Rteuios-- en l#<dÖücrteRtie--f)faf). Zesde Jaargang. i 8(>G. ZATURDAG II AUGUSTUS. dDffictcël gcüedtc. gcöedtc. JYo 545. HE1DERSGHE GODRMT. Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post v p 1.E0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven frunco aan den Uitgever S. Giltjes. De prijs der Aüvkktentikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Advcrtentièn intezeuden. Ingezonden stukkeu minstens ée'u dag vroeger. De BURGEMEESTER der gemeente II KL Mi li brengt ter openbare kennis, dat de PASSAGE voor RIJTUIGEN over de Nieuwebrug over de Koopvaarders-Binnenhavenvan af Zaturdag den 11 dezer, tot nadere aankondiging gesloten" is. Helderden 8 Augustus 1866. De Burgemeester STAKMAN BOSSE. POLITIE. Dezer dagen is op de openbare straat gevonden en ten burele van den ondergeteekende gedeponeerdeen Vrouwen Zak en een Gouden Oorbelletje. Helder, 10 Aug. 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. POLITIEK OVERZIGT. In den toestand van liet buitenland is thans weinig ver andering gekomen. Men verwacht dat eerstdaags Frankrijk weder een stap zal doen om den vrede tusschen Italië en Oostenrijk te bevorderen die, naar het schijnt, met allerlei bezwaren te kampen heeft. Met dat doel zou keizer Napoleon Vichy verlaten hebben. Anderen beweren dat hij slechts naar Parijs is teruggekeerd omdat hij bij de badkuur weinig baat vond. Uit Parijs wordt gemelddat in weerwil van alle vredes- verzekeringenFrankrijk zich aanhoudend wapent. Te Metz worden de vestingwerkingen in orde gebragtgegroefd geschut vau zwaar kaliber is daar aangevoerd. Wat zal er, ingeval van een Fransch-Pruisischen oorlog, van de Parijsche bladen worden, die thans aanzienlijke subsidien verkrijgen om den lof van graaf von Bismarck te verkondigen. Men schrijft van Weenen aan de Allg. Ztg. De vrede is zoo goed als geslotenmaar overal ziet men sombere gezichten. Wie zou zich ook over den vrede ver heugen Het volk Dat moet de zware gevolgen van den oorlog jaren lang dragen en ziet het laatste overblijfsel van constitutioneel leven in rook verdwijnen. Het leger? Ge slagen en vernederdmoet het 't tooneel verlatenmen leze de Weener militaire bladen, vooral den Kamer ad, om de stemming van het volk te leeren kennen. De finantiele krin gen De beurs noteert op het oogenblik lager papierkoersen en hooger zilver agio dan na den slag van Königgratz, want zij weet dat onze reeds slechte finantiele toestand voorjaren ontredderd is. Hoezeer men echter den vrede betreurt, ge looft toch niemanddat een voortzetting van den oorlog Oos tenrijk gebaat zou hebbenwant dagelijks komen meer be wijzen in van de onbekwaamheid van hendie met de opper ste leiding van het noorderleger belast waren. Prins Frederik van Augustenburg heeft door den geheim raad Samwer op nieuw geprotesteerd tegen de inlijving van Sleeswijk-Holstëin bij Pruisen en dit protest ingediend bij den bondsraad te Augsburg. Hij doet hierdoof weder over zich spreken, maar ook door Pruisen wordt zijn naam weder op den voorgrond ge steld en met verbazing leest men nu in de officieuse bladen, dat de oorzaak van dezen krijg wezen zou de weigering van Pruisen, om den hertog van Augustenberg te erkennen. Nie mand kan geloovenen Pruisen zelf het allerminstdat men om den algemeen bespotten Pruisischen garde-majoor, die zich op zijn verl^cl\t regt beriep, een oorlog zou makeu. Die persoon z^jieeft geen stap gedaan, om zijne regten an- ders te verdedigde» dan op papier, en zijne toekomstige onder danen hebben nem ter naauwernood eenige duizende thalers voorgeschoten om de onkosten zijner proclamaties en protes ten goed te maken. De oorlog is niet door den hertog van Augustenburgmaar door den koning vau Pruisen zeiven gewild en te weeg ge- brjigt. Dit blijkt op nieuw uit de troonrede, waarinde toe zegging wordt gedaandat eene indemniteitsbili, voor de uitgaven zonder begrooting gedaan, zal worden gevraagd, waardoor volgens den