lieer Mijer. Men heeft den heer van Zuylen van Nijevelt cene betrekking in Indie aangeboden onder den heer Mijer, die echter daarvoor heeft bedankt. De benoeming van laatst genoemde tot gouverneur-generaal is buiten allen twijfel. In de zitting der Eerste Kamer van Vrijdag heeft de heer Fransen van de Putte het conservatief orgaan beschuldigd van eene //infamie" begaan te hebben, en heeft de heer Mijer alle relaticn met dat blad geloochend. Zal dat orgaau dan nooit leeren, dat zijne voorstellingen en bctoogen geen ingang kunnen vinden bij het denkend deel der natie p dat men slechts in 't geheim er zijn adhaesie aan schenkt, docli 't in 't publiek moet negéren. Men schrijft ons van Amsterdam, datum van gisteren Wij zijn hier thans weder tot den normalen toestand terug gekoerd, nergens ziet men meer eenig teeken van onrust. Algemeen was men van idee dat de ongeregeldheden van Dingsdag en Woensdag zich Zaturdag in hevige mate zouden herhalen, de oprocriggezinde poldergasten van Velzen zouden in de stad komen om een handje te helpen, sommigen wisten in het geheim tc vertellen, dat om de militaire tegenstand te ontwijken, die zij bij hunne aankomst per spoor en aan de Haarlemmerpoort zouden kunnen ontmoeten, zij een anderen weg zouden nemen en een eersten aanval zouden doen op de schatten van nijverheid en kunst die in het Paleis van Volks vlijt zijn ten toon gesteld. Gelukkig werden zij overal te vergeefs gewacht. Ongetwijfeld is het te danken aan de goede maatregelen, waardoor men vrees en ontzag onder het volk heeft te weeg gebragtdat de rust zoo spoedig en zonder bet gebruik der wapenen is hersteld geworden. Volgens berigten uit Batavia loopende tot 27 Aug zijn aldaar aangekomen de navolgende schepen NederlandRotgans, Amsterdam; DageraadDuinker, Jason, Rusman, Nicot, Duinker, Joan Laseur, Rot terdam; Hollandstrouwde Vos, Hongkong; de Zwaan Doekscn, v. Manilla 11. Cork; CelebesTeppema, Cowes; DoesborgSpaanderman, Sydney; Graafstroom de Boer, Singapore. Een belangrijke uitgave ligt te 's Ilage ter perse. Zij bevat niet meer noch minder dan de nagelatene geschriften van Gijsbert Karei van llogendorp, bestaande in zeer uit voerige corrcspondentienmemorien over de gebeurtenissen vau zijn tijd en andere stukken. Naar wij vernemen zullen nog dit jaar twee deelen het licht zien. In den nacht tusschcn 9 en 10 dezer had in de gemeente Groede, op het gehucht Boerennol of Boerenhol, aan den straatweg naar Breskens, een misdaad plaats, die aldaar algemeene sensatie verwekt. Omstreeks half twaalf ure moet een manspersoonnaar men zegtzekere E.ge pensioneerd kanonnier, in die gemeente woonachtig, door het intrappen van een raampje, eenklaps in het vertrekje gekomen zijn, waar zijn slagtoffere, een onde vrouw en hare volwassen uochtcr, sliepen. Door het gerucht gewekt, wer den zij ook onmiddelijk door den indringer overvallen en met een mes vreeselijk verwond, zoodat bij de oude vrouw een der armen tot op het been is doorgesneden en hare dochter, behalve verschillende sneden in de hand, een in de zijde ontving van omstreeks 12 ned. duimen lengte. Door het op den grond vallen van laatstgenoemde, heeft de dader denkelijk in den waan verkeerd dat zij dood was, en is ge- vlugt, doch door de ijverige nasporingen der politie eergister morgen in het open veld onder de gemeente Breskens ge arresteerd. Men vermoedt dat de reden dezer gruweldaad jalousie is. De gewonden zijn door spoedig en krachtig aangewende heelkundige hulp, naar 't schijnt, thans buiten oogenblikkelijk levensgevaar. In den omtrek van St. Urbani, bij Pettau, had de zer dagen eene verschrikkelijke