Jïieutos-- en <ftÖocrtetitie--6fttÖ. JfS 545. Zesde Jaargang. ZATURDAG 18 AUGUSTUS. f860. HELDERS CHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post u l-£0 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Gii.tjes. De prijs der Advertentikn van 14 rebels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdag; middag 12 uur gelieve men de Advertenticn intezeuden. Ingezonden stukken minstens één dag vroeger. COURANT. POLITIEK OVEUZIGT. Reuters Office meldt, dat keizer Napoleon den Pruisischcn gezant ten gehoore ontvangen heeft, die hem het antwoord van Pruisen overbragt op de nota, waarin eene rectificatie van Frankrijks grenzen verlangd werd. Pruisen verklaart dat aanzoek voor onaannemelijk. De keizer heeft den gezant gezegd, dat de publieke opinie in Frankrijk hem had doen besluiten dit verlangen kenbaar te makenhetwelk hij nog als regtvaardig beschouwt, maar hij erkent ook de juistheid der argumenten van Pruisen en verklaartdat de goede ver standhouding tusschen Pruisen en Frankrijk in geen geval zal worden gestoord. De keizer hoopt, dat Pruisen de Main- linie niet overschrijden zal. Men leest in de Kreuzztg. Van eischen door Frankrijk gedaan, is hier niet het minste bekend: nog minder wordt gedacht aan een oorlog tusschen Pruisen en Frankrijk dien vele bladen reeds als aanstaande beschouwen. Volgens ge loofwaardige berigten uit Parijs, is de gansche zaak door eene Pruisen vijandige pers in Frankrijk met opzet zoo voorge steld, alsof eischen aan Pruisen of zelfs bedreigingen gedaan waren. Van dat alles is echter niet het geringste waar. Men leest in de Aachener Ztg. De afstand van Duitsch gebied in dit oogenblikzou in Duitschland grooten toorn verwekken en het gansche vredewerk verstoren. Daarin ligt een reden om de waarheid van berigten omtrent de Fransche eischen te betwijfelen, want Frankrijk zal toch op het oogen blik wel niet aan een oorlog denken. Het Weener Fremdenblatt noemt onder de moeijelijkheden die bij den vrede tusschen Oostenrijk en Pruisen zullen rij zen ook de vorderingen van Ruslanddatzoo het al niet openlijk optreedt, toch achter de schermen zich niet zoo rus tig gedraagt. Rusland zou namelijk optreden met den eisch om Posen te erlangenwaarvan de afstand aan Pruisen door Rusland strekken moest om eerstgemelde mogendheid vergoe ding te geven voor het verlies, dat haar invloed leed door verwantschap en andere betrekkingen van de kleine vorsten huizen tot Rusland. De kwestie van het Poolsche hertogdom Posen is een fraai thema voor de voorstanders van het regt der nationaliteiten, en het zou aan de vijanden van Pruisen zoo onwelkom niet zijn, als het juist door Polen in verwik keling met Rusland geraakte. Ook andere dwaze geruchten omtrent moeijelijkheden, die Pruisen te wachten heeftzijn in omloop. Zoo verhaalt men te Wiesbadendat de koning der Nederlanden zijn leger uit rust om zijn neef, den hertog van Nassauop zijn troon te handhaven. Om daarvan de ongerijmdheid aan te toonen, vertelt men, als tegenhanger van dit verhaal, dat de koning van Zweden zijne schepen uitrust om liet hertogdom te hulp te komen, omdat de broeders des konings eene halve zuster des hertogs heeft gehuwd. Al die kansen indien men ze zoo noemen mag dat de oorlog weder zal uitbreken zullen wel niet verwezenlijkt worden, en ook Beijeren zal wel overgaan tot het sluiten van den vrede, al zijn er eenige moeijelijkheden gerezen. Alleen kan het toch onmogelijk den oorlog voortzetten. De onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Italië schijnen ook op den goeden weg te zijn. De krijgsgevangenen worden uitgewisseld de staatsgevangenen in vrijheid gesteld. Tyrol is door de Italianen ontruimd en Venetie zal eveneens weldra geene Oostenrijksch^ bezetting meer hebben. Men spreekt reed3 van een handels- en scheep vaart verdrag. Zaturdag avond heeft te Londen eene meeting plaats ge had tot mededeeling eener correspondentie tusschen het gouvernement en het comité der meeting, die