleven niet uit. Tot op Zondag morgen verkeerde zij voortdurend in eene zenuwachtige gemoedsstem ming, toen zich de eerste verschijnselen, in eenen zeer kwaad- aardigen vorm, van cholera voordeden. Zij bezweek reeds iu den nacht van Zondag op Maandag. Haar oude vader, met wien zij te zamen woonde, werd Zondag middag plotseling ongesteld, en overleed weinige oogenblikken later. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat de weten schap heeft aangetoond, dat het kiem- of schuilings-tijdperk bij deze ziekte gewoonlijk van 3 tot 8 dagen duurt, dan zal wel niemand het betwijfelen, of de oorzaak van het ont staan der ziekte, iu dit geval, moet gezocht worden in het gebeurde op Donderdag avond. Ook bij den bidstond op Zaturdag avond was de opeen- hooping van mensehen groot, maar vooral had dit plaats op laatsleden Zaturdag. Het gedrang was toen zoo hevig, dat men een paar malen onder de menigte den kreet van //moord" hoorde opgaanen naar wij vernemenmoesten verscheidene personen de kerk worden uitgedragen. Welke zullen daarvan de gevolgen zijn? De tijd zal het welligt leeren. Zeker is dit de wijze niet, waarop de thans zoo noodzakelijke kalmte van gemoed bevorderd en onderhouden moet worden; wij geven aan een ieder, die zijne gezonde rede gebruiken wil, in bedenking of hierdoor de epidemie kan worden tegengegaan. Meent men, dat het houden van buitengewone openbare bidstonden thans noodzakelijk is, laat men dan minstens zorg dragen, dat zij niet eene aanleiding worden tot de uitbreiding der ziekte. Wij bevelen deze regelen aan een ieder, maar inzonderheid aan de gezondheidscommissie, ten ernstigste ter overweging aan. GeteekendEen Geneesheer. Berig-fen betreffende de cholera. Den 26n Junij zijnDen 27n Junij zijn aanget. overledeu. aanget. overleden. Leiden 10 10 9 8 's Graveuhage 15 11 8 2 Delft 5 6 4 0 Rotterdam 12 10 24 13 Dordrecht 12 7 6 6 Gouda 4 3 4 4 Utrecht 58 43 59 36 De Redactie onderschrijjt niet altoos de gevoelens der inzenders. Ter raadsvergadering alhiergehouden den 28 Februarij jl.is den leden kenbaar gemaakt, dat een stukje gemeentegrond, groot 7 roeden 50 ellen, gelegen buiten de Friesche barièrre publiek was verkocht aan J. "Wonder Az. voor ƒ4100.en alzoo ƒ1100.boven het door den gemeenteraad be paalde minimum van ƒ3000.gegrond op een vastgestelde prijs van ƒ4.per el. Het gerucht gaat, dat aan J. Wonder Az., in plaats van 7 roeden 50 ellen, ïfj roeden zijn geleverd, en dat die ongekende overmaat, in de twee laatste openbare raadsvergaderingen een punt van ernstige bespreking is geweest. Hoewel daarvan uit de Alkmaarsche Courant niets blijkt en bet ook moeijelijk is aan te nemen, dat de gemeente belangen op eene zoo verre gaand wijze zouden zijn verwaarloosd, worden geruchten als bet genoemde, gevoed door ^de geheimzinnigheid die ze omgeeft, betgeen kon worden voor komen, door meer uitvoerige en getrouwe verslagen in de Stads-Courant van bet verhandelde in de raadsvergaderingen. Wanneer bet volk ontvangt wat bet weten moetzal betwanneer het noodig is, een zelfstandig oordeel kunnen vellen over hen die zich verbon den de belangen der burgerij te behartigenen niets zal het vertrouwen in den magistraat meer bevestigen dan openbaarheid. Alkmaar, Junij 1866. V. Van 21 28 Junij 1866. ONDERTROUWDSimon Abbcnes, arbeider, 26 jaren en Janna Cornclia Hol, 20 jaren. Hendricus Broekkamp, timmerman, 30 jaren en Engeltje Koebolt, 23 jaren. GEHUWDJacob Dogger en Pietje Eelman. GEBORENTrijntje, d. van Dirk Kikkert en Harretje Rab. Amclia Agatba, d. van Klaas Hille en Aaltje de Roo. Hertje, z. van Cornelis Mandje en Neelje Dekker. Sybraud, z. van Cornelis Kuijper en Antje de Vries. Dirk, z. van Cornelis Dirksz. Witte en Harretje Verberne. Jacob, z. van Cornelis Jacobsz. List en Trijntje Kors Roeper. OVERLEDEN Erans Pietman 84 jaren. Koenraad Selser 63 jaren, gehuwd met Trijntje Boon. SI A U K T B E H I G T E IV. PURMERENDE 26 Junij. Kleine Graskaas f28.50. Middelbare fRedelijke voorraad, stug verkocht. Aangevoerd 239 stapels Kleine Kaas, 14 Middelbare. Boter van f 0.95 tot 1.15 per Ned. tg- Gemiddeld f 1.05 per Ned. fg. Aangevoerd 131 Runderen. Vette Kocijen minder en de handel flaauw bij weinig aan voer. Kalf- en Melkkoeijen duur met veel vraag. Geldekoeijen zeer leven dig. 30 Paarden. 200 Vette Kalveren. De handel stug; de prijs was van 40 tot 60 ct. per Ned. f6- 51 Nuchtere Kalveren. Prijs: van f3 tot 9 per stuk. Handel stug. 52 Vette Varkens De prijs was van 42 tot 46 ct. per Ned. Handel stug. 6 Magere Varkens van f 16 tot 24 en S7 Biggen van f 8 tot 12. Handel stug. 394 Schapen en Lam meren. Vette Schapen lusteloos ofschoon de prijs zich nog al staande hield Lammeren niet meer aangevoerd. Kip-Eijeren f 2.40, Eend-Eijeren f 2.40 per 100 stuks. Verleden Dingsdag zijn ter waag gewogen 264 stapels Kaas wegende 74046 Ned. fg. De hoogste markt was voor Kleine Gras f 30. Middelbare Gras f 27.50 Aangevoerd 2386 Ned. fg. Boter. SCHAGEN 28 Junij. 8 Paarden f 50 a 110. 32 Magere Gelde Koeijcn f 80 a 110. 28 Vette Gelde Koeijen f168 a 230. 2 Kalf koeijen f120 a 140. 6 Vaarsen f60 a 80. 14 Nuchtere Kalveren f 3 a 6. 38 Magere Schapen f8 a 12. 16 Vette Schapen f 18 a 28. 14 Lammeren f 6 a 8. 7 Bokken en Gei ten f0.50 a 2.50. 12 Magere Varkens f 12 a 18. 48 Biggen f8 a 11. Konijnen 10 a 60 ct. Kippen f50 a 75 ct. Eenden f 40 a 70. Duren 10 a 20 ct. Boter 70 a 80 ct. per kop of f 0.93^ a 1.06 per Ned. fg. Kaas 27£ a 35 ct. per Ned. f§. Kip-Eijeren f 2.20 Eend-Eijeren f2.20 per 100 stuks. Heden Vrijdag 29 Junij 1866. EFFECTEN Van buiten flaauw. Beurs van AMSTERDAM 5°/0 Metalliek (oude) 41|h42°/8 5°/o Vereenigde Staten van Noord-Amerika 62} 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 67^ 3°/0 Mexico (oude)12 3°/0 Mexico (nieuwe)8J 5°/0 Turken 25-} 3°/0 Binnenl. Spanje28 5°/0 Brazilianen 1865 67}

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2