gebeurtenis plaats. Twee oude lieden die 48 jaren in huiselijke vrede met elkaar geleefd hadden, kregen twist, waarbij de vrouw door den inan werd gedooden naast de keuken in eene aschfaalt geworpen. Zijne dochter sloot hij in de woonkamer op. Zij moest het gejammer harer moeder hooren en kon haar niet te hulp komen. Na deze gruweldaad, stak de mis dadiger zijn huis in brand, om ook aan het 't leven zijner dochter een einde te maken. Door de hulp der buren werd zij echter gered. Do ellendige werd door de gendarmes aan dc justitie overgeleverd. Vijf jaren geleden werd een jongeling van 8 jaren te Gemonde-Boxtel door den eigenaar betrapt op diefstal van oogst. Dit als kinderwerk aannemende gaf hij hem daarvoor een geduchten klap. De knaap onthield den klap 5 jaren lang met de gedachten op wraak. Den 17 Julij jl. hij was nu 13 jarenoud scheen zijne wraakzucht ten top te zijn. Reeds des morgens van dien dag ten 5 begaf hij zich naar de woning van hem van wien hij den klap ontvangen had, stak zijne woning in brand en begaf zich op de vlugt. Achterhaald zijnde erkende hij de mis daad als daartoe door wraak gedrevenbegaan te hebben. De regtbank aldaar, overtuigd zijnde dat hij, hoewel geen 16 jaren oud, het besef had van het strafbare zijner handelingen en met oordeel des onderscheids is te werk gegaan, veroordeelde hem heden te dier zake tot 5 jaren gevangenisstraf. In de volgende week zullen te Parijs proeven geno men worden met eene nieuwe soort buskruid, dat in de lucht uiet, maar wel bij afsluiting kan ontplofTen, verder draagt dan gewoon buskruid en hoogst gemakkelijk te ver vaardigen is. Onlangs werd eene overzeesche waterplant Anacharis Ahinastrum., ook '1'ropperoriapestifera (waterpest) genaamd, uit Canada naar Europa overgebragt. Aan den plantentuin te Berlijn als eene curiositeit afgestaan, werd zij in de grachten van Sanssouci aangekweekt met dat gevolg dat zij zich buitengewoon snel voortplantte tot zelfs in het scheep vaartkanaal. Men had verwacht dat de visschen die reeds door de drukke scheepvaart veel werden verjaagd, door het aankweeken dier plant geschikte schuilhoeken zouden beko men voor het kuitschieten. De proefneming heeft aan de verwachting ten volle beantwoordzelfs zóó dat de scheep vaart er nu reeds door bemoeijelijkt wordten het is niet te voorzien hoe men er zich nu van zal bevrijden, daar deze plant de eigenschap bezit, dat elk afgescheurd stukje, al is het nog zoo klein, terstond nieuwe wortelen slaat. Yoor de visschen is dit uitmuntend, doch minder voor de schepen. Bedriegen wij ons niet, dan is dezelfde proefneming vóór eenige jaren te Utrecht met hetzelfde gevolg genomen. De ex-koningin van Napels, die niet ruim iu de contanten schijnt te zittenbegint nu van hare parelen en juweelen geld te slaatizoo heeft zij een parelsnoerdat op 30,000 kroonen was geschat, voor 18,000kroouen afgestaan. Toen de keizerin van Frankrijk zich onlangs te Naucy bevond ontving zij een bezoek van de stedelijke regeringen uit de provincie.' De keizerlijke prins was met hare majesteit. De burgemeester van een kleine stad wilde niet vertrekken zonder den jongen een vleijeud woord gezegd te hebben /rlloe oud zijt gij, prins? vroeg hij. //Ik ben 10 jaar", ant woordde de prins. //Zoo jong, en reeds de zoon van den keizer van Frankrijk!" riep de burgemeester met grooten nadruk. Correspondentie. X. vraagt of „BEMOEIAL" er wel zelcer van is, dat de Heer Bruaksma heeft gestemd voor de benoeming van den Heer Bakker tot Wethouder Er zijn personen die dit sterk in twijfel trekken. HAAGSCIIE CORRESPONDENTIE. 