JV 541. Zesde Jaargang. 1860. Jïieuios-- en «ftöoertentie-öfaö. ZATURDAG 4 AUGUSTUS. Zilting van den Gemeenteraad, HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post H 1.50 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentie» van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 85 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiënintezehden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. op Dingsdag 31 Julij 1866. Voorzitter de heer Mr. K. J. C. Stakman Bosse. Secretaris de heer L. Verhey. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Papineau, Haremaker en Slebe. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1). Beëediging van het jongst gekozen lid. De heer L. Jelgersma legt in handen van den Voorzitter de bij de wet gevorderde eeden af en neemt daarna zitting. 2). Benoeming van een Wethouder. Bij de eerste stemming wordt de heer Boomsma gekozen met 8 stemmen; de heeren de Lange en Graat bekomen ieder 2 stemmen en de heeren Braaksma en de Breuk ieder 1 stem. De Voorzitter vraagt den heer Boomsma of hij zich de benoeming laat welgevallen. De heer Boomsma antwoordt, dat hij door deze keuze zich zeer vereerd gevoelten het hem spijt ten tweedemale voor die betrekking te moeten bedankendaar vele bezigheden hem daartoe driügen. De uitslag der daarop plaats hebbende stemming is als volgt: de heer Graat 5de heer de Lange 4de heer de Breuk 3 en de heeren Braaksma en Zur Muhlen ieder 1 stem. Daar niemand de volstrekte meerderheid bekomtmoet er volgens het reglement van orde(*) eene nieuwe vrije stem ming plaats hebben; de uitslag daarvan is: de heer Graat 7 de heer de Lange 4de heer de Breuk 2 en de heer Zur Muhlen 1 stem. Daar andermaal niemand de volstrekte meerderheid bekomt, moet er eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Graat eh de Langewaarbij eerstgenoemde met 7 stemmen tot Wéthouder wordt gekozen daar er 5 stemmen op den heer de Lange zijn uitgebragt en twee briefjes in blanco zijn. Door den Voorzitter gevraagdverklaart de heer Graat de benoeming 24 uren in beraad te houden en hij in allen gevalle de betrekking niet kan aannemen dan onder voorbehoud van 's Konings goedkeuring. 3). Benoeming van een Ambtenaar van den Burgert. Stand. Daartoe wordt de heer Graat gekozen met 11 steramen. De heeren de Langede Breuk en Maalsteed bekomen ieder 1 stem. De heer Graat neemt deze betrekking voorwaardelijk aan. Daarna wordt de vergadering gesloten. .Art. 30 luidt aldus Wanneer niemand bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid heeft verkregen, wordt tot eene tweede v r ij e stcmmiug overgegaan en wordt pok bij deze geenc volstrekte meerderheid verkregen dan wordt eene derde «temming bepaald tot de twee personen die bij de tweede stemming de meeste stemmen hebben verkregenof zijn de meeste stemmen tusschen meerdere personen verdeeld, tot allen die aldus de meeste stemmen hebben erlangd. Ook hierdoor geene volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zijnde, heeft er eene vierde stemming plaats, over de twee personen die bij de derde stemming de meeste stemmen hebben erlaugd. Indien bij de derde of vierde stemming de stemmen staken, beslist het lot. POLITIEK OVEKZIGT. Het doet te Weenen veel genoegen, dat de vrede welhaast gesloten zal worden vooral nu Oostenrijktegen alle ver wachting geen grondgebied zal behoeven af te staan en slechts een betrekkelijk geringe oorlogsvergoeding zal betalen. Welke zullen de gevolgen van den vrede voor de volken in Duitschland zijn Van v. Bismarck is niet veel goeds te wachten. Als de Pruisische kamers den 5 Aug. door den koning geopend zijn, zal spoedig blijken, of het autocratisch en inconstitutioneel regeringsbeleid te Berlijn zal blijven heer- scben Voor Oostenrijk is helaas op het punt der binnenlandsche staathuishouding ook nog niet veel te hopen. De staat van beleg drukt steeds sterk op eigenlijk Oostenrijk. Het beet, dat de maatregel is