JtS 536. Zesde Jaargang. 1866. Jtieums* en WOENSDAG <rtÖoerten(ie-ljfaÖ. 18 JE LIJ. <$ffiriccï rjcöeeïte. «^iet-officieel gcbccltc. HELDERSGHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post g 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjbs. De prijs der Advertenties van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdass middag 12 uur gelieve mende Advertentièn intezenden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIE. Dezer dagen zijn de navolgende voorwerpen op de open bare straat gevonden: een stuk GEWIGT van een Ned. pond, en een ijzeren KETTING. Helder17 Junjj 1866. De Commissaris van Politie, A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. Oostenrijk wil van geen vrede weten onder de voorwaarden die Pruisen op den voorgrond stelt, met name de uitsluiting van Oostenrijk als Duitscke mogendheid en het verleenen van eene constitutie aan Hongarije. Door die voorwaarde, indien zij werkelijk gesteld is, heeft Pruisen zich verzekerd van den steun van een groot deel der Oostenrijkers zeivende zaak der Hongaren toch is nu in strijd gebragt met die van het gemeenschappelijk Oosten- rijksch vaderland. Maar onbegrijpelijk is het, dat eene vreemde mogendheid eischen kan en durft stellen voor den inwendi- gen politieken toestand van de onderdanen eener andere mo gendheid. Een weerklank heeft die voorwaarde in Hongarije gevonden; een opstand zou reeds uitgebroken zijn. Wat de krijgsoperatiën betreft, vindt Pruisen in Moravië zelfs geeu tegenstand meer, nadat het niet alleen Praag maar geheel Boheme heeft vermeesterd, en langs Iglau en Zwittau in Moravië is voortgerukt. Te Brunn is nu het Pruisische hoofdkwartier gevestigd. Welligt zijD de zegevierende Pruisen reeds in eigenlijk Oostenrijk getrokken, om Weenen te be dreigen. Men zou het uit deu loop der operatiën bijna mo gen opmakendat het keizerrijk bij Elorisdorf al zijne krach ten bijeenbrengt, om onder de muren der hoofdstad over het lot van den keizerstaat te doen beslissen. En dan nogwan neer de Pruisen er in mogten slagen Weenen te vermeesteren, kon het wel, dat Oostenrijk, wanneer het de voorwaarden door-Erankrijks bemiddeling aangeboden niet aanneemtden strijd op leven en dood voortzet. Frankrijk zal niet medewerken tot bescherming van Wee- neft. Het uitzigt op de gewapende tussebenkomst van Frank rijk is voor het oogenblik verloren. Erger nog: er vertoo- nen zich verschijnselen, die vermoeden doen dat de Fransche interventie veeleer ten gunste dan ten nadeele van Pruisen zal wezen. Een telegram uit Keulen, van den 15 Julij, meldt: «Bij Aschafl'enburg had gisteren een bloedig treilen plaats waarbij de Pruisen eene schitterende zegepraal behaalden. Ascbaiiënburg staat inbrand. De Oostennjksehe, Beijersche en Darmstadsche troepen zijn in aftogt. De bondstroepen hebben Frankfort ontruimd. De bondsdag is naar Augsburg verlegd. De Pruisen Tukken op Frankfort aan. Aldaar kwamen des avonds ten zes ure de eerste gewonden aan." De Beijeren beweren, dat zij de Pruisen hebben geslagen; toch hebben zij hun hoofdkwartier achteruit, naar Schwein- furt verlegd. Het boudsleger bij Frankfort schijnt niet in staat deu Bondszetel Je verdedigen. Men meldt, dat de Bonds vergadering zich daarom reeds naar Augsburg heeft verlegd. Het groote kwaad bij de Duitsche verbondenen is, dat de eensgezindheid veel te wenschen overlaat. De bevelhebbers, prinsen van Iljssen en van Badenwillen zich terugtrekken; de Badensche en Hessensche troepen zijn niet te vertrouwen en de Italiaansch-Oostenrijksche hulpkorpsen acht men niet geschikt om tegen de Pruisen in 't vuur te brengen. De Italianen hebben de Pruisen te Weenen