542 Zesde Jaargang. 1860. Jïieuras- en ^flDüertenUe-öfaÖ. WOENSDAG 8 AUGUSTUS. HELDERSCHE COURANT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 8 maandenƒ1.80 Franco per post 1?0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Advertentikn van 14 regels is 40 Centenvoor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advertentiën intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. POLITIEK OVERZIGT. De vredesonderhandelingen schijnen geenerlei bezwaar te ontmoeten. Uit Berlijn berigt men dat zij reeds zoover zijn gevorderddat het traktaat slechts behoeft te worden getee- kend. Ook met Italië schijnt het nu zeker dat een wapen stilstand getroffen isde eerst gesloten wapenschorsing werd ten onregte als wapenstilstand beschouwd. Omtrent de voor waarden door die mogendheid te stellen zijn echter de bcrïg- ten uiteenloopend. Er zou volgens sommigen zelfs sprake geweest zijn van den eisch om Istrie en Tyrol bij Italië in te lijven. Oostenrijk heeft haast, om des noods in elke voorwaarde te bewilligen, ten einde bij tijds aan binnenlandsche woelin gen het hoofd te kunnen bieden. Men zegt dat het keizerlijk gouvernement bereid is bovendien groote concessies aan de niet Duitsche volksstammen te doen. Met name zou er een Hongaarsch ministerie optreden. Ook in AVest-Duitschland wordt de orde indien men het zoo noemen wil hersteld. Het hoofdkwartier van von Manteuffel is thans te Frankfort gevestigd; de Wurtemberg- sche en Badensche troepen verlaten Mentz. Langzamerhand lost zich de Bond van zelf op. Ook Ba den is er thans uitgetreden. Met betrekking tot de aan Frankfort opgelegde contributie is, naar verzekerd wordt, eene andere regeling gevolgd dan aanvankelijk werd vermoed dat in practijk zou gebragt wor denzij is als volgt: Frankfort wordt vrijgesteld van de be taling der gevorderde 25 millioen florijnendewijl de stad met haar gebied Pruisisch wordt. De veranderingen welke in den territorialen toestand der meeste staten van Duitschland plaats hebbenzijn uit den aard der zaak het onderwerp van veler gesprekken. Wie eenigzins oplettend toeziethoedanig daarbij te werk wordt gegaan, zal ontwaren dat willekeurig over land en bevolking wordt beschikt op de wijze als dat geschiedde in de midden eeuwen gelijk dat plaats had in latere tijden op het Weener congres. Thans wordt evenmin gevraagd welke de nationale behoeften zij nwat behoorde te geschieden in het belang der volkerery, neen men handelt daarbij naar le bon plaisir van dufeen of genen magtige in of buiten den Pruisischen staat. Als voorbeelden daarvan mogen aangehaald worden de vol gende De groothertog van Mecklenburgeen vijand van annexatie en van het parlementeen heimelijke aanhanger van het concordaateen wetgever die voor niet langen tijd de ligchamelijke tuchtiging door middel van den stok heeft in gevoerd, die louter uit angst zich heeft geschaard aan de zyde van Pruisendie vorst krijgt eene vermeerdering van grond gebied niettegenstaande ieder weet dat de bewoners van dien staat in massa uit vertwijfeling hun vaderland verlaten, om zich ihet verwijderde Amerika te gaan vestigen. De groot hertog van Hessen wordt door Rusland beschermd en behoudt om die reden zijne souvereiniteitsregten. Saksen blijft een onafhankelijken staatdewijl keizer Napoleon zich voor koning johan in de bres stelt. Zoo gaat het in elk opzigt. Wat Duitschlanddat is het volkvan dat alles zegthoe het over dat alles oordeelt, daarnaar wordt niet gevraagd. Wij zyn met het oog daarop eeuwen teruggevoerd. De K'vln. Zeit. verdedigt met hart en ziel de opruiming der kleine Duitsche vorstenhuizen. Zij schrijft den oorlog grootendeels daaraan toe, dat de vorsten der midden-staten te trotsch waren om zich afhankelijk te stellen van het huis Hohenzolierndat van veel jonger dagteekening is dan het hunne. Zij vonden in hun tegenstand