Met den IGn dezer worden geplaatst de adjunct-ad ministrateur H. Kits vau Heiningen en de scheepsklerk P. H. M. Kant op Zr. Ms. korvet van Speijk, en de adjunct- admistrateur L. C. Duhnéop Zr. Ms. wachtschip alhier. Dezer dagenzoo berigt men, zijn er ernstige onge regeldheden ontstaan onder het werkvolk, dat aan de door graving van Holland op zijn smalst werkzaam is. Tot hand having der orde is een peleton dragonders uit Haarlem ont boden, dat eerst des nachts ten 12 uur weder is terugge keerd na dat de orde hersteld was. Men houdt zich even wel voorbereid ingeval de wanordelijkheden mogten hervat worden. Naar wij vernemen zal eerlang onze vaderlandsche letterkunde met een belangrijk geschrift worden verrijkt. Dr. A. Piersou te Heidelberg, legt op dit oogenblik de laatste hand aan een roman, die onder den titel van nAilriaan de Mérival. Een Leerjaar" zal verschijnen. Het eerste deel van dezen roman is reeds ter perse Uit Zwolle schrijft men: Voor 2 vacaturen als hulponderwijzer alhier hebben zich 79 sollicitanten, uit on derscheiden gewesten, aangemeld. Hieruit zou welligt zijn af te leiden, dat het gebrek aan onderwijzers-personeel, waar over lang geklaagd is, thans vrij wat vermindert is. Omtrent den brand den 22 Aug. in de haven te New- York uitgebarsten, ten gevolge van het ontploffen van een lading petroleum in een schip, verneemt men dat 17 schepen, met de ladingen, twee dokken, goederen in entrepot, enz. ter waarde van 2 j- millioen gulden zijn vernield, 't Ergste is, dat vele personen der bemanning van de schepen zijn verbrand. Op de Barlettwaarop het vuur begon, kwamen de kapitein en 2 man omop het schip daar naast zag men 2 vrouwen en 4 kinderen levend verbrandenterwijl zij die in 't water sprongen ook omkwamenop een derde schip kwam de schipper en twee man om, terwijl een matroos, die vau het schip wilde springenaan de achtersteven bleef haken en letterlijk verschroeide. Betredende de in 1S65 verloren geraakten Atlantischen telegraaf-kabeldie thans weder door de Great Eastern is opgevischt, verneemt men het volgende: Den 10 Augustus is de kabel reeds gevat met de dreggen, vervolgens een eind opgehaald, met nieuwe boeijen voorzien doch daarop weder gezonken omdat de kettingen en touwen braken. Dit was het werk geweest van de Albany en Medway. Den 15 Augustus werd door de Great Eastern, die intusschen op de plaats gekomen was de kabel 500 vademen opgehaald, maar bij het aanleggen der boeijen schoot hij los en zonk weder. Twee dagen later heeft de Great Eastern hem boven water gehadmaar bij het aan boord halen brak de kabel af. Den 19cn werd de kabel weder gegrepen te gelijk door de Great Eastern en de Albany op 3 mijlen afstands; weder vergeefs. Den 26n heeft de Medway hem tot 1000 vademen opgehaald toen hij weder brak. Dien dag en en den volgenden dag zijn door de Albany en de Great Eastern weder twee vergeefsche pogingen gedaan. Eindelijk den ln September is de kabel aan boord gebragt, aange- gehecht aan den voorraad nieuwen kabel en verder met goed succes uitgevierd. -In den zeeslag bij Lissa werd gelijk men zich herinnert, de Re 'd Italia in den grond geschoten en verging deze met man en muis. In de rapporten over dezen slag wordt door de Italianen beweerd, dat de Oostenrijksche scheeps- kommandanten geenerlei poging hebben doen aanwenden om de bemanning te helpen redden dat integendeel de schepen over hen zijn heengevaren. Generaal Lamarmora heeft daarover een schrijven gcrigt aan de Oostenrijksche regering, maar door veldmaarschalk John is daarop ten antwoord gegeven, •dat de Oostenrijksche scheepskommandanten al het moge lijke hebben gedaan om de bemanning der zinkende schepen te redden, maar