genomen tegen de vreemdenmaar er is alle reden te vermoeden, dat men aan het hof de bevolking wil bedwingen en dat de stap van den gemeenteraad van Weenen, in 't belang der volksvrijheden gedaan, een der aan leidingen is voor den staat van beleg. Een der liberale bla den heeft zijn uitgaaf dadelijk gestaakt, om zich onder den druk der krijgswetten niet aan allerlei vervolgingen bloot te stellen. Hongarije kan, als keizer Frans Jozef niet gevoelt, dat hij niet alleen vrede met Pruisen maar ook met zijn volk moet maken, ook weinig op concessiën rekenen. In plaats van het de grondwet van 1848 te hergevenzal men naar luid van een telegram, voortgaan met proeven te nemen. Er openbaart zich in Oostenrijk een geest van verzet tegen den jeugdigen keizer, of althans tegen diens kabinet, die voor zijn ryk noodlottiger zou kunnen worden dan de oorlog met Pruisen. Het smeult in Oostenrijk, zoowel in de Duitsche provinci ën als in de Magyaarsche gewesten. Wat do Italiaansche betreft, daar schijnt men eene afscheiding van Oostenrijk bijna zeker te achtenalthans berigtgevers bewerendat het door de ondervinding ten opzigte van Venetie geleerd, ook zuidelijk Tyrol en andere Italiaansche streken zal afstaan. Men zegt, dat Oostenrijk eerst 500 millioen frs. voor Yenetie verlangde, maar eindelijk met 200 millioen genoegen genomen heeft. Te Stuttgart is het stellige berigt ontvangendat de kei zer van Rusland voornemens is een congres voor te stellen van de mogendhedendie de Weener verdragen onderteekend hebben. Men verwacht daar eene conferentie tusschen de door Pruisen verjaagde en beoorloogde vorstenmet name die van Hanover, Nassau en Hessen-Darmstadtterwijl voor den keurvorst prins Frederik Willem daaraan zou deel nemen. Het schijnt dat ondanks den wapenstilstand de generaal von Manteuffel weinig geneigd was om den krijg te staken. Zoowel het bombardement van Wurzburg als het gevecht in den omtrek van Weiden en andere schendingen van het Beijersch grondgebied worden daarvan ten bewijze aange voerd. De klagten door Beijeren daarover ingebragt zullen wel zonder gevolg blijven. De afstand en verandering van grondgebied, waartoe de vorsten der middenstaten door Pruisen gedwongen worden zal vermoedelijk niet in het vredesverdrag, waarvan mende sluiting al spoedig te gemoet ziet, worden opgenomen. Aan Oostenrijk is dit dan ook tamelijk onverschillig. De hoofd zaak is wat het keizerrijk zelf moet opbrengen. Een corres pondent beweertdat het bedrag der aan Pruisen te betalen oorlogskosten bepaald zal worden op 35 millioen. Vijftien millioen zouden worden afgetrokken voor het aandeel in Slees- wijk-Holsteinrest 20 millioen door afstand van grond of door eene leening te vinden. De som was aanvankelijk veel hooger gesteldmaar het i3 aan de tusschenkomst van Frankrijk te danken, dat ook in andere opzigten telkens er op moet hebben aangedrongen dat de overwinnaar niet te veel zou vorderende overwon nene niet te veel zou weigeren. Aan die tusschenkomst is het të wijten, dat de vredesvoorwaarden, waarvan de wa penstilstand afhankelijk was gemaakt, zoo spoedig tot stand kwam Met Frankfort is eene schikking getroffen. Het zal slechts 15 millioen te betalen hebben, waarvan de reeds betrfhlde 6 millioen in mindering zullen worden gebragt. Mag men geloof slaan aan de berigten uit Weenen ver spreid, betreffende de toenemende verbittering tusschen de Oostenrijksche en Saksische troepen, dan is die toestand na bijna onhoudbaar geworden. Men voegt er bij, dat de heer von Beust tot heden eene breuk heeft weten te voor komen, maar indien de bestaande verkoeling tusschen de beide vorsten, den keizer en den koning van Saksen, insge lijks toeneemt, dan zullen spoedig de betrekkingen tusschen beide hoven afgebroken worden. De Moniteur zegt omtrent het onverwacht vertrek Van de Fransche vloot uit Toulou, dat het eskader zeilklaar ligt om

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1