BUGERLIJKE STASI) DER GEMEENTE DËLDËK. Men schrijft ons van Schagen Onze gemeenteraad heeft in zijne zitting van 9 dezer met 4 tegen 2 stemmen besloten dat het kanaal naar de Zijpe zal worden gegraven, wanneer Provinciale Staten daartoe eene zekere subsidie willen verleenen. Ontbrak mij den tijd niet ik zou u van de gehoudene zit ting curiositeiten mede deelen, die in //de Gemeenteraad van Wielewaal" eene waardige plaats zouden vinden. Thans ech ter moet ik mij bepalen tot de treurige verzekering, dat von Bismarck, hier te lande, niet slechts bewonderaarsmaar ook naiipers schijnt te tellen, en er in sommige gemeente raden personen worden gevonden, die de billijke wensehen der ingezetenen even weinig schijnen te tellen of te eerbiedigen, als de premier te Berlijn, die van de pruisische natie. Of die verachting van deu volksstem hier echtereven als daar haren grondslag heeft in grootsche politieke bedoelingen dan of onze von Bismarkjes zóó klein zijn dat zij alleen om zelf eenige ellendige guldens gemeente-belasting minder te betalende welvaart der geheele burgerij hardnekkig tegen streven, is iets wat niet ter loops kan worden uitgemaakt. In de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland van 6 Julij is de aanvrage om subsidie voor den Amsterdamseheu schouwburg met 21 tegen 20 stem men afgewezende jaarwedde van den provincialen veearts van f1200 op 1500 gebragt, eene bijdrage van f250 toe gezegd voor een in te stellen onderzoek omtrent eene af damming van de Zuiderzee, een subsidie van f 1500 verleend voor de verbetering van de Laanweg iu den Heer Ilugo Waard, en gunstig geadviseerd op de adressen der gemeenten Urk en Oostzaan, om toepassing van art. 26 der wet op het lager onderwijs. Zondag is te Vlaardingen de eerste haringjager met 42 ton maatjes en 38 ton volle haring, van uitmuntende qua- liteit aangekomen. De gewone geschenken voor het Vorstelijke huis zijn daarvan onmiddelijk verzonden. De berigten no pens de visscherij luiden gunstigzoodat de tweede jager spoedig te verwachten is. De haringprijs is gesteldop f700 per ton. In het Handelsbl. leest menUit 's Hertogenbosch wordt ons medegedeeld dat aldaar binnen kort wederom een raad van onderzoek zal worden bijeengeroepen, om te "be slissen of de 2° luitenant der artillerie D. (die onlangs bij het buskruid keeren in het magazijn aanwezig, om over de werkende kanonniers te wakenzich veroorloofde een sigaar te rooken van welke hoogst gevaarlijke overtreding de onder zijne bevelen staande ouderofficier rapport maakte), uit de dienst moet worden ontslagen. In eene mededeeling uit Berlijn leest men het vol gende »Op bevel van koning Wilhelm wordt heden een alge- meene bededag gehouden. Het piëtisme is den laatsten tijd in Pruisen op schrikbarende wijze ontwikkeld. Het protes- tansch jezuïtisme voert overal den boventoon. Teder ambte naar zal heden, op straffe van in ernstige moeijelijkheden te geraken, naar de kerk moeten gaan. Men schijnt weder teruggekeerd tot den goeden ouden tijd van den heer von Haugwitz. vLaat ons God bidden, zegt koning Wilhelm, dat hij onze wapenen zegene tegenover den vijand en ons gegeven worden om ons als goede christenen te gedragen." Nooit werd er aanstqotelijker misbruik gemaakt van het godsdienstig gevoel." Men leest in de Samarangsche Crt.: Het gouvernement schijnt wat minder scheutig te worden met het toestaan van subsidien aan kerken en gestichten van liefdadigheid. Volgens het beginsel van scheiding van kerk en staat, is het ter hulpe komen van de genoemde zedelijke ligehamengeene regeringszaak. De toepassing dier leer nu moge in het moederland zeer fraai klinken, waar elk godsdienstig genootschap, in den regel, bij magte is in eigen behoeften te voorzien; in Indie zal 't weldra blijken, dat eene strenge toepassing van dit beginseltot verwarring zal leiden. Waar toch zullen de fondsen gevonden worden om het steeds toenemend getal weezen te voeden en op te leiden, wier vader Buropesehe militairen, en wier moeders inlandsche vrouwen waren; beiden niet altoos van onbe sproken afkomst en onberispelijke zeden Bij eene consequente doorvoering der rigtingwelke wij zoo even signaleerden zal de regering moeijelijkheden in de Indische maatschappij te weeg brengen. Wij gelooven, dat men zich vooraf wel tweemaal mag bedenken, voor dat men met den groven bijl den knoop doorhakt en zegt: het subsidiëren van kerkelijke en liefdadigheidsinstellingen is geene regeringszaak. Met zich de zaken van den hals te schuiven kunnen ze wel eens in ernstiger en dreigender gestalte en omvang terugkomen. Van Soerabaija schrijft men Eene afdeeling troepen is van Ceram hier terug gekomen. Het schijnt dat de woelzieke Altoeron nu genoegzaam les gehad hebben om zich althans voor den eersten tijdweer rustig te houden. Het is te hopendat het gouvernement nu maatregelen zal weten te nemen, om het fabelachtig vruchtbare Ceram tot ontginning te brengen. Inzonderheid voor den tabak zegt men, dat het eiland een waar Eldorado is; een land overvloeijende van melken honig: men heeft er slechts behoefte aan twee zaken; na melijk werkkrachten en veiligheid voor personen en goe deren. Bij Babalaug (N.