koning het constitutioneel geschil voor altijd zal uit den weg zijn geruimd. Daardoor krijgt hetgeen in Pruisen gebeurd is een ander aanzien. Men meende in onbekendheid met de plannen van den koning en zijn minister, dat het slechts eene door niets gewettigde poging gold om een auto cratisch bewind te vestigen op de bouwvallen van liet parle mentair regeringsstelsel. Maar het waren audere plannen die von Bismarck koesterde en die hij niet luide aan het par lement kon mededeelen. Het bad daartoe een krachtig leger noodig en het geld daartoe werd hem jaar op jaar hardnek kig geweigerd, om dat hij er niet voor uit mogt komen waartoe dit leger dienen zou. Daarop zinspeelt de koning in zijne troonrede, wanneer hij zegt, dat het gouvernenment in de noodzakelijkheid verkeerde om te handelen, gelijk het gehandeld heeft. Maar daaruit volgt tevens, dat von Bismarck eene groot- sche maar gevaarlijke onderneming beoogde, waarvan hij de verantwoordelijkheid op zich namdoor de volksvertegen woordiging niet te raadplegen. Die onderneming is thans geluktmaar zij had even goed kunnen mislukken en in geen geval is zulk een gedrag geschikt om de volksvertegenwoor diging voor een gouvernement te winnen. Optimisten beweren, dat nu het gouvernement veranderen zal van regeringsbeleiddat het nu liberaal zal wordenom dat het geen belang heeft bij de voortduring van de binnen- landsche oneenighedendat het de wenschen bevredigen zal van de overgroote meerderheid van het Pruisische volk zoowel als van de volken die het Pruisisch maakt. Wij ge looven dat dit tot »de vrome wenschen" behoort, en trekken de toekomstige liberaliteitdie Pruisen zou toepassen, omdat het gewonnen heeft, evenzeer in twijfel als de toekomstige libe raliteit, die Oostenrijk zou toepassen, omdat het verloren heeft. Mogten dit nogtans de gevolgen zijn van dezen oor log dan zou er nieuw regt voor hem bestaan op den naam dien Petrucelli de la Gattina hem gaf: la guerre de3 dupes. Uit Florence wordt gemelddat het in den krijgsraad welke den 28sten Julij gehouden is over de aanneming van den wapenstilstandtamelijk onstuimig is toegegaan. Cialdini verlangde den oorlog tot het uiterste voort te zetten, zelfs al moest Italië dit op eigen hand doen. Hij schetste den militairen toestand van Oostenrijk en dien Van zijn eigen leger met zoodanige kleurendat hij de meerderheid bijna bad overreedvooral daar de koniüg niets liever wensclit dan zich te laten overreden. De ministers van oorlog en van marine toonde echter de keerzijde der medaille en aan hun invloed heeft men het te danken, dat de politiek van den vrede de bovenhand heeft behouden. De keizerin van Mexico is reeds in Frankrijk aangekomen en naar Parijs vertrokken. Men had eerst aan de waarheid van 't berigt getwijfeld. Let men op het karakter dezer jeug dige vorstindan moet men het er werkelijk voor houden dat zij niet gevlugt isom haar gemaal alleen voor de moeije- lijkheden te laten zitten. Integendeel mag men verzekerd zijn dat zij in 't belang der jeugdige Mexicaansche dinastie de reis aanvaard heeft. Of zij keizer Napoleon echter tot verdere bescherming van zijn schepping zal kunnen overhalen, mag men betwijfelen. Frankrijk is zoo weinig ingenomen geweest met die Mexicaansche expeditiede aangelegenheden in Europa verdienen zoozeer de algeheele belangstelling des keizers en Noord-Amerika is zoo bepaald gesteld op het vertrek der Fransche troepen dat het onbegrijpelijk zou wezenwanneer de Fransche keizer zich verder in de Mexicaansche aange legenheid liet lokken. Maar dan ook zal keizer Maximiliaan slechts enkele maanden het meer kunnen uithouden. De Juaristen vertoonen zich weder met de grootste stoutmoedig heid en het keizerrijk heeft nog niet de minste wortelen in het land geschoten. Op Haïti is weder eene omwenteling uitgebarsten. De op/' standelingen zijn meester van verschillende steden. /'t

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1