vooral steun, niet bij het volk maar bij den hoogen adel, die sinecuren aan het hof bekleeddewant zoo al de vorsten hun vermogen behouden de hofhoudingen worden opgeruimd en de hofdignitarissen zullen iets anders moeten doen dan schitteren in de hofzalen, om zich een naam te maken. Die opruiming der kleine Duit sche hoven was reeds in 1815 de wensch van menigeen. Men herinnert zich onderanderen het woord van generaal van Hühnerbein, op het diné, dat na den slag bij Leipzig de her tog van York gaf en waaraan ook de keurvorst van Heseen deelnam. Deze zeide luid genoeg om door den generaal ver staan te worden: »of ik mijn land nog terug zal krijgen". »Als het van mij afhing geen dorp," antwoorde van Hühner bein bot daarop. Het heeft blijkbaar niet van dien generaal afgehangen, tot schade zeer zeker in de eerste plaats van de Hessen. In een aantal steden in Engeland worden thans reform- meetings gehouden. Te Bristol werd er een gehouden van on geveer 15,000 personen. In deze bijeenkomst, even als te gelijkertijd in die te Binminghamwerden besluiten genomen tot afkeuring van de handelingen der regering. Bij den opstand te Nieuw-Orleans uitgebroken zijn 31 ne gers gedood en vele blanken gewond. De rust is voor het oogenblik hersteld. De staat van beleg is weder opgeheven. De president heeft vergunning verleend tot het bijeenroe pen der wetgevende magt van Texas. In welk een benarden toestand de Spaansche sohatkist moet verkeerenkan men afleiden uit het feit dat de rege ring na eerst een decreet te hebben uitgevaardigd betreffende de geanticipeerde inning der beide termijnen van do halfjaar- sche belasting, thans eene circulaire aan de geestelijken heeft gezonden, met uitnoodiging om van hunne zijde de schat kist te hulp te komen door vrijwilligen afstand van e<jn ge deelte hunner bezoldiging. 211 B TT W S T IJ D 11T 3- 2B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Augustus 1866. Opgave betreffende de Cholera, van 8 tol 7 Augustus, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 3overleden 3nog in behandeliug 0. Met genoegen voldoen wij aan het verzoek tot plaat sing van het onderstaande Ingevolge dispositie van den heer Provincialen Directeur der directe belastingen enz., in Noordholland dd. 31 Julij jl. n°. 2/169, zal het kantoor der directe belastingenin- en uit gaande regteu en accijnsen, aan den Helder, van nu af', dagelijks, de Zondagen alleen uitgezonderd, voor het publiek, voor de regten en accijnsen geopend zijn van des voormid dags 9 tot des namiddags 3 ure, en des namiddags van 5 tot 7 ure. Zaturdag nacht, omstreeks 12 ure, ontdekte men van hier een hevigen brand, inderigting Van het Koegras of van den Anna Paulowna Polder. Dank zij het gewone brandal arm, was spoedig een groot deel der bevolking op de been en rukten de spuitgasten ras met de gemeente-spuiten uit, die echter even spoedig weder order bekwamen om terug te keeren. Ook de brandspuiten van het Wachtschip, de Keptunusde Valk en die van de mariniers-kazerne, waren met hunne moedige, bemanningen reeds vooruit en snelden in stormpas op de vlammen aan. Aan de Kooi gekomenont waarde men dat de brand in den Anna Paulowna Polder was; groot was nu de teleurstelling voor al die wakkere mannen, daar men op dat punt geen andere gelegenheid vond om het kanaal over te steken dan eene noordsche vlet, die te klein was om een brandspuit te kunnen bergen. Na nog eenige vruchtelooze pogingen, om een ander middel op te sporenzag men zich genoodzaakt onverrigter zake terug te keeren en de vlammen te laten voortwoeden. liet bleek te, zijn in eene hooischuur van den heer Laud- ser, die met eene zeer groote partij hooi gevuld geheel een, prooi der vlammen is geworden. De wind was vrij krachtig, doch had voor dat oogenblik eene zeer gelukkige rigting,

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1