HIBIIW37IirDIlif3B IT. De Oud-Russische Moskauer Zeit. drukt zich aldus uit «■Rusland wenscht geene verandering in den tegenwoordigen toestand van Europa. Als Oostenrijk en Pruisen werktuigen zijn in de handen van Frankrijkdan kan Rusland op die mogend heden niet meer gelijk vroeger rekenen. Yenetie zonder Rome achten wij ook geen vooruitgang voor Italië. Oostenrijks onderwerping ouder Frankrijk is geen steun, maar veerleer een gevaar voor het Europesche evenwigt. De oppermagt van Pruisen in Noord-Duitschland beperkt Rusland aan de Oostzee. Ruslands vredelievende gezindheid mag niet gelden als eene goedkeuring van een streven naar de oppermagt in Europa. Als Engeland in 't belang der Oostersche quaestie sym pathiseert met de OostenrijkschFransch alliantie, dan kan anderzijds eene dictatuur van Frankrijk over Italië en Duitsch- land in Engeland geen steun vinden." Helder, Nieuwediep, Willemsoordenz. 17 Julij 1866. Sedert onze laatste opgave zijn hier twee personen aan de cholera overledeneen loods die reeds op zee ongesteld was geworden en een kind van een schipper die hier pas wa3 aangekomenzoo dat dit eigenlijk geen gevallen zijn die in deze gemeente zijn ontstaan. Op het oogenblik zijn er geen lijders in behandeling. De cholera-commissiewaarin sedert ons vorig berigt ook de heer A. C. Boonzajer is opgenomen, doet ijverige nasporingen ter bevordering der zindelijkheid, enz., ook de verschillende armbesturen hebben huisbezoeking gedaan, zorgen voor de noodige reiniging en in de vernieuwing van liggingstukken waar de behoefte bestaat. Z. M. heeft bij besluit van den 13 dezer No. 70, goed gevonden den schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck met den 1 Augustus a. s. te benoemen tot kommandant en directeur der Marine alhier. Voorts is benoemd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee F. L. Geerling. Tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee le klasse P. Koning. Tot luitenant ter zee le klasse de luitenant ter zee 2e klasse K. O. van der Veen. Tot officier van administratie 1° klasse de officier van administratie 2e klasse B. A. Stieler. Aan 's Rijks werf is hier gisteren van Amsterdam aangekomen het schroefstoomschip 4de klasse Kijkduin dit vaartuig in Amsterdam gebouwd, is in 1863 te water gelaten. Het is bestemd om 10 stukken geschut te voeren en heeft eene machine van 80 paarden kracht. Heden voormiddag is Zr. Ms. schroefstoomschip Wil lem. met volle uitrusting in het oude drooge dok opgenomen. Geplaatst bij het bataillon infanterie alhier in garni zoen, de officier van gezondheid 3ekl. Luijt ter vervanging van den officier van gezondheid Sterk. Volgens een particulier schrijven van een der schepe lingen van Zr. Ms. stoomschip Aart van Nesgestationeerd in de wateren van Riouw, zou onder de equipage van dat stoomschip een treurig ongeval hebben plaats gehad. De barkas met 15 schepelingen bemand moet door een nood lottig toeval zijn omgeslagen met dat treurig gevolg, dat slechts 2 der opvarende gered en de overige in de golven zijn omgekomen. In een particulier schrijven uit 's Hage ontvangenleest men, dat aldaar pogingen worden in het werk gesteld tot de oprigting van een dagblad in liberalen geest. Of die pogingen echter zullen bekroond worden wordt betwijfeld. Er is in de residentie een gerucht in omloop van oneenigheid tusscheu den heer mr. Heemskerk Az., minister van binnen- landsche zaken en den minister van koloniënden heer Mijer. De aanleiding daarvan is onbekend. Tn de provincie Noordholland werden in de week van 1 tot 7 Junij aangetast 22 runderen 3 stierven, 17 werden afgemaakt, 3 herstelden. Sedert het uitbreken der ziekte werden 1887 runderen aangetast, waarvan er 552 stierven, 625 werden afgemaakt en 710 herstelden, zoodat op 7 Julij in Noordholland geen zieke runderen overbleven. Men schrijft uit Amsterdam 13 Julij. Twee zonen van den lieer Z. alhier, zich heden ochtend in het IJ willende baden, zijn verdronken. Terwijl het lijk van een der jongelieden reeds is gevonden, heeft men tot hiertoe te vergeefs naar dat van zijn broeder gezocht. Te Rotterdam heeft men dezer dagen een hitje waarop een jongen gezeten en daarna voor een wagen gespannende straten zien doorrijdenhet beest liep alleraardigst, vlug, maar in plaats van op de pooten, bewoog het zich op drie wielen. Het was een mechanisch paard. Het schijnt zoo te bevallen, dat men van dezelfde fabriek, in Noord-Amerika, een aantal paarden van verschillende groote zal doen overkomen met wa gentjes die er bijbehooren. Het paardje loopt harder of zach ter naar mate men op de stijgbeugels drukt, en wordt een voudig met de leidsels gestuurd. De vinding is opmerkelijk. Blijkens een mededeeling van den Nederlandschen con sul voor de Kanarische eilanden, is het voor de Nederlandsche