Zesde Jaargang. 1860. Jlieuros* en _<!lto)rrlciiltc»f)fnD. WOENSDAG 4 J 11 L IJ. Officieel gebedte. j&fct-offitfëd gebedte. J\o 532 HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post „1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Ad verten tien van 14 regels 13 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentièn intezenden. Ingezonden stukkeu minstens één dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER herinnert bij deze de be langhebbenden aan de bepalingen omtrent het bergen van hooi, vervat in de verordening houdende bepalingen ter voorkoming van brand en voornamelijk aan de volgende „Dat alle hooibergen of schelven moeten geplaatst zijn op een „afstand \an ten minsten tien el van alle huizen daken of schuren; „op een afstand van ten minste 2 el van alle scheidsmuren of hei- „ningeu en ten minste 3 el van den algemeenen weg. „Dat ieder verpligt is de hooikeurders en peilers toegang te ver- „leenen tot de bergplaatsen van het hooien dat wanneer de hooi- keurders bevinden dat het hooi in staat van broeijing verkeertdie „voor brand kan doen vreezen het op hun last door den eigenaar „of bewaarder wordt uitgehaald en verspreid." De Burgemeester voornoemd Helderden 30 Junij 1866. STAKMAN BOSSE. POLITIE. Ten burele van den ondergeteedende zijn eedeponeerd: TWEE ONDEROFFICIERS STREPEN, dezer dagen op de straat gevonden. Helder3 J u 1 ij 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. I)e berigten uit Berlijn en uit Weenen zijn zoo zeer met elkander in strijd dat het schier onmogelijk is eenige con clusie er uit te trekken. Het groote doel van de Pruisen, de vereeniging der legerkorpsendie uit Saksen en uit Silezië Bohemen zijn ingerukt, schijnt evenwel nog niet bereikt. Op een aantal plaatsen is heftig gestreden, en, luidens de telegrammen van de twee zijdenis overal de zegepraal aan die mogendheid ten deel gevallen van wie het berigt uitging. Duizenden doodengekwetsten en verminkten worden opge geven, ook weder verschillend naar de plaats vati herkomst der berigten. De beslissende slag echter is nog niet geleverd, althans voor zooveel bekend is; men verwacht die op het terrein dat de spoorweg van Breslau naar Weenen doorsnijdt. Daar wacht Benedek den vijand af; tot nu toe, hoe heftig ook, zijn het slechts partiele gevechten, die tot de eindbe slissing weinig afdoen, althans niet nu blijkbaar overal de partijen minstens gelijk stonden. De kapitulatie van den koning van Hanover wordt bevestigd. De Times meent, dat Oostenrijk, na de te Custozza behaalde zege, met Italië in onderhandeling zou kunnen treden over het voorwerp van den strijd, Venetie, en dat het alsdanzijne beide armen vrij hebbende voor de worsteling met Pruisen, dezen mededinger zou kunnen overwinnen of tot een vergelijk gezind zou vinden. De geruchten omtrent toezeggingen van Napoleon aan Italië, vinden in Erankrijk geen geloof. Italië, zegt men, heeft geen hnlp gevraagd, en zal die niet vragen. Men houdt het er dan ook voordat Prankrijks positie vooreerst wel dezelfde zal blijven. Intusschen schijnen er toch voorzorgen te wor den genomen voor een tegenovergestelde eventualiteit. Te Lyon is veel mondvoorraad bijeengebragt. Aan de telegraaf- administratie moet gevraagd zijn, of zij, zoo noodig, een per soneel kon organiseren voor een veldtelegraafdienst. Te Toulon moeten bevelen gegeven zijn tot wapening van lö schepen, die op het eerste teeken gereed zouden moeten zijn. De regering heeft kisten besteld, welke ieder de ammu nitie voor een battaillon kunnen bevattenen op de waggons moeten worden geplaatst. Vijftig zulke kisten zijn reeds aan het station te Berev afgeleverd. Ook de geruchten omtrent de aftreding van Drouyn de Lhuys missen allen grond. Drouyn de Lhuys bezit ten volle 's keizers vertrouwen en is voor onzijdigheid zoolang die mogelijk is. Omtrent een schikkingwaartoe de onzijdige mogendheden na een groot oorlogsfeit zouden willen zamenwerken wordt aan de Presse geschreven dat zij het volgende zou betreffen: Pruisen zou de hertogdommen behouden en Hannover, de beide Hessen en Nassau annexeren. Oostenrijk zou Prui sisch Silezië bekomen. Uit Bern wordt van 25 Junij gemeld: //De bondsraad heeft de officiële tijding ontvangen, dat de Oostenrijkers de Italiaansche vrijwilligers op het Stilfser Joch van kan- tonnement tot kantonuement teruggeslagen hebben en in het Veltlin (Valtelino) zelf lot Bormio doorgedrongen zijn. Ten gevolge daarvan heeft de bondsraad besloten nog vier bataillous en eene kompagnie scherpschutters benevens den staf der 27 brigade mobiel te maken, en de kantons uit- genoodigdhet vereisehte voor de uitrusting van al de troepen met den meesten spoed in gereedheid te brengen. 1TIETT'WS>TIJD21T3,1j!T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Julij 1866. LI. Zaturdag is met goed gevolg geëxamineerd te Rotterdam de heer H. Smids als opper stuurman en te Amsterdam de heer P. Dekker als tweeden stuurman, beiden leerlingen aan de school voor zeevaartkunde van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Bij de lezing der hier achter voorkomende advertentie van de spoorweg administratie, achten wij het niet ondien stig de aandacht onzer lezers daarop meer bijzonder te ves tigen. Gedurende de maanden Julij en Augustus zal alzoo van hier gelegenheid bestaan, om tegen zeer billijke prijzen de reis op een dag naar Amsterdam en terug te maken. Wanneer men met de trein van 's morgens 6 uur van hier vertrekt zal men in Amsterdam kunnen vertoeven van om streeks 10 uur des morgens tot des avonds omstreeks 6 uur, om met de laatste trein ten 11 uur hier weder aan te komen. De prijs voor de geheele reis heen en terug bedraagt 2° klasse (spoor) en lc kajuit (boot) f4.eu 3° klasse en 2° kajuit f2.30. Het stafmuziekcorps der Marine zal, naar wij verne men, Donderdag a. s. een groot concert uitvoeren in het Park, in de Plantage te Amsterdam. Met intrekking der beschikking van 27 December 1865, no. 539 voor zooverre den spoorweg opziener Sleyster betreft, is dien ambtenaar, met het dagelijksch toezigt op den staats-spoorweg in Noord Holland belast, nader Alk maar als standplaats aangewezen. Met den 16 dezer maand wordt de luit. t/z. W. C. Klis gedetacheerd bij 's rijks werf alhierter waarneming van de betrekking van equipagemeester. Bij Z. M. besluit van den 30 Junij, No. 67, zijn met den 6 dezer bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten 1® klasse: A. P. S. C. Gobée, A. Fokker, J. J. Stooker, II. van der Meer, J. A. Willink KetjenJ. R. Eek, Z. J. Cambier, P. Holtzapfl'elH. R. J. J. Thor- becke, P. J. L. de Chateleux, H. Nijgh, J. Haremaker A. J. Krabbe, A. F. J. Frackers, J. A. A. Schneither, H. Bowles.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1