's Hagc, 17 September, Mijnheer de Redacteur! Nadat de minister van Justitie Donderdag jl. verklaard had, dat de Eerste Kamer de Indische begrootiug niet na dc sluiting der tegenwoordige zit ting in behandeling kon nemen, was ze wel gedwongen dat gewigtig wets ontwerp met den stormpas af te doen. Van daar dan ook dat de discussiën zoowel over de veewet als over die begrooting in een paar zittingen waren afgehandeld. Eerst Zaturdag avond ten zeven ure vond de sluiting der beide Kamers plaats, om over een paar uren weder te worden geopend. De heer Heemskerk heeft bij gelegenheid der sluiting geen gebruik ge maakt van de proeve hem door de Kamper Courant aangeboden, maar zich bepaald tot het geven van een overzigt van de wetsontwerpen door de Ka mer dit jaar afgedaan, doch hij heeft geen gewag gemaakt van de vele wets ontwerpen die niet waren afgehandeld maar achterwege zijn gebleven. Wonneer wij een blik slaan op het afgcloopcn zittingjaar, dan kunnen wij gerust met de Kamper Courant instemmen, dat de verwarring, die het nu geëindigd parlementair jaar heeft gekenmerkt, haar toppuut heeft bereikt, dat dc kleuren der partijen dooreen gemengd zijn en dc beginselen onkenbaar ge worden. Het afgcloopen jaar behoort niet tot dc merkwaardigste, en werd gekenmerkt door eindclooze doellooze discussiën en door het opofferen van beginselen aan pcrsoneele twisten. Ook vinden wij daar het voorbeeld van een in een coustituoneel land onbekend feit, dat een minister zijne portefeuille blijft behouden, niettegenstaande de aanneming van een amandemeut lijnregt in strijd met zijne beginselen, door hem ten krachtigste bestreden en dat hem het regeren onmogelijk maakt. De heer Mijer toch, vond goed als minister van Koloniën aan te blijven, niettegenstaande het amendement van Ileuke- lom, waarbij hij zich volgens de opinie van het Dagblad onmogelijk kon ncderleggeu. Hoe hij dan ook dc Indische begrooting zooals ze door de Tweede Kamer was geamendeerd iu de Eerste Kamer kou verdedigen is voor velen een raadsel, en kan alleen verklaard worden door de zucht om zijuc plaats aau dc groene talel slechts te verlaten om opperbestuurder te worden van het prachtige rijk van Iusulinde. Doch genoeg hierover voor lieden. Wij zullen spoedig overvloedige ge legenheid hebben op een en ander nader terug te komen. Hoewel het nog eenige uren voor de opening is en niettegenstaande het ongunstige weder heeft dc residentie heden een feestelijk aanzien. De spoor treinen hebben lallooze vreemden naar hier aangebragt die dc comedie, die, naar luid der bcpaliugen der Grondwet, jaarlijks op den derden Maandag in September hier vertoond wordt, komen aanzien. Er heerscht dan ook eene buitengewone drukte op de straten van het vorstelijk 's Gravenhage; het Noordcinde, de Hoogstraat, de Plaats, het Buitenhof, enz. waren reeds he den ochtend met eene opgepropte menschonmassa gevuld, om daar in den regen te blijven staan tot dat de vergulde koetsier, en dc heeren in het goud voorbij zijn. 't Is dan ook bijzonder merkwaardig, te meer daar vijf tien dragonders heden voor het eerst in hun nieuw tenue gedoscht zullen wezen. Heeft nu eenmaal de plegtiglieid plaats gegrepen en hctlaatstc kanonschot den volke verkondigd dat Z. M. weder in zijn paleis is teruggekeerd, dan wordt er in de herbergen en kroegen gepolitiseerd niet over de troon rede, maar over de verhoogiug van den prijs van. het brood en het standje tc Amsterdam. Daarna zullen de meer gegoeden heden avond dc Fransche opera bezoeken, waar, ter eere der plegtiglieid, eene buitengewone opvoering van la Favorite zal plaats hebben, om per extra trein weder naar hunne

Heldersche Courant | 1866 | | pagina 2