handelsschepen, welke naar eene haven van die eilanden be stemd zijn, geraden zich voortaan te voorzien van gezondheids passen, behoorlijk gelegaliseerd door den Spaanschen consu- laireu agent in de haven van vertrek, ten einde gevrijwaard te zijn tegen de moeijelijkheden, welke door het gemis van zoodanigen pas kunnen ontspruiten. Te Assen is Vrijdag jl. gevankelijk binnen gebragt een 17jarige kolonist van Veenhuizen, die den koekbakker Wie- gersma te Leeuwarden een brandbrief had geschreven. In het Volksblad leest men: Wil men zich een levendig beeld van al het vreeselijke van den oorlog voorstellendan leze men de nationale romans van Erckmaun Chatrian. De gevreesde constructie scheurt den nijveren stille werkman uit zijne werkplaats, van zijne be trekkingen, die zijne verdiensten zoo noodig hebben. In '1 begin is er nog orde en regel in het leger, maar welen worden de marschen grooter, de bewegingen van de ontelbare menschenmassa sneller; de fouragie-wagens komen te laat of verdwalen, en al de kwalen van honger en dorst, koude en hitteziekte en doodafmatting en mismoedigheiddunnen het leger, tot dat een gevecht waarbij duizenden door bet kanon en den sabel en de verwarringvermoord en verminkt worden, nog een uitkomst is. Die vreeselijke moord, die de menschen al het menschelijke doet verliezenom ze met tijgerwoede tegen elkander te vervullen, waar de vriend voortrukt over zijn gekwetsten makker, en zich niet bekommert over hem die kermt van smart en van droefheid: het is ontzettend wanneer men het zich klaar tracht voor te stellen. En eindelijk, zij die over zijn, zij slepen zich huiswaarts, en zijn of verminkt en onnut tot hun werk, of dronkenschap en woestheid zijn hun eigen geworden. En dat alles waarom? Omdat de keizer of koning zijn magt wil uitbreidenen zij als schapen zich laten slagten terwijl zij niet weten waartoe. Vrijdag namiddag is de Great Eastern met het leggen van den Atlantischen telegraafkabel aangevangen. De sig nalen komen tot nu toe goed over. Uit Brussel schrijft men van 13 Julij. Daar bede vaartgangers bij duizenden door de straten trekken, gebeden opzeggende ter wering van de cholera, heeft de burgemeester eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij die processiën afkeurt. De stad Portland (Maine) is eene prooi der vlammen geworden. 2000 familiën zijn daardoor van hare woningen beroofd. De schade wordt op 10 millioen dollars begroot. Te Drammen heeft een vreeselijke brand gewoed waar door 6000 menschen van have en dak beroofd zijn. Te Viucènnes zijn vergelijkende proeven genomen met het zündnadelgeweer en het geweer der jagers. Het was er om te doen, met welk geweer het eerst 60 schoten zouden gelost zijn. Met het eerste schoot men 25 kogels in den tijd dat met het laatste slechts 8 werden geworpen, maar het naaldgeweer werd zoo heetdat men het toen gedurende eenigeu tijd niet meer gebruiken kon, zoodat het gewoon geweer den wedstrijd won. Uit Stutgart wordt van 12 Julij geschreven: //Wij willen Frans Jozef niet hard vallen, dat hij na den slag die zijn rijk deed bevenhulp zocht waar hij zeker was die te vinden. Maar hij kan niet verwachten, dat zijn bondgenootendie hij niet raadpleegde voor deD noodlottigen stap, hem op dezen weg zullen volgen. Het inroepen van Frankrijks hulp heeft inderdaad den toestand in Duitschland ten volle veranderd. De. inmenging van het buitenland is nu de hoofdkwestie, die al het andere op den achtergrond dringt; die inmenging tegen te gaan is ons hoogste belang', wordt door onze eer geboden. Hoezeer de meeningen ook bij den aanvang der tegenwoordige verwikkelingen verschilden, allen waren het toch eens, dat boven de partij het vaderland staaten dat elke oplossing te verkiezen was boveu een door Frankrijk voorgeschreven vrede. Moge de vrede in Duitschland onverwijld hersteld worden door onderlinge overeenstemming en op den grondslag van het parlementsvoorstel. Moge Louis Napoleon weten, dat hij, zoo hij de handen naar den Rijn uitsteektmet geheel het Duitsche volk te doen heeft." Dezer dagen trad een bruidspaar voor den maire van het derde arrondissement te Parijs om in den echt verbonden te worden. Toen de jongeliedeu den trapdie naar de trouw kamer leidt, opgingen stapte de bruidegom bij ongeluk op het kleed der bruid. //Butour 1" (lompert) riep de nijdig wordende bruid. De bruidegom boog zich en beiden klommen den trap ver der op; de maire bevond zich op zijn post, opende het wet boek, zette zijn bril op en zeide: «Mijnheer Benoit, zijt gij willens Jeanne Marguerite A. tot vrouw te nemen //Ik ben zoo'n lompert niet 1" antwoordde de gewezen toe komstige. Men kan zich gemakkelijk een denkbeeld vormen van den indruk, dien dit antwoord teweeg bragt. De moeders kregen

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2