UIHUTrSTIJDIlTCïSlT. heid. De voerlieden, die onderweg door de Pruisen werden aangevallen en met behulp van boeren hun eigendom ver dedigden en behielden, werden beschouwd als insurgenten en gefusilleerd. In Bohemen hebben nog altijd vervolgingen tegen de Israëlieten plaats. Te Rakonitz waren den lOden de rekruten op de marktplaats bijeengekomen en begonnen op de joden te schelden, waarin zij spoedig gevolgd werden door het ge meen uit die stad en omstreken. De overheden trachtte, de menigte tot rust aan te sporen, maar al spoedig ging men tot feitelijkheden over en plunderde verscheidene wo ningen vau Israëlietische kooplieden. Eindelijk ging de ge wapende magt over om met geweld het volk tot de orde te brengen en drong er met den sabel en bajonnet op in. Toen ging de massa uiteen. Bij een der Israëlieten, een handelaar in sterke dranken, werd alles verwoest en eene schade van f 6000 te weeg gebragt. 27 belhamel zijn ge vangen genomen. Te Celle in Hanover is een volksopstand uitgebarsten maar weder onderdrukt. Het volk is te hoop geloopen onder de kreten, dat het niet Pruisisch wilde worden en heeft zijne hartstogtelijke vaderlandsliefde geuit door de huizen te plun deren van hendie het verdacht Pruisisch-gezind te wezen. Er zijn straatgevechten geleverd met de politie en de gen darmerie, maar weldra zijn de Pruisische troepen, ten getale van 165 man tusschen beiden gekomen; de belhamels zijn ge vat en de gewone maatregelen zijn genomen tegen eene nieuwe uitbarsting van het oproer. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 27 Julij 1866. Opgave betreffende de Cholera, van 2427 Julij, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 2overleden 1nog in behandeling 1. Bij de Evang. Luth. Gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer W. J. Manssen, proponent te Groningen. Op morgen (Zaturdag) wordt het stoomschip Bur gemeester Zijlstra hier weder verwacht, met passagiers die een pleiziertogt maken van Harlingen naar hier. De vischsloep Nieuwediep is hier gisteren morgen, na eene reis van ongeveer 3 maanden terug gekeerd. De vangst is niet onvoordeelig geweestongeveer 100 ton zoutenvisch te Vlaardingen verkocht, heeft omstreeks f2000.opgebragt. Na eenige herstellingen aan schip en tuig en hier op nieuw geproviandeerd te hebbenzal de sloep weder ter zoute- vischvangst uitzeilen. Als eene zeldzaamheid, die bij de specialiteiten in eijeren wel de aandacht zal trekken, vermelden wij, dat ons gisteren een kippenei werd vertoond, wegende 114 wigtjes. Een ge woon kippenei wordt gerekend te wegen 55 wigtjes. Z. M. heeft den schout-bij-nacht P. A. Matthijsen met 1 Sept. a. s. benoemd tot directeur en kommandant der Marine te Amsterdemden adspirant-ingenieur A. E. H. Roë]met 1 Augustus a. s. bevorderd tot ingenieur der 26 kl. bij de marine. Z. M. heeft benoemd tot hoogheemraad van de uitwa- terende sluizen in Kennemerland en West-Friesland, C. Kroon tof heemraad van de vier Noorder-KoggenD. Langereis tot dijkgraaf van Nieuwland op Wieringen J. Breebaart Klz. en tot heemraden P. Schuurman, J. Tool en W. Heyblok; tot heemraad van den Anna Paulowna Polder, J. C. Geerlings. De Provinciale Staten van Noord-Holland zullen op 2 Augustus e. k. buitengewoon vergaderen ten einde eeu lid voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal te verkiezen in plaats van wijlen den heer Jhr. Mr. F. L. H. J. Bosch van Drakesteijn. In sommige gemeenten heeft de raad eene verordening tegen 't verkoopen van onrijp ooft vastgesteld. De boete is f 1met verbeurdverklaring van het ten verkoop aangebodene. In de N. Utr. Ct. leest men Het Dagblad van 's Gravenhage deelt ons mededat men te Scheveningen teertonnen heeft willen branden tegen de cholera, op het voorbeeld van Uitgeest, doch dat dit vau zekeren kant belet is. Wij hebben hier in Utrecht in 1832 al gezien, dat het brandeu van teertonnen tegen cholera niets uitwerkteen daarom vinden wij het niet uoodig; maar duidelijk is het wat het Dagblad met nvan zekeren kant" bedoelt. Deze liedende orthodox gereformeerdendit onthoude men wel zijn steeds gereed om liefdegaven te ontvangen bij slechte vischvangst, verongelukken vau pinken enz.toch al te maal rampen door God gezonden; maar verzetten zich tegen alles wat hun geen geld geeft. Tout comme chez nous Het is te hopen, zegt het Dagbladdat het bestuur met kracht die maatregelen in het belang der gezondheid zal doorzetten. Vreemd orgaanEerst alles met den heer Schim inelpe n ni nek van bidden verwachtendaarna dat fraaije artikel van de Tijd overnemen tegen de natuur kundigen die wat doen willen tegen God, en nu de Sche- veningers de leer van Tijd en Dagblad in praktijk willen