-Indië) dreef Zaturdag den 28 April een vlot met meuschen in zee en werd er uiteengeslagen. Er werd te Samarang Zondags eene stoomboot gevraagd, om de mensehen te redden; er was echter geen enkele boot beschikbaar, zelfs niet van de gouveruements marine; de part. boot Samarang verlangde kosteloos gebruik van steen kolen; de resident die hieiover te beslissen had, was in de kerk. Eindelijk was alles Zondags ten 2 uur eerst in orde en konden 15 arme natuurgenooteu gered worden. Maar welk een tijd was er verloren gegaan Uit Jokohama wordt dd. 28 April jl. het volgende gemeld: Dat de Japansche overheden er zich tegeuwoordig aan laten gelegen liggen, om de goede verstandhouding met de vreemdelingen aan te kweeken bleek o. a. dezer dagen weder, toen twee Engelsche officieren door drie Japansche soldaten, die beschonken waren werden beleedigd. De soldaten werden op de eerste aanwijzing door de overheden aan den regter overgeleverd, die. ze tot gevangenisstraf van een jaar verwees; op voorspraak van den engelschen opperbelhebber zal in die straf waarschijnlijk eenige verligting worden gebragt. De fransche kommandant heeft eene som gelds ter beschikking van den Japanschen gouverneur gesteldte behoeve der we duwe van Kamekitchi, den Japanner, die laatstelijk wegens den moord van een Eranschman is onthoofd. In de Singapore Freepress leest men Een scheepskapitein beklaagde zich dezer dagen bij de politie, dat hem des nachts zijn zeilen waren losgesnedeu en ontstolen. Dit is een vreemd verschijnsel. Had de kapi tein geen wacht aan boord? Of is het hier even zoo als wij gehoord hebbendat op vele schepen in deu laatsten tijd gebeurd is, waar het scheepsvolk met regt verdacht wordt, zelf de boel te hebben gestolen en verkocht. De Australian '1'elegrapJtic Suwmarij berigt Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen Chinesche en Europesche goudgravers. Aan beide kanten vochten ongeveer 100 personen; de Chinezen gebruikten puntige stokken de Europeanen stukken hout en steunen als wapens. Later bleek dat de schuld hij de Europeanen lag, die dan ook door de regtbauk in het ongelijk zijn gesteld. Het bestuur van Brisbane heeft een proclamatie uit gevaardigd, waarbij de burgerlijke dienaren in den lande verboden worden om nieuwtjes aan de dagbladschrijvers mede te deelen op poene vau ontslag. De uitgever van de Argus Mr. George te Victoria Mel- bourne, is voor de regtbank gedaagdwegens een stuk tegen den secretaris aldaar. Men heeft hem geweigerdzich door een advokaat te laten verdedigen en hem, zeer ten nadeelc van zijue gezondheid, opgesloten in eene ongezonde gevan genis. Bcrigtcn foelreffeiide de cholera. Den 6 Julij zijn f Den 7 Julij ziju aanget. overleden. aanget. overleden. Leiden 4 5 7 2 's Graveuhage 14 16 42 9 Delft 5 3 0 0 Schiedam 1 3 2 4 Botterdam 15 14 26 23 Dordrecht 4 5 6 3 Gouda 2 2 1 1 Utrecht 40 42 30 31 Groningen 47 45 Van 29 6 Julij 1866. ONDERTROUWD P. A. Sclieltus 1ste luitenant der Artillerie bij de Koninklijke Militaire Academie, 28 jaren wonende te Breda en H. J. van Limborch van der Meersch, 23 jaren. C'. Oomen werktuigmaker 35 jaren en C. Ballintijn 22 jareu, wonende te Breda. C. Spigt schilder, 26 jaren en E. Rijkers, 23 jaren. L. Goudsw aard, schoenmaker, 22 jaren en B. de Bruin, 24 jaren. C. de Graaf, zeeman, 28 jaren en J. A. Muller, 20 jaren. GEHUWD G. W. Opzeeland cn C. Nieman. P. van Boom en W. Schippers. J. A. Jansen en J. Westhuis. C. J. Brouwer cn J. Rijkers J. H. van Leeuwen en A. Iloogeboom. F. Scharreman Meijer en J. Kuiper, BEVALLENB. Blokziel gcb. Goedkoop, D. G. J. Iluijsse gcb. de Vries, D. J. C. Krijgsman geb. Velthoveu, D. H. van der Wiclc geb, Westhuis, D. A. Burger gtb. Quast, D. W. Bakker geb. van de Poll, Z. N. Vos geb. Lap, D. T. M. Verhoef gcb. de Wacy, D. N. Kuiper geb. Bijl, Z. M. M. Timmerman gcb. Weetniet, Z. A. van der Star geb. Wilner, D. J. C. Boon geb. Scybel, Z. II. Dek ker geb. Lazeron, D. A. J. Snaphaan geb. de Ilaas Z. OVERLEDEN C. L. van der Deyl 7 jaren. N. II. Ileinrich 5 maanden. S. Looijinga, 22 jaren. A. M. van der Dcijl gcb. van der Wolt, 37 jaren. C. Engelmeijerbijna 3 maanden. J. Buijs, bijna 9 weken. M. C. Hoogenvcrf, geb. la Maire, 47 jaren Levenloos aangegeven 2.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3