daarin zijn verhinderd door de Italiaansehe kapiteins, die de bootentot redding uitgezonden, met kanon- en geweervuur begroeten. De lust tot het bouwen van villa's en huizen in de omstreken van Leipzig, is in de laatste jaren zóó toegeno men dat de gemeentebesturen vau zes dorpen, in de nabijheid van die stad gelegen, aan de regering vergunning gevraagd en die ook bekomen hebben om zich te zamen, en dan tot eene stad te vereenigen. De verschillende dor pen zullen nu door straten, avenues en kaden, met schoone huizen bebouwd, vereenigd worden, en het lijdt geen twijfel, of het getal inwoners van die dorpen, dat nu reeds 17,000 bedraagt, zal in de nieuwe stad weldra verdubbeld zijn. De naam voor de nieuwe stad is nog niet bepaald. Oorlog en industrie. Een koopman in Pilsen (Bohemen) maakte kort geleden de volgende reclame in de dagbladen bekend: *De geheele stad wemelt van soldaten. Maar waar van wemelen de soldaten Dat is volkomen om het even. Men koope slechts mijn onovertrefrelijk insecten-poeder van 40 kreutzer het pakje. In den laatsten tijd is het pruisische leger in Bohemen op een schrikwekkende wijze door de cholera getijsterd gewor den zoodat in ceue week gedurende vier dagen niet minder dan een honderdtal hospitalen in Bohemen en Moravie let terlijk als met eholera-zieken als opgevuld waren. Op het kerkhof te Brünn alleen heeft men 1100 pruisische militairen begravendie aan de epidemie gestorven waren en men kan volgens de mededeeling van een doorgaans goed ingelicht berigtgever, het getal der slagtoffer.? die allddn gedurende don veldtogt aan de cholera gestorven zijn, veilig op 8 tot 10,000 manschappen stellen. De begrafenissen vinden slechts des nachts plaats daar de herhaalde ter-aarde-bestellingen van lijken bij dag de vrees der soldaten voor deze ziekte nog zou vergrootende angst van door de cholera besmet te worden is zoo groot, dat niet één soldaat het lijk van zijn makker naar de laatste rustplaats durft vergezellen. Men verneemt dat de epidemio sedert eenige dagen in hevigheid vermindert. Berlgten betreffende de cholera. Den 4 Sept. zijn Den 5 Scpt. zijn aanget. overleden. aaoget. overleden, Amsterdam 11 5 7 6 's Graveuhage 9 7 5 2 Delft 0 2 1 2 Schiedam 1 1 0 0 Rotterdam 10 8 7 3 Utrecht 6 4 0 0 Aruhcm 8 6 7 7 's Hertogenbosch 8 8 14 9 Amersfoort 0 0 1 1 Haarlem 0 2 Kampen 0 1 Zwolle. 2 1 Zutphen 4 1 HAAGSCHE CORRESPONDENTIE. 's Hago, 6 Septembor Mijnheer de Redacteur I Hetgeen ik u in mijn vorig schrijven voorspeldo, is geschied. De Kamer heeft namelijk de quaestie betreffende de afdamming der Ooster Schelde be handeld met geslotenc deuren, zoodat het publick ten eeneumale buiten staat is te wqteu te komen wat in die zittingen is behandeld. De discussieu schijnen echter belangrijk en heftig te zijn geweestwant de Kamer heeft daaraan Dingsdag een geheelen dag en avondzitting gewijd, terwijl de voor middagzitting van gisteren insgelijks nog in comité-generaal plaats vond. Toen de deuren wederom voor het publiek waren geopend bleek het, dat de moties van de heereu Fokker en de Brauw met drie nieuwo waren ver meerderd, alsécn van den heer vau Nierop, één van den heer IV. v. Golt- stein en één van den heer Begram. Na cenc korte woordenwisseling tusschen de heeren Wintgcns en v. Nierop, over de volgorde waarin de moties zouden worden in stemming gebragt, (dc heer Wintgens wenschte namelijk met die van den heer van Goltstein te beginnen, hetgeen met 50 tegen 13 stemmen werd verworpen) werd bepaald, dat de stemming zou plaats hebben in dc volgorde waarin ze werden voor gedragen. De afkeurende motie van den heer Fokker, aldus luidende .De Kamer, gehoord dc mededeelingen van de ministers