Men verneemt per telegraaf uit Berlijn, dat 80,000 mau van het Oostenrijksche zuidelijke leger, uit het Venetiaansche, zich reeds met het noordelijk leger hebben kunnen vereenigen en, dat 60,000 man van de Pruisische landweer uit ver schillende deelen ,des rijks zijn opgeroepen, om de leger korpsen van den kroonprins en van prins Karei te versterken Aan de Indêpendance wordt uit Berlijn gemelddat Rus land en Engeland, gelijk men daar meent te weten, het bezetten van Venetie door Erankrijk, voor dat een wapen stilstand gesloten is, niet overeenkomstig de rol van een bemiddelaar zouden achten. Het bondsleger laat weder niets van zich hooren. Men weet op dit oogenblik niet juist waar het hoofdkwartier zich thans bevindt. Het binnenrukken der Pruisen in Erankfort werd den 9n of 10° verwacht. Een vrij algemeen verspreid gerucht zegt, dat Erankfort 40 millioen (guldens of thaler) heeft laten aanbieden aan het Pruisische leger, om van een bezoek verschoond te blijven. Een particulier berigt uit Weenen meldt, dat de Pruisen die hoofdstad reeds tot op 30 mijlen afstands genaderd zijn en steeds voorwaarts rukken. De nationale raad in Zwitserland heeft met eenparige stem men aangenomen de volgende motie van den bondspresident J. Stampfli; *De bondsraad wordt uitgenoodigd, omtrent het invoeren van het geweer dat van achter geladen wordt en over de aanschaffing van een zoo groot mogelijk aantal van zoodanige geweren nog in den loop van de tegenwoordige zitting verslag uit te brengen en voorstellen te doen. HIBUWSTIJDIM-3B1T. Helder, Nieuwediep Willemsoord, enz. 13 Julij 1866. Gister had de begrafenis plaats van den heer J. W. van Bisselickinspecteur vau het loodswezen, enz. alhier. Een aantal hoofdofficieren had zich bij de begraafplaats vereenigdtoen het lijk gevolgd door familie-betrekkingen, vrienden, ambtenaren van het loodswezen, notabelepngezetenen, die zich als dragers hadden aangeboden, loodsen, enz.tegen 12 ure aldaar aankwam. Bij het graf werden toespraken gehouden door den schoon vader des overledenenden gepensioneerden vice-admiraal van der Plaat, den heer P. J. Ileijning, ontvanger der loods gelden den kapt.-luit. t/z. F. L. Geerling, kommand, van het schroefstoomschip Willem en door ds. L. V. Ledeboer, waarin hulde werd gebragt aan de nagedachtenis van den heer v. Bisse-«w lick, die geacht en bemind, onverwacht aan de maatschappij en aan zijne dierbare betrekkingen was ontrukt, wien3 gemis algemeen betreurd wordt. De woorden van de sprekers maakten zigtbaar indruk op de aanwezigen aan wie de heer van der Plaat ten slotte nog een kort woord van dank zeideook namens de weduwe, voor de laatste eer aan zijn schoonzoon bewezen. Ingevolge art. 11 van het reglement voor het Koninkl. Instituut voor de Marine alhieren overeenkomstig het door de commissie voor het afnemen van het examen ingediend proces-verbaal van rangschikking, zijn door den Minister van Marine, met 1 September, benoemd tot adelborsten 3® kl. bij voormeld instituut, de navolgende jongelingen in alphabeti- sche orde gesteldalsJ. A. M. Beek, J. G. C. van Casteel, C. E. A. Gregory, L. G. Krol, M. P. M. Kuyl, G. Moerlant, D. Moreau, E. K. A. de Neve, J. E. N. van Oosterzee, G. C. Ot- ten, II. A. de Ruyter van Steveninck, D. Stolp, J. H. Stroot- man, W. II. Dittloiï Tjassens, P. E. F. van Veen, B. J. G. Volck, A. Voormolen, J. D. baron van Wassenaer tot Catwijck, J. Wentholt en J. C. van Wessem. Vier dezer jongelieden hebben voor een groot deel hunne opleiding genoten op de school van den instituteur C. J. Blok alhier. Hetzelfde geldt van den kadet W. E. H.Schutz- Petter, die dezer dagen te Breda een gunstig examen heeft afgelegd. Heden middag ten 1 ure heeft op het Raadhuis alhier de aanbesteding plaats gehad van het verwen van eenige gebouwen der gemeente, met bijlovering der daartoe benoodigd zijnde materialen, en wel in 2 perceelen. Er hebben zich 13 inschrijvers aangemeld; de heeren C. Bethlehem f985 en 700, P. J. Bierenbroodspot f972 en J578, II. T. Duinker f1060 en 940, J. Heijdenrijk f 972 en 662, J. Iloogerduijn f 938 en 636J. Hubbeling f 960 en 650, J. Kalf f980 en 700, J. Namink f950 en 665, K. Pronk f98] en 679.60, J. H. van Veen f955 en 690, T. J. Veen f1035 en 700, J. de Vries f953 en 635 ,K. de Vries f925 en 650. De minste inschrijvers zijn alzoo voor perceel 1K. de Vries en voor perceel 2J. de Vries. Woensdag is bij de directie der Marine aanbesteed de levering van aardappelen ten behoeve van het Hospitaal der Marine. Er waren ingekomen 2 