BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE ZIJPE. TELEGRAM. ADVERTENTIE N. BMLIJKË STAM) UËIt GEKSTE BELDEK. een soort van flaauwte, de vaders woorden met elkanderde maire nam zijn bril af en sloeg het wetboek weder toe. Eindelijk begon men elkander te verstaande jongman ver klaarde dat de driftigheid zijner bruid hem een ongelukkig huwelijk deed vreezen, en dat hij nu als oude vrijer zoude moeten sterven; dat hij echter galant wilde zijn en haarde taak om terug te treden overliet, opdat zij later wederom een huwelijk zou kunnen aangaan. Na deze overeenkomst trad men weer voor den mairedie zijn bril weder opzettehet wetboek weder opende en op nieuw vroeg: Mijnheer Benoit, zijt gij willens Jeanne Marguerite A. tot echtgenoot te nemen Ditmaal antwoordde de bruidegom lagchend *ja 1" Toen echter de beurt aan de bruid kwamantwoorde zij tot aller verbazingin plaats van het afgesproken //neen 1" insgelijks vriendelijk »ja!" Te midden der algemeene verbazing sprak de maire //In naam der wet gij zijt gehuwd Maar dat is niet mogelijk 1" riep de heer Benoit, //dat is tegen de afspraak, dat kan geen ernst zijn 1" Hier is alles ernst," zeide de maire, terwijl hij zijn bril afnam en het wetboek sloot, //comedie wordt hier niet ge speeld." Berigten betreffende de cholera. Den 13 Julij zijn Den 14 Julij zijn aanget. overleden. aanget. overleden. Amsterdam 11 6 Leiden o 5 i 's Gravenhage 15 7 23 15 Delft 2 1 0 1 Schiedam 4> 3 6 3 Botterdam 18 16 22 18 Dordrecht 3 4 8 2 Utrecht 22 12 13 11 Groningen 22 13 Haarlem 5 Kampen ii 3 Meppel 8 6 Van de aangetasten te 's Gravenhagewoonde 1 te Sche- veningen, van de overledenen 7. HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hage, 16 Julij. Mijnheer de Redacteur t Er heerscht nog altijd eene rustige rust in onze binnenlandsche politiek, eu hoewel de helft der maand Julij voorbij is, hebben wij nog niets ge hoord van het antwoord van den heer Mijer, op het verslag der Kamer be treffende de Indische begrooting en dus ook nog niets van het tijdstip der aanstaande bijeenkomst dier Kamer. Inmiddels blijft het nieuws hier schaarsch, zoo als u blijken zal bij het doorloopen der couranten van den dag. Ik vestig intusschen de aandacht uwer lezers op de artikelen, voorkomende in de N. Rott. Ct. der verloopen week, naar aanleiding eener verschenen brochure, getiteld„Een woord over de finantiele mededeelingen der Rege ring aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal," in welke artikelen (even als in de brochure zelve) duidelijk wordt aangetoond, dat de minister Schim- melpenninck den finantielen toestand zeer onjuist heeft voorgesteld en veel te duister afgeschilderd. Zeer teregt zegt dan ook de zaakkundige schrijver, „dat de Minister eene groote verantwoordelijkheid heeft op zich geladeu, door terwijl het staats-crediet in Europa allerwege is geschokt, zulk eene donkere Voorstelling van den staat onzer finantien te geven, ons crediet te ondermij nen en de houders onzer staatsschuld te verontrusten, zonder dat er wezen lijk noodzakelijkheid toe bestaat." Ik durf uwe lezers, die in dit zoo gewigtig onderwerp belang stellen, de lezing dier brochure of van de artikelen der N. Rott. Ct. ten sterkste aan bevelen. Zij zullen daaruit zien dat de zwarte schilderij door den minister opgehangen, niet alleen te sterk gekleurd is, maar zelfs iu veel grootere mate onjuist dan in eene officiële mededeeling van een minister des Konings kon verwacht worden. Het zal wel overbodig zijn u te schrijven, dat men zich hier bij uitstek vrolijk heeft gemaakt over den canard door den Haagschen correspondent van den Antwerpschen Précurseur opgedischt en door de Kamper Ct. over genomen. Juist door het antwroord van het Dagblad werd de aandacht van ons publiek daarop gevestigddat er hartelijk om heeft gelagchen, hoewel de onwaarheid