J& 558. Zesde Jaargang. Jïteums» en j WOENSDAG flöoertentte-öföö. 25 J U L IJ. Officieel geöcdtc. KENNISGEVING. jfèict-officiüri gebeeïte. 1806. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Adyertentikh van 11 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags eu Vrijdags middag 12 uur gelieve men de Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. De ondergeteekende, daartoe uitgenoodigdverklaart zich volgaarne bereid tot het ontvangen en overmaken van giften, welke de ingezeten mogten willen afzonderen tot lening van de droevige ramp welke de gemeente Haaften in Gelderland heeft getroffen, alwaar op den 9den der vorige maand niet minder dan 65 huizen zijn verbrand en daardoor 70 huis gezinnen van have eu goed werden beroofd. Helderden 21 Julij 1866. De Burgemeester STAKMAN BOSSE. POLITIEK OVEUZIGT. Het uitzigt op vrede schijnt inderdaad thans verwezenlijkt te zullen worden. Eene wapenstilstand is aangevangenen de voornaamste voorwaarde, die door Pruisen moet zijn ge steld, is door Oostenrijk aangenomen: het doet afstand van zijne positie als Duitsche mogendheid eu zal den nieuwen bond, door Pruisen op te rigten, erkennen. De Oostenrijk- sclie bladen, even als zij juichten over den afstand van Venetie, sommen reeds de voordeelen op, die er voor het keizerrijk moeten voortvloeijen uit eene afscheiding van Duitschlatid. 'Als nu Oostenrijk geen bezwaar maakt tegen eene uittre- treding uit den bond, zal het nog zooveel te gemakkelijker tot de inwilliging van andere voorwaarden besluiten, ua- inojijk' tot goedkeuring der inlijving van de staten zijner boudgenooten. Als Oostenrijk toch ophoudt Duitsche mo gendheid te zijn, is er voor hem minder aan gelegen of Prui sen zich meester maakt van eenig meer grondgebied, vooral wanneer het toch door de nieuwe inrigting van den bond zijn invloed op Duitschland bijna onbeperkt laat. En het publiek zal zich ook niet zeer bekommeren over de verdwij ning van eenige Duitsche vorsten of vorstjes. De vraag is nu wat Italië in deze omstandigheden te doen staat. Uit hetgeen tot dusverre van de Fransche voorstellen bekend isblijkt niet dat Italië bij den wapenstilstand is betrokken. Het heeft dus zijne krijgsoperatien mogen voort zetten en de telegrammen bewijzen, dat het ook thans nog niet zeer gelukkig in dit opzigt is geweest. Iets beslissends althans is door de wapenen niet verkregen. De Italia verzekert, dat de opperbevelhebber des legers heeft verklaard, dat tusschen Oostenrijken Italië geene wa penschorsing kan plaats hebbenvóór dat de troepen hunne positien hebben verzekerd en de tegenwoordige militaire be weging is voltooid. De berigten omtrent den uitslag van de ontmoeting der Oostenrijksche vloot met de Italiaansehe, bij Lissa, zijn met elkander in lijnregten strijd. Beide partijen beweren de over winning te hebben behaald. De Fransche Monileur spreekt evenwel van de nederlaag der Italianen. 1TI 3 TT W S T IJ D 11T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 Julij 1866. Opgave betreffende de cholera, van 21 24 Julij. Aangetast 4, overleden 2, nog in behandeling 5 per- De Noordsclie brik Mindet heden morgen in de ha ven zeilklaar liggende en door de sleepboot flrckimecles reeds op sleeptouw genomen zijnde, brak bij het vooruit werken der boot een der bolders van het schipwaaraan de land- tros was bevestigd, waardoor de loods en 2° stuurman zeer belangrijk aan het hoofd werden gewond, de loods is ter stond naar zijne woning en de 2e stuurman naar 's Rijks hospitaal vervoerd. De luitenant ter zee 2° klasse C. E. Ulhenbeck, wordt met 1 Augustus adjudant bij den directeur en kommandant der marine alhierterwijl de luitenant ter zee 2° klasse A. G. Westerouen van Meeleren op het raderstoomschip de Valk wordt geplaatst. De luitenant ter zee 1klasse II. D. Guijot, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, wordt op non-activiteit gebragt. Op Donderdag 2 Augustus zal aan liet provinciaal bestuur te Haarlem worden aanbesteedhet verdiepen van eenige gedeelten van het Noordhollandsche kanaal. Reeds sedert den 18 dezer is Z. M. de koning met eenige officieren uit Zutphen, hiertoe naar Apeldoorn over gekomen bezig met het in den laatste» tijd zooveel be sproken naaldgeweerschietoefeningen te houden. In de provincie Noord-IIolland werden in de week van 8 tot 14 Julij, aangetast 14 runderen gestorven geene, 8 werden afgemaakt6 herstelden. Sedert het uitbreken dier ziekte werden 1901 runderen aangetast, waarvan er 552 stierven, 633 werden afgemaakt en 716 herstelden, terwijl er op 14 Julij geene zieke runderen overbleven. De inspecteur van de geneeskundige dienst der land- magt heeft alle belanghebbenden verwittigd, die genegen zijn om eene plaats van apotheker 3e klasse bij de armee hier te lande te vervullen, dat zij zich bij verzoekschrift, op zegel geschreven en postvrij in te zenden, zoodra mogelijk immers vóór den 23 Augustus a.s.aan hem inspecteur kunnen aanmelden. De minister van biiinenlandsche zaken heeft bepaald, dat de openbare examens van hendie eene akte van be voegdheid als leerling-apotheker wenschen te verkrijgen, een aanvang zullen nemente 's Gravenhage en Middelburg den 6 en te Zwolle den 8 Augustus eerstkomende. Den 18 en 19 Julij is een 33tal korporaals van het instructie-bataillon bij de verschillende regimenten infanterie overgegaan, hierdoor kan echter nog slechts in geringe mate in de beiioefte worden voorzien. In verband met dat ver trek zijn op Zaturdag jl. 34 jongelingen bij dat bataillon ingelijfd. Naar wij vernemen is het eerste werk van den minis ter van Koloniën geweest te zoeken naar het restant milli- oenendie onder vroegere Tndischc besturen, volgens aan Money officieel in Indie verstrekte cijfersminder verant woord zouden zijn dan blijkt uit de aan de Staten-Generaal overgelegde cijfers. De minister heeft een karrevracht staten in gereedheid laten makenom de verlorene schapen niet teregt te brengen, want zij zijn er nietmaar het ver schil op te helderen. Bij deu gemeenteraad van Amsterdam is een ontwerp ingediend en provisioneel concessie aangevraagd tot het aan leggen eener breede aanzienlijke hoofdstraat en het bouwen van eeue nieuwe centrale burgerwijk. De nieuwe straat zal regtlijnig loopen van den Dam tot de middellaan der plan taadje en Muiderpoort. De lengte van deze nieuwe stra zal niet minder dan 1225 ned. ellen bedragen, bij een

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1