rendez-vous gegeven. Ze zijn er echter nog verre af daaraan te kunnen voldoen. Moeten de Pruisen op hen te Weenen wachten, zij kunnen dan misschien nog lang wachten. Intusschen is de weg hun gemakkelijker gemaakt, nu Frankrijk den afstand van Venetie nog niet heeft aanvaarden Oostenrijk het groot ste deel zijner troepen uit Italië heeft opontboden. Ter ver meestering van den vestingvierhoek kan het Italiaansche le ger alligt nog maanden noodig hebben. Intusschen berigt men, dat de Italiaansche vloot met een landingsleger naar Venetie op weg is en dat Victor Emmanuel Padua, buiten den vierhoek omop den weg naar Venetie, reeds heeft bezet. Keizer Napoleon wordt zoo door de diplomatieke onder handelingen bezig gehoudendat hij de keizerin en den prins alleen naar Nancy heeft laten vertrekken. Men zegt, dat de openbare opinie zich in Frankryk sterk tegen een inmen ging in de Duitsche zaken heeft betoond, en dat daaraan ten deele de veranderde dispositie van Napoleon ten opzigte van Oostenrijk, is te wijten geweest. De AugsbAlgem. Zeilung schrijft omtrent den tegen- woordigen toestand het volgende: «Het eerste bedrijf der groote tragedie is ten einde; de de gordijn valt, maar daardoor wordt ons geestelijk oog niet bevrijd van de phantastische beelden van met bloed gedrenkte slagvelden, steden en dorpen in lichtelaaije vlam, honger snood, vreeselijk verminkte lijkeu, met deu akeligen nasleep van kreupelen, weduwen en weezen op deu achtergrond van het tooneel. Eu de gevolgen? We zijn, als we ons niet buitengewoon bedriegenzoo wat precies even verals bij den aanvang der tragedie. Pruisen heeft een groote zege bevochten. Het heeft gezegepraald over Oostenrijk, dat, zijne magt verdeelende in zuid en noord feitelijk alleen staande, een zwaren oorlog moest doorstaan. liet heeft ge zegepraald over een veldheer, die hoewel dapper en vol ener gie intellectueel volstrekt niet hoog stond en zich in het onbekende doorsneden land niet wist te oriënteren. Het heeft gezegepraald door eene vreeselijke energie te ontwik kelen tot het haastig leveren van een éénigen slag; maar ook Pruisen heeft zware verliezen gelden, lteeds worden de bewegingen van het leger langzamer. Reeds zijn de Zuid- Duitsche troepen in aantogt. «De Pruisen te Praag" is eene gedachte, die Rusland bovendien zoo weinig mogelijk toelacht. Voor Pruisen komen dus thans de zwarigheden eerst aan. Wat zal het geven? Het is nog het waarschijn lijkst, dat alles bij het oude blijft; natuurlijk Na poleon niet medegerekenddie zoo als men weet, het voorregt heeft steeds schadevergoedingen te erlangenwaar anderen winnen en evenzeer waar anderen verliezen. Die domme ontknooping zal het drama toch maar hebben Het Duitsche volk heeft dit wel gewetenmaar waar is het Duitsche volk? Is het te Berlijn, te Munchen en elders, waar overal voor Duitschland gestreden werd liet Duit sche volk heeft het geweien, dat niets, volstrekt niets zou voortkomen uit dezen treurigsten aller burgeroorlogen dan vergrooting van het buitenland en verzwakking van Duitsch land, maar zoolang het volk alleen iets weet en de handen niet uit den mouw steekt; zoolang het met zijne eigene zaken doet wat op volmaakt legalen weg kan ge beuren; zoolang alle werkdadigheid bij een gevaar dat het algemeen aangaat, zich op particuliere middelpunten con centreert en van daar de leidende gedachte uitgaatzoo lang zullen wij in Europa de rol vervullen van Cassandra, klagender gedachtenis; zoolang zullen anderen om ons on onzen mantel dobbelenen zal zich Proadho spreuk bevestigen: "V histoire des rois est le marlyrolq des peuplesF

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1