inschrijvingsbilletten als van de heerenH. J. van Koningsbruggen f 3.52 en P. van Twisk f 3.48 de 50 ned. ponden. Men schrijft ons van Wieringen 11 Julij. Gisteren werd alhier op de begraafplaats van Hypolitushoef ter aarde besteld, het stoffelijk overschot van den weleerw. heer G. Leemhuisin leven predikant bij de gereformeerde gemeente van Hypolitushoef en Westerland. Eene talrijke schare vergezelde het lijk naar zijne laatste rustplaats. Bij het graf bragten een paar sprekers, waaronder de weleerw. heer Ds. A. van Laer, predikant te Oosterlandhulde aan de nagedach tenis van den ontslapene en een woord van troost en bemoe diging tot bloedverwanten en vriendenhetgeen door den broe der des overledenen op eene gepaste wijze werd beantwoord. Hij had den ouderdom bereikt van 58 jaren, waarvan hij ge durende ruim 37 jaren hier als leeraar werkzaam was. De gemeente had hem lief gekregen en hij genoot in ruime mate de achting en genegenheid van allen die hem in zij echt christelijken wandel gekend hebben. Zijne nagedachtenis zal hier gewis langen tijd in gezegend aandenken blijven. Men schrijft van Harlingen: Van de hernieuwde gelegenheid tot uitvoer van vee uit Eriesland en Groningen naar Engeland wordt sterk gebruik gemaakt en was vooral Zaturdagmorgen zeer levendig. De stoomboot Lion nam toen niet minder dan 2500 stuks vee waaronder 1800 schapennaar Londen mede. Zal die ver gunning tot uitvoer evenwel blijven bestaan, dan moet er voortdurend streng gewaakt worden tegen invoer uit andere deelen des rijks in de beide genoemde provinciën, van allra wat bij de bestaande reglementen is verbodendaar het ons bekend isdat veehandelaars en slagters uit besmette streken van Holland verklaard hebbenniets onbeproefd te zullen laten, om hun vee langs denzelfden weg naar Londen af te zetten. Uit Zutphen schrijft men Voor Pruisische rekening worden sedert eenigen tijd bier ter stede veel paarden gekochten het is opmerkelijk ,dat in weertvil van de onderhandelingen over een wapenstilstand daarmede nog heden geregeld wordt voortgegaan en prijzen besteed worden. N. R. Crt. In een ingezonden stuk in de Groninger Crt wordt ter waarschuwing medegedeeld dat er zijn die de kracht van van den drank van Dr. Bleeker niet kennenzoo als blijkt uit het voorgevallene met een zekeren H. aldaar, die de roekeloosheid had bijna eene geheele flesch van dien drank in eeDS ledig te drinken, met dat gevolg, dat hij kort daarna onder hevige pijnen is overleden. Te Amsterdam is Dingsdag namiddag een dubbele moord geschied. In de groote Oostenburgerstraat woont een gezin bestaande uit manvrouw en vijf kinderenvier maanden geleden zijn deze lieden gehuwd en bragten uit hun vorig huwelijk de vijf kinderen mede; dikwijls hadden er onee- nigheden in dat gezin plaats. Dingsdag echter had men rustig het middagmaal gebruikt en had een 18jarige zoon die op de fabriek van de heeren van Vlissingen werkt, waar ook zijn vader werkzaam was, zich weder naar zijne bezigheden begeventoen zijn vader later de woning verliet en wel te laat om op zijn tijd aan de fabriek te kunnen komentegen 3 ure keerde hij huiswaartsterstond daarna vernamen de buren eene woordenwisseling tusschen de ech telingen maar sloegen daarop geen acht, omdat zij aan zulke tooneelen gewoon wareneensklaps was alles stil. Eenigen tijd later kwam het tienjarig dochtertje uit deschool en uitte bij het binnentreden der woning vreeselijke kreten, waarop de buren toesneldenmen vond den man en de vrouw in hun bloed badende; naast den man lag een mes. Uit de omstandigheid dat het lijk van den man nog niet geheel koud wastoen men de daad ontdekteis op te maken dat hij eerst zijne vrouw en later zich zeiven om het leven heeft gebragt. De lijken zijn naar het gasthuis vervoerd. Berigten betreffende de cholera. Den 10 Julij zijn Den 11 Julij zijn oanget. overleden. oanget. overleden. Amsterdam 10 10 Leiden 1 3 5 2 's Graveuhage 9 9 14 8 Delft. 1 2 1 0 Schiedam 1 4 0 1 Rotterdam 23 18 17 9 Dordrecht 0 1 4 0 Gouda 0 1 2 2 Utrecht 35 31 37 30 Groningen 20 19 Haarlem 2 Kampen 4 4 Meppel 5 5 HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 12 Julij. Mijnheer de Redacteur Er is hior niets nieuws, want over de kwestie omtrent de circulaires der ministers van Finantiën en Justitie, over den biddag, waarmee sommige bla- deu zicli, faute de mieux, hebben bezig gehouden, wensch ik'niet te schrijven. Ik voor mij zie niet in waarom daardoor inbreuk zou gemaakt gorden op

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2