JtS 554. 1866. Jticuiu.S' en <flöoerfeiifie--öfaÖ. Zesde Jaargang. EIDERSGHE Verschijnt WOENSDAG en ZATURDAG. Abonnementsprijs voor 3 maandenƒ1.30 Franco per post 1.50 Men abouneert zich bij alle Boekhandelaren en Post directeuren. Brieven franco aan den Uitgever S. Giltjks. WOENSDAG De prijs der Advertentikn van 14 regels is 40 Centen voor eiken regel meer 10 Centen. Zegelregt voor elke plaatsing 35 Centen. Vóór des Dingsdags en Vrijdags middag 12 uur gelieve mende Adverteuticniute/oudeii. Ingezonden stukken minstens één da-ï vroeirer. 19 SEPTEMBER. c£>ffiriccl geücrite. BERE N DM A RING. Het Gemeentebestuur van den Helderbrengt ter openbare kennis, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd bij besluit van den 3n dezer maand No. 45, te bepalen, tot aanmoediging der Kolouiale werving, dat het maxi mum van het handgeld, hetwelk aan ieder rekruut, die zich voor niet minder dan zes jaren verbindt voor de militaire dienst in de Koloniën en Bezittingen van liet Rijk in andere werelddceleu, kan worden uitbetaald, ml bedraden ƒ200, (TWEE HONDERD GULDEN) wanneer hij Nederlander is. Ilelder, den 18 September 1S63. Het Gemeentebestuur voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. POLITIE. Ten burelo van den ondergeteekende is dezer dagen ge deponeerd dén MANCHETKNOOP en een SLEUTEL. Voorst zijn onbeheerd op straat aangetroffen en in bewaring genomen twee GEITEN. Helder 18 Sept. 1866. De Commissaris van Politie A. C. BOONZAJER. jfëict-ojficiëtf gebcclte. 1TI B TT W S T IJ D 11T 3 B 1T. Helder, Nieuwediep, Willemsoord, enz. IS September 1866. Naar wij vernemen zal de Afdeeling Helder van de vereeniging het Metalen Kruis Zondag den 80 dezer een contra-bezoek brengen aan de Afdeeling te Alkmaar; tege lijker tijd zaï zich eeue sectie van Amsterdam en eene van Utrecht aldaar bevinden, om met elkander het vernieuwde lokaal der Afdeeling Alkmaar in te wijden en voorts den dag in kameraadschappelijke herinneringen door te brengen. De matroos der marine die zich den 20 Augustus 11- heeft schuldig gemaakt aan diefstal, ten huize van een in gezetene alhier en op heeterdaad is betrapt geworden, is Vrijdag jl. door de zee-krijgsraad, aan boord van het wacht schip, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf Begeleid door rijksveldwachters, is hij gisteren met de spoor trein van 1.50 uur vertrokken, om naar de strafgevangenis te Leeuwaarden te worden getransporteerd. Zondag avond 16 September handhaafde de zangver- eeniging Ceciliaharen reeds lang gevestigden roem op eene zeer voldoende wijze. Jammer dat de uitvoering door eenige op het orchest aanwezig zijnde colises eenigzins bemoeijelijk werd. Uit de verschillende nommers van het programma vol deed ons dê Landelijke Avondstond wel het meest. De recitatieven en solo's vooralwaaraan deze cantate zoo ryk is, werden in een woord, loffelijk uitgevoerd. Zeer gunstig onderscheidden zich in dezemej. S. en de hce- ren O. en v. d. B.die door tal van proeven, bevredigende blijken gaven hunner keelvaardigheidmuziekale declamatie en kunstmatige voordragt. Ook de 4 nommers der eerste afdeeling, getuigden van studie en bedrevenheid in den zang. De mannenkooren waren weder in staat om de aandacht der kunstlievende leden ge heel te beheerschenhetgeen waarlijk genoeg zegt om over do verdiensten vau dit echt kunstbeminnend gezelschap te beslissen. De gehcele uitvoering gaf ons een genoegelijken avond en schonk ons weder de overtuiging dat Cecilia in zich zelve kracht genoeg bezit om ook by groote verliezen van bekwame zangers en zangeressen zich staande te houden. Maandag avond 11. had in lokaal Tivoli de aangekon digde Soireé littéraire plaats van den heer Cremer. Niet alleen de omstandigheid een onzer meest gevierde letterkun digen te zien optredenmaar ook den naam die hij zich