den 23en Julij in Hydepark nabij de Marble Arch heeft plaats gehad. Uit de mededeelingen bleekdat genoemd comité zich regtstreeks heeft gewend fot den particulieren secretaris der koningin met verzoek om te vernemen op welken tijd het de koningin zou behagen eene deputatie te ontvangen ten doel hebbende bij H. M. aan te dringen op het ontslag van het tegenwoordige ministerie. De secretaris antwoordde hierop, dat een adres van dien aard aan H. M. kon worden gerigt door tusschen- komst van den minister van binnenlandsche zaken. Het comité schreef terugdat het zeer goed met dit voorschrift der étiquette bekend wasmaar dat het in de gegeven omstan digheden tot het besluit wa3 gekomenom dien weg niet in te slaan, doch in plaats daarvan gebruik te maken van het regt tot directe communicatie met de koningingelijk dit regt is omschreven in verschillende hierbij aangehaalde wetsbepa lingen. De secretaris repliceerde eenvoudig met de verklaring dat hij zich hield aan zijne vorige aanschrijving en derhalve nogmaals adviseerde tot inroeping der tusschenkomst van den minister. Het comité gaf hierop te kennendat dit niet alleen doelloos, maar zelfs eene totale ongerijmdheid zou zijn aangezien het toch al te zonderling zou zijn een minister te belasten met het verzoek om met het geheele ministerie te worden afgezet. Hierop is nog geen antwoord ontvangen en daarop is door het comité besloten tot een nader vertoog, uitgaande van de daartoe gekozen deputatiedie uit tien personen bestaat en alzoo volgens eene nog vigerende wet uit den tijd van Karei II in dit geval het regt heeft toegang tot den souverein des lands te eischen. Uit Havane wordt gemelddat de Spanjaarden zich gereed maken tot een nieuwen aanval op Chili. UI 33 TT W S T IJ D 11T O B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 7 Augustus 1866. Opgave betreffende de Cholera, van 14 tot 17 Augustus, des namiddags ten 4 uur. Aangetast 1overleden 1nog in behandeling 0. Gisteren avond had het eerste der aangekondigde con certen plaats, te geven door het staf-muziekcorps der Kon. Ned. Marine, onder directie van den heer Weckesser, ka pelmeester van genoemd corpsmet medewerking van andere heeren artisteu en muziekliefhebbers. Wij gelooveu dat de indruk die deze avond heeft achtergelaten eene zeer gunstige is. Het programma in twee afdeelingen, Harmonie en Strjk-orchest verdeeld zijnde, gaf dit veel afwisselends. In het eerste gedeelte trokken, behalve enkele nommers, ons van vroeger bekend maar niettemin van zeer degelijk gehalte, de aandacht: No. 4, Le Postillon Ainoureux, fan- taisie-polka voor solo trompet, een allerliefst, met smaak ge schreven stuk, waarvan de solo-voordragt allezins lofwaardig te noemen is en vooral het slotnummer, No. 5Grande fantaisie op Meijerbeer's nieuwste opera 1' Africaine. Daar voor do eerste maal hier uit genoemd werk iets werd ten gehoore gebragt, was onze verwachting en zeker die van velen met ons, eenigzius gespannen en werd zij wat ons aangaat niet in alle deelen bevredigd, daar de motieven somtijds oorspronkelijkheid missen, en men nu en dan meent iets uit Meijerbeer's andcro opera's als, le Pardon de Ploürmcl of Itobert le Diable te hoorentoch aarzelen wij niet te verklaren, dat de uitgevoerde fantaisie veel schoons bevat, goed voldeed en daarom nog lang met vrucht een belang rijk deel van des heeren Weckesser's repertoire zal uitmaken. Iu het tweede gedeelte Slrijk-Orchestkomt lof toe aan de executanten der duo pour deux trompettesdoor de hee ren Haman en Harrelaar, zijnde No. 7 van het programma; en niet het minst aan den heer Hartering die in No. 9 Air varié pour flutevan ïulou toonde dat hij zijn in strument volkomen meester is. Vooral de tweede variatie op het gevarieerde thema lokte levendige bijvalsbetuigingen uit van de zijde des publieks. De stukken voor gezamentlijk orchest werden goe met eenheid voorgedragen. No. 10, Der munkalisch

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1