van het verhaal dadelijk in het oog springt. Bedoelde jour nalist toch zou het stellig niet wagen zich in eenige sociëteit als lid te laten voorstellen, waar hij, wel verre van met eenparige stemmen te worden aangenomen (zoo als het verhaal wil) zeker met overgroote meerderheid zou worden gedeballotteerd, in de onderstelling al dat hij twee voorstellers zou kunnen vinden (zoo als door het reglement der witte sociëteit gevorderd wordt), iets dat mij reeds hoogst onwaarschijnlijk voorkomt, zelfs al zond hij elk lid een present exemplaar van „mijn staatkundig leven," waaruit blijkt dat hij y thans in „een goeden mousson" is (altijd volgens de verklaring van Dagblad- commissarissen). Dan genoeg over dieanecdote, waarvoor wij Hagenaars den correspondent van den Précurseur dank schuldig zijn, om dat ze ons in die droeve dagen stof heeft verschaft tot hartelijke vrolijkheid. Want het zijn droeve dagen die we beleven, M. d. R. Ik zal in geene beschouwingen treden over de buitenlandsche aangelegen heden, waaruit thans naar het schijnt niemand meer wijs kan worden, maar die or;s aanleiding geven, om met Beaumarchais te vragen „Qui donc diable est ici la dupe Hoe meer men leest, hoe meer dagbladen, Fransche, Duitsche, Engelsche men in de hand neemt, hoe minder men een duidelijk inzigt ver krijgt van den waren stand der zaken. Onbegrijpelijk is de handelwijs van Frankrijk na den afstand van Yenetie onbegrijpelijk is de politiek van het Kabinet van Florence tegenover keizer Napoleon. Zou Oostenrijk de dupe van Frankrijk geweest zijn toen het gehoor gaf aan den raad van den Fran- schen keizer Of zou Oostenrijk begrepen hebben dat de hooghartige zonen van het zuiden zouden weigeren Venetie te ontvangen uit de hand van den overwinnaar van Magenta en Solferino, na hunne nederlaag bij Custozza Ik zie geen kans die vragen te beantwoorden, maar acht de toekomst be zwangerd met zwarte wolken. Zullen zij over ons Vaderland heendrijven of wel zullen ook wij worden meegesleept in den krijg die thans reeds geheel Duitschland in vuur en vlam zet, duizenden menschen het leven heeft ge kost en millioenen schats heeft verslonden Ik weet het niet, maar laat ons, naar de les van den wijsgeer: vertrouwen, wachten en hopen. Er is op dit oogenblik een quaestie, met dien toestand in verband staande, die in vele bladen is besproken en in het uwe aanleiding heeft gegeven tot twistgeschrijf, ik bedoelde al of niet doelmatigheid in de oefening der jongelingschap in deu wapenhandel. Het ligt uatuurlijk niet op mijn weg mij te mengen in den strijd der twistenden, maar wil hier toch opmerken, dat de AmhCt. tot een besluit komt, dat mij zeer rationeel toe schijnt, nl. „dat wij moeten trachten eene strikte neutraliteit te bewaren en dat daartoe zelfs elk vertoon van krijgshaftigheid moet worden vermeden," iets dat zeker niet geschiedt door een ijdel vertoon van krijgshaftigheid dat prac- tisch tot geen resultaat kan leiden. Moet Nederland onverhoopt betrokken worden in den tegenwoordigen oorlog, dan zou het oneindig meer gebaat zijn wanneer ons leger gewapend was met naaldgeweren, die de oorlog als de beste heeft aangewezen, dan door eene oefening in het schieten en exerceren der burgerij Wij willen hopen dat èn het een èn het ander overbodig wezen moge, maar toch meen ik dat: krachtige practische maatregelen in deze aangelegen heid moeten genomen worden door het Gouvernement. Adieu. P.S. Na het schrijven van bovenstaande en even voor het vertrek van den post krijg ik de Duitsche couranten van hedenMag men de daarin voorkomende berigten gelooven, dan zou de geheele vernietiging der Oosten- rijksche monarchie reeds aanstaande zijn, en zouden do Pruisen te Wecnen aan keizer Frans Joseph de wet voorschrijven. Al die berigten zijn echter van Pruisische zijde afkomstig, en verdienen du9 geen