van Buiten- en Binnenlaudsche Zaken, betrekkelijk dc afdamming der Ooster Schelde, be treurt, dat de Itegering heeft toegegeven aan den wensch van Belgie, om eene gemengde commissie van onderzoek to benoemen, en gaat over tot de orde van den dag." werd verworpen met 36 tegen 28 stemmen. Die van den heer de Brauw .De Kamer, gehoord de mededeelingen van de ministers van Buiten- en Binnenlandsche Zaken, betrekkelijk dc afdamming der Ooster Schelde, en van oordeel met de Regering, dat, ongeacht de benoeming eener gemengde com missie van onderzoek, 's lands belang de spoedige uitvoering van het werk der afdamming der Ooster Scheldo vordert, gaat over tot de orde vau dcu dag." met 57 tegen 6 stemmen. Die van den heer Begram »De Kamer, gehoord enz., en na kennis genomen te hebben van do over gelegde stukken betrekkelijk de zaak van dc afdamming der Ooster Schelde en het Sloc, gaat over tot de orde van den dag." met 53 tegen 10 stemmen. De motie van den heer van Nierop eindelijk, van dezen inhoud: .De Kamer, gehoord de mededeelingen der Regering en het regt van Ne derland, om op zijn gebied werken te makeu, onbetwistbaar achteudo en den spoedigen aanleg van den Zeeuwsclieu spoorweg aan de Regering aanbevelende, gaat over tot de orde van den dag." werd met 40 tegen 23 stemmen aangenomen, waardoor die vau don heer van Goltstein is vervallen. De Kamer heeft daarna de beraadslagingen hervat over de Indische be grooting waarbij die over 9 (onvoorziene uitgaven) eene langdurige dis cussie uitlokten waarbij de heeren Rochussen Keuchenius Dirks Fokker en de minister van Koloniën herhaaldelijk het woord voerden. Ik acht dio echter voor nwe lezers niet gewigtig genoeg om daarover hier in bijzonder heden te treden. Ook bij j 11 ontstond eene ernstige discussie over do verpligting om al of niet het plantloon voor de koffij-cnltuur te verhoogeo. Die discussie zal straks worden voortgezet. In het eerste gedeelte der zitting van heden is de discussie Vfcü gisteren voortgezet door de heeren van SwietenAudreae Keuchenius en van Heu- kelom, welke laatste verklaarde, dat hij de finautiélen toestand van Indie en dus ook dien van'c Vaderland onder het bestuur van dezen minister duister inzag. Na do pause hij de behandeling van het Ile hoofdstuk besprak dg heer van der Linden het vorderen van gedwongen diensten en leveringen. Do Kamer moest thans beslissen of dit moest voortdurenen de minister moet weten of die knevelarij door middel van gedwongen diensten al of niet moet bestendigd worden. Hij stelde een amendement voor, om de som voor de Inlandscho hoofden met twee millioen te vermeerderenen die alzoo te brengen op 4,300,000 zooals ze oorspronkelijk door den minister van de Putte was aangevraagd. Dc heer Rochussen bestreed de geheele afschaffing der gedwongen dienston waarvan enkele ook hij ons bestonden (NB.) als militieschutterij land storm hij droeg een tweede amendement voor nl. om die onder nfdeeling met ƒ700,000 tc verminderen (de bezoldiging voor regenten). De heer Godefroi betreurde de verwerping van het amendement vau Heu- kelom, waarhij de maatregelen van den heer vau de Putte werden besten digd, thaus echter acht hij tractemcuts-verhooging, zonder afschaffing vau diensten, weggeworpen geld. Nadat de HH. Keuchenius, Andrere, van Heukelom en dc minister nog het woord hadden gevoerd, stelde de heer Godefroi een derde amendement voor, om twee millioen van do begrooting te schrappen Daarna voerde dc HII. van der Linden, vau Heukelom, Keuchenius, de minister, van Asch van Wijck, Godefroi, van der Linden, van Heukelom, Godefroi en de minister nog achtereenvolgens het woord.

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2