als uitstekend redenaar heeft verworven, vooral waar het de voor dragt geldt van zijne eigene geestvoortbrenselen hadden het hunne bijgedragen om in het genoemde lokaal een publiek bij een te brengenwaarvan men met eenigen grond mag veron derstellen dat alleen wezentlijke belangstelling in iet3 goeds en degelijks de groote drijfveer was eener zoo talrijke op komst. De spreker had tot onderwerp zijner lezing eene zijner No vellen getiteld »het Paauwenveêrkegekozendoor hem geschreven en ter dezer gelegenheid voorgedragen in de Over Betuwscho tongval. Is genoemde novelle reeds een juweeltje te noemen, voor zoo verre het conceptie en voor stelling vau karakters betreft, die niet alleen herhaaldelijk van diepe menschenkennis getuigen, maar ons tevens een getrouwe voorstelling geven van het vele eigenaardige waar- o o o o o door het leven van den Gelderschen landman en zijne omgeving zich onderscheidthoe oneindig veel moet zulks winnen wanneer liet aanschouwelijke eener voordragt, in de eigenaardige tongval der bewoners dier streken, daarmede gepaard gaat? De verloopene Maandag avond gaf daarvan het sprekendst bewijs. Een volmaakter voordragt als die van den heer Cremer kan men zich, naar ons inzien, bezwaarlijk voorstellen. Bij een zeldzaam heldere stempaart hij eene zoo duidelijke accen tuatie eene zoo schoone stembuigingeene zoo voortreffelijke mimiek, terwijl het gevoel dat bij zijne voordragt eene zoo groote plaats inneemt dat hij den toehoorderwillens of onwillens in verrukking brengt zoodat dit alles te zamen ge nomen eene voordragt van dien Heer gerustelijk als een edel kunstgenot mag beschouwd worden. Het is alsof de perso nen die hij achtereenvolgens laat optreden te voorschijn worden geroepen en met elkaar schijnen te spreken, zoo geheel en al verplaatst u de redenenaar naar het tooneel van do hof stede van den rijkendoch hoovaardigen boer Hannes Balders, die uit trots zijn minder met tijdelijke goederen gezegenden broeder en diens gezin verstoot, de hand zijner dochter wei gert te geven aan den zoon zijns broeders; doch ten gevolgo eener uit beleedigde eerzucht aangegane weddingschap met paard en chais tegen een ander landman, en die de ongeluk kige uitslag heeft, dat hij daarbij met zijn voertuig omslaat, waarbij zijn Wimpkezijn jongske zijn oogappel het leven laat, ten gevolge van den gedanen val tot inkeer wordt gebragt. Het ligt niet in ons planen ook plaatsruimte verbiedt het ons, terwijl daarbij onze pogingen om bet vele schoone in het gehoorde terug te gevenschipbreuk zouden lijden dat wij het liever aan de vele hoorders over laten de in drukken te schetsen en aan hen mede te deelen die niet zoo gelukkig waren in Tivoli tegenwoordig te zijn wij kunnen echter niet nalaten te wenschen, dat de heer Cremer over het opgekomen publiek zoo voldaan moge zijn, als wij niet aarzelen te betuigen, dat het publiek over liem geweest is, hij daarin eene aansporing moge vinden liet bij deze eerste lezing niet te laten blijven en in de hoop daarvan roepen wij hem dan ook geen vaarwel", maar »tot wederziens" toe. Men schrijft ons uit 's Ilage 17 Sept. Bij gelegenheid van de opening der Kamers der Staten- Generaal van hedenhebben er ongeregeldheden plaats ge grepen, waarbij bloed heeft gevloeid. Men zegt dat een officier gebruik heeft gemaakt van zijn wapen en daarmee eene vrouw heeft gewond. De werklieden der ijzerpletterij hebben daarop voor die vrouw partij getrokken, waarna werkvolk, politie en militaire magt zijn handgemeen geworden, waarbij verschil lenden gewond zijn. Bij de groote militaire magt, die lieden op de been is, was de orde spoedig hersteld. Men is zeer verwonderd over de benoeming van den hee Trakrancn tot minister van Koloniën ter vervanging van dei^V

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 1