brengen, nu aanraden om geweld tegen hen te gebruiken. O, die bidders van het Dagblad! Nu de cholera in Scheveningen zoo hevig woedt, beginnen ze ook voor hun eigen bodij bang te worden. De Scheveningers hebben ge lijk; is de cholera een straf van God, dan handelen zij als echt gereformeerde christenen en volgelingen van de Tijd, door het hoofd te. buigen en alleen te biddendat God hen van de plage verlossen moge, maar geen teertonnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ingetrok ken zijue beschikkingen van 1 Mei 1865, en van 15 Novem ber 1865 waarbij het houden van markten en openbaren verkoopingen van rundvee in Groningen en Drenthe ver boden was. --- In de Harlinger Courant leest men Als gevolg van ons vorig berigt vernemen wijdat men hoogst waarschijnlijk de daders op het spoor is, die zich aan de zamenstelling of verspreiding hebben schuldig ge maakt, van het berigt, dat een antwoord van den kerkeraad op het vrouwen adres zoude bevattenen zijn er reeds stukken tusschen de betrokkene authoriteiten gewisseld. Te Schiedam is tot burgemeester benoemd de schoon zoon van eeu der raadsleden. Nu meende een der raadsle den, dat de vergaderingen onder den nieuwen burgemeester gehouden, onwettig waren. De regering heeft echter te ken nen gegeven, dat de schoonvader door dadelijk zijn ontslag als raadslid in te dienen al gedaan heeft wat hij kon om art. 21 der gemeentewet na te leven. Men schrijft uit Gorredijk: Naauwelijks is het spoor in Friesland gelegd, of reeds gaat ook hier alles op sneller voet, zelfs in zake van het trouwen. Vóór eenige dagen was onze kopersmid F. een klein uitstapje gaan doen. Op zijne terugreis ontmoet hij de huishoudster van een wever uit Lippenhuizen. Na een eiudje wandelens, waarop de eerste kennismaking volgdedacht onze kopersmidzij kon den te zamen wel tot één gesmeed worden, en de vrijster meende dit ook. Op don eerstvolgenden Zondag bragt zij een bezoek aan haren minnaar, en dadelijk werden de voorloopige maatregelen vastgesteld. Te huis gekomenverhaalt de verloofde haar voornemen aan den wever. '/Dat is drom mels gek," zegt hij, »ik had je ook wel willen hebben "Bravozegt zij//ik heb u ook nog liever dan dien koperslager, en ziet laatstl. Zaturdag stapte de wever met zijne geliefde naar 't gemeentehuis, om aan dien wensch kracht bij te zctV'i en te verhinderen, dat geen derde be langstellende tusschen beide kome, terwijl F. nog altijd meent te zullen trouwen. Reuter s office deelt de volgende nieuwstijding mede van de Great Eastern, Donderdag morgen ten half elf ure: de stoomboot is slechts 80 mijlen van het doel der reis ver wijderd. Daar het regt van het volk om zich te Londen in Hydepark te vereenigen, betwist wordt, heeft iemand tot 3000 kramers, die hun wagentjes door ezels laten trekken, de uitnoodiging gerigtop hun ezels in Lincolns Inn Fields bijeen te komen om van daar naar Hydepark te gaan en in Rotten Row, even als de aristocratie dagelijks doet, te pa raderen om zoo doende tot de wetenschap te komen of het park aan het volk behoort, dan wel aan een enkele klasse, de rijken en aristocraten. De Engelsche zee-krijgsraad heeft beslistdat de botsing van de Osprey met H. M. schip Amazon, een gevolg is van de dwaling van den 2C luitenant Alfred Loveridge, officier van de wacht. Deze is uit de krijgsdienst ontslagen. Alle andere officieren hadden hun pligt gedaan, en kapitein Hunter ontving zijn degen terug. Men berekend de waarde der in Frankrijk gemaakt wordende handschoenen op 3,200,000 a 4,200,000 gulden in het jaar, en nog steeds breidt zich het debiet in dat ar tikel uit. De geiten- en lamsvellep, die voor glacé-hand schoenen gebruikt worden, worden te ParijsGreuoble,An- nouay, Romans en Charmont bereid. De Parijzer fabriekan tenwier handschoenen het meest gezocht zijn, hebben werklieden uit Grenoble. Te Breslau had een rijk Israëlitisch^ patriot twee aan zienlijke premien uitgeschrevende eerste voor den soldaat, die wegens zijne dapperheid het eerst tot officier zou bevorderd worden, de tweede voor den joodschen soldaat, die het eerste vaandel zou veroveren. Beiden prijzen zijn nu gewonnen en, zoo het schijnt, door een en denzelfden persoon. De onderofficier Siisskind uit Breslau was dezelfde die op den '27 Junij een vijandelijke standaard in een ruitergevecht buit maakte en daarvoor op het slagveld door den kroonprins tot officier benoemd werd. In een van de Pruisische regering uitgegaan stukgedag- teekend van den 10 Junij 11. en openbaar gemaakt in den Staats- Anzeiger van den 12 dier maand, worden de grond slagen aangegeven voor een nieuwe bondsconstitutieover-

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2