onbepaald geloof. Wat zullen de berigten van morgen ons leeren Want geen denkend mensch zal gelooven, dat de magt van Oostenrijk in zulk eeu korten tijd zóó kan gekrenkt worden, dat het verpligt zou wezen vredesvoorwaarden van eiken aard van Pruisen aan te nemen. ONDERTROUWD P. Jonker, ambtenaar ter Secretarie, 24 jaren en N. Kindt, 23 jaren. GEHUWD D. de Lange en C. Pluilaart. J. J. Nas en J. Gras. J. Jungbakker en J. J. Philips. J. de Kip en J. Bos. J. Stroobach en A. Bakker. BEVALLEN M. van Woesik geb. Timmerman D. G. Gomes geb. de Waard Z. M. E. de Ring geb. Kamp Z. M. Posthuma geb. Ouds hoorn Z. P. de Beurs geb. Kuiper Z. C. P. van Otteren geb. van den Bos D. A. E. Groot geb. Dienst D. M. Straghouw geb. ten Hope Z. W. J. M. Krijnen geb. Braren D. G. Geus geb. Ekhart Z. OVERLEDENJ. van der Woldt geb. van Gelder 70 jaren. H. Sö- rensen (ouderdom onbekend). J. Voet 61 jaren. W. Zaadman 63 ja ren. T. Oosthuizen 19 dagen. M. A. Krul 19 dagen. W. F. Feijerabend 55 jaren. J. W. van Bisselick 45 jaren. B. Hartman 3 jaren. Van 1 15 Julij 1866. ONDERTROUWD Pieter Blaauw 25 j. en Adriana Keuken 24 j. Jacob Hoogschagen, 32 j. aan deu Helder en Adriaantje Schotvanger 26 j. GEHUWD Cornelis Noordstrand en Guurtje Mul. GEBOREN Trijntje, d. van Pieter Mosk en Elisabeth Slikker. Ca- tharina, d. van Jacob Schager en Pietertje Borst. Neeltje, d. van Klaas Roode en Neeltje Kuijper. Johanncs, z. van Johannes van Beusekom en Johanna Maria Stuijt. Martinus, z. van Jan Dekker en Trijntje Borst. Aafje, d. van Leendert Jacobns van Viersen en Aafje Rienwerts. Reijer z. van Hillebrand Delver en Antje Nieuwland. OVERLEDEN Jacob Andries de Wit 12 j., z. v^n Johannes Hendrik de Wit en Antje de Kamps. Jan Praat 43 j., gehuwd met Elisabeth Sneekes. Jan van Ingen 57 j., gehuwd met Petronella van Schaick. Antje de Kamps 41 j., gehuwd met Johannes Hendrik de Wit. Maartje Bijwaard 72 j., weduwe van Willem Sneekes. Aaltje Petcrnella Hoog- akker 22 m., d. van Hendrik Hoogakker en van wijle Klaasje Glinthorst. Jacob Kuiper 1 m., z. van Cornelis Kuiper en Antje Klomp. Dieuwcr- tje Molenaar 30 j., gehuwd met Jacob Mooij. Johanna Margaretha Meijer 6 j., d. van Mattheus Petrus Nicolaas Meijer en Christina Goudine de Bont. Jaapje Sluis 74 j., weduwe van Jacob Tromp. Andries Westerhuis 3 m., z. van Tiele Westerhuis en Anna Mol (wonende te Avereest. Een levenloos geboren. Van bovengenoemden zijn 6 personen aan de Cholera overleden. 1UARKTBEKIGTEN. ALKMAAR 14 Julij. Aangevoerd 10 Paarden f20 a 70, 2 Koeijen f140 tt 180, 32 Scha pen f8 18 15 Lammeren f4 a 6, 10 Nucht. Kalveren f4 h 6.25, 60 Magere Varkens f 8 a 15 70 Biggen f 6 a 8 Boter per kop 75 a 85 ets. HOORN 14 Julij. Aangevoerd 25 mud Gerst f6.50, 13 mud Haver f5. 22 Paarden f40 a 190, 6 Koeijen f125 a 210, 19 Kalveren f4.50 13.50, 90 Schapen f15 23 20 Lammeren f9 a 16, 35 Varkens f 14 k 20.50, 4 Zeugen f 29 45 70 Biggen f6 a 13 6 Bokken f 0 90 4.50 4 Geiten f 1.25 a 6 185 Kippen f0.30 a 1.25 6300 Kip-Eijeren f2.30 a 2.40, 3500 Eend-Eijeren f2.35 a 2.40 per 100 1600 koppen Boter f 1.20 i 1.40 per Ned 430 mud Aardappelen f3.50 5 per mud. 1300 Ned. roode Aalbessen f 15 17 per 100 Ned. (g. Heden Dingsdag 17 Julij 1866. EFFECTEN Beurs van AMSTERDAM 5Metalliek (oude) 42} 5°/0 Vereenigde Staten van Noord-Amerika 6°/0 Vereenigde Staten v. Noord-Amerika 1882 70} 8°/0 Mexico (oude) 15 S°/0 Mexico (nieuwe)'11| 5°/0 Turken 23 Handelmaatschappij13 Ofschoon. Den 13 Julij overleed te Zijpeonze innig geliefde Moeder JAAPJE SLUIS, in den ouderdom van 74 jaren en ruim 10 maanden. Op haren levenswandel gaf zij menig getuigenis dat de les van haren Heer//Hebt uwen naasten lief als uw zeiven" bij haar geen ijdelen klank is gebleven. Behalve hare eigene kinderen zijn er ook andere die Van 6 13 Julij 1866

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 3