mag uitstellen en daarom gedurende den aanstaanden winter eenigzins in die verlichting wenschte te voorzien. De heer Graat wenscht aan de ondcrhoudscommissie het doen van een voorstel op te dragendat in overeenstemming i3 met de beschikbare iinantiën. De heer Janzen zegt niet tegen bedoelde verlichting te zijn, mits die op undere punten der gemeente, waar het noodza kelijk is, ook worde verstrekt. Het voorstel van den Voorzitter, ook in overeenstemming met dat van heer Graat, wordt met algemeene stemmen aan genomen. d. Dat van Gedeputeerde Staten is terug gekomen het plan tot bouwing eener nieuwe brug aan den ingang van het Heldersclie kanaal. Wordt goedgevonden die stukken te stellen in handen van de onderhoudscommissiein afwach ting van de wet tot onteigening der benoodigde gronden. e. Dat in eene bestaande vacature in de school aan de vischmarkt thans is voorzien. f. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan den Inspecteur van Politie, als belooning voor buitengewone ijver en bekwaamheid toe te staan eene gratificatie van J 50. De heer Braaksma gelooft, dat het voorstel ondersteuning verdient, en geeft toe dat die ambtenaar als ijverig bekend staat, maar is tevens van gevoelen, dat hem veelal werk zaamheden worden opgedragen die buiten zijn werkkring liggen. De Voorzitter weerlegt den heer Braaksma en verzoekt hem inzage te komen nemen van de rapporten die dagelijks door den Inspecteur van Politie worden opgemaakt. De heer Braaksma komt nog eens terug op de behandelde verlichting, en vraagt of ook mocijelijkheden zouden kunnen onstaan bij het leggen der gaspijpen voor sommige perceelen, waarvan de grond der publieke weg of straatnog niet door de Wed. Vroon aan de gemeente is afgestaan. De Voorzitter zegt in deze het rapport van de onderhouds commissie te zullen afwachten. Niemand meer het woord verlangende wordt do vergadering gesloten. POLITIEK OVERZIGT. Over de vredesonderhandelingen is nog weinig met zeker heid bekend. Het gerucht, reeds verspreid, dat de vrede tusschen Oostenrijk cn Pruisen al zou zijn geslotenwordt niet bevestigd. De contracterende partijen zijn het nog niet eens, ondanks de verzekeringen van de Kreuzzaitnng. Echter is het vredesverdrag met Baden definitief onder teekend. Baden moet binnen twee maanden 6 millioen aan oorlogskosten betalen. De grootste helft van dit bedrag wordt gezegd reeds gestort te zijn. De Pruisische troepen zullen thans spoedig het Badensche grondgebied ontruimen. Inge volge den wenseh van Baden werd tevens in het verdrag bepaalddat Pruisen cn Baden zich verbinden om al de Rijntollen af te schaffen in geval de andere Rijnoeverstaten het hiermede eens zijn. Aangezien tot nu toe slechts door Nassau en Darmstadt zwarigheden werden opgeworpen er. Nassau heeft opgehouden te bestaanmag men wel aan nemen dat Darmstadt van de gevoerde oppositie zal moeten afzien. Men mag zich vleijendat het handelsverkeer op den Rijn eindelijk vrij zal wezen. Men begint nu ook te spreken van de onderhandelingen met Saksen, met welke mogendheid Pruisen nog niet heeft geconfereerd. Het begin of liever de eerste voorwaarde van die onderhandelingen is het ontslag van den heer von Beust, die, gelijk men weet, door de Pruisische regering zeer ge haat is en als de drijver der anti-pruisische beweging wordt beschouwd. In de commissie der Pruisische kamer tot onderzoek der wet betreflende de verkiezingen voor het üuitsch parlement is ook de toekomstige verhouding van Luxemburg tot den op te rigten bond besproken. De regering heeft geantwoord dat over dit hertogdom onderhandelingen werden gevoerd zoo dat zij geen volledig antwoord kon geven op de vraag of Luxemburg in den Noord-Duitschen boud zou worden opgenomen. De Pruisische kamer houdt zich bezig met het behandelen der regcrings-voorstellen omtrent de verkiezingen voor bet parlement terwijl eerstdaags de discussiën over het ontwerp- adres zullen aanvangen. Van Oostenrijk wordt weinig vernomen in de laatste dagen. Men meent nu te Weenen, dat de onderhandelingen over Venetie's afstand niet te Parijs maar te Weenen zelf zullen gevoerd worden. Dit zou bewijzen dat Oostenrijk eindelijk begrijpt eene andere houding tegenover Italië te moeten aannemen welligt begrijpt keizer Trans Jozef nu ookdat hij de kracht van zijn rijk en het herstel der geleden nederlaag moet zoeken in de outwikkeling van eigen hulpbronnen, die Oostenrijk naar het Oosten en naar den Donau moet drijven. Men beweert, dat Napoleon keizer Frans voor eenige jaren reeds heeft gewezen op den weg, die voor de Oostcnrijksche monarchie als aangegeven is, en dat de Fransche keizer, bij gelegenheid dat hij de keizerin van Mexico geenc beloften kon doen voor haar gemaalhaar heeft onderhouden over de nieuwe roeping die Oostenrijk had, indien het zijn toekomst wilde verzekeren. De Pruisen moeten Bohemen vóór den laden September ontruimen. Volgens het Croatische dagblad Soiet zal Benedek door het hoog militair geregtshof in staat van beschuldiging wor den gesteld. De Frausch-Pruisische grenskwestie zounaar men beweert, slechts zijn uitgesteld tot de Duitsch-Pruisische aangelegen heden zijn geregeld. Niets pleit voor die bewering; het gezond verstand komt er ook tegen op, dat Frankrijk eerst Pruisen in magt zou laten toenemen alvorens het met eischen optrad, die Pruisen niet wil toegeven. Wanneer het thans de vervulling daarvan niet wil af dwingen, terwijl Duitschland in gisting verkeert, zal het die later nog veel minder kunnen verwezenlijken. Het plan om het vicariaat over Rome aan keizer Napo leon aan te bieden, schijnt evenzeer opgegeven, als dat om Sardinië aan den Paus af te staan. Z. Heil. schijnt zich weder te herinnerendat hij Italiaan is en als zoodanig voor 20 jaar zelf de eenheid van Italië wenschte. In de onzekerheid wat spoedig in Mexico zal gebeuren, heeft de Unie twee kanonneerbooten naar de Rio Grande gezonden, of als eene waarschuwing aan Frankrijk, of om een oog in 't zeil te houden. Er zijn wel 8 Rio Grande's, maar de tele gram zal wel de Mexicaansche grensrivier bedoelen. Berigten uit Athene melden, dat de agitatie op Candia steeds toeneemt. De Turken hebben een begin gemaakt met de vijandelijkheden. Een aantal consulaten, waaronder het Zweedsche, Nederlandsehe en Amerikaansche, hebben schade geleden en daartegen geprotesteerd. Eene in Siberie uitgebroken opstand is, volgens de Rus sische bladen, geeue zaak van gewigt. Hij is reeds gedempt, beweren zijmaar volgens andere berigten zijn er toch dui- zende ballingen, vooral zoo niet uitsluitend Polen, in de bosschen geweken en heerscht erin Siberie groote spanning. ITI 3 TT TT S T XI D 11T 3 S 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. 24 Augustus 1860. Opgave betreffende de Cholera, van 21 tot 24 Augustus, des Damiddags ten 4 uur. Aangetast 3, overleden 2, nog in behandeling I. Naar wij vernemen is aan de heeren Boas en Judels vergunning verleend om alhier in het lokaal Tivoli eenige tooneelvoorstelliugen te geven. Wanneer de eerste voorstelling zal plaats hebben is nog niet bepaald, wel weten wij dat er door velen zeer verlan gend naar wordt uitgezien. Wij vestigen andermaal de aandacht op de muziek uitvoeringen in de volgende week alhier te geven door het muziekcorps van het 7e regiment Infanterie uit Utrecht. Het tweede abonnements-concert van het stafmuziek corps der Marine met medewerking van IIH. artisten en dilettanten had gisteren avond, onder begunstiging van het schoonste weder, plaats. Het eerste gedeelte Harmonie liep goed van stapel. Vooral No. 5 die Schiffafirt van Bühne) maakte op de talrijke toehoorders een zigtbaar goe den indruk. De plegtige avondstilte verhoogde in het laat ste gedeelte dezer fantaisie, het genot der liefelijke flageolet toonenzoo meesterlijk afgewisseld door de sombere accoor- den der koperen instrumenten. Het tweede gedeelte Strijk-Orchestging mede vlug van de hand. De eoncertino voor Saxhoorn is eene lieve com positie en was geheel en al ouder het bereik van den jeug digen executant; wij brengen onze hulde voor zijne be schaafde en sierlijke voordragt. Voortdurende studie en verdere opleiding van zijnen bekwamen chef, zullen dezen jeugdigen artist eenmaal tot een sieraad van het corps vor men. Het concert voor clarinet (van Stunz) werd op meesterlijke wijze voorgedragen. Het outbreekt deze compo sitie geenszins aan moeijelijkheden van technischen aarddie echter door den heer Strieder met aplomb werden overwonnen. Een weinig meer nuance ware hem echter wel aan te raden hier en daar was een vuriger coloriet wenschelijk. Overi- gens werd deze solo geacheveerd en met veel tact voorgedragen.' Over het geheel werkte het orchest onder de leiding van den verdienstelijken kapelmeester Weckesser zeer goed, vooral in No. 8 (Idyllen-walzer van Strauss). Het ontbrak den geheelen avond niet aan luide toejuichingen van de zijde des publieks, dat met ons zeker den wenseh zal deelennog menigmalen op dergelijke aangename concerten door den ijveriger) kapelmeester onthaald te worden. De Minister van Oorlog heeft bevolen dat bij de ver schillende infanterie corpsen (tot 31 Oct. a. s.) het aantal sergeanten-titulair van 9 tot 18 per regement zal wordeu ver meerderd. Daarvoor zullen worden gebezigd die korporaals die zich door een flink militair gedrag en wijze van dienen onderscheiden hebben. De te Haarlem gevestigde kiesvereeniging Ecndragt heeft als haar kandidaat voor de verkiezing van 28 Augustus aanbevolen den heer tnr. J. H. Geertsema.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2