de schietoefeningen op de reede van Hyëres voort te zetten en vervolgens naar Ajaecio vertrekt, waar het gedurende de feesten van 15 Augustus zal blijven. Men verwacht binnen een niet zeer ver verwijderden ter mijn, drie groote leeningen in Europaeen Oostenrijksche, een Pruisische en een Italiaansche. De Italia zegt dat de vredesonderhandelingen te Praag zullen worden gevoerd. Men geloofde algemeen dat de vrede den 15den Augustus zou worden gesloten. De Movimento van Genua deelt een adres van een groot aantal personen, voornamelijk schoepsgezagvoerders, reeders, handelaren enz., aan den heer Ricasoli mede, waarin de ramp, die de Italiaansche vloot in den zeeslag bij Lissa getroffen heeft, geheel en al geweten wordt aan den admiraal Persano, wiens onbekwaamheid, gelijk zij zeggen, spreekwoordelijk is. Zij verlangen dat deze vlootvoogd, even als in der tijd met den Engelschen admiraal John Byng plaats had voor een krijgsraad worde gebragt en dat de vloot, met achterstelling van ancienniteitsregten en van rang, onder de bevelen worde geplaatst van den schout-bij-nacht della Mantica. Dit adres draagt de dagteekening van 25 Julij, toen men nog geen ken nis had van de vredelievende ontwikkeling, die de gebeurte nissen verder genomen hebben. Frans II heeft zijne bezittingen te Rome aan den keizer van Frankrijk verkocht en zal, naar men meent, Rome ver laten v<5ór de September-conventie ten volle zij uitgevoerd. Uit Mexico is door den Moniteur nu zelf bevestigd dat generaal Mejia heeft moeten kapituleren en Matamoras door de Juaristen is bezet. Ook is de keizerlijke Mexicaansche brigade van generaal Olvera vernield. In de mededeelingen van deze feiten zien velen het begin van het zich onttrekken door keizer Napoleon aan de zaak van keizer Maximiliaan. 1TI 3 TT TT S 7 IJ D X1T 3 3 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 3 Augustus 1866. Opgave betreffende de Cholera, van 31 Julij tot 3 Augustus, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 1, overleden 0, nog in behandeling 1. Woensdag 1 Augustus heeft de schout-bij-nacht O. A. Uhlenbeck zijne betrekking als directeur en kommandant der marine alhier aanvaard. Des morgens ten 8 ure, bij het opzetten der wachtparade, werden er saluutschoten gelost van het Wachtschip en van de op de reede liggende schepen Pallas en van Speijtc. Des avonds werd Z.H.E.G. eene sere nade gebragt door het staf-muziekcorps der marine. Denzelfden dag heeft ook de heer I. J. vau den Bosch zijne betrekking van ontvanger der directe belastingen, iu- en uitgaande regten en accijhsen alhier, aanvaard. Men verneemt dat tot inspecteur van het loodswezen alhier is benoemd de luit. ter zee le kl. A. A. 's Graeuwen. Met 1 September a. s. wordt de luitenant t/z 2" kl. A. J. Dumont geplaatst op het wachtschip alhier. De benoeming tot adelborst 3° kl. aan het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, van de jongelingen M. P. M. Kuyl en D. Morceauis op hun verzoek ingetrokken. Zij zullen worden vervangen door J. A. P. van Dorth en A. D. de Bergh. Men schrijft uit 's Hage Het vergelijkend examen van adspiranten naar de betrek king van scheepsklerk, zal hier in deze maand plaats hebben. Het getal adspiranten is ongeveer 40. Door de leden vau de Provinciale Staten van Noordhol land is gekozen tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal de heer H. Rahusen, lid van de Provinciale Staten. Het heeft Z. M. behaagd de doodstraf, waartoe Lud- wig Wilhelm Mülder, wegens brandstichting in de Gouver- nestraat onder Delfshaven, bij arrest van het provinciaal geregtshof in Zuidholland was veroordeeld, te verwisselen in löjarige tuchthuisstraf. Het heeft Z. M. behaagd bij besluit van den 25 Julij de doodstraf, waartoe Sijtse Pieters (of Sijtses) Sijtsema en Benne Everts de Ruiter, bij vonnis van het prov. geregts hof te Groningenvau den 29 Maart 11., waren veroordeeld voor elk hunner te verwisselen in 20 jaren tuchthuisstraf. Sedert eenige dagen wordt ook van wege het gemeente bestuur van Kampen, in al de straten der stad en in de buujtschap Brunnepe, teer gebrand. - De raad der gemeente Brummen heeft in zijne verga dering van 30 Julij 11. met 6 tegen 5 stemmen besloten, dat, indien aldaar de cholera mogt uitbreken, men loodsen zal bouwen, niet voor de lijders, maar voor de gezonden die overblijven in het huis, alwaar de ziekte heerscht. Verder verneemt men dat de secretaris der gezondheids commissie de welwillendheid heeft gehad, om het opzigt in die zieken (gezonde) loodsen op zich te nemenopdat aldaar geene zaken zouden plaats hebben, in strijd met de goede zeden. Men berigt van Utrecht 1 Augustus: Toen de heer V., gister avond met zijne familie van eene reis terugkeerde, vond hij zijn huis ledig, terwijl men tijdens zijne afwezigheid al zijue goederen, zelfs het beddengoed, had ontvreemd; de kasten waren geopend; de dieven schijnen zich den toegang door middel van braak te hebben verschaftde justitie doet ijverig onderzoek. Dingsdag werd door het Provinciaal Geregtshof van Zuid Holland een matroos, die door de Regtbank te Rot terdam was vrijgesproken ter zake van desertie van een koopvaardijschipwaarop hij zichtot het doen eener reis naar New-York had verbonden, aan dat feit schuldig ver klaard en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden. De bij de verschillende infanterie-corpsen tot aanvul ling voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijnde miliciens der ligting van 1865, zullen in den loop van deze maand in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Het aantal gevallen van veeziekte gedurende de week die met 21 Julij eindigt, is te Londen weder 97 minder dan dat in de vorige week. Drie weken geleden was het getal toenemendesedert dien tijd is het eerst langzaam af genomen, doch nu weder 200, zoodat het aantal toch min der is dan nu vier weken geleden. - Een brief uit Yokohama van 6 Junij meldt, dat de Japansche regering heeft besloten dat de stad Osaka en de haven van Hiogo, die volgens de jongste verdragen eerst den lsten Januarij 1867 voor den handel opengesteld zou den wordendit reeds op 1 October e. k. zullen zijn. De stad Jeddo zal met gas worden verlicht. De heer Deiimal, redacteur van het Belgische blaadje VJlspiègle, is veroordeeld tot 1000 francs boete en een jaar gevangenisstraf, wegens hoon ten opzigte van vreemde sou- vereinen, gebleken uit de openbaarmaking van eene karika tuurplaat, waarop men den koning van Pruisen, Napoleon III en de graaf von Bismarck aan de galg zag hangen, met het onderschrift: het beste middel om den oorlog te beletten. Op de oevers der rivier Gambia ter westkust van Afrika zijn onlangs op wonderbaarlijke wijze oesters gevan gen. Zie hier wat het Journal des Bébats dienaangaande meldtontleend aan een brief uit het dorp Albreda //Een nederlansch schip zondterwijl het ter kuste van Afrika werkeloos lag, zijne booten uit om de rivier Gambia op te varen, en deze hebben eene verbazend overvloedige oestervangst medegebragt. Opmerkelijk en vreemd is het dat die wondervischvangst niet is geschied in het bed der rivier, maar aan de takken der booinen die op hare opper vlakte drijven. Het zijn dus geplukte oesters, zoo als men appelen en peren plukt. De wortelboomendie de oevers der Gambia bedekken, laten hunne lange takken in hel water hangen: De oesters, zeer begeerig naar de vruchten dier booinen, hechten zich bij duizenden aan die takken vast en blijven daar altoos, want het zeewater komt tot' zoo ver en het rivierwater verliest op die plek nooit zijne ziltigheid. Bij eb bemerkt men de oesters hangende en on gedekt; om ze te krijgen behoeft men dan slechts den tak af te snijden, waaraan zij zich vastgeklemd hebben. Een enkele tak is van drie honderd schelpen voorzienen heeft hij verscheidene twijgen, dan vormt hij een oester-bouquet zoo zwaar dat een man dien naauwelijks zou kunnen dra- geu. Deze oesters verschillen van die in Europa doordien hunne schelp langer, enger en miuder dik is. De kwaliteit is voortreffelijk. Het schijnt dat de Pruisische Ziindnadel-geweren de Amerikaansche geweermakers belet hebben te slapen. In de vesting Monroë heeft men een groot aantal proeven genomen, waarover men ten volle voldaan is, betrekkelijk een nieuw vuurwapengenaamd het //kanon Gatling", voorzien van zes zoogenaamde draaikamers, welke honderd schoten in ééne minuut doen. Honderd schoten inde minuut! Hopen wij dat God geve, dat wij nooit in de gelegenheid gesteld mogen worden van dit verschrikkelijk moordtuig gebruik temaken, of dat men het dan ten minste aan zoodanige onhandigen toevertrouwe, dat negentien twintigsten der schoten verloren zullen zijn. Het //kanon Gatling" draagt 2000 passen en zijdie ge oefend zijn, kunnen mits naauwkeurig te werk gaande, dit doel bereiken. Eene Pransche illustratie is niet tevreden met het züncl- nadel-gewehrzij geeft eene reeks van teekeningen van ge weren op, waaronder voornamelijk de volgende uitmunten 1°. het waaij er-geweer, oorlog in 1870. Uitvinding van een mechanicus vau het leger. Het waaijer-geweer zal evenveel kracht kunnen uitoefenen als 25 zünduadel-geweren. Eén man kan daarmede eene geheele compagnie iu vijf minuten op 2000 ellen afstaud vernielen. De waaij er-geweerdragers behalen overal de overwinning. De dertigjarige oorlog zou slechts drie dagen geduurd hebben. 2°. het stoom-geweer, dat gedurig zonder ophouden schoten lostis bestemd voor den oorlog vau 1890. Dit stoom-geweer beweegt zich in den vorm van een pomp